Şimdi Ara

***18-55 Lensler İle Çekilmiş Fotoğraflar *** (49. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
1.846
Cevap
55
Favori
138.447
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4748495051
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • quote:

Orijinalden alıntı: drjacob

resimler çok güzel

Evet, bazı arkadaşlar gerçekten de kit lensi çok başarılı kullanmayı biliyorlar. Bazı arkadaşlar da konuyu sanırım tam anlamamışlar. Burada sırf kit lens ile çekildi diye fotoğraf paylaşma amacı yok. Amaç bu lens ile çekilmiş performans fotoğraflarını paylaşmak ki lensin engel değil, kullanıcının bilgi ve becerisinin engel olduğunu görebilelim.
  • jiddi kullanıcısına yanıt
    Her indirme ne kadar gelir getiriyor. Geçen yıl istock diye bir yere hesap açmıştım, epey bir süre fotoğrafları yayınlamadılar, bende hesabı kapatmıştım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ARroWCoLT

Her indirme ne kadar gelir getiriyor. Geçen yıl istock diye bir yere hesap açmıştım, epey bir süre fotoğrafları yayınlamadılar, bende hesabı kapatmıştım.

Ben 5-6 yere baktım. Standart olmuş gibi. Adobe Stock'da da satıldı fotolarım aynı fiyat. Üye müşterilerin aldığı fotolardan çeyrek cent (0.25 $) kazanılıyor. Ayrıca fotoğrafınızın telif hakkı ile satın alınması ihtimali de her daim açık. O durumda ise fiyat çok daha fazla oluyor(muş). Adobe'da fotoların fiyatı 79 euro mu ne görünüyordu mesela. Sanırım telif hakkı ile satılır ise bedeli bu. Normal bu şekilde satışta zaman ve adet sınırı yokken, telif hakkı ile satılan fotonuzu tekrar hiçbir yerde satamayıp hatta görüntülenmesi amacıyla dahi kullanamıyormuşsunuz diye biliyorum.

Araştırdığım kadarı ile bu iş de şans işi gibi bir bakıma. Kimileri x sitede iyi satışlar tutturabiliyor iken y sitede sıfır çekiyor, kimileri y sitede satışlar yaparken x'te tık yok falan olabiliyormuş. Tabi bir de her stok sitesinin kriteri farklı herhalde ki birisinin kriterinden geçen, kabul edilip satılmak üzere portfoyünüzde listelenen fotoğrafınız bir başka sitede kabul edilmeyebiliyor.

Henüz 130 fotoğraf yükledim. 13.000 - 15.000 fotoğrafı olan kişiler gördüm ki ben 6 aylık süreçte 1.000 fotoğrafa ulaşabileceğimi dahi ummuyorum. Fakat 1.000 tane güzel foto ile de herhalde keyifli bir şeyler kazanılır. Bunun keyfi ve gazı ile de 3-5 bin fotoğrafa ulaşılır ise gayet güzel kazançlar olabilir. Benim hayalim de işte 1 lens falan alacak parayı çıkartabilsem 1 sene sonra bile olsa gayet iyi olur. Böyle forum sayfalarına ekleyip kaybolup gideceğine fotoğraflar buralarda hiç olmazsa uzun süreçte de olsa birşeyler kazanabilme ihtimali var görünüyor. Pes etmemek lazım. Ben de 1 stok sitesine sanırım 1 sene evvel 30 fotoğraf yükledim, hiç satılmadı ama arada işte denk geldikçe toplamda şu an 4 stok sitesine yüklemiş oldum. 2'sinde satış gördüm 2'sinde sıfır çekmeye devam etmekteyim. Tabi bir de hiçbir kez olsun bir fotoğrafımı "Stok sitede satarım" düşüncesi ile falan çekmemiş biriyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 22 Aralık 2016; 20:53:58 >

Cevap için teşekkürler. Adobe Stock deneyeyim o zaman, gerçi benim fotoğrafların çok büyük çoğunluğu satılabilecek cinsten değil ama yinede arada tek tük satılabilir gibi olanlar oluyor. Bir iki tane satılırsa belki satışa yönelik ticari fotoğraflar çekmeye başlayabilirim. Telif hakkı satışı olduğu zaman o fotoğrafın tüm haklarını satmış oluyorsun, yani hukuken başka bir yerde kullanma şansın kalmıyor.
  • Hocam at atabildiğini keyfine göre sıkılmadan. Belli olmaz, bakarsın 8-10 ay , belki 2-3 sene sonra piyango vurmuş gibi ya para birikir ya birkaç foto telif hakkı ile alınabilir. Neden boşuna harddiskte, forum sayfasında veya bilmem nerede dursun ki ? Böyle hiç olmazsa bir ihtimal de olsa şansımız oluyor. Evet, telif konusu öyle.
  • PEN E-PL3 + 14-42 R II - ISO 640 , elde çekim, ayakta tutum, havada durum

***18-55 Lensler İle Çekilmiş Fotoğraflar ***
    For Whom The Bell Tolls !.. Wrong way !.. by Ciddi iyi1i, on Flickr

• Olympus PEN E-PL3 + 14-42 R II kit lens ile , direk makina çıktısı jpeg. Hiçbir işlem yoktur.
    NYC Taxi by Ciddi iyi1i, on Flickr

• 3'ü de Sony a6000+16-50 çöp lens ile çekilmiş

Natural barbed wire by clé manuel, on Flickr

Lake Koenigssee in Bavaria, Germany by clé manuel, on Flickr

Visual Range by clé manuel, on Flickr

• Olympus PEN E-PL3 + 14-42 R II kit lens ile

Autumn colors on plant by Ciddi iyi1i, on Flickr

Early autumn time reflection by Ciddi iyi1i, on Flickr

• Yansıma - Olympus PEN E-PL3 + OLYMPUS M.14-42mm F3.5-5.6 II R - kit lens
    ƒ/3.5, 14.0 mm, 1/40, iso200
    Reflection on the lake by Ciddi iyi1i, on Flickr

Olympus PEN E-PL3 + OLYMPUS M.14-42mm F3.5-5.6 II R - kit lens
    ƒ/3.5, 14.0 mm, 1/100, iso200
    Autumn colored leaf - #m43turkiye by Ciddi iyi1i, on Flickr

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 5 Ocak 2017; 6:30:38 >

• Olympus PEN E-PL3 + 14-42 R II kit lens ile... ƒ3.5, 14.0 mm., 1/250 saniye, iso 200

Mushroom White &amp; Red by Ciddi iyi1i, on Flickr

Olympus PEN E-PL3 + 14-42 R II kit lens ile... ƒ3.5, 14.0 mm., 1/250 saniye, iso 200

Red fly agaric mushroom - #m43turkiye by Ciddi iyi1i, on Flickr

• Jiddi mantarları nerden buldun. İlk fotoğraf cıntar mantarına benzettim. olsade yesek :)
    Bu arada eline sağlık güzel olmuş
  • quote:

Orijinalden alıntı: Babakedi

Jiddi mantarları nerden buldun. İlk fotoğraf cıntar mantarına benzettim. olsade yesek :)

Buralarda çokca mantar var. Hayatım boyu görmediğim yenebilir mantar türleri de gördüm-yedim. Google Earth ile bakın Avrupa'nın tamamı Türkiye'den çok ama çook daha yeşil.

Kompozisyon olarak iyiler ancak tam çözünürlük bakmak lazım bence köşeleri ve ham çıktıda renkleri . Nikon 1 , ef-m , samsung nx , sony e mount sistemlerin hepsini de kullandım . Ef-m hariç diğer sistemlerin hep power zoom modellerini de kullandım . 16-50 açık ara en kötüsü . Ama sel 18-55 de bunları arasındaki en iyi 18-55 diyebilirim . Sel 16-50 özellikle geniş açıda sel 18-55'e göre baya geride .
  • quote:

Orijinalden alıntı: CavaLieR-G

Kompozisyon olarak iyiler ancak tam çözünürlük bakmak lazım bence köşeleri ve ham çıktıda renkleri . Nikon 1 , ef-m , samsung nx , sony e mount sistemlerin hepsini de kullandım . Ef-m hariç diğer sistemlerin hep power zoom modellerini de kullandım . 16-50 açık ara en kötüsü . Ama sel 18-55 de bunları arasındaki en iyi 18-55 diyebilirim . Sel 16-50 özellikle geniş açıda sel 18-55'e göre baya geride .

Tabi, dediğiniz gibi farklar var kesin. Öyle ki fiyatları da bir bakıma bunun kanıtı zaten kit lenslerin.
    Bence eğer sadece 1 lens alıyorsak ve bu lense de 300 TL üzeri para ödeyeceksek(neden 300, kit lenslerin ederi bu gibi de ondan bu rakamı diyorum) bu detaylı incelemelere bakmak şart. Tam boy hallerine de o zaman bakmak yine şart. Çünki hani 300-500-1.000 TL'ler vereceğim en ince detayına kadar farkı nedir, bu parayı neden veriyorum ve vermeliyim sorularına kişi kendisi görerek inanabilmeli. Bunun harici internet fotoğraf siteleri, facebook, forumlar, instagram, flickr vb. gibi mekanlarda zaten oralardaki fotoğraları açıp bakanların izledikleri çözünürlük %90 ancak 1920x1080=2.1 megapixel. Belki çok bile dedim, instagram en büyük foto paylaşım alanlarındanmış ve bugün halen bir çok mobil cihaz 1280x720 pixel.

Mesela 16-50 için ise 24mp. bir görüntüyü 2.1 megapixele ufalttın mı zaten orada noise de, bozulma da, optik olarak soft durumlar da çok zor görülecektir. Bence her şeyi lens yada yeni gövde alarak çözmek zorunda değiliz. Elimizdeki ekipmanı kullanmayı bilmenin bir yönden de kullanılan ortama göre uyarlamak. Her çektiğimiz fotoğrafımıza ekipman inceleme-test fotoğrafı gözü ile bakmayız herhalde ? İşte bu nedenle de 16,20,24 megapixel çözünürlükteki haline bakmak da, o çözünürlükte paylaşmak da gereksiz. Gövdeyi+lensi yada ayrı ayrı lensi mesela inceledik aldık mı, artık ondan sonrası bizim fotoğraf olarak içerik paylaşımımızdır. Biz ne görüyoruz, gösteriyoruz, anlatıyoruzdur. Benim-sizin Dünya'larımızdan açılan pencerelerdir fotoğraflarımız.

• quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

quote:

Jiddi mantarları nerden buldun. İlk fotoğraf cıntar mantarına benzettim. olsade yesek :)

Buralarda çokca mantar var. Hayatım boyu görmediğim yenebilir mantar türleri de gördüm-yedim. Google Earth ile bakın Avrupa'nın tamamı Türkiye'den çok ama çook daha yeşil.

Tam olarak nerede yaşıyorsun ben seni TR de sanıyorum iyimi :)
    bu arada eski tarihe bakarsan evliya çelebi Anadolunun yeşilliğini kedi İzmir den başlasa ağaçların üzerinden atlaya atlaya Van gölünde düşer yazmış. Timur Ankara savaşında Ankara ovasında 40 adet fili ormanın içinde saklamış yanında ordunun bir kısmıyla şimdi ise bırak ormanı ağaç bile yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

quote:

Orijinalden alıntı: CavaLieR-G

Tabi, dediğiniz gibi farklar var kesin. Öyle ki fiyatları da bir bakıma bunun kanıtı zaten kit lenslerin.
    Bence eğer sadece 1 lens alıyorsak ve bu lense de 300 TL üzeri para ödeyeceksek(neden 300, kit lenslerin ederi bu gibi de ondan bu rakamı diyorum) bu detaylı incelemelere bakmak şart. Tam boy hallerine de o zaman bakmak yine şart. Çünki hani 300-500-1.000 TL'ler vereceğim en ince detayına kadar farkı nedir, bu parayı neden veriyorum ve vermeliyim sorularına kişi kendisi görerek inanabilmeli. Bunun harici internet fotoğraf siteleri, facebook, forumlar, instagram, flickr vb. gibi mekanlarda zaten oralardaki fotoğraları açıp bakanların izledikleri çözünürlük %90 ancak 1920x1080=2.1 megapixel. Belki çok bile dedim, instagram en büyük foto paylaşım alanlarındanmış ve bugün halen bir çok mobil cihaz 1280x720 pixel.

Mesela 16-50 için ise 24mp. bir görüntüyü 2.1 megapixele ufalttın mı zaten orada noise de, bozulma da, optik olarak soft durumlar da çok zor görülecektir. Bence her şeyi lens yada yeni gövde alarak çözmek zorunda değiliz. Elimizdeki ekipmanı kullanmayı bilmenin bir yönden de kullanılan ortama göre uyarlamak. Her çektiğimiz fotoğrafımıza ekipman inceleme-test fotoğrafı gözü ile bakmayız herhalde ? İşte bu nedenle de 16,20,24 megapixel çözünürlükteki haline bakmak da, o çözünürlükte paylaşmak da gereksiz. Gövdeyi+lensi yada ayrı ayrı lensi mesela inceledik aldık mı, artık ondan sonrası bizim fotoğraf olarak içerik paylaşımımızdır. Biz ne görüyoruz, gösteriyoruz, anlatıyoruzdur. Benim-sizin Dünya'larımızdan açılan pencerelerdir fotoğraflarımız.

Çok doğru hocam . Hatta flick'a 1080p yüklemeyen de büyük bir çoğunluk var . Biz yüksek çözünürlükte restorasyon-röleve çalışmalarında posterler hazırlarken farkları gördük ancak dediğiniz gibi mevcut dijital ortamlarda bu farkları gözlemlemek çok zor ve bu farkı aramak da mantıksız bir yerde . Konuya , kompozisyona odaklanmak yapılması gereken .

• quote:

Tam olarak nerede yaşıyorsun ben seni TR de sanıyorum iyimi :)
    bu arada eski tarihe bakarsan evliya çelebi Anadolunun yeşilliğini kedi İzmir den başlasa ağaçların üzerinden atlaya atlaya Van gölünde düşer yazmış. Timur Ankara savaşında Ankara ovasında 40 adet fili ormanın içinde saklamış yanında ordunun bir kısmıyla şimdi ise bırak ormanı ağaç bile yok.

Ben ortalarda bir yerlerde işte :) "Bu Dünya bizim memleket" diyelim Barış Manço'nun dediği gibi. Ölye görüp, öyle sevip-bakalım.
    Buralarda Avrupa Bizon'ları da var. Hatta bir yere online kamera koymuşlar ormana, oraya bunlara yiyecek falan da bırakmışlar kış-soğuk sert falan diye :) oradan izlemiştim canlı canlı bizonları. Fotoğrafını çekenler de var flickr'da falan denk gelmiştim. İstanbul'da çocukken bahçemizde nice kaplumbağa görürdük, sincaplar gelirdi ve hatta çokca sefer yılana bile rastlamıştık tabi korkudan roket gibi uzaklaşmıştık oradan. Bir keresinde bisikletle dolanırken durdum, bir baktım yılanın dibindeyim pisikletin üstünden zıplayıp kaçmıştım. Kirpiler görürdük sonra... Tabi tee 20 sene evvel. Artık bir tanesine rastlamıyorum. Belki 10 senedir.

Burada geçen yaz yabani tavşanlar gördüm, parkta. Tabi park ama işte orman yavrusu, koru gibi bir yerler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 10 Ocak 2017; 17:10:44 >

tamam anlaşılmıştır yakınız gibi geldi bana :)
    bende uzun yıllar köyde yaşadım çocukluğumun yarısı köyde geçmiştir. herşeyin doğalı tüm yabani hayat :) şimdi çokuklara bakıyorumda yaşamıyorlar sadece kapalı alanlarda var olmaya çalışıyorlar nerede o eski sokak oyunlar
  • 
Sayfa: önceki 4748495051
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.