Şimdi Ara

17' jant (yakıt+Araca etkisi)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir (2 Mobil) - 3 Masaüstü2 Mobil
5 sn
16
Cevap
0
Favori
8.465
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar, aldığım Auris araca 17 " jant takmayı düşünüyorum. Tabi lastikler de genişleyeceğinden, bunun araca ve yakıt'a ne gibi etkilerinin olabileceği hakkında görüşü olan varsa sevinirim.

• yakıta etkisi olur kesinlikle çok yakar ve yol tutuşuda biraz daha iyi olur ve spor bir görüntü olur bence araban dizelse düşünme taktır ama deilse benzinden çok çekersin.
  • bence iyi yaparsın, çok yakışır arabana.
    resimdeki jantlara bayılıyorum. fikir olması açısından..

• 17 inç süper görünür walla ama benzinliyse ortalamayı 1lt civarında etkiler diye biliyorum
  • %10 kadar da hp düşüşü yaşanır
  • Yakıt sarfiyatını ve performansını olumsuz yönde etkiler.

Orijinal ebatta çelik jant taktırmak en ideali.
  • duserde okadar abartılı bı tuketım olmaz cok belırgın bı fark olmaz bıraz kalkışlarda sorun olur tuketım acısındanda ayrıca kalkışta atak olmaz ama yolu daha ıyı tutar
  • orjinal jant ebatlarının dışına çıktığınızda yapacağınız 1 kaza ile kasko şirketi %95 kıllık çıkartır hatta ödeme yapmaz...bence gereksiz...yol tutuş için diyosanız daha geniş tabanlı ve daha ince yanaklı performans lastiği kullanın arabayı boşa yormaya gerek yok...
  • aurisin zaten orjinal lastiği 205/55 16 dır..aksesuar kataloğundada çeşitli 17 inç jant modelleri vardır..dolayısıyla herhangi uygun bir 17 inç jant modeli beğenilip 215/50 17 lastik takılırsa orjinaliyle birebir aynı özellikte olacağından ne yakıt sarfiyatı etkilenir ne de araca olumsuz etkisi olur..hatta genişleyen taban nedeniyle kuru zeminlerde daha iyi yol tutuş ve frenaj sağlanır..
  • hafifletilmiş spor alüminyum jantlardan takarsanız hem fazla yakmaz hemde performans kaybı oluşmaz ayrıca sportif bir görünüşe sahip olup,ekstra yol tutuşu sağlarsınız...(yanlışlarım varsa bilenler düzeltsin lüften...yanlış bilgi vermiş olmayalım)
  • quote:

Orjinalden alıntı: türbülans

aurisin zaten orjinal lastiği 205/55 16 dır..aksesuar kataloğundada çeşitli 17 inç jant modelleri vardır..dolayısıyla herhangi uygun bir 17 inç jant modeli beğenilip 215/50 17 lastik takılırsa orjinaliyle birebir aynı özellikte olacağından ne yakıt sarfiyatı etkilenir ne de araca olumsuz etkisi olur..hatta genişleyen taban nedeniyle kuru zeminlerde daha iyi yol tutuş ve frenaj sağlanır..

Budur,üstüne söylem gerekmez
  • Arkadaşlar tüm bilgilendirmeler için herkese teşekkürler. Bu arada araç dizel.

Baktığımızda, kesin olan sanırım şu;

1- Araçta beygir düşüşü olacaktır.
    2- Dizel bile olsa yakıt'ta küçük bir artış olacaktır. Dizel alma amacımda yakıttan tasarruftu.
    3- Jant'dan dolayı sigorta eksperinin problem yaratacağını tahmin etmiyorum. Allah kimseye kaza vermesin.
    4- 17" orjinal Toyota jantı olsa bile yakıt'a etki edeceği direkt Toyota servisi tarfından iletildi.

Bunun yanında;
    1- 17" in görüntüsüne diyecek bir şey yok.
    2- Yol tutuşu ciddi artıracaktır. Ancak, aracın yol tutuşundan gayet memnunum.

Bu durumda baktığınızda, sanırım en iyisi aracın şuanki jantlarını (16") çelik janta çevirmek.

Ekli resimde 17" jantı görebilirsiniz.

• Jantlar çok güzelmiş..

Avantajlar;

- Yol tutuş artar,
    - Fren mesafesi azalır,
    - Hızlı kalkışlarda araç yola daha iyi tutunur,
    - Aracın görünümünü güçlendirir.

Dezavantajlar;

- Son sürat azalır,
    - Çekiş düşer,
    - Direksiyon ağırlaşır,
    - Asfalt sesi artar,
    - Bozuk yollarda sarsıntı artar,
    - Yakıt tüketimi artar,
    - Bozuk yollarda jantın hasar görme riski artar.
  • edindiğim bilgiye göre aracın jantının 1" büyütülmesi %3 oranında yakıtını arttırır.ama bence elde edeceğin görüntü buna değer.
  • tam cevabını istersen sen al aşağıda verdiğim sitede so ltaraftaki menuden hesaplaması var. oradan üst tarafındakine orjinal olculeri alt tarafındakine de istedigin olcuyu yazarsın hesapla dediğinde aşağıda çıkan oran %3 ü gecerse altında da ayzdıgı gibi önerilmemektedir.(yol tutuşu, yakıt, guvenlik, vb)
    http://www.lastix.com/haberler.asp?nws=14 saygılar bizden...

• Hort

http://kolayoto.com/lastik-uzmani/lastik-olcusu-hesaplama.html

Yeni hesaplama sitesi. Diğer link ölmüş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.