Şimdi Ara

16 milyon ışık yılı uzaklıktaki Messier 94 görüntülendi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
758
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • quote:

Orijinalden alıntı: cntrl

quote:

Orijinalden alıntı: SpiderhipYani o galaksinin 16 Milyon yıl önceki halini görüyoruz. Şu anda galaksi başka bir galaksiyle çarpışmış ya da bir şekilde yok olmuş olabilir. Enteresan işler. Ne kadar uzağa baktıkça aslında o kadar geçmişe bakıyoruz. Asıl enteresan olan, şu solucan deliklerini kullanmayı çözdüğümüzde olacak. Zira o sayede ışıktan hızlı olarak uzay zaman mekan olayını büküp başka bir yerde çıkabileceğimiz için dönüp oradan dünyaya gelişmiş bir teleskopla baktığımızda dünyanın resmen geçmişini görebileceğiz. Yeterince zoom yapabilecek kadar kaliteli teleskobumuz olursa, o esnada dinazorları, meteorun çarpma anını bile canlı canlı, sanki o an oluyormuş gibi izleyebiliriz.
    böyle yorumlara çok gülüyorum sanki geçmişin kaydını tutan bi yer var

Evrende ses ve ışık kayıp olmaz sadece gücünü kaybeder. Ses-görüntüler uzayın belli bir kısmında toplanır.

• quote:

Orijinalden alıntı: smart1978

Yani 16 milyon öncesine ait bir görüntü .

Acaba şuan nasıldır :D ... Cevap imkansız ...

Aldığımız fotoğrafın 16 milyon yıl önce oluştuğunu bilemeyiz. Zaman; izafi,kırılgan ve değişken olduğu için görüntünün ne kadar zaman önce oluştuğunu bilmemiz çok zor belkide imkansız. Yani gördüğümüz o görüntü ışığın hızının yol aldığı süreye denk gelir sadece. Zamanı sadece dünyaya bağlı bir sabit olarak düşündüğümüz için böyle bir yanılgıya düşebiliyoruz.
    Tabi bir de galaksimizin "messier 94" e, ne kadar yaklaşıp uzaklaştığınıda bilmiyoruz. Bu da mesafe ve zamanı değiştiren bir başka faktör.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi homebird -- 2 Kasım 2015; 14:37:50 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• homebird kullanıcısına yanıt
    Temel bilgi eksikligine sayiyorum.

Sana bir odev : Gunes suan sonse ! Dunya ya ne kadar surede gelir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: caneycaney

Carl Sagan üstadın dediği gibi

"Eğer tüm evrende yaşam sadece Dünya'da varsa, bu çok büyük bir yer israfı olurdu."

Diger yerlerin dunyanin varligi icin olmadigini dusunursek tabi : ) Bir bakis acisina gore her sey "insan" icin yaratildi ne de olsa.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mephalay

quote:

Orijinalden alıntı: caneycaney

Carl Sagan üstadın dediği gibi

"Eğer tüm evrende yaşam sadece Dünya'da varsa, bu çok büyük bir yer israfı olurdu."

Diger yerlerin dunyanin varligi icin olmadigini dusunursek tabi : ) Bir bakis acisina gore her sey "insan" icin yaratildi ne de olsa.

bu da çok büyük bir israf olurdu
  • quote:

Orijinalden alıntı: Roc.

quote:

Orijinalden alıntı: cntrl

quote:

Orijinalden alıntı: SpiderhipYani o galaksinin 16 Milyon yıl önceki halini görüyoruz. Şu anda galaksi başka bir galaksiyle çarpışmış ya da bir şekilde yok olmuş olabilir. Enteresan işler. Ne kadar uzağa baktıkça aslında o kadar geçmişe bakıyoruz. Asıl enteresan olan, şu solucan deliklerini kullanmayı çözdüğümüzde olacak. Zira o sayede ışıktan hızlı olarak uzay zaman mekan olayını büküp başka bir yerde çıkabileceğimiz için dönüp oradan dünyaya gelişmiş bir teleskopla baktığımızda dünyanın resmen geçmişini görebileceğiz. Yeterince zoom yapabilecek kadar kaliteli teleskobumuz olursa, o esnada dinazorları, meteorun çarpma anını bile canlı canlı, sanki o an oluyormuş gibi izleyebiliriz.
    böyle yorumlara çok gülüyorum sanki geçmişin kaydını tutan bi yer var

Evrende ses ve ışık kayıp olmaz sadece gücünü kaybeder. Ses-görüntüler uzayın belli bir kısmında toplanır.

Ses-görüntüler uzayın belirli bir kısmında toplanır derken? Biraz açar mısınız? Ben yollarına devam ederler diye biliyorum da eğer kastettiğiniz buysa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kartal Göz -- 3 Kasım 2015; 2:56:49 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• bilim resmen insanları aldatıyor. Veya kendi salaklıklarını insanlara da yutturmak istiyor. Zaman kütleye göre değişkenlik gösterir. Kütlenin değişken olduğu bir durumda sabit bir zamandan söz edilemez. Bilim insanları bunu biliyor hala ne diye böyle saçma sapan tarihler veriyorlar.
    Şuna eminim bizim yaşadığım 1 günlük gerçek zaman diliminde yani, dünyanın güneş etrafında dönmesi ile eşitlemeye çalıştığımız kütlemiz + çekim kuvvetleri + uzaydaki hızımızın bileşkesi olan zamanımızla, 16 milyon ışık yılı dedikleri zaman birimi çok daha az olarak bilinmeli. Bizim ölçülerimize göre 165 milyon yıllık zaman diye bir şey yok.
  • quote:

Temel bilgi eksikligine sayiyorum.

Sana bir odev : Gunes suan sonse ! Dunya ya ne kadar surede gelir ?

Ödev yapacak dönemi 30 yıl önce kapattım.Bildiğin bir şey varsa anlat öğrenelim.(Öğrenmekten asla gocunmama,hatta memnun olurum) Ukalalığa gerek yok; haddimizi bilirsek hem saygınlığımız artar hemde muhatabımıza faydalı oluruz.

Edit: Ödev ve öğrenmenin farkını bir öğretmen olarak iyi bilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi homebird -- 3 Kasım 2015; 18:51:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: combaba

bilim resmen insanları aldatıyor. Veya kendi salaklıklarını insanlara da yutturmak istiyor. Zaman kütleye göre değişkenlik gösterir. Kütlenin değişken olduğu bir durumda sabit bir zamandan söz edilemez. Bilim insanları bunu biliyor hala ne diye böyle saçma sapan tarihler veriyorlar.
    Şuna eminim bizim yaşadığım 1 günlük gerçek zaman diliminde yani, dünyanın güneş etrafında dönmesi ile eşitlemeye çalıştığımız kütlemiz + çekim kuvvetleri + uzaydaki hızımızın bileşkesi olan zamanımızla, 16 milyon ışık yılı dedikleri zaman birimi çok daha az olarak bilinmeli. Bizim ölçülerimize göre 165 milyon yıllık zaman diye bir şey yok.

Kimsenin kimseyi aldattığı falan yok. 16 ışık yılı zaman birimi değil mesafe.
    Bizim yaptığımız hareketlerin ve bulunduğumuz kütleçekim alanının rölativistik etkileri ihmal edilecek kadar azdır.

• homebird kullanıcısına yanıt
    Ozur dilerim hocam . Ben de 78 liyim .

Profiline simdi baktim ogretmenmissiniz .

Isik hizi boslukta yaklasik saniyede 300 bin km yol kateder hocam . Dunya ve diger galaksilerdeki goruntulerin bize gelmesini bir dogru olcekleme oranti olmasa da bir arabanin uzak bir sehre gitmesi ne kadar uzun suruyorsa isikta cok hizli olmasina ragmen epey zaman gecmekte.

Ayrica isiktan hizli parcaciklar da var .

Gundelik dunyaa kisa mesafelerde hareket eden seyleri uzerinde insanda bir algi olusmustur yani ne kadar uzak olsa da aninda gordugumuz varsayilmakta .

Isigin dalga ve parcacik ozelligi ile bir baska ornek vermek gerekirse cekim kuvvveti de isigi bukebilir yeteri kadar kuvvetli ise isigi hapsedebilir . Gunes tutulmasi esnasinda dikkatlice bakilsa teleskopla gorulen yildizlarda kayda deger sapmalar olusmakta yani yildizlardan gelen isik cekim kuvettleri ile bukulerek farkli konumdalarmis gibi dunyaya gelir . Atmosferin isigi kendisi de kirmasindan bahsetmiyorum bile .

Kaynak suan veremiyorum ama bulunabilir internetten .

• ,izafiyetli konulara girip okusam beynim sulanıp çıkıyorum. herkes farklı bır sey dıyor ve kımsenın ıddaa ettıgının ıspatı kanıtı yok. bu nasıl bılım lan, herşey göreceli. o zaman bılım dıye bıseyde yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: savarog

quote:

bilim resmen insanları aldatıyor. Veya kendi salaklıklarını insanlara da yutturmak istiyor. Zaman kütleye göre değişkenlik gösterir. Kütlenin değişken olduğu bir durumda sabit bir zamandan söz edilemez. Bilim insanları bunu biliyor hala ne diye böyle saçma sapan tarihler veriyorlar.

Bizim yaptığımız hareketlerin ve bulunduğumuz kütleçekim alanının rölativistik etkileri ihmal edilecek kadar azdır.

savarog
    hiç sana yakışmayacak cevap vermişsin.
    Adı üzerinde ışık YILI

mesafenin 1 yılda aldığı yol.

yani 16 milyon yıl boyunca ışığın aldığı mesafe.

"Bizim yaptığımız hareketlerin ve bulunduğumuz kütleçekim alanının rölativistik etkileri ihmal edilecek kadar azdır."

sana öyle dedikleri için öyle kabul ediyorsun.

Bi düşün, sonra karar ver.

• combaba C kullanıcısına yanıt
    16 milyon ışık yılı uzakta demek o cisimin görüntüsü bize gelene kadar dünya 16 milyon kez güneş etrafında dönüyor demek. zaman izafi olduğu için biz kendi zamanımıza endeksliyoruz evet
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: savarog

quote:

savarog
    hiç sana yakışmayacak cevap vermişsin.
    Adı üzerinde ışık YILI

mesafenin 1 yılda aldığı yol.

yani 16 milyon yıl boyunca ışığın aldığı mesafe.

"Bizim yaptığımız hareketlerin ve bulunduğumuz kütleçekim alanının rölativistik etkileri ihmal edilecek kadar azdır."

sana öyle dedikleri için öyle kabul ediyorsun.

Bi düşün, sonra karar ver.

Bende "mesafe" dedim. Sen zaman birimi demiştin.

Ayrıca eğer yakışmayan bir şey var ise o da bilimadamlarına salak demektir ve bunu söyleyen sensin.

Rölativistik etkiler konusunda bana öyle denmiş, ne denmiş, kim demiş?
    Denklemler ortada alır eline hesaplarsın, bizim hızımız ve dünyanın kütleçekim alanı belli.

Eğer bir iddian varsa bunu bilimsel bir biçimde burada kanıtlarsın kanıtlayamıyorsan birilerine bizi kandırıyorlar gibi laflar etmek boş şeylerdir.

• quote:

Ozur dilerim hocam . Ben de 78 liyim .

Profiline simdi baktim ogretmenmissiniz .

Isik hizi boslukta yaklasik saniyede 300 bin km yol kateder hocam . Dunya ve diger galaksilerdeki goruntulerin bize gelmesini bir dogru olcekleme oranti olmasa da bir arabanin uzak bir sehre gitmesi ne kadar uzun suruyorsa isikta cok hizli olmasina ragmen epey zaman gecmekte.

Ayrica isiktan hizli parcaciklar da var .

Gundelik dunyaa kisa mesafelerde hareket eden seyleri uzerinde insanda bir algi olusmustur yani ne kadar uzak olsa da aninda gordugumuz varsayilmakta .

Isigin dalga ve parcacik ozelligi ile bir baska ornek vermek gerekirse cekim kuvvveti de isigi bukebilir yeteri kadar kuvvetli ise isigi hapsedebilir . Gunes tutulmasi esnasinda dikkatlice bakilsa teleskopla gorulen yildizlarda kayda deger sapmalar olusmakta yani yildizlardan gelen isik cekim kuvettleri ile bukulerek farkli konumdalarmis gibi dunyaya gelir . Atmosferin isigi kendisi de kirmasindan bahsetmiyorum bile .

Kaynak suan veremiyorum ama bulunabilir internetten .

Işıktan hızlı parçacık mı?

Kuramsallardan bahsediyorsunuz sanırım.

• caneycaney kullanıcısına yanıt
    Bu söz nedense her zaman çok hoşuma gidiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaazto28

biri bana şu bilmem kaç ışık yılı uzaklıktaki şeyin görüntüsünü alma teknolojisini anlatsa iyi olur :D

bu teknolojiyle alakalı değil aslında gece gökyüzünde gördüğümüz her yıldızın görüntüsü bize uzaklığına bağlı olarak belli bir süre sonra ulaşıyor. Bu uzaydaki tüm cisimler için geçerli yıldızlar, galaksiler, gezegenler hatta etrafımızdaki tüm nesneler. Gördüğümüz her cisimin aslında şimdiki halini değil önceki halini görüyoruz. Biraz kafa karıştıtıcı gibi gelebilir ama aslında çok basit. Mesela sesin dünyadaki hızı saniyede 343m aynı şekilde ışığın da bir hızı var diğer her şeyin hızı olduğu gibi ışığın hızı saniyede 300.000km. Yani hubble ile bu fotoğraf çekildiğinde aslında o galaksinin 16milyon yıl önceki halini görüyoruz şimdiki halini değil belki şu anda galaksinin sarmalları farklı bir şekilde ama bizim bunu görebilmemiz için 16milyon yıl geçmesi gerek. Aynı şekilde güneşe baktığımızda onun 8,5dk önceki halini görüyoruz çünkü güneşin yüzeyinden çıkan bir ışık fotonu bize 8.5dk sonra ulaşıyor.

Bu işin teknolojiyle ilgili olan tek kısmı galaksiyinin net görünmesi işte onun için adamlar yörüngeye hubble'ı yerleştirdiler gezegenleri, yıldızları, nebulaları, galaksileri, galaksi kümelerini, Süper galaksi kümelerini daha net ve daha uzağı görebilmek için :D bu mesafeleri şu videoyu izleyerek daha iyi anlayabilirsin
    Ölçekte 1Gpc/h = 1000 X 4.5milyar ışık yılı https://www.youtube.com/watch?v=74IsySs3RGU

• quote:

http://phys.org/news/2012-03-faster-than-light-particles-cross-check.html

Neutrinos do not go faster than light, according to fresh measurements of a test last year that had suggested the particles broke the Universe's speed limit, CERN said on Friday.

ZALIM Detected.

İbret alınman lazım.
    Öğretmen falan değilsindir umarım. Eğer öyleysen istifa et hemen, zehirleme genç beyinleri. Kendi halinde bilime takılan biriysen yorum falan yapma bir daha gözünü seviyim.

2011'de CERN'de Nötrinolar üzerine yapılan deneylerde GPS sisteminden kaynaklı hatalar olduğu tespit edildi ve bu defalarca açıklandı.

Aslında ingilizce bilmeyip ingilizce haber paylaşan milletimize ne dense fayda etmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Anomalist -- 5 Kasım 2015; 17:19:18 >

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.