Şimdi Ara

15bin TL'lik su soğutmalı oyun bilgisayarım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
1.307
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Uzun süredir üzerinde çalıştığım yeni canavar oyun bilgisayarımı tamamladım dostlar. Benzer parçaları almak ve su soğutmaya giriş yapmak isteyen arkadaşlara yardımcı olmaya hazırım. Birkaç ay öncesine kadar 0 bilgiye sahiptim ve internetten araştırıp okuduklarımla soğutma sistemini yurt dışından alarak kendim yaptım.

Predator EK'nın ürettiği hazır su soğutma ile özel su soğutma arasında bir geçiş ürünü. Pompası ve rezervuarı radyatörün üzerinde. Boruları QDC denen bir sisteme sahip. Sıvı dökülmeden tak çıkar yapmanıza ve sisteme başka sıvı soğutma bileşenleri eklemenize imkan tanıyor. Tamamen modifiye edilebilir ve istediğiniz parçalarla büyütebilirsiniz. Hatta sırf bu yüzden ben üründe epey modifikasyon yaptım. Stok işlemci bloğunu (Supremacy MX) ve siyah boruları (EK ZMT matte) falan komple değiştirdim. Eğer modifikasyonla ilgilenmiyorsanız çok kolay şekilde bakım yapmadan işlemci ve ekran kartınızı soğutmanız için size imkan veriyor.

15bin TL'lik su soğutmalı oyun bilgisayarım 15bin TL'lik su soğutmalı oyun bilgisayarım 15bin TL'lik su soğutmalı oyun bilgisayarım 15bin TL'lik su soğutmalı oyun bilgisayarım 15bin TL'lik su soğutmalı oyun bilgisayarım 15bin TL'lik su soğutmalı oyun bilgisayarım 15bin TL'lik su soğutmalı oyun bilgisayarım 15bin TL'lik su soğutmalı oyun bilgisayarım 15bin TL'lik su soğutmalı oyun bilgisayarım 15bin TL'lik su soğutmalı oyun bilgisayarım 15bin TL'lik su soğutmalı oyun bilgisayarım 15bin TL'lik su soğutmalı oyun bilgisayarım 15bin TL'lik su soğutmalı oyun bilgisayarım 15bin TL'lik su soğutmalı oyun bilgisayarım 15bin TL'lik su soğutmalı oyun bilgisayarım 15bin TL'lik su soğutmalı oyun bilgisayarım

15bin TL'lik su soğutmalı oyun bilgisayarım 15bin TL'lik su soğutmalı oyun bilgisayarım

Intel i7 6700K CPU @ 4.6Ghz v1.36
    ASUS Maximus Gene VIII Z170 anakart
    Nvidia TITAN X PASCAL 12GB GPU
    32GB GSKILL DDR4 3333MHz CL15 RAM (2X16GB)
    SAMSUNG 950 PRO 512GB NVME SSD
    CORSAIR RM1000x PSU
    ASUS ROG SWIFT PG279Q 165HZ 1440P MONITÖR
    M-AUDIO AV32 STÜDYO MONİTÖR HOPARLÖR
    2X3TB 7200RPM HDD RAID0
    Razer Blackwidow Chroma klavye
    Razer DeathAdder Chroma fare
    Razer Sphex mouse pad

SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ:
    EK PREDATOR 360 rev1.1D
    EK Predator Push-Pull add-on (toplamda 6 adet 12cm EK Vardar fan yapıyor)
    EK MONOBLOCK (işlemci ve anakart VRM soğutma bloğu)
    EK TITAN X PASCAL bloğu ve blackplate'i
    EK Duraclear Tubing
    EK-Coolant EVO Blood Red

Witcher 3 1440P'de 70-80 FPS arası oynuyorum ve GPU sıcaklığı 49-50 derecelerde.
    Skyrim Special Edition + onlarca grafik modu ile birlikte 1440P'de min 115 FPS'lere düşüyor, sıcaklık 45'i geçmiyor.

İşlemci sıcaklığının oyunlarda en fazla 50-55 derece çıktığını gördüm. Prime95 small FFTs işkence testinde 62-63'lere çıkıyor.

Not: Tüm bunlar pompa ve fan hızları PWM ile %50'ye ayarlandığı halde.

Bu sistemi sürekli geliştiriyorum ve yeni parçalar almaya devam edeceğim. Örneğin daha hızlı ram'e geçip, onu da su soğutmaya dahil etmek, 2. titan x pascal alıp SLI yapmak gibi planlarım var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cagancelik -- 18 Aralık 2016; 20:0:45 >

• Resimlerden sonra döndüm kasanın penceresinden benim gariban ekran kartına baktım.Üzülme abi dedi.

Şaka bir yana çok güzel görünüyor.Güle güle kullanın.
  • Kasaya değilde monitöre hayranım ben :) elimde kırık ekranlı olanı var tamirine bile 2070tl istiyor adamlar

Hayırlı olsun hocam güle güle kullanın...
  • 15.000TL'lik su soğutması nasıl oluyormuş diye merakla girdim ama hüsran. Başlığı "15bin TL'lik su soğutmalı oyun bilgisayarım." yerine "15bin TL'lik, su soğutmalı oyun bilgisayarım" yada "su soğutmalı 15bin TL'lik oyun bilgisayarım" olarak düzeltirseniz daha doğru olur.
  • Her şey iyi guzelde cok zevsiz bir kasa olmuş görsellik sıfır sıfır sıfır
  • bir şeye benzememiş açıkcası.

bir de şuna bak. aynı paralara ne yapıldı.

https://forum.donanimhaber.com/videolu-air-540-tempered-glass-edition-by-chriss--115921896-2
  • mario açıyo mu bu abi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: chrissrathfield

bir şeye benzememiş açıkcası.

bir de şuna bak. aynı paralara ne yapıldı.

https://forum.donanimhaber.com/videolu-air-540-tempered-glass-edition-by-chriss--115921896-2

Ben görünüşü ön planda tutan bir insan değilim kaldı ki o kadar über gözüktüğünü de iddia etmedim. EKWB'nin Facebook sayfasına bakarsan, resim galerisinde örnek su soğutma sistemleri görebilirsin.

Soğutma performansı görünüşten önce geliyor benim için. Benzer paraya neler yapılıyor demişsin. Sen 15bin TL verip daha ekran kartını bile su soğutmamışsın, 3'lü radyatör işlemci için overkill olmuş. Kaldı ki o kadar para verip ekran kartını Titan X Pascal'a yükseltmemişsin. O kadar parayı ışık ve saydam kasaya mı verdin?

• cagancelik kullanıcısına yanıt
    ekran kartını her yıl değştirmeyi planladığım için kapalı devre sisteme dahil etmedim.

4k da 100 fps veren problem çıkarmayan bir ekran kartı henüz yok. şuan 4k için alınan ekran kartlarının hepsi çöp.

1 sene sonra ancak istenilen seviyeye çıkacak.

bu yıl ekran kartına yatırılan para da soğutmaya harcanan emek de boşuna.

titanx in 2k da 980ti dan çok da bür üstünlüğü yok. 120 fps den daha fazlası boşuna elektrik ve ısı fazlasıdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: chrissrathfield

ekran kartını her yıl değştirmeyi planladığım için kapalı devre sisteme dahil etmedim.

4k da 100 fps veren problem çıkarmayan bir ekran kartı henüz yok. şuan 4k için alınan ekran kartlarının hepsi çöp.

1 sene sonra ancak istenilen seviyeye çıkacak.

bu yıl ekran kartına yatırılan para da soğutmaya harcanan emek de boşuna.

titanx in 2k da 980ti dan çok da bür üstünlüğü yok. 120 fps den daha fazlası boşuna elektrik ve ısı fazlasıdır.

Ben seni anlamadım hocam. Ekran kartımı her yıl değiştireceğim diyorsun ve bu boşa masraf olmuyor ama benim gibi tek ve güçlü bir ekran kartı alıp 2-3 yıl idare etme planı yapmak boşa masraf oluyor... bence gönder tuşuna basmadan önce biraz geriye dönüp yazdıklarını oku, tutarsızsın.

4K genel geçer, evrensel ve herkesin tercih ettiği bir çözünürlük değil. öncelikle onu bi netliğe kavuşturalım. kaldı ki benim çözünürlüğüm 4k da değil, yukarda yazıyor. 4k'yı niye mevzuya dahil ettiğini anlayabilmiş değilim.

2k'da titan x'in 980ti'den üstünlüğü yok mu? :D Güldürme lütfen ya. 980ti SLI'dan su soğutmalı Titan X Pascal'a terfi etmiş ve %15'ten biraz daha fazla FPS, %50 daha az güç harcaması ve 30 derece daha serin çalışan GPU elde etmiş bir kullanıcı olarak sadece gülebilirim bu lafına, çok absürd bir ifade olmuş. Çünkü ilk elden tecrübe ettim ve bu iki kart arasındaki farkı, ne nedir iyi biliyorum. sadece bir örnek vereyim, dragon age inquisition tek 980ti'de oynanabilirlik sınırına dayanıyordu adeta. bazı lokasyonlarda 35-40 FPS'lere düştüğünü gözlemliyordum. Şu an oralarda 80FPS'nin üzerinde bir akıcılık alıyorum. ortalama 100 fps üzerinde geziyor

1440p'de 165Hz'e kadar çıkabilen bir asus oyun monitöre sahibim, dolayısıyla sahip olduğum çözünürlük için titan x pascal gayet gerekli ve de yeterli bir ekran kartı. sonuçta yaptığım bir donanım yatırımı var ve sahip olduğum donanımın özelliği 165FPS'ye kadar destek sunuyor, bunu değerlendirmek kadar normal bir şey olamaz.

her yıl ekran kartı değiştirecek bütçeye sahip bir kişi olarak elektriğe fazla takmışa benziyorsun. boşver ya elektriği sen, senin için çerez parası.

titan x 9 ay önce çıktı ve 9 ay boyunca piyasanın lideri kaldı,ta ki dün 1080ti çıkana kadar. 9 ay boyunca yağ gibi akan oyunları oynadım ve gayet de memnunum. bu süre zarfında maksimum 55 derece ekran kartı sıcaklığına ulaştım, fan sesi duymadan. bu kart beni 2019'a kadar tüm oyunlarda hiçbir ayar kısmadan götüreceğini sanıyorum, götürmezse çekirdeğe +180, belleğe +500 oc yapabilme opsiyonum var ve yine de 60 dereceyi aşan ısı olmayacak. Bu süre zarfında sen 6 bin TL bayılmış olacaksın AMD veya Nvidia'ya, sence hangimiz kârda?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cagancelik -- 3 Mart 2017; 22:43:47 >

• cagancelik kullanıcısına yanıt
    980ti aldığımda henüz 1080 ler çıkmamıştı. pacal serisi titan da çıkmamıştı.

şahsi görüşüm titana para vermek boş. Tİ versiyonlarını almayı tercih ediyorum. sizce farklı olabilir. hangisi iyidirin tartışmasına gerek yok. oyun pc si olarak kullanılacak buildde titana yer vermek işlevden uzak lükstür.

1080ti beklerim titan almaktansa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chrissrathfield -- 3 Mart 2017; 16:24:18 >
  • 15bin TL'lik su soğutmalı oyun bilgisayarım

Tekrar merhaba. :)

Su soğutma sisteminde bayağı revizyona gittim arkadaşlar. EK Predator 360'ı gönderdim ve üstüne biraz daha para koyup full özel soğutmaya geçtim. Özenle seçtiğim bileşenlerin her birisinin alanında en yüksek performans verenler olmasına dikkat ettim. Bunlar:

EK D5 Revo pompa ve X-RES 140 rezervuar kombo
    Hardware Labs Nemesis GTS 420 X flow radyatör
    Hardware Labs Nemesis GTS 280 U flow radyatör
    EK Monarch X4 ram bloğu
    5xEK Vardar 14cm 1150 RPM yüksek hava basınçlı, düşük devirli radyatör fanları

Radyatörleri seçerken oldukça zorlandım çünkü Fractal Design Define S (midtower) kasam var ve yükseklik sıkıntı. 30mm kalınlık en idealiydi. Bu kalınlıkta EK'nin 14cm'lik radyatörleri yok, o sebeple sessiz fanlar için özellikle tasarlanmış Hardware Labs'in Nemesis GTS serisine yöneldim. Performance PCs.com'dan sipariş edince ABD'den 2 günde geldi. Bu radyatörler 800RPM fanlar için özellikle tasarlanmış. Her radyatör düşük devirli fanlarda performans göstermez, kanat sayısı ve sıklığı önemlidir. Dikkat etmeden alırsanız PC'nizi jet motoruna çeviren fanlara ihtiyaç duyan radyatörler elinizde patlayabilir.

Neyse sistemi Mayhems Blitz Cleaning su soğutma temizlik solüsyonundan geçirdim falan ve topladığımda aklım başımdan gitti çünkü neredeyse sessiz denilebilecek bir seviyede ekran kartını donduruyor... Ekran kartı ısınmıyor arkadaşlar. Açıyorum %100 GPU kullanan oyunu, MSI Afterburner'dan basıyorum 2Ghz overclock'u, güç kullanımını %120 yapıyorum ve ona rağmen yük altında 37 derece, 37 derece nedir?!? Benim boştayken ondan daha sıcak çalışan hava soğutmalı ekran kartlarım oldu.. Şaka gibi. Keza işlemci, boşta 20'lerde, oyunlarda 45-50 arası geziyor. Hatırlatırım işlemci 1.44v vcore ile 4.7Ghz'de çalışıyor...

Pompayı daima %100'de kullanıyorum, fanlar da tam devir ve hiç ses yapmıyor gibi birşey.

quote:

980ti aldığımda henüz 1080 ler çıkmamıştı. pacal serisi titan da çıkmamıştı.

şahsi görüşüm titana para vermek boş. Tİ versiyonlarını almayı tercih ediyorum. sizce farklı olabilir. hangisi iyidirin tartışmasına gerek yok. oyun pc si olarak kullanılacak buildde titana yer vermek işlevden uzak lükstür.

1080ti beklerim titan almaktansa.

Herkesin alım gücü ve ekonomik durumu farklı. Kimine göre Ti serisi, kimine göre GTX 1080, kimine göre oyuncu bilgisayarı, hatta kimine göre bilgisayarın kendisi lüks. Kendi maddi pencerenizden neyin lüks neyin elzem olduğunu belirlemeniz diğerlerini bağlamayan öznel bir değerlendirmeden öteye gitmiyor. O yüzden tartışmaya gerek yok.

Asıl olay PC'den aldığın keyf, sana sunduğu oyun tecrübesi: Yüksek kare saniye, yüksek çözünürlük, gerçekçi efektler... Tabi bunları sunarken fırın gibi pişmemesi ve arı kovanı gibi ötmemesi de var.[link=][/link]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cagancelik -- 18 Mart 2017; 16:43:47 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.