Şimdi Ara

1500 tl başlangıç tavsiye

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
463
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bu fiyata hangi makine+lensi tavsiye edersiniz?
    Beklentilerim ömrü uzun olsun yani malzemesi sağlam,çok büyük olmasın,genelde manzara ve portre çekeceğim,makro pek düşünmüyorum.

Sony a6000(16-50)ve Olympus OM-D E-M10(14-42) arasında kaldım,hangisini tavsiye edersiniz?A6000'in wifi özelliği beni biraz daha cezbediyor pratiklik açısından.
    Bunların dışındaki tavsiyelere de açığım.

• Ben de bu sıralar arayış içerisindeyim. A6300 16-50 mm kit almayı planlıyorum. Fakat piyasaya Olympus OM-D E-M10 Mark III 14-42 EZ + 40-150 Kit çıkmış. Bunu görünce kararsız kaldım. Dikkatinizi çekerim Mark 2 değil, Mark 3.

Sony A6300'ün Artıları
    425 Af noktası ile oldukça detaylı fotoğraflar çekilebileceğini düşünüyorum.
    Dünyanın en hızlı netleme yapan ve en çok AF noktasına sahip cihazı.
    ISO çok yüksek dereceye kadar çıkabiliyor. Olympus'un 2 katı kadar.
    Boyut olarak daha kompakt. Taşıması daha kolay.

Olympus'un Artıları
    Fiyat olarak daha uygun.
    Dokunmatik ekran
    Malzeme kalitesi olarak daha iyi
    5 yönlü titreşim engelleyicisi var. (Sony bunu A6500 modeline eklemiş fakat fiyat olarak 6000 TL'den başlıyor)
    Sevenleri için retro tasarıma sahip.

Sizin bahsetmiş olduğunuz A6000 ile Olympus OM-D E-M10 Mark II'yi biraz karşılaştırdım. Bence gerek fiyat, gerekse sensör ve görüntü işlemcisi bakımından Sony daha iyi. Ama 5 yönlü titreşim engelleyicisi olması ve ayrıca tasarım açısından ben Olympus'u daha başarılı buluyorum. Retro seviyorsanız tercih edebilirsiniz.

Ben sanırım Sony alacağım.

Bu arada 5 yönlü titreşim engelleyici için;https://www.youtube.com/watch?v=P0dq9sMcppc

• Düşük ISO'larda a6300 daha başarılı olur. Fakat düşük iso'da çekim için şartlar ya gündüz ama yaz günü falan böyle güneşli gündüzler yada tripod ile falan çekimler demektir. Olay yılın uzun zamanı ilkbahar-sonbahar-kış olarak ve kapalı havalarda geçen, e günün gündüz vakti de işte olan birisi için 5 eksenli IS'in avantajı öne çıkar. Çünki gövdede bu yetenekte IS'i olmayan makina ile ISO 1600'de çekeceğiniz fotoğrafı ISO 400 veya 800 ile çekebildiğinizde elinizdeki fotoğraf daha temiz de oluyor.

Hele bir de pahalı lenslerden 2-3 tane almak gibi bir imkanımız yok ise eski filmli makina lenslerini taktığımızda dahi gövdedeki 5 eksenli IS bizim için kullanılır oluyor ise Olympus burada da bizden yana oluyor.

Sony'nin tek avantajı a6300'de ve a6500'de bence en iyi APS-C sensörlü gövdelerden olmaları ve sadece a6500'deki 4K videoda da iyi olması detayı. a6300'ün firmware güncellemesi gelmesine rağmen 4K'daki ısınma sorunu tam olarak çözülemedi diye okumuştum en son.

Netice olarak video ile zaten pek işim olmaz, ben fotocuyum diyor iseniz a6300, daha ekonomik bir şeye gelince a6000 olabilir ama a6000'deki sensör 6300 ve 6500'dekinden eskidir onlar kadar başarılı değil. E çok değil zaman içinde 2 tane de lens alabilirim gibi bir hayaliniz var ise Sony olabilir görünür sizin için bence.

Daha ufak, lensleri de falan, 2.el pazarı daha aktif ve dolayısı ile daha uygun fiyatlı çok lens seçenekleri bulunabilmesi. İşte 5x IS gövdede, yazılımsal timelapse, focus bracketing ile makroda büyük avantaj vb. gibi nedenlerle de Olympus OM-D E-M10 Mark 2 veya 3 tercih edilebilir.

Sony'nin gövdede IS olmayan modelini aldığınızda ona eski filmli makina lensi taktığınızda sıfır IS'le kalırsınız.
    Olympus'ların bu modellerinde ise her koşulda 5 eksenli IS aktif olarak fotoğraf çekeceksiniz.

• Her ikisinin de arti ve eksi yanlari var. Bakalim, dusunecegiz. :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 5 elsenli is'de Olympus cidden basarili. Test denemelerinde Sony A6500'deki 5 eksenli is bile Olympus performansi vermiyor. Ama geriye kalan diger ozelliklerde Sony tam bir canavar.

• Dediğiniz cihazlar gayet güzel. Pişman etmezler diye düşünüyorum.

Bunun yanında Fuji X30, Rx100m3ü de düşünebilirsiniz.

İmzamdaki linkte sebebi ve örnek fotoları bulabilirsiniz.
    İyi günler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Razer

5 elsenli is'de Olympus cidden basarili. Test denemelerinde Sony A6500'deki 5 eksenli is bile Olympus performansi vermiyor. Ama geriye kalan diger ozelliklerde Sony tam bir canavar.

Hocam geriye kalan özellikler de canavar demişsiniz hangi özellikler? Yani video özellikleri ise pek önemli değil ben günlük foto çekeceğim, dışarıda gezerken bir sokak,manzara hoşuma gidecek çıkaracam güzel bir şekilde çekeceğim.Bu konuda 5 eksenli IS büyük avantaj sanırım. Siz hangisini tavsiye edersiniz?

• @Smile of Joker, Yeni konu açmak yerine burdan yazdım kusura bakma benzer modeller arayışındayız malum.

Bende eskilerden kit lens ve oto modda nex5n kullanmıştım şimdi bir makine arayışındayım.
    Pek uzman değilim bilgim olmadığından soruyorum.

Kafamda A6000 var ama olympuslarda ilgimi çekiyor.
    Olympus OM-D E-M10 Mark 2 deki 5 eksen IS videoda ve hareketli nesne foto çekimlerinde de iş görüyor mu ?

Nex 5n üzerinde bir makina almak istiyorum .
    Foto kalitesi yönünden daha iyi mi eşdeğer mi bütçeyi arttırayım mı bilemedim.
    Marka model önerilerine açığım.
    Lens içinde pek bütçemde yok kit lens ve bir portre lens ile devam ederim muhtemelen.

Amacım geziler, aile içi, çocuk, vs çekmek,
    Fotoğraf çekmede ilerlemek, ps ve lr prgoramlarında kendimi geliştirmek için doğru düzgün fotoğraf çeken bir makina.
    Ev içinde çocukların fotoğrafları özellikle düzgün birşeyler yapmak ve kendimi geliştirmek için.
    Biliyorum bu işlerde makinadan çok bilgi önemli. Bir yerdende başlamam lazım.
    Ucuz makina ikinci el vs var mutlaka ama yaptığım şeylerin sonuçlarını görerek elimdeki makineden emin olarak ilerlemek istiyorum.

RX100M3 veya M4 tam benim aradığım şey taşınabilir.
    Ama ev içinde istediğim fotoğrafı çekebilirmiyim diğer geliştirme konularında ihtiyacı karşılayan bir makinemi bilmiyorum.

Yardımlarınızı esirgemezseniz sevinirim.

• Benim de amacım hareket halindeki nesne ve insanlara optik zoom yaparak çekim yaptığımda, bulanıklaşma olmadan net fotoğraflar elde etmek.

Şu videoyu izleyince nedense Sony ağır basıyor;https://www.youtube.com/watch?v=xrm8CvgUIDY
  • Siz 1500 liraya bu videodaki a6300 yada a6500 alamıyorsunuz ki ama ? Öyle bir şey olsa da biz de alsak. Yoksa bu a6300 videosuna bakıp da a6000'de bunun gibidir gibi bir çıkarımda mı bulunuyorsunuz ? Yanılırsınız feci. O doğru bir mantık değil. Mesela bu mantık ile Canon EOS M alırsak , son çıkan EOS M5'in videolarını izleyip de makinayı köprüden boğaza atabiliriz.

Bu videoda görülen şey "Nerede nasıl iyi fotoğraf çekebilirim ? Bunun için en iyi makina değil de ışığı kullanmayı bilmek gerekir." in anlatımı. Yoksa a6300'müş M10 Mark II imiş ışığı kullanmasını bilen her ikisi ile de aynı kalitede foto çekebilir. Burada "iyi makina" bizim gibi amatörler için bence seni en az masraf ile bu hobiden keyif alma oranını arttıracak ve seni ileri götürecek olandır.

Bir de fotoğraf makinası incelemesi video izleyerek yapılmaz arkadaş. 24 megapixel fotoğrafı sen 1920 x 1080 pixel çözünürlüğe ufaltılmış saniyede 60 kare geçen bir videoda nasıl detayını-kalitesini görebileceksin ? Videoda video kayıt özelliği incelemesi bakılır. Foto kalitesine bakılırsa çok yanılırsınız.

Orada sonlara doğru basketcinin havada iken bir karesini gösteriyor. Altına da koymuş çekim ayarında ISO 5000 yazıyor. Siz ISO 5000'deki fotonun kumlar içindeki halini işte bu 2megapixele ufaltılarak gösterilen videoda hiiiç anlayamıyorsunuz bile.

Şuradan bakınız ISO 3200'de neye benzer "Benim en iyisi" diyen foto makinası ile çektiğiniz foto 24mp.'de falan bakınca.
    https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=daylight&attr13_0=canon_eos70d&attr13_1=sony_a6300&attr13_2=canon_eos80d&attr13_3=oly_em10ii&attr15_0=jpeg&attr15_1=jpeg&attr15_2=jpeg&attr15_3=jpeg&attr16_0=3200&attr16_1=3200&attr16_2=3200&attr16_3=3200&attr171_1=1&attr171_3=1&normalization=full&widget=1&x=0.8676751192568415&y=-0.17772778402699677

İşte ufaltılır da bakılacak hale gelir. Fakat daha kalite foto çekmek isteyen ve bilen adam ISO'yu 3200'ün üstüne çıkartmaz. Mecbur kalır ise ancak çıkartır tabi ama onu da bilir, 3200 ve üzeri çektiğim fotoyu ben 24mp. değil de 3-4 megapixele ufaltır öyle gösterir-paylaşırım vs. Bu video da dolayısı ile feci aldatıcıdır. Yanlış yoldan, yanlış yöntem ile foto makinası inceliyorsunuz benden söylemesi.

O dediğiniz hareketli objeyi doğru odaklamak olayı. O konuda kesinlikle Sony a6000 de Olympus OM-D E-M10 Mark II'de mesela bir Nikon D3300, Canon 750D falan gibi d-slr'lar kadar başarılı değillerdir ! Iskalarlar, hareketli obje takibinde falan aynasızlar daha ancak işte Sony a6500 falan böyle 2016/2017'de çıkan modeller veya çok üst seviye modeller iyi duruma gelebildiler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 11 Ekim 2017; 0:29:28 >

• Hocam ben konudan bağımsız olarak A6300'den bahsediyorum. Evet biraz hatlar karıştı. Haklısınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Razer

Hocam ben konudan bağımsız olarak A6300'den bahsediyorum. Evet biraz hatlar karıştı. Haklısınız.

Tamam öyle ise... Bir yanlışa sürüklenmeyelim diye uyarımı yapayım dedim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.