Şimdi Ara

13600KF/7600X Tavsiye

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
1.425
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar, uzun yıllardır kullandığım Ryzen 7 3700X işlemcimi emekliye ayırıp DDR5 platformuna geçmeyi planlıyorum. Elimde almış olduğum 2x16 32GB HyperX Fury 5200MHz DDR5 Ram mevcut.

İntel tarafında 13600KF dikkatimi çekti, DDR5 anakart fiyatı en düşük 5400₺ bandında bulabildim.

Asus Prime Z690-P DDR5 Anakart + 13600KF totalde 11700-12000 TL gibi bir rakam tutuyor.

Amd tarafında 13600KF'in rakibi olarak genelde 7600X karşılaştırılmış. Yine en düşük anakartı 3800₺ civarlarında bulabildim.

Gigabyte B650M DS3H + 7600X totalde 9300-9500 TL gibi bir rakam tutuyor.

Bu iki set arasında çok kararsız kaldım. Gönlüm intel tarafında anakart daha üst seviye duruyor ancak hem fiyat olarak 2000-2500₺ gibi bir fark mevcut hem LGA1700 ün geleceği yok. Yeni işlemciler ile uyumlu olmayacak.
    Amd tarafında ise AM5 platformu yeni işlemcileri destekleyeceği için önü açık görünüyor.

Siz olsanız hangisini tercih edersiniz ?
    Farklı anakart önerilerine de açığım. Yorumlarınıza ihtiyacım var.

Edit: Oyun ağırlıklı kullanılacak
    Edit2: Bütçe 12-13k civarı. Çok aşmak istemiyorum soğutucuya da bütçe gerektiği için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wesley Benjamin Sneijder -- 5 Ocak 2023; 12:9:18 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

• 13600K 6+8 çekirdek 20 thread

7600X 6 çekirdek 12 thread (alternatifi 13400 olacak)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Münebbih -- 5 Ocak 2023; 12:16:14 >
  • Tercihiniz intelden yana olursa, anakartı z690p yerine aradaki fiyat farkına katlanıp z690a almanızı tavsiye ederim

• Münebbih kullanıcısına yanıt
    Inteli tercih etme sebebim tamamen bu ancak oyun performansı anlamında izlediğim benchmark testlerinde iki işlemci de oldukça yakın görünüyor. Aradaki fiyat farkı daha düşük olsa kesinlikle intel harici düşünmezdim.

• Mr. Decent kullanıcısına yanıt
    Değerlendireceğim, teşekkürler.

• 13600kf ile 7600x denk değil. intel tarafı ağır basıyor.

• bence az daha bekleyin 7000 non x serisi işlemcileri bir görün derim hocam. Ben de aynı ikilemdeyim fakat soket ömründen dolayı sağlam bir am5 anakart alıp galiba 7800x3D ile devam edeceğim en azından 4 sene sonra bir işlemci güncellemesiyle sistemin ömrünü uzatmış olurum. Ama intel tarafında son lga 1700 soketi.

• canozturk21 kullanıcısına yanıt
    Mantıklı, acelem yok zaten şuan dolar kuru fırlamadıkça takipteyim. Yeni işlemcilerin fiyatlarını bir görelim.

• Board Z serisi olmasa da olur. Ben intel 13600kf + B660 GAMING X AX aldım. RAM tercihimi DDR4 ten yana kullandım çünkü bence 'yeni teknoloji' CL si yüksek Mhz si oranla düşük DDR4 lerde performans DDR5 e denk, daha iyi değilse de. Sıvı soğutucu alacaksınız o masrafı da ekleyin hesabınıza. Ben işlemcimden gayet memnunum, Güzel macunla TDP ayarı da yaptım, 10 yıl rahat gider, LGA 1700 devamı yok olması çok ta sorun değil bence :)

Edit : En ucuz dediğiniz board muş zaten Z alın :) BIOS flash desteği vardır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SailorTurkey -- 5 Ocak 2023; 15:58:4 >
  • Mr. Decent kullanıcısına yanıt

bende aynı anakartın a modelini tavsiye ederim

• SailorTurkey kullanıcısına yanıt
    Şuan elimde DDR5 ram mevcut. İkinci el DDR4 e yakın makul bir fiyata denk gelmişti o sebeple almış bulundum.
    Soğutucuyu da Arctic Liquid Freezer II - 360 aldım.
    Anakart işlemci için biraz daha bekleyeceğim şuan sistemim zaten mevcut. Yeni amd fiyatlarını bekliyorum. Bu sırada herhangi bir kampanya vs olursa makul geleni alıp geçeceğim muhtemelen.

• Sorulan iki işlemcinin de oyun performansları hemen hemen aynıdır. Bazı oyunlarda çok az intel bazı oyunlarda ise amd öndedir. Bazılarında da kafa kafa yadırlar.

Çok çekirdek gereken uygulama ve programlarda tabi intel çekirdek sayısı ile öndedir. Ama denildiği gibi oyun öncelik olacaksa 7600x 6 çekirdekte olsa, 13600 7600x in önünde değil hep oyunlarda,

İkisininde oyun performansı güzel. Kendim de 12700 ve z 690 kullanan biriyim . Ryzen 7600x i arkadaşta kullandım güzel bir performansı var masa üstü ve oyunlarda kullanım olarak 12700 den bir fark görmedim gözle. Yani başarılı...

Tercih intel de olabilir amd de. Amd yeni 7000 serisinin 3d lerini çıkarmak üzere onun için beklenebilir. Performansları daha da iyi olacak şimdiki 7000 serisinden.

Amdnin en büyük avantajı şu olur, hem bu arada çıkardıkları 3d işlemciler, hem de soket kullanım ömrü uzun olur. Tabiki de 13600 kf gibi bir işlemci de alsanız uzun süre değişim olmayacaksa bir daha

yine de sizi üzmez 13600kf tabi. Uzun süre işlemci değişimi gerekmez, kullanılan çözünürlükte 2k veya 4k olursa oyunlarda. Ama sürekli işlemci yükseltmesi yaparım diyorsanız am5 sistem alın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erhan1982DZC -- 6 Ocak 2023; 12:30:57 >

• Erhan1982DZC kullanıcısına yanıt
    Yanıt için teşekkürler. Yeni amd işlemcileri beklemeye karar verdim ben de. Tabi bu bekleme sürecinde çok aşırı bir kampanya vs olur o zaman iki işlemciden birisini alırım ama şuan için öncelik yeni amd 3D serilerinde.

• Wesley Benjamin Sneijder kullanıcısına yanıt

fiyat olarak intel core i5-13600KF her türlü mantıklı olacak 3d serisi işlemcilerin tahmini fiyatı 1000 dolar civarı üstüne iyi bir anakart almanız gerekecek derken bir avantajı kalmıyor

• dalpirin D kullanıcısına yanıt

7800x3d $450 gibi olur, hadi $500 olsun. $150 anakartta kısıtlamasız çalışır, intel gibi anakart ve ram seçmez.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • shruikan kullanıcısına yanıt

imkanı yok 450 dolar olmasının üretim maliyetleri ve özel chipsete sahip olması bile üretim maliyetini 600+ dolar üstüne çıkarıyor ayrıca kendileri açıkladı üst segment anakartlar ile tam performans alabilirsiniz diye. ayrıca ddr5 ram zorunluluğu var intel ne zamandır ram seçiyor ? :D

• dalpirin D kullanıcısına yanıt

Intel'in ram seçmesi ne kadar hızlı o kadar iyi anlamında, marka/model olarak değil. Amd'de çek 6000'e, yetiyor.

N'aptın abi $600? O kadar da aptal olamazlar. En fazla $500 olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • shruikan kullanıcısına yanıt

XMP 3.0 ile EXPO aynı gibi görünsede gerçek kullanımda özel ayarlar yapmadan stok olarak 6000'e çıkabilen yok forumlarda sayısız kullanıcı var hata alan amd için özel expo ram alman lazım intel de en ucuz en pahalı fark etmiyor her türlü performans alabilirsin. ddr4 uyumluluğu diğer artısı

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.