Şimdi Ara

12v kanalına 18a 9600gt için yeterli mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.478
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. 8600gt ekran kartımın yerine bu akşam palit 9600gt (düz) almayı planlıyorum. thermaltake 430w psu var. 12v kanalı bir tane ve 18a akım verebiliyor. 9600gt için kutusunda 22a önerildiğini duydum ama herhalde amd x2 işlemcilerle beraber çalıştırılırsa o kadar güce ihtiyaç duyar. Diğer bileşenlerim: e6750, asus p5k-se, 2 sata 1 ide hdd, 1 dvd-wr, analog tv kartı, 4usb aygıt. Bu sistemin 9600gt li halini elimdeki psu kaldırır mı? Ayrıca işlemciye ve ekran kartına hız aşırtma düşünüyorum.

• ewet bunu bende çok merak ediyorum..

acaba 2 tane 12v hatta olunca durum değişiyormu? mesela tek 12v hattı 22a verir kurtarır. yada 2 tane 12v hattı olucak ikiside ayrı ayrı 18a vericek. ancak böylemi kurtaıyor..

Güç kaynaklarındaki volt amper olayını bir türlü çözemedim..

Bu arada abkartal arkadaşım, bende palit 8600gt sonic+ ile msi 9600GT arasında gidip geliyorum. aralarında 110 usd civarı fark var.. ne yapsam bilemiyorum...
  • Şahsi kanaatim bu saatten sonra 8600 serisi alınmaz, minimum 3850 ya da 9600gt almak lazım. ama tabi karttan beklentilerin ve bütçe de önemli. 110 usd ciddi bir fark.
  • Normal overclock yapmadan kullana bilirsin, ama oc yapıcan yada benim için 1 fps bile kaybetmek öNEMLİ YADA SKORLAR HEP YUKARDA TAM KAPASİTE PERFORMANS ALAYIM DİOSAN YENİ 1 PSU AL DERİM BEN 1 HAFTA ÖNCE 3870 X 2 ALDIM ONU 530 W HİPER YETMEDİ ŞİMDİ AXP SUPER NOWA 1000 W ALDIM 3870 X 2 Yİ 2 RAİLDEN 2 TANE MAX 32 AMPERLE BESLİYORUM FAZLASIYLA BENİM ÖNCEKİ TEK 3870 KANKİ ME WERMÏŞTİM FEEL PSU İLE ÇALIŞTIRINCA 7.000 SKOR ALIYODU 3D MARK 06 DA 1 GÜN FAN AYARINI Yüzde 90 yjpmıştı 1 fanı ve 1 neonu bozuldu şimdi trust marka 550 wat psu aldı 3 d mark 7000 den 9.500 e çıktı oc lide 11.400 alıyo oyunlar hiç takılmıyo ve çok iyileşme oldu ekran kartını tam kapasite kullana biliyor artık.
  • ister 8600gt olsun ister 9600gt köküne kadar oc yiyecek...

Ama bu amper olayını iyi bir öğrenmemiz gerekiyor..
  • Sadece kusursuz Güç istiyosan Enermax, silverstone, hem şekil olsun ışıklı fanlı, ledli kablo takma yeri ve kompaq tasarım diosan ozaman benim kullandığım yeni aldığım AXP Supernowayı öneririm 600 wat ve bendE OLAN 1000 VATt seçeneğİ VAR piyasaya yeni çıktı amerikan firması kaliteli parçALAR bendekinin %88 verimliliği var sınıfında tek 6 railli psu 2 tane 34 amper gerisi 24 amper 4 tane ekran kartı kablosu war 2 tanesi 8 pinli . 440 ytl ye aldım 1 gün önce.
  • bende zalman 600w psu var 4*16a veriyor 8800gt dahi calıştırdım hemde oc da yapmıştım ne bir reset nede bi sistem yetmezliği yaşadm 2veya daha cok kanallı psu lar sanırım amperi ayarlıyor bi şekil
  • işte bende onu öğrenmek istiyorum.. amperler railler arasında bölüştürülüyormu acaba?

sonuç olarak bölüştürülmüyorsa bile kaan84'ün powerına göre bizim 18alıkların daha iyi sonuç vermesi lazım..
    hemde 9600gt. 8800gt daha fazla güç çekiyor 9600gtden..
  • Sonuç olarak 18a güvenli bir şekilde çalıştırır ama bir miktar performans kaybı yaşanır şeklinde bir yorum yapabiliriz galiba.
  • sonçta çalışır yani 3 aşağı 5 yukarı
    amper işine gelincea mperler bölüştürülüyor railler arasında tabi kullanolmayan kanalların amperleri diğer raillere destek sağlıyor ama bu yapı her psu için geçerlii
    deil üst sınıf psu larda böyle bi entegre yapısı var enermax ,silverstone ve seasonic gibi
  • quote:

Orjinalden alıntı: abkartal78

Merhaba arkadaşlar. 8600gt ekran kartımın yerine bu akşam palit 9600gt (düz) almayı planlıyorum. thermaltake 430w psu var. 12v kanalı bir tane ve 18a akım verebiliyor. 9600gt için kutusunda 22a önerildiğini duydum ama herhalde amd x2 işlemcilerle beraber çalıştırılırsa o kadar güce ihtiyaç duyar. Diğer bileşenlerim: e6750, asus p5k-se, 2 sata 1 ide hdd, 1 dvd-wr, analog tv kartı, 4usb aygıt. Bu sistemin 9600gt li halini elimdeki psu kaldırır mı? Ayrıca işlemciye ve ekran kartına hız aşırtma düşünüyorum.

Büyük ihtimal oc yapınca sorun çıkacaktır, E6750 + 9600GT sadece 18A veren 12v ile zorlanır gibi geliyor bana.

Eğer ingilizceniz varsa şu sayfayı okumanızı tavsiye ederim :http://www.silentpcreview.com/article28-page3.html
    ayrıca :http://www.silentpcreview.com/forums/viewtopic.php?t=23916

• peki 2 tane 12v 18a olan psu için durum ne olur?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Razorback

peki 2 tane 12v 18a olan psu için durum ne olur?

Bir tane hakkında bilgim olmasa da, iki tane olduğunda hiçbir sorun çıkmaz, bunu derim.

Bahsedilen 22A, iki kanalın verebildiği birleşik değer zaten. Tek kanalın gücü değil.

Örneğin elimdeki SS 560W'nin bir ve ikinci kanalları, en yüksek 18'er Amper, tepe değer olaraksa 19'ar A veriyor.

Birleşik değer ise, en yüksek olarak 36A.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 27 Mart 2008; 23:53:08 >
  • Açıklayıcı bilgi için çok teşekkürler.. Peki bluestorm 2'de ki birleşik değer nedir acaba?
  • spartalılar saldırınnn
  • Önemli olan tek kanaldan 12 volt kanalına kaç amper verdigi.(devamlı verdigi amp,peak değil))Çok kanallı psuların bazıları maximum amperine geldiğinde bütün psuyu kapatır.(örnek:çift rail 2*18 Amp bir psu birinci kanaldan 20 ampere ihtiyacı oldu diger kanaldan güç alacağına komple sistemi kapatabilir)Ayrıca maliyet olarak tek kanaldan yüksek amperli bir psunun fiyatı çok kanaldan aynı amper gücünü veren psudan çok daha yüksektir.)Kullanılan elektronik parçaların maliyeti)Bunun yanında hava sıcaklığı,kullanılan kapasitör ve sair elektronik parçaların kaliteside çok önemlidir.Bütün bu nedenlerle zaten grafik kartı üreticileri tek kanal veya yüksek wattlı cok kanalları önermekte ve bunlara sertifika vermektedirler.
  • msi 9600GT'nin kaç amper istediği ve E2160'ın kaç amper istediği nerede yazar?
  • quote:

9600gt için kutusunda 22a önerildiğini duydum ama herhalde amd x2 işlemcilerle beraber çalıştırılırsa o kadar güce ihtiyaç duyar

Kutusunda ne yazdığını merak ettim?
    quote:

Orjinalden alıntı: Razorback
    msi 9600GT'nin kaç amper istediği ve E2160'ın kaç amper istediği nerede yazar?

9600GT 'nin oc'suz yükte en fazla 59,7W harcadığı görülüyor:
    http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/gainward-bliss9600gt-512gs_7.html#sect0

Kartlar ihtiyaç duydukları gücün bir kısmını biliyorsunuz PCI Express slotundan bir kısmını da ( eğer ihtiyaç varsa ve karta konmuşsa) ek güç kablosu ile güç kaynağından alıyor.

PCI Express slotunun 75 watta kadar güç verdiği burada yazıyor
    http://www.xbitlabs.com/articles/other/display/fsp-vga-power_6.html

Aynı sayfada bence süper bir ölçüm yapılmış, ekran kartının ne kadarını slottan ne kadarını ek bağlantıdan çektiği görülüyor.

12v kanalına 18a 9600gt için yeterli mi?

Kartına göre değişiyor ve 9600gt için böyle bir ölçüm bulamadım ama tahminimiz yarıya yarıya olsun. Bu durumda ek kablodan 30 / 12 = 2,5 A çekecek. Bu bence sadece ayrı bir 12V kanalı ( tabi eğer güç kaynağınızın varsa) bağlamak için düşük bir rakam.

abkartal78 arkadaşımızın durumunda tek kanal 18A verebilen 12V kaynak var. 18A hem işlemciye hem de ekran kartına gidecek. Tabi 12V kullanan başka bileşenler de olabilir ama sadece bu iki için düşünürsek.

18A veren 12V yaklaşık 216W güç vereceğini varsayalım ( akım ve voltu direk güç sayamayız ama yine de o hesaplara girmiyorum şimdi )
    Ekran kart 60W harcıyor // oc ile 70w olsun
    işlemci burada kritik, default olarak 65w veriliyor ama oc ile işler çok daha değişebiliyor :
    şimdi ekteki işlemci overclock güç harcamasını kullanırsak
    http://www.extreme.outervision.com/tools.jsp#cpuoc
    1,45v ve 3500mhz de işlemcinin çektiği güç 65w'dan 115w'a çıkmış gözüküyor.
    Toplam 115 + 70 = 185W oldu ama bu sadece ikisi ve verim - diğer güç çeken aygıtlar dikkate alınmadan hesaplanmış değer.

Aşağıdaki sayfada sistemin toplam çektiği gücü hesaplayan güzel bir sayfa var, oradan da faydalanabilirsiniz:
    http://www.extreme.outervision.com/powercalc.jsp

• quote:

Orjinalden alıntı: hapurga
    Ayrıca maliyet olarak tek kanaldan yüksek amperli bir psunun fiyatı çok kanaldan aynı amper gücünü veren psudan çok daha yüksektir.)Kullanılan elektronik parçaların maliyeti)Bunun yanında hava sıcaklığı,kullanılan kapasitör ve sair elektronik parçaların kaliteside çok önemlidir.Bütün bu nedenlerle zaten grafik kartı üreticileri tek kanal veya yüksek wattlı cok kanalları önermekte ve bunlara sertifika vermektedirler.

Maliyet olarak tek kanaldan yüksek A veren psu'nun çok kanaldan aynı akımı veren psu'dan daha maliyetli olduğunu neye dayanarak söylüyorsun?
    Kullanılan elektronik parçaların maliyeti demişsin bunu biraz açar mısın?
  • mesela 18 amper çift hat psu da bir hat için kullanılan kapasitör,mofset ve sair elektronik elemanlar bu kapasiteyi karşılar şeklinde parçalardan oluşacaktır)bu parçalar daha ucuzdur.Tek hattan kullanılan elektronik elemanlar doğal olarak hat ustundeki akım ve ısı fazla olacağından ona göre yapılırlar buda ekstra maliyet demektir.Bu durum kaliteli markalarla diger markalar arasındaki fiyat farkındanda belli olmakta.(Eger İngilizceniz varsa burdanhttp://www.hardwaresecrets.com/article/327 ve burda http://www.hardwaresecrets.com/article/181 birçok açıklama var)

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.