Şimdi Ara

1250TL NZXT Kraken x72 vs 1650TL Corsair H150i Pro

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
1.832
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selam arkadaşlar. Elimde iki sistem var, birisi R9 3900X diğeri i9 9900K tabanlı sistemler. 9900K sistemimi H100I V2 ile soğutuyorum şu anda ve memnunum açıkçası. R9 3900X sistemim ise şimdilik stok soğutma ile devam ediyor. Yakında i9 sistemimi bozup 3950X'e geçmeyi düşünüyorum. Öncelikle iki sistemde de kasam Cooler Master MB511. Üst tarafta 360 mm desteği yok maalesef. 3900X sistemim için 360 mm AIO düşünüyorum. 2 seçenek gözüme çarptı;

NZXT Kraken X72 > 1250 TL
    Corsair H150I PRO >1650 TL

NZXT için yazılımda problemli diyorlar, Corsair kullandım memnunum. Kararsız kaldım açıkçası,fiyat farkı da çok. Bunlardan birine karar verdikten sonra iki senaryo var;

Senaryo 1: Şimdilik yukarıdakilerden birini al, 3900x'e bağla. Diğer sistemi 3950x'e geçirdiğinde 240'lığı 3900x'e bağla, 360'lığı 3950x'e.

Senaryo 2: 240'lık 3900x'te iş görmez, 360mm ile gözle görülük fark var, iki adet 360 al.

Bunların ötesinde radyatörü öne bağlamam sanırım gözle görülür farklar cıkmıyor ortaya. Kasaları şuan değiştirmeyi düşünmüyorum.

İki sistem de her gün saatlerce yük altında kalacak, önerilerinizi bekliyorum.

• arctic liquid freezer ii 360 düşünmez misiniz hocam ? Bence tam f/p soğutucuları olmuş bu yeni nesiller.
  • Su soğutma kullanmayın. İyi bir hava soğutma sisteminden iyi olamaz AIO sistemler.

https://www.youtube.com/watch?v=23vjWtUpItk&feature=youtu.be

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • losthero15 L kullanıcısına yanıt
    ne önerirsiniz hocam? 4 ram slotunuda kullanıyorum şuan. mb511 kasa, x570-p anakart ile. bazı yerlerde okuduğum kadarıyla ram slotu işgali yaptığından ve performansından emin olamadığımdan açıkçası hiç hava soğutma düşünmemiştim.
  • BurnInMyFire B kullanıcısına yanıt
    Sıvı soğutma sistemleri (AIO) firmalar tarafından tamamıyla abartılarak tanıtılan, esasen iyi hava soğutma sistemlerine karşı artışı olmayan, hatta birçok eksisi olan, kesinlikle kullanılmaması gereken sistemlerdir. Sırf para tuzağıdırlar.

Tavsiye edebilecek iki model var. İlki Noctua NH-D15 yada Arctic Freezer 34 eSports DUO. Bunlar sıvı soğutma (AIO) sistemlerine göre daha performanslı ürünlerdir. Sitelerinden kontrol edin, Arctic için uyum ile ilgili bir yazıcı çıktısı var, onunla kontrol edebilirsiniz.

Çok ama çok yanlış bilgiler. Lütfen bu tür hiçbir dayanağı olmayan yorumları ciddiye almayın. Hiçbir hava soğutma sistemi yeni nesil işlemcilerde sizi tam anlamıyla mutlu edemez. Eğer ben undervolt yapacağım, performans ile işim yok, biraz da sessiz olsun, stok fan çok sesli diyorsanız "bir nebze" kabul edilebilir. Aksi halde ister AIO olsun, ister CLC olsun bütçeniz el veriyorsa en doğru çözüm sıvı soğutma olacaktır. Yeni nesil işlemcilerin hemen hepsinde gördüğümüz "spark" sıçramaları bile seçimde etken olacakken, konuşulması gereken kasa içi hava sirkülasyonu olmalıyken, AIO sistemlere para tuzağı demek çok büyük bir hata. En başta spark oluşmaması ve en ufak performans kaybı olmadan, en stabil şekilde işlemcinizden verim almanız için "hiçbir" hava soğutma tam anlamıyla ihtiyacınızı karşılayamaz, dahası bunlar AIO sistemler ile mukayese edilemez.

En genel hata AIO sistemlere 120'lik veya 140'lık radyatörler ile başlanması ve sonrasında da hüsrana uğranmasıdır. Bu tür bir AIO ile stok fan arasında çok bir fark görmemeniz çok olası olabilir. Hatta üst düzey hava soğutuculu sistemlerin bu ürünleri geride bırakması da çok normal olacaktır. Çünkü ne kullanılan materyal, ne de elde edilecek performans üst seviye hava soğutucular ile kıyaslanamayacak düzeyde olacaktır. Ancak bu hava soğutucuların daha iyi olduğu anlamına değil, 120 ve 140'lık ürünlerin yetersiz olduğuna işarettir.

Bir çok sitede (reddit, nexus vs) Noctua ve Be Quiet hava soğutma ürünlerinin, NZXT X52/62 hatta 72 ile karşılaştırıldığını ve kullanıcıların da bu karşılaştırmalar altındaki yorumlarını görüyorum. Maalesef çoğuna gülüp geçmek durumunda kalıyorum. Bu ürünler aynı segmentte olmadıkları gibi, belirtilen değerler de gerçekleri kesinlikle yansıtmıyor. Evet siz hiçbir şekilde OC yapmıyor, aksine UV yapıyor ve sadece ama sadece sessizlik arıyorsanız hava soğutma sizin için bir tercih sebebi olabilir. Ancak eskiye oranla hava soğutma ve sıvı soğutma ürünleri arasındaki fark tamamen kapanmış durumda. Şuan Noctua D12 veya D15 fiyatına (hatta daha ucuza), Arctic Cooling Liquid Freezer II 240 alabiliyorsunuz. Üstelik AIO sistemlerin bakımı, kullanımı ve ömrü sandığınız gibi zor değil ve ürün ömürleri 2-3 yıl ile sınırlı değil. Üstelik AIO bir sistemle spark etkisini ortadan kaldırdığınızdan rahatlıkla OC yapabilir, işlemcinizden tam performansla yararlanabilirsiniz.

Genel tavsiye ise 280'lik bir AIO ile bu ihtiyacın karşılanmasıdır. 240'lık sistemlerle de gayet güzel sonuçlar alabilirsiniz (bknz Arctic Cooling Liquid Freezer II 240 veya NZXT Kraken X52), ancak mümkünse asıl performans farkını görebileceğiniz 280'lik bir sistem tercih edilmesini tavsiye ederim.

F/P olarak tavsiye edeceğim soğutucular ise şunlar olur:

Giriş seviyesi:
    Arctic Cooling Liquid Freezer II 240
    NZXT Kraken X52
    Cooler Master Masterliquid 240

Orta seviye:
    Arctic Cooling Liquid Freezer II 280
    NZXT Kraken X62

Üst seviye:
    Arctic Cooling Liquid Freezer II 360
    NZXT Kraken X72

Not: Liste tamamen F/P odaklıdır. Corsair Platinum serisi vs yine bu ürünlere yakın performans vermesine karşılık çok büyük bir fiyat farkına sahipler. Sadece görsel nitelikleriyle göz önünde olan ürünler yerine, performans odaklı ürünlere öncelik verdiğim için benim tavsiyelerim bu ürünler olur (ki NZXT görsel olarak da oldukça tatminkar).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SAVIAR -- 12 Mayıs 2020; 10:24:31 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: SAVIAR

Çok ama çok yanlış bilgiler. Lütfen bu tür hiçbir dayanağı olmayan yorumları ciddiye almayın. Hiçbir hava soğutma sistemi yeni nesil işlemcilerde sizi tam anlamıyla mutlu edemez. Eğer ben undervolt yapacağım, performans ile işim yok, biraz da sessiz olsun, stok fan çok sesli diyorsanız "bir nebze" kabul edilebilir. Aksi halde ister AIO olsun, ister CLC olsun bütçeniz el veriyorsa en doğru çözüm sıvı soğutma olacaktır. Yeni nesil işlemcilerin hemen hepsinde gördüğümüz "spark" sıçramaları bile seçimde etken olacakken, konuşulması gereken kasa içi hava sirkülasyonu olmalıyken, AIO sistemlere para tuzağı demek çok büyük bir hata. En başta spark oluşmaması ve en ufak performans kaybı olmadan, en stabil şekilde işlemcinizden verim almanız için "hiçbir" hava soğutma tam anlamıyla ihtiyacınızı karşılayamaz, dahası bunlar AIO sistemler ile mukayese edilemez.

En genel hata AIO sistemlere 120'lik veya 140'lık radyatörler ile başlanması ve sonrasında da hüsrana uğranmasıdır. Bu tür bir AIO ile stok fan arasında çok bir fark görmemeniz çok olası olabilir. Hatta üst düzey hava soğutuculu sistemlerin bu ürünleri geride bırakması da çok normal olacaktır. Çünkü ne kullanılan materyal, ne de elde edilecek performans üst seviye hava soğutucular ile kıyaslanamayacak düzeyde olacaktır. Ancak bu hava soğutucuların daha iyi olduğu anlamına değil, 120 ve 140'lık ürünlerin yetersiz olduğuna işarettir.

Bir çok sitede (reddit, nexus vs) Noctua ve Be Quiet hava soğutma ürünlerinin, NZXT X52/62 hatta 72 ile karşılaştırıldığını ve kullanıcıların da bu karşılaştırmalar altındaki yorumlarını görüyorum. Maalesef çoğuna gülüp geçmek durumunda kalıyorum. Bu ürünler aynı segmentte olmadıkları gibi, belirtilen değerler de gerçekleri kesinlikle yansıtmıyor. Evet siz hiçbir şekilde OC yapmıyor, aksine UV yapıyor ve sadece ama sadece sessizlik arıyorsanız hava soğutma sizin için bir tercih sebebi olabilir. Ancak eskiye oranla hava soğutma ve sıvı soğutma ürünleri arasındaki fark tamamen kapanmış durumda. Şuan Noctua D12 veya D15 fiyatına (hatta daha ucuza), Arctic Cooling Liquid Freezer II 240 alabiliyorsunuz. Üstelik AIO sistemlerin bakımı, kullanımı ve ömrü sandığınız gibi zor değil ve ürün ömürleri 2-3 yıl ile sınırlı değil. Üstelik AIO bir sistemle spark etkisini ortadan kaldırdığınızdan rahatlıkla OC yapabilir, işlemcinizden tam performansla yararlanabilirsiniz.

Genel tavsiye ise 280'lik bir AIO ile bu ihtiyacın karşılanmasıdır. 240'lık sistemlerle de gayet güzel sonuçlar alabilirsiniz (bknz Arctic Cooling Liquid Freezer II 240 veya NZXT Kraken X52), ancak mümkünse asıl performans farkını görebileceğiniz 280'lik bir sistem tercih edilmesini tavsiye ederim.

F/P olarak tavsiye edeceğim soğutucular ise şunlar olur:

Giriş seviyesi:
    Arctic Cooling Liquid Freezer II 240
    NZXT Kraken X52
    Cooler Master Masterliquid 240

Orta seviye:
    Arctic Cooling Liquid Freezer II 280
    NZXT Kraken X62

Üst seviye:
    Arctic Cooling Liquid Freezer II 360
    NZXT Kraken X72

Not: Liste tamamen F/P odaklıdır. Corsair Platinum serisi vs yine bu ürünlere yakın performans vermesine karşılık çok büyük bir fiyat farkına sahipler. Sadece görsel nitelikleriyle göz önünde olan ürünler yerine, performans odaklı ürünlere öncelik verdiğim için benim tavsiyelerim bu ürünler olur (ki NZXT görsel olarak da oldukça tatminkar).
    Hocam merhaba,

Siz hangi testlere veya detaylara/ dayanaklara istinaden bu söylemde bulundunuz? Hiçbir hava soğutma sistemi yeni nesil hangi işlemcilerde mutlu edemez? Kaç derece mutluluktur mesela? AIO dediğiniz radyotörlü hazır setuplar ile hava soğutma arasında aynı donanımda test edildiğinde arada ne gibi farklar var?

Bilmediğim için soruyorum. Çok fazla yazmışsınız ama bunların bir test, performans neticeleri varsa ben de görmek isterim. Zira AIO veya hava soğutma arasında kaldım. İnternetteki sonuç ve kaynaklar genelde hava soğutmayı işaret etmiş. Aydınlatırsanız sevinirim.

• SAVIAR kullanıcısına yanıt
    Paylaştığınız bilgiler kesinlikle yanlıştır. Hiçbir AIO sıvı soğutma sistemi iyi bir haya soğutma sisteminden herhangibir alanda daha iyi bir performans göstermez. Iyi hava soğutma sistemleri sıvıya göre spark durumlarında da sıvı sogutma sistemlerini ezer geçerler. Hava soğutma sistemleri ısıyı sıvı soğutma sistemlerine göre çok daha hızlı taşırlar.

Performans olarak hiçbir artı beklentiniz olmadan, tonla fazla para ödeyerek, kısacık ömrü olan bir AIO sıvı soğutmaya sadece estetik kaygı sebebi ile yada kasa içinde yer sıkıntısı olduğu için para vermek istiyorsanız, o sizin tercihiniz.

Kaynaklar

https://www.youtube.com/watch?v=23vjWtUpItk&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=hr0qLLv3dKc&feature=youtu.be

• momentmc kullanıcısına yanıt
    Arkdaşın çok taraflı bir cevap verdiği kanısındayım.

Hiçbir AIO sitem hiçbir alanda (sessizlik, soğutma performansı, ömür, fiyat...) iyi bir hava soğutma sistemini geçemez. Bunun arkasında yıkılamaz bir mantık var, "Simple is better than complex". Sıvı soğutma sistemleri birer Overengineering ürünleridir. Firmalar bu ürünleri müşteriye daha fazla para kazanmak için satarlar, müşteri için sıvı soğutma sistemlerinin hiçbir artısı yoktur.

Sizden sıvı soğutma konusunda tavsiye isteyen olursa eğer, yer sıkıntısı yoksa yada sadece estetik olarak istemiyorlarsa kesinlikle sıvı soğutmalardan kaçmasını söyleyin.

https://www.pugetsystems.com/blog/2013/03/11/The-Hidden-Pitfalls-of-Liquid-Cooling-188/

• momentmc kullanıcısına yanıt
    Selamlar hocam,

Maalesef yıllardır alışılagelen bir çok alışkanlığımız yeni nesil AMD işlemciler ile tarumar edilmiş durumda. Buna henüz önde gelen teknoloji siteleri dahi kanalize olmayı başaramamışken, bizlerin afallaması da gayet normal.

Yıllardır büyük bir heves, tecrübe ve güvenle uyguladığımız statik OC dönemi, yerini PBO’ya bırakmış durumda. Bu hem standart kullanıcı için büyük bir kurtarıcı, hem de performans hedefi olan kullanıclar için büyük bir nimet. Sizin günler, belki haftalarca uğraşıp bulacağınız OC değerlerine, bir kaç saatinizi ayırıp, üstelik hiçbir stabilite ve performans kaybı olmadan ulaşmanız mümkün. Standart kullanıcı için auto modda olması yeterli olan bu değerler, performans hedefi olan kullanıcılar için Mode 1/2/3/4 olarak emrinize amade durumdalar.

Peki bunların soğutma ile ilgisi ne? Açıkçası bu zamana kadar Intel ve AMD cephesinde gördüğümüz sentetik boost değerlerinden farklı olarak, PBO modu gerçek anlamda istenileni sağlıyor. Ancak bunun da bir bedeli var. Anakart üreticileri dahi PBO mantığını anlamakta ve voltaj yönetimine entegre etmekte henüz çok iyi değiller. Bunu PBO aktifken karşılaştığımız ve görece yüksek voltaj değerlerinden anlayabiliyoruz. Bunun neticesinde de statik OC ile anakart tarafından sağlanan voltaj değerleri ısı üretmekten öteye gidemiyorlar. Dolayısı ile günümüzde yeni yeni litratüre giren “undervolt” işlemleri bizi karşılıyor. Böylece anakart tarafından sağlanan voltaj değerlerinden daha düşük bir voltaj değeriyle, istenilen verim ve performans sağlanmış oluyor. Ancak burada önemli nokta peak noktada işlemcinin talep ettiği voltaj değerini karşılayabilmek. Dolayısıyla absürd bir voltaj değerine düşmemek de gerekiyor. Tabi tüm bu işlemleri yaparken yeni bir kavram daha gündeme geliyor’ o da işlemcinin yaptığı “spark” sıçramaları.

Burada ister stok fan, ister üst düzey bir hava soğutucu ve ister üst düzey bir AIO veya CLC olsun hepsinin temelde aynı prensiple çalışıyor olması kafaların karıştığı nokta. “Yahu hepsi aynı prensiple çalışıyor, niye gidip bir AIO” alayım sorusu da burada gündeme geliyor. Evet basit olan kullanışlıdır, fakat yeterli midir?

İşim ve hobim gereği bir çok farklı sistem bileşeni ile çalışıyorum, böylelikle çoğu güncel ürünü, sitelerde inceleme olarak yer almadan önce deneyimleme şansım oluyor. Sonucunda da son derece yanlı ve yanlış incelemeler görmek, dahası çekinmeden kullanıcıyı yanlış yönlendirmelerine şahit olmak durumunda kalıyorum.

Biz CLC sistemlerde, içeride dolaşan akışkanın bile soğutma performansına etkisini tartışırken, burada hava soğutma mı, sıvı soğutma mı konuşuyor olmak her ne kadar çok doğru gelmese de, elbette bir yanıt vermek gerekli. Hem ortam sıcaklığından olabildiğince bağımsız, hem stabil, hem de sürekli performans sağlamak hava soğutma ile söz konusu dahi olamaz. Hava soğutmalı sistemlerde kasanız içerisindeki hava sirkülasyonunuz ve ortam sıcaklığınız neticesinde bir performans elde edersiniz ve bu performansın ne sürekliliğinden, ne de stabilliğinden bahsedemeyiz (ortam şartlandırma uygulamıyorsanız). Sıvı soğutmada ise sizin hedefiniz sadece işlemciyi soğutmak değil, dolaşan likit sıcaklığını da olabildiğince sabit tutmaya çalışmaktır. Böylece ortam sıcaklığından bağımsız, spark sıçramalarından etkilenmeyen, sürekli aynı performansın elde edildiği bir çözüme sahip olmuş olursunuz.

Evet günümüz AIO’ları CLC sistemler kadar performanslı değiller, ancak kesinlikle yukarıda ki mesajımda belirttiğim özellikledeki bir AIO ile hava soğutmalı sistemleri karşılaştıramayız.

• Hocam kim demiş destek yok diye? H150i rgb pro xt ve mb511 argb kasam.
    1250TL NZXT Kraken x72 vs 1650TL Corsair H150i Pro

• quote:

Orijinalden alıntı: losthero15

Arkdaşın çok taraflı bir cevap verdiği kanısındayım.

Hiçbir AIO sitem hiçbir alanda (sessizlik, soğutma performansı, ömür, fiyat...) iyi bir hava soğutma sistemini geçemez. Bunun arkasında yıkılamaz bir mantık var, "Simple is better than complex". Sıvı soğutma sistemleri birer Overengineering ürünleridir. Firmalar bu ürünleri müşteriye daha fazla para kazanmak için satarlar, müşteri için sıvı soğutma sistemlerinin hiçbir artısı yoktur.

Sizden sıvı soğutma konusunda tavsiye isteyen olursa eğer, yer sıkıntısı yoksa yada sadece estetik olarak istemiyorlarsa kesinlikle sıvı soğutmalardan kaçmasını söyleyin.

https://www.pugetsystems.com/blog/2013/03/11/The-Hidden-Pitfalls-of-Liquid-Cooling-188/
    Fiyat konusuna girmiyorum. Fakat sessizlik ve performans olarak belirttiğiniz teori tamamen yanlış.

Aşağıdaki video'yu lütfen dikkatle izleyin.

https://www.youtube.com/watch?v=KPLWlkHPlyo&feature=youtu.be

• quote:

Orijinalden alıntı: omerf

Fiyat konusuna girmiyorum. Fakat sessizlik ve performans olarak belirttiğiniz teori tamamen yanlış.

Aşağıdaki video'yu lütfen dikkatle izleyin.

https://www.youtube.com/watch?v=KPLWlkHPlyo&feature=youtu.be

Alıntıları Göster
    Sıvı soğutma sistemleri termodinamik yasaları dolayısı ile vasat performans gösteren sistemlerdir. Çünkü içlerinde sıvı vardır. Buna karşılık olarak hava soğutma sistemlerinde gaz bulunmaktadır. Bu gaz ısı transferini sıvıya göre yüzlerce kat daha iyi gerçekleştirir. Bu sebeple sıvı soğutma sistemlerinde daha büyük radyatör, daha fazla fan, yada daha fazla sıvı kullanılmaya çalışılsa bile asla ve asla iyi bir hava soğutma sisteminden iyi olması mümkün değildir. Çünkü bu sıvı işlemciden uzaklaştırılmak istenen ısı için iyi bir taşıyıcı değildir, ve bu sistemler birer overengineering ürünleridir. İlk başta iyi performans veriyor gibi görünebilir. Ancak bir süre sonra o sıvının sıcaklığı artmaya başlar ve denge sıcaklığına ulaşır. İşte bu anda görülür ki, sıvı soğutma sistemleri birer pazarlama stratejisinden, insanların cebini boşaltmaktan başka birşey değildir. Nerede bir test görürseniz görün, nasıl bir reklam ile karşılaşırsanız karşılasın, sıvı soğutma sistemleri bir yalandan ibarettir, bunu bilin. Bunu ben demiyorum, tasarım teorisi ve termodinamik söylüyor.

Sessizlik konusunda da mantığınızı kullanın, ne kadar çok fan, o kadar ses. O videoda hep 3 fanlı sıvı soğutma sistemleri var, hemde sıvı pompası var. Hiç mantığa sığıyor mu bunun 2 fanlı bir hava soğutmadan sessiz olması?

Daha iyi fan varsa eğer sıvı soğutmada, aynısını alıp hava soğutmaya takarsınız olur biter.

Ömür olarak sıvı soğutma çok kötüdür hem. 2 seneye falan bozulabilir. Pompa bozulur genelde. Ve bunun değişimi mümkün olmaz. Gitti bin küsür lira. Yada daha kötüsü, sıvı kaçağı olursa, işlemci, anakart, ekran kartı falan zarar görebilir. Ancak hava soğutma, bilgisayarın ömründen uzun ömre sahiptir. Ayrıca sessizlik konusunda rakipsiz bir sistem isterseniz fansız hava soğutma sistemleri var. İnsan kafası falan boyunda çok büyük bir soğutucu, ancak fansız soğutma performansı konusunda rakipsiz. Fan da takıp sıcaklıkla tetiklenir olarak sistem oluşturabilirsiniz.

Kısacası, sıvı soğutma bedava olsa kullanmam ve herkese de kullanmamasını tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi losthero15 -- 4 Şubat 2021; 9:23:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: losthero15

Sıvı soğutma sistemleri termodinamik yasaları dolayısı ile vasat performans gösteren sistemlerdir. Çünkü içlerinde sıvı vardır. Buna karşılık olarak hava soğutma sistemlerinde gaz bulunmaktadır. Bu gaz ısı transferini sıvıya göre yüzlerce kat daha iyi gerçekleştirir. Bu sebeple sıvı soğutma sistemlerinde daha büyük radyatör, daha fazla fan, yada daha fazla sıvı kullanılmaya çalışılsa bile asla ve asla iyi bir hava soğutma sisteminden iyi olması mümkün değildir. Çünkü bu sıvı işlemciden uzaklaştırılmak istenen ısı için iyi bir taşıyıcı değildir, ve bu sistemler birer overengineering ürünleridir. İlk başta iyi performans veriyor gibi görünebilir. Ancak bir süre sonra o sıvının sıcaklığı artmaya başlar ve denge sıcaklığına ulaşır. İşte bu anda görülür ki, sıvı soğutma sistemleri birer pazarlama stratejisinden, insanların cebini boşaltmaktan başka birşey değildir. Nerede bir test görürseniz görün, nasıl bir reklam ile karşılaşırsanız karşılasın, sıvı soğutma sistemleri bir yalandan ibarettir, bunu bilin. Bunu ben demiyorum, tasarım teorisi ve termodinamik söylüyor.

Sessizlik konusunda da mantığınızı kullanın, ne kadar çok fan, o kadar ses. O videoda hep 3 fanlı sıvı soğutma sistemleri var, hemde sıvı pompası var. Hiç mantığa sığıyor mu bunun 2 fanlı bir hava soğutmadan sessiz olması?

Daha iyi fan varsa eğer sıvı soğutmada, aynısını alıp hava soğutmaya takarsınız olur biter.

Ömür olarak sıvı soğutma çok kötüdür hem. 2 seneye falan bozulabilir. Pompa bozulur genelde. Ve bunun değişimi mümkün olmaz. Gitti bin küsür lira. Yada daha kötüsü, sıvı kaçağı olursa, işlemci, anakart, ekran kartı falan zarar görebilir. Ancak hava soğutma, bilgisayarın ömründen uzun ömre sahiptir. Ayrıca sessizlik konusunda rakipsiz bir sistem isterseniz fansız hava soğutma sistemleri var. İnsan kafası falan boyunda çok büyük bir soğutucu, ancak fansız soğutma performansı konusunda rakipsiz. Fan da takıp sıcaklıkla tetiklenir olarak sistem oluşturabilirsiniz.

Kısacası, sıvı soğutma bedava olsa kullanmam ve herkese de kullanmamasını tavsiye ederim.

Alıntıları Göster

Hava soğutucularının nasıl çalıştığını açıklayayım. Hava soğutucularında heat pipe dediğimiz kanallar vardır. Bu kanalların elektronik aletleri soğutmak için kullanılanlarının içinde de genellikle bir miktar "su" bulunmaktadır. CPU daki ısı enerjisi heatsinkten emilir heat pipe lara ve ordan suya aktarılır, bu su buharı heat pipe ların her yerine ısının taşınmasına yarar. Bu noktada heat pipetaki finlere yayılan ısı enerjisi de fanlar yardımıyla forced convection yoluyla dışarı atılır. İçindeki "gaz" su buharıdır ısı iletkenliğinin artışı heat pipe sayesinde olmaktadır.

Peki heat pipelar kusursuz mu ? Maalesef heat pipelardaki kusur şudur. Eğer ki heat pipelardaki ısı enerjisi birikirse en sonunda içindeki su tamamen su buharına dönüşecek ve ısı kaynağından yeteri kadar hızlı şekilde ısıyı çekemeyecek ve cpu nun anasını silkeleyecektir. Bir başka unsur da heatsinklerdeki yüzey alanıdır. Yüzey alanın ne kadar fazla ise o kadar fazla ısı dışarı atarsın. Yüzey alanlarında da diminishing return dediğimiz bir nokta vardır , finlerin uçlarına yeteri kadar ısı aktaramazsan artan yüzey alanından faydalanamazsın.

Noctua gibi hava soğutucular gerçekten başarılı hava soğutuculardır, akma kokma yapmazlar bozulacak pek parçaları yoktur bozulursa fan bozulur onu da yenisiyle değiştirirsin ve sıkıntısız kullanmaya devam edersin Belli bir seviyeye kadar olan CPUlarda yeri gelir 360mm aio lar ile yarışırlar çünkü dağıtmaları gereken ısı enerjisi çok çok çok fazla değildir ama bir noktadan sonra en güç açlığı çeken işlemcilerde 360 mm aiolarin gerisinde kalmaktadırlar. 5600x gibi bir işlemci overclock etmek için hava soğutucular yeter de artar.

Bu yüzden 10900k gibi overclock yaptığında yüksek ısı yayan Cpu larda 360 mm aio nun tercih edilmesinin bir sebebi var. Sıvıların ısı kapasitesi yüksektir ve pompa sayesinde borularla heat pipe lara benzer şekilde ısıyı yüzey alanına taşırlar. 280mm ve 360 mm aioların avantajı burda ortaya çıkmaktadır çünkü yüzey alanları hava soğutuculardaki heat sinklere oranla çok daha fazladır. Sıvının ısı kapasitesinin yüksek olmasıyla birlikte o steady state dediğimiz denge durumuna ulaşması daha fazla vakit alır bence bu durum çok daha iyidir.

Neden aiolar tercih edilebilir ? En yüksek performansa ihtiyacın varsa, performans lazım değilse ama kasa içi derli toplu olsun istiyorsan vs. Ha ben 360 mm takıcam 5600x için de diyebilirsin o zaman da fanları gayet düşük devirde sessiz kalacakları şekilde çalıştıra dabilirsin.

Aoiların kötü yanları ne peki ? Bir çok farklı parçadan oluşması parçanın herhangi bir yerinde bozulma olma ihtimalini arttırır. Fiyatları da genel olarak maalesef daha yüksek. Her kasaya uymayabiliyorlar. AIO yapan firmalar performanstan çok görüntüye önem verebiliyorlar.

Bu videoyu dikkatli incelemeni tavsiye ederim . 35 desibelde overclocklu 3950x 198W güç ortaya koyarken hangi soğutucu nasıl performans gösteriyor. Sıcaklıklar deltaT olarak verilmiş yani ambience a ekliceksin atıyorum 21 derece ambience göstermiş arctic liquid freezer ii 360mm load için 50.9 göstermiş yani ölçtüğü sıcaklık 71.9 derece. 35 desibelde noctua 80 dereceye vurmuş nerdeyse. Benim cpu 80 e çıksın istemem şahsen.

Full fan speed de noctua 44 desibele ulaşmış sıcaklık da 76 derece .Deepcool ASSASSIN III bir başka hava soğutucu biraz daha sesli çalışarak 1 derece daha soğuk çalışmış. Arctic full fan speed de 43.2 desibele ulaşmış ve 70 derecede çalışıyor. Deepcoolun üstündeki hepsi AIO zaten.

Gördüğün gibi durum o kadar akla kara değil AIO lara çok da düşman olmaya gerek yok. Tercih meselesi. Ben de şahsen şu an da 360lık bi aio arayışındayım 10850k aldım overclock yapıcam .

• quote:

Orijinalden alıntı: HappyMaker12

Hava soğutucularının nasıl çalıştığını açıklayayım. Hava soğutucularında heat pipe dediğimiz kanallar vardır. Bu kanalların elektronik aletleri soğutmak için kullanılanlarının içinde de genellikle bir miktar "su" bulunmaktadır. CPU daki ısı enerjisi heatsinkten emilir heat pipe lara ve ordan suya aktarılır, bu su buharı heat pipe ların her yerine ısının taşınmasına yarar. Bu noktada heat pipetaki finlere yayılan ısı enerjisi de fanlar yardımıyla forced convection yoluyla dışarı atılır. İçindeki "gaz" su buharıdır ısı iletkenliğinin artışı heat pipe sayesinde olmaktadır.

Peki heat pipelar kusursuz mu ? Maalesef heat pipelardaki kusur şudur. Eğer ki heat pipelardaki ısı enerjisi birikirse en sonunda içindeki su tamamen su buharına dönüşecek ve ısı kaynağından yeteri kadar hızlı şekilde ısıyı çekemeyecek ve cpu nun anasını silkeleyecektir. Bir başka unsur da heatsinklerdeki yüzey alanıdır. Yüzey alanın ne kadar fazla ise o kadar fazla ısı dışarı atarsın. Yüzey alanlarında da diminishing return dediğimiz bir nokta vardır , finlerin uçlarına yeteri kadar ısı aktaramazsan artan yüzey alanından faydalanamazsın.

Noctua gibi hava soğutucular gerçekten başarılı hava soğutuculardır, akma kokma yapmazlar bozulacak pek parçaları yoktur bozulursa fan bozulur onu da yenisiyle değiştirirsin ve sıkıntısız kullanmaya devam edersin Belli bir seviyeye kadar olan CPUlarda yeri gelir 360mm aio lar ile yarışırlar çünkü dağıtmaları gereken ısı enerjisi çok çok çok fazla değildir ama bir noktadan sonra en güç açlığı çeken işlemcilerde 360 mm aiolarin gerisinde kalmaktadırlar. 5600x gibi bir işlemci overclock etmek için hava soğutucular yeter de artar.

Bu yüzden 10900k gibi overclock yaptığında yüksek ısı yayan Cpu larda 360 mm aio nun tercih edilmesinin bir sebebi var. Sıvıların ısı kapasitesi yüksektir ve pompa sayesinde borularla heat pipe lara benzer şekilde ısıyı yüzey alanına taşırlar. 280mm ve 360 mm aioların avantajı burda ortaya çıkmaktadır çünkü yüzey alanları hava soğutuculardaki heat sinklere oranla çok daha fazladır. Sıvının ısı kapasitesinin yüksek olmasıyla birlikte o steady state dediğimiz denge durumuna ulaşması daha fazla vakit alır bence bu durum çok daha iyidir.

Neden aiolar tercih edilebilir ? En yüksek performansa ihtiyacın varsa, performans lazım değilse ama kasa içi derli toplu olsun istiyorsan vs. Ha ben 360 mm takıcam 5600x için de diyebilirsin o zaman da fanları gayet düşük devirde sessiz kalacakları şekilde çalıştıra dabilirsin.

Aoiların kötü yanları ne peki ? Bir çok farklı parçadan oluşması parçanın herhangi bir yerinde bozulma olma ihtimalini arttırır. Fiyatları da genel olarak maalesef daha yüksek. Her kasaya uymayabiliyorlar. AIO yapan firmalar performanstan çok görüntüye önem verebiliyorlar.

Bu videoyu dikkatli incelemeni tavsiye ederim . 35 desibelde overclocklu 3950x 198W güç ortaya koyarken hangi soğutucu nasıl performans gösteriyor. Sıcaklıklar deltaT olarak verilmiş yani ambience a ekliceksin atıyorum 21 derece ambience göstermiş arctic liquid freezer ii 360mm load için 50.9 göstermiş yani ölçtüğü sıcaklık 71.9 derece. 35 desibelde noctua 80 dereceye vurmuş nerdeyse. Benim cpu 80 e çıksın istemem şahsen.

Full fan speed de noctua 44 desibele ulaşmış sıcaklık da 76 derece .Deepcool ASSASSIN III bir başka hava soğutucu biraz daha sesli çalışarak 1 derece daha soğuk çalışmış. Arctic full fan speed de 43.2 desibele ulaşmış ve 70 derecede çalışıyor. Deepcoolun üstündeki hepsi AIO zaten.

Gördüğün gibi durum o kadar akla kara değil AIO lara çok da düşman olmaya gerek yok. Tercih meselesi. Ben de şahsen şu an da 360lık bi aio arayışındayım 10850k aldım overclock yapıcam .

Alıntıları Göster

Maalesef hiç bir sıvı soğutma sistemi asla iyi bir hava soğutma sisteminden iyi performans gösteremez. İlk 1-2 saatte iyi gibi görünür. Ancak uzun süreli kullanımda düşük performans gösterirler. Tamamen mantığa ters ürünler. Ayrıca kısa ömürlüler, 1-2 senede bozuluyor ise ne anladık o işten. 24 saat çalışan bir sistem kullanmaktayım ben. O pompa haşat olur bende.

Sistem çok yüksek enerji tüketimine sahip, aşırı ısınan bir sistem ise bile, ona göre daha büyük bir kasa ve daha yüksek performanslı bir hava soğutucu her zaman daha iyi sonuç verir, daha ucuz olur, daha uzun ömürlü olur.

Sıvı soğutma görselden başka birşey değil. Ancak hava atmak için almak isteyen varsa, çok daha dandik bir ürüne 5-10 kat fazla para verdiğini bile bile, alsın. Akıllı adam işi değil ne yazikki.

• ne kadar seviyeli ve bilgi dolu bir tartışma 1250TL NZXT Kraken x72 vs 1650TL Corsair H150i Pro 

Tamamen yanlış, yanlı bir bakış açısı ve görüyorum ki gösterilen kaynaklara rağmen anlaşılmamış noktalar var ve üstüne de hala iddia etmeye devam edilmiş..

İlk olarak, senin sisteminin 7/24 çalışıyor olması ve su soğutmaya (sence) uygun olmaması, bütün AIO'ları kötü yapmaz orada bi anlaşalım. Bu kişinin kullanımı ile alakalı özel bir durum.

Hava soğutmanın sıvı soğutmaya kıyasla daha basit ve bozulmaya daha güvenli olduğu konusunda haklısın. Sonuçta ortada daha kompleks bir sistem var. Ancak bu demek değil ki her alınan sıvı soğutma senin yazdığın gibi bozulacak, 1 yılda hepsi çöp oluyor. Nerde gördün? Sende mi bozuldu? İnternette mi okudun? Tamamen bomboş iddialar. Kaldı ki firmaların garantisi diye bir konu var. Sahibi olduğum NZXT'nin mesela 6 yıl garantisi mevcut.

Performans konusuna gelirsek, bir üstteki linkte GamesNexus linki verilmiş. Sanırım izlemedin, bence bir göz at. Şu bir gerçek ki ortalama bir kullanıcı için sıcaklık değerleri hava veya sıvı olarak çok farketmeyebilir, eşite yakın seyreder. Noctua D15 normalde bile bir kaç derece daha sıcak sıvı soğutmalara göre. Ancak olay overclock ya da üst seviye işlemciye geldiğinde işler daha da değişiyor. Videoda görebilirsin ki sıvı soğutmaların hepsi hava soğutmalardan daha iyi "en yüksek sıcaklık performansı" göstermiş.Yani testteki en sıcak ürünler hava soğutma. Hele ki asıl kuvvetli yönü olan "maksimum dereceye gelme süresi" testinde sıvı soğutmalar ezip geçmiş hava soğutma örneklerini. Şunu da belirteyim, testteki hava soğutucular Deepcool ve Noctua D15. Piyasa fiyatları 1300 Tl civarı olan ve hava soğutma için en üst nokta diyebileceğimiz yani hiç de öyle ucuz yollu olmayan örnekler. Bu fiyat skalasına güzel sıvı soğutucular bulunabilir.

Sıvı soğutma pazarlandığı gibi inanılmaz sessiz veya buzdolabı seviyesinde soğuk değil, evet. Ancak salt performans olarak daha iyi olduğu su götürmez bir gerçek. Ortalama bir AIO, üst segment hava soğutma ürünleri ile baş edebiliyor hatta geçebiliyor. Yukarıda bahsettiğim zamana bağlı testlerde de çok çok daha iyi.

Son olarak; bilgisayar dediğimiz sektör artık büyük bir kesim için hobi, eğlence aracı. Seversin veya sevmezsin, sırf görünüşü güzel veya RGB diye ne ürünlere ne paralar veriliyor çünkü bu iş artık insanların hobisi, keyfi. Bazı kategorileride önemli eksileri olmasına rağmen büyük artıları da olan ve kullanacak kişinin öncelikleri, bütçesi veya isteğine göre mantıklı olan bir çözüme "akıllı adam işi değil" demek, hem komik hem acınası.

Hava soğutmayı daha mantıklı ve kullanılabilir buluyor olman illa sıvı soğutmayı delicesine gömmeni ve yanlış iddialar ile eleştirmeni gerektirmiyor. Fanboy olup rakibi delicesine eleştirme mantığından kurtulmamız gerek. Fikirleriniz size kalabilir ancak bilgi almak isteyen insanları yanlış yönlendirmek hoş değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tsipura -- 31 Mayıs 2021; 13:15:59 >

• Tsipura kullanıcısına yanıt
    Su pompaları düşük ömürlü, Yüksek gürültülü çalışan verimsiz cihazlardır. Çok çabuk asınırlar ve sizi yarı yoksa bırakırlar. Ayrıca bazı sistemlerde pompanın arıza verdiğinde bir uyarı sistemi olmaması sebebi ile de (olan var mı yada hangisi bilmiyorum, ancak olmayan çok) su soğutma kullanıyorsanız sisteminizi her an tehlikeye atıyorsunuz demektir.

Sizin paylaştığınız bilgiler ile insanları yanlış yönlendirme çabanız sonlandırmanızı rica ederim. Paylaştığınız bilgileri bilmeyen insanları da inandıracak şekilde sanki doğru gibi paylaşmayın lütfen. Bu konuda ya yanlış kaynaklardan bilgi aldığınız, ya da su soğutmayı olduğundan fazla övme çabası ile bilgi paylaşımı yapıyorsunuz.

Sıvı soğutma ve hava soğutma arasında kalanlar için tekrar bunu dile getirmek isterim. Sıvı soğutma vasat performans gösteren bir mühendislik ürünüdür. Sıvı soğutma sistemlerinde fiziksel kısıtlar dolayısı ile asla bir hava soğutmadan iyi olması da mümkün değildir. Herhangi bir marka/model hava soğutmadan iyi olduğunu söylüyor ise eğer, bu yalan/yanlıs bilgidir.

Size tavsiyem, bir sıvı soğutma sistemi hava soğutmadan ucuz bile olsa, almayın. Vasat performans gösteren, ilerde sıvı akıtma sorunları yapacak olan, sesli bir sisteme para vermeyin. Sessizlik, performans ve güvenilirlik kriterlerinden biri veya daha fazlası önceliği olan birisi için sıvı soğutmayı bedava olsa kullanmamasını tavsiye ederim.

Günümüzde sıvı soğutma kullanmak tabiri caizse daha az paraya sıfır Mercedes (hava soğutma) almak varken gidip daha fazla paraya tosbağa (sıvı soğutma) almak gibidir. Mantık olarak bu davranış açıklanamaz, duygusal bir tercihtir bu.

Sıvı soğutma sistemleri üretici firmaların halkı kazıklamak amaçlı çıkardığı bir ürün grubudur. Bunun başka açıklaması yoktur. Yalan/yanlış bilgiler ile suyu bulandırmaya çalışanlara inanmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi losthero15 -- 31 Mayıs 2021; 19:36:19 >

• sıvı sogutma bu işin zirvesidir hava sogutma kasa içinide ısıtır toplam sıcaklıklar yukselme olur radyatörden direk dısarı atılır kasa içi sıcaklıgıda düşürür yerinizde olsam çindenden pompa radyatör boru rekor seti alırım ayrıca pompa bozulur diyenlerede aldırma 3 yıldır hergün kullandıgım sistemde pompa aktif çalısmakta ses cıkarır der ancak ses duyması imkansızdır custom sistemde dusuk devirde yuksek lıtre su basıyor pompalar cinden 700-800 lıraya sistem dizilie bilir ömürlük olur

• 1250TL NZXT Kraken x72 vs 1650TL Corsair H150i Pro

Ayrıca hiç bir hava soğutma kasada bu kadar estetik durmaz hem yerden tasarruf edersin hem sıcaklıktan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xcaka28 -- 29 Haziran 2021; 15:47:55 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.