Şimdi Ara

120/144Hz Monitörler İçin LightBoost İncelemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
7
Favori
6.560
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar iyi günler.Daha akıcı görüntü elde etmek amacıyla birçok siteden elde ettiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.Umarım işinize yarar.120/144Hz monitörlerde Motion Blur saçmalığını tamamen ortadan kaldırıp gerçekçi görüntüleri ve parlaklığı yüksek hz değerlerinde elde etmek için gereken program Light Boost programıdır.İncelememi BenQ Z2720Z 144Hz monitörle hazırlıyorum.ASUS/BENQ 120Hz ve üzeri monitörler ve Samsung 700D/750D/950D monitörlerde denenmiş olup başarılı sonuçlar alınmıştır.Öncelikle LightBoost'un daha iyi anlaşılabilmesi için 1-2 örnek verelim.

1.Resimde LightBoost aktif değilken ekranımıza gelen hareketli görüntü görüyorsunuz.Gayet blurlu ve rahatsız edici bir görüntü...İkinci resimde ise Lightboost aktif haldeki görüntüyü görüyorsunuz.

LightBoost Programının Bize Kattıkları

1-)Motion Blur'u tamamen devre dışı bırakması,
    2-)Daha akıcı görüntü elde etmek,
    3-)3 boyutlu oyun oynamayı daha keyifli hale getirmek,
    4-Ve hepsinden önemlisi input lagı düşürmesi,
    5-)Nette sörf yaparken scroll kullanınca daha yumuşak geçiş sağlıyor,
    6-)Bütün artifactları vs.. yokediyor.(Stutter hariç)

Programın Eksileri ve Gereksinimler

1-)Ekran parlaklığını düşürüyor,
    2-)Renk kalitesini düşürüyor,
    3-)Zaman zaman flickerlara sebep olabiliyor,
    4-)Minimum GTX680 ya da o ayarda ekran kartı istiyor.(6850 ekran kartıyla yapabildiğini söyleyen de var)
    5-)Laptoplarda kullanılamıyor.Sadece Toshiba Qosimo X875 laptopta kullanılabiliyor,
    6-)HDMI'da kullanılamıyor,
    7-)Windows Vista ve üzeri işletim sistemi gerekiyor,
    8-)Monitör 144hz değerinde kullanılamıyor çünkü program desteklemiyor(144Hz değerini 120Hz'e düşürmek zorunda kalıyorsunuz),
    8-)VSYNC ya tamamen kapatılmalı ya da Adaptive modda kullanılmalı.

Motion Blur Yüzdeleri ve Input lag Miktar Tablosu

Not:LightBoost Motion Blur'u tamamen ortadan kaldırdığı için blurun gizlediği stutter dediğimiz olaylar artık sansürlenemiyor.Bu nedenle stutter olayını açığa çıkarması da bir nevi eksi sayılabilir.Ancak 120fps yi 120Hz ekranda Lightboost ile almak ayrı bir keyif.G-SYNC'den farkı bu.Biliyorsunuz G-Sync sttuterleri yokediyor ve Ultra Low Motion Blur teknolojisi diye bas bas bağırıyorlar.

Sorunsuz Çalışan Monitörler

ASUS VG248QE
    ASUS VG278H (Ati kartlarda sorun olabiliyor.)
    ASUS VG278HE
    ASUS VG278HR
    BenQ XL2411T
    BenQ XL2420T
    BenQ XL2420TX
    BenQ XL2420TE
    BenQ XL2720T

Samsung marka monitörlerde ekran yenileme hızı 120hz yapılmalı ve monitör response time Normal ayarına getirilmeli.

Programın Yüklenmesi

Programı indirdikten sonra strobelight-setup programını açıp şekildeki gibi install refresh rates diyoruz.Tamamlandı uyarısı geldikten sonra strobelight.exe'yi başlat menüsündeki başlangıç klasörüne atıyoruz ki pc başladığında otomatik olarak başlasın.Bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.Daha sonra strobelight programını çalıştırıyoruz.(Başlangıca attıysanız kendi çalışmaya başlayacak.)10 dk'ya kadar sürebilen bir işlem süreci başlayacak.Bitmesini bekleyin.

Lightboost aktifken ve pasifken oluşan görüntü kalitesini test etmek için linke tıklayın ve farkı görün.(Not:Chrome,Firefox 24+ ve Opera 15+ gerekiyor.İnternet Explorer desteklenmiyor.İyi de ediliyor.)

Not:LightBoost aktif olmuş mu olmamış mı anlamak için monitörünüzün OSD ayarlarında Lightboost diye ayar çıkması gerekiyor.Buna bakarak aktif olup olmadığını bakabilirsiniz.
    Nvidia Kartlar İçin Önerilen Parlaklık Ayarları

nVidia Control Panel Desktop Brightness = 52%
    nVidia Control Panel Desktop Contrast = 45%
    nVidia Control Panel Desktop Gamma = 0.70 (Maviler mora döndüyse Gamma ayarını azıcık yükseltin.

Not Stutter olayının sizi rahatsız etmemesi için 100fps@100hz ya da 120fps@120hz performansında oyun oynamalısınız.

Programı Silmek İçin Resimdeki Reset Display Seçiyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AC Kiriklar -- 13 Ekim 2014; 11:15:20 >

• İnceleme için eline ve emeğine sağlık. Uygulamanın 6 artısı yanında 8 eksisine rağmen kullanılmasını tavsiye ediyor musun?
    144 hz desteği olmaması veya yeni sistem istemesi kabul edilebilir ama diğer eksileri pek makul gelmedi bana; özellikle de ilk 3 madde.
  • bocekgrafik kullanıcısına yanıt
    Sizin incelemelerinizin yanında benimkiler sönük kalıyor.Hocam biraz da merak...8 eksisinin tamamı eksi sayılmayabiliyor herkes için.Mesela Win 7 ve üzeri kullananlar için "Windows vista ve üzeri işletim sistemi gerekiyor" maddesi eski sayılmaz.Ama xp kullananlar deneme zahmetine bile girmezler.Ya da Gtx 680 ve üzeri ekran kartı kullananlar da için gtx 680 ve üzeri ekran kartı gerekiyor maddesi de eksi sayılmayabilir.Geniş bir kullanıcı çerçevesini düşünerek değerlendirdim.Bu nedenle sizin/benim için 8 eksisi olan bir özellik başkası için 3-4 eksiye düşüyorsa deneyip değerlendirebilir.Zaten bios update gibi olmadığı için yazılımsal ya da donanımsal herhangi bir arızaya da sebep olmuyor.Denemesi ya da silmesi bedava.Ayrıca söylemeyi unutmuşum.144Hz monitörlerde kullanılamıyor derken 144hz değerini 120hz'e düşürmek zorunda kalıyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AC Kiriklar -- 13 Ekim 2014; 10:46:00 >

• Benim yazdığım da farklı değildi aslında.
    Çok kısa sorayım o zaman. Parlaklığın kısılması ve renklerin solması çok rahatsız ediyor mu?
  • bocekgrafik kullanıcısına yanıt
    Ben rahatsız oluyorum düşük parlaklıktan.Bu nedenle düşük Lightboost değeri kullanıp parlaklığı yüksek değerde kullanıyorum.
  • Elinize sağlık.
  • Faydalı bir inceleme, teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

Benim yazdığım da farklı değildi aslında.
    Çok kısa sorayım o zaman. Parlaklığın kısılması ve renklerin solması çok rahatsız ediyor mu?

parlaklık soluyor ama renklerde kötü bir solma olmuyor bana göre renk kalitesi daha iyi parlaklık olayına alışıyor gözler zaten bir müddet sonra aydınlık bile geliyor . kesinlikle göz sağlığı için yapılması gereken bir uygulama. oyunlara kattığı zevki söylememe gerek yok zaten crt monitörde oyun oynayanlar bilirler. bu monitörü kullananlar için kesinlikle uygulamalarını tavsiye ediyorum
  • İlk mesajın sonunda anlattım.Çok basit zaten.Reset seçeneği seçilerek uygula derseniz siliyor.
  • AC Kiriklar kullanıcısına yanıt
    10 dk surebilir dedigin yerde 10 saat bekledim.
    Hala pass 35271 tarzi sayilar devam ediyordu.
    Yani nedense kurulmadi .
    Monitor : Benq xl2411

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bazı monitörlere kurulamayabiliyor. + Bazı monitörlerde daha uzun da sürebiliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: AC Kiriklar

Bazı monitörlere kurulamayabiliyor. + Bazı monitörlerde daha uzun da sürebiliyor.

Gece biraktim 10 saatten uzun sürede kuramadi. Hic kurulmayacak gibi hissettim. O yuzden kapattim. Ama acayip sorun yasiyorum. Oyunda kendi takimi bile hayalet gibi goruyorum. Ve nickleri okunmayacak kadar bugulaniyor sanki.
    Boyle bir yazilim bulmaliyim. Benq mail falan atyim donmediler.

• Acer gd245hq 120 hz monitör de bu yapılabiliyor mu ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • exptouch kullanıcısına yanıt
    Bazı monitörlere kurulamıyor.Denemeden birşey demek mümkün değil.
  • arkadaşlar bazı oyunlarda neden lıghtboostta kasma oluyor çözümü nedir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ssdsadas

arkadaşlar bazı oyunlarda neden lıghtboostta kasma oluyor çözümü nedir?

lightboost yada blur reduction için fps=hz olmalı. Diğer türlü çift görüntü sorunu olacaktır.

Siz bu eşitliği sağlamak için yalnızca vsync açıyorsaniz ve fps hz değerinin altına dusuyorsa vsync onu dahada aşağı çekiyor olabilir. Bunun yerine adaptive vsync yada yeni nesil nvidia kartınız var ise fast Sync açınız.

bunun dışında lightboostta zaman zaman microstutter yaşanabilir. problemi daha detaylı anlatabilir misiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: kimano

quote:

lightboost yada blur reduction için fps=hz olmalı. Diğer türlü çift görüntü sorunu olacaktır.

Siz bu eşitliği sağlamak için yalnızca vsync açıyorsaniz ve fps hz değerinin altına dusuyorsa vsync onu dahada aşağı çekiyor olabilir. Bunun yerine adaptive vsync yada yeni nesil nvidia kartınız var ise fast Sync açınız.

bunun dışında lightboostta zaman zaman microstutter yaşanabilir. problemi daha detaylı anlatabilir misiniz?

öncelikle cevap için teşekkürler,pes oynarken lightbossa geçtiğimde oyuncular titreyerek hareket ediyor,nvidia ayarlarından düşey senkronizayonun her ayarını denedim hızlı moduda dahil hiç biri bu titremeyi engelleyemedi,oyunun vsync ayarını bulmaya çalıştım ama bulamadım

• quote:

quote:

quote:

öncelikle cevap için teşekkürler,pes oynarken lightbossa geçtiğimde oyuncular titreyerek hareket ediyor,nvidia ayarlarından düşey senkronizayonun her ayarını denedim hızlı moduda dahil hiç biri bu titremeyi engelleyemedi,oyunun vsync ayarını bulmaya çalıştım ama bulamadım

Oyun sırasında FPS değeriniz nedir? peste 60 fps limiti var sanırım, kontrol edermisiniz? eğer fps 60 ise siz 100 yada 120hzte lightboost ile oynuyorsanız titreme normal. Yukarıda yazdığım gibi düzgün görüntü alabilmeniz için fps = hz olmalı lightboost yada blur reduction için.

Bu eşitlik zorunluluğu ne yazıkki bu teknolojileri bazı oyunlar için uyumsuz hale getiriyor.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Oyun sırasında FPS değeriniz nedir? peste 60 fps limiti var sanırım, kontrol edermisiniz? eğer fps 60 ise siz 100 yada 120hzte lightboost ile oynuyorsanız titreme normal. Yukarıda yazdığım gibi düzgün görüntü alabilmeniz için fps = hz olmalı lightboost yada blur reduction için.

Bu eşitlik zorunluluğu ne yazıkki bu teknolojileri bazı oyunlar için uyumsuz hale getiriyor.

evet dediğiniz doğru 60 ın üzerinde oynuyorum lıghtboosta ama normal halindede aynı değerler mevcut onda titreme yokken lightboostta titreme olması şaşırttı

• lightboost veya ulmb açarsanız monitorun flicker free özelliği kapanır.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.