Şimdi Ara

12 volt dc motor için devre yardımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
217
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar Elimde 12 volt dc motor var boşta çektiği akım 750 miliamper yükde çektiği akım 1 amper bu devreye bir tane devir ayar kontrölü devresi takacam buraya kadar hersey normal fakat bu devreye 4 kanal kumanda devresi ve birde geri sayım zamanlayıcı takmak istiyorum yani hız ayarını manuel diğer işlemleri kumandadan yapmak istiyorum kumandadan kontrol edilecekler 4 tuşlu kumanda ile bir tuş açma kapatma bir tuş gecikmeli kapanma diğer iki tuş ise ototmatik kapanma zaman ayarını yükseltip düşürmek için kullanmak istiyorum nasıl bir devre kullanabilirim veya hazı devreler varmı Altta ettığım ressimdeki devreler uyumlumu olurmu böyle bir sisteme 12 volt 1 amperlik adaptör yeterlimi yardımlarınızı bekliyorum. Bu arada Arduino'dan anlamam. Yardım eden arkadaslaara simdiden tesekkur edıyorum...12 volt dc motor için devre yardımı12 volt dc motor için devre yardımı12 volt dc motor için devre yardımı12 volt dc motor için devre yardımı

• hız ayarlama olayı dedıgınız gibi yapılır. şu rf kumanda olayında ise zaten alıcıda çıkış pinleri mevcut. onlara basar basmaz çıkış verecektir. gecikme kısmını orada yapamazsınız. gecikme için şu roleli kartta da ayarlar filan hep kart üzerinde yapılıyor.çıkış pinlerini şu şekilde şuraya bağlanyın diyerek de yönlendiren birisinin olması için o devreyi incelemesi lazım. kaldi ki herhangi bir yazılımsal veya donanımsal müdahale olmadan da sadece şu pini şuraya su pini buraya tak şeklinde olması zor. yani orda da istediğinniz gibi birşey çıkacağından şüpheliyim. genel anlamda konuya hakimiyetinizin olmaması sebebiyle size bu işi birine yaptırmanızı tavsiye ederim. İsterseniz istediğiniz şekilde gerek yön gerekse de hız kontrol işlerini ve gecikmeleri sağlayabileceğiniz sistemi yapabilirim.sistemin ayrıntılı çalışma akışını yazarsanız ona göre bir fiyat verebilirim pm den.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PIC-ARDUINO-AVR

hız ayarlama olayı dedıgınız gibi yapılır. şu rf kumanda olayında ise zaten alıcıda çıkış pinleri mevcut. onlara basar basmaz çıkış verecektir. gecikme kısmını orada yapamazsınız. gecikme için şu roleli kartta da ayarlar filan hep kart üzerinde yapılıyor.çıkış pinlerini şu şekilde şuraya bağlanyın diyerek de yönlendiren birisinin olması için o devreyi incelemesi lazım. kaldi ki herhangi bir yazılımsal veya donanımsal müdahale olmadan da sadece şu pini şuraya su pini buraya tak şeklinde olması zor. yani orda da istediğinniz gibi birşey çıkacağından şüpheliyim. genel anlamda konuya hakimiyetinizin olmaması sebebiyle size bu işi birine yaptırmanızı tavsiye ederim. İsterseniz istediğiniz şekilde gerek yön gerekse de hız kontrol işlerini ve gecikmeleri sağlayabileceğiniz sistemi yapabilirim.sistemin ayrıntılı çalışma akışını yazarsanız ona göre bir fiyat verebilirim pm den.
    Şimdi olayı şöyle anlatayım tek yönlü çalışması yeterli kumanda üzerindeki 4 tuş sırasıyla 1. Tuş basıldığında sürekli çalışacak 2. Tuş basıldığında gecikmeli çalışma devreye girecek 3. Ve 4. Tuşlar gecikme zamanını ayarlayacak elimde sadece motor ve dimmer var bana kumanda ve gecikme lazım siz yinede bir fiyat çıkarın değerlendirebilirim fakat kendi yapmam daha keyifli birde kumanda olarak aşağıdaki resimdeki gibi bir şey var bu devrede giriş olarak besledikten sonra ekşi sase olarak verip artı ucuda com pinlerine köprü atarak dimmerin ve zamanlayicinin girisindeki eksi uclarini şaseye bağlayıp artı uclarinida kanal 1 ve kanal 2 no pinlerine verdigimizde 1. Tuş direk dimmeri 2. Tuş ise zamanlayiciyi tetiklemezmi kanal 3 ve kanal 4 deki com ve no pinlerini ise zamanlayicidaki up ve down yani zaman ayari olan butonları basmak icin kullansak devre calisirmi buradaki aklımdaki tek soru zamanlayıcı nasıl calisir veya sadece zamanlayicida zaman yukarı ve asagi buton olan çift butonlu bir zamanlayıcı varmı bu arada zamanlayıcı sürekli çalışacak sadece tetikleme için 2 nolu tuş kullanılacak sistemde manüel komple enerji beslemesi kesilebilir he birde unutmadan bu kumanda devresinde her tusun çalışma şekli ayarlanabiliyor yani her bir röle ister bas çalışsın bas dursun isterse basılı tuttuğun sürece çalışıp bırakınca dursun benim anlatmak istedigimde 1. Tuş ve 2. Tuş baş çalıştır baş durdur 3. Tuş ve 4. Tuş baş çalışsın bırak dursun mantığında olacak buna göre zamanlayıcı tavsiyeniz olabilirmi yanıtınız için tesekkurler

12 volt dc motor için devre yardımı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ismailceyylan İ kullanıcısına yanıt
    Yardım Edecek Konuyla İlgili Bilgisi Olan Yokmu Hiç
  • ismailceyylan İ kullanıcısına yanıt
    konuyu bu şekilde farklı farklı kartları filan alıp biribirine monte ederek ve sadece temel bir mantık bilgisiyle çözmeniz çok zor bence. şu alıcı ve kumanda kiti ve ayrıca yapılacak olan bir mikrodenetleyicili sistem ile istediğiniz şey yapılabilir.

kumanda da 4 tuş var zaten.
    1. tuşa bi kere basılırsa motor çalışır. bi daha bassılırsa motor kapanır.
    2. tuşa basılınca da geçikme suresi o an neyse o kadar bekler sonra çalışır. kapatmak için yine 1. tuşa basmanız yeterli olur.
    3. tuş gecikme zamanını arttırır.
    4. tuş geçikme zamanını azaltır.
    geçikme her seferinde 5 sn,1sn ,1dk filan olabilir. o size kalmış birşey. bu hali ile sistem sizin için uygun ise PM'den kumanda+alıcı modul+kontrol kartı komple bir teklif verebilirim. şu iki hafta baya meşgulum ama sonrasında sizin bu projeye başlayabilirim. maksimum iki hafta içinde de teslim ederim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.