Şimdi Ara

10900k 5.4 Ghz @ 1.35v

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
930
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Twitterda büyük hesaplar böyle bir resim paylaşıyor. Gerçi logoda x-series var. 1.35v yüksek mi? Zararı olur mu? Gamers Nexus son videosunda 10900k ilk örnekleri 1.3v ile kolaylıkla 5.2 - 5.3 yapıyor demişti. Gerçekse 10600kf de bu hızlara çıkabilir mi acaba? 4.8 ile 5.3 arasında bile yüzde 10 hız farkı var

10900k 5.4 Ghz @ 1.35v

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alex5 -- 6 Mayıs 2020; 20:58:13 >

• Coook buyuk bir kitle var sogutucu ve guc tuketimini umursamayacak.

Eger ki gercekten 10 cekirdek 20 thread bir islemci gundelik kullanim icin stabil bir sekilde 5.4 ghz all core calisabilirse inanilmaz bir oyun islemcisi goruruz. Her sekilde rekabeti bir boyut yukariya tasir.

Yine de dediginiz gibi bu frekansta calisirsa yaklasik 300w guc tuketen bir urun ile karsi karsiya kalacak tuketiciler, 850w+ PSU ureticileri ellerini ovusturuyor su an
    Anakart konusunu atlamisim valla o da dogru. En saglamindan Z490 bir anakart lazim bunlara.

islemci 500 dolar
    anakart 300 dolar
    sogutucu 125 dolar
    PSU 125 dolar

dersek 9900k icin minimum 1.000 dolar yatirim yapmak gerekecek. Biz de yine pasa pasa 150 dolarlik islemciyi 75 dolarlik anakartta kullanip patatesten enerji saglayarak yola devam
  • Harcayacağı elektriği ve üreteceği ısıyı düşünemiyorum

Son kullanıcı artık bir işlemci parası kadar da soğutma + psu için ayırsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mugetsuga

Harcayacağı elektriği ve üreteceği ısıyı düşünemiyorum

Coook buyuk bir kitle var sogutucu ve guc tuketimini umursamayacak.

Eger ki gercekten 10 cekirdek 20 thread bir islemci gundelik kullanim icin stabil bir sekilde 5.4 ghz all core calisabilirse inanilmaz bir oyun islemcisi goruruz. Her sekilde rekabeti bir boyut yukariya tasir.

Yine de dediginiz gibi bu frekansta calisirsa yaklasik 300w guc tuketen bir urun ile karsi karsiya kalacak tuketiciler, 850w+ PSU ureticileri ellerini ovusturuyor su an

• CCaaNN kullanıcısına yanıt
    Hocam önemli olan harcayacağı paradır son kullanıcı için.

Psu + soğutucu dedim ancak uygun anakart olmazsa o da yalan olur.

Her şeyin üst seviye olması gerekiyor bu işlemciyi bu şekilde kullanmak için.

%10-15 fazla fps almak için 2-3 kat fazla para veremeyeceği için son kullanıcının büyük bir kısmı, yine ağzımız sulanarak youtube'dan izleyeceğimiz bir işlemci olmuş diyebilirim

Onun haricinde bundan sonraki 12C/24T hatta 16C/32T olacak işlemcilerin potansiyelini ya yeni mimaride göreceğiz ya da yine uzaktan baktırmaya devam edecekler bir süre daha
  • quote:

Harcayacağı elektriği ve üreteceği ısıyı düşünemiyorum

9900k'nın tüketimi ryzen 3700x civarı kadardı bu da olsun %20 fazlası, evet fazla ama işlemcilerdeki güç gereksinimi zaman geçtikçe daha kötüye gidiyor bu da bir gerçek, küçücük die alanında soğutma yapmak ise felaket.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .V. -- 6 Mayıs 2020; 15:59:47 >
  • quote:

Hocam önemli olan harcayacağı paradır son kullanıcı için.

Psu + soğutucu dedim ancak uygun anakart olmazsa o da yalan olur.

Her şeyin üst seviye olması gerekiyor bu işlemciyi bu şekilde kullanmak için.

%10-15 fazla fps almak için 2-3 kat fazla para veremeyeceği için son kullanıcının büyük bir kısmı, yine ağzımız sulanarak youtube'dan izleyeceğimiz bir işlemci olmuş diyebilirim

Onun haricinde bundan sonraki 12C/24T hatta 16C/32T olacak işlemcilerin potansiyelini ya yeni mimaride göreceğiz ya da yine uzaktan baktırmaya devam edecekler bir süre daha
    Anakart konusunu atlamisim valla o da dogru. En saglamindan Z490 bir anakart lazim bunlara.

islemci 500 dolar
    anakart 300 dolar
    sogutucu 125 dolar
    PSU 125 dolar

dersek 9900k icin minimum 1.000 dolar yatirim yapmak gerekecek. Biz de yine pasa pasa 150 dolarlik islemciyi 75 dolarlik anakartta kullanip patatesten enerji saglayarak yola devam

• quote:

Orijinalden alıntı: .V.

9900k'nın tüketimi ryzen 3700x civarı kadardı bu da olsun %20 fazlası, evet fazla ama işlemcilerdeki güç gereksinimi zaman geçtikçe daha kötüye gidiyor bu da bir gerçek, küçücük die alanında soğutma yapmak ise felaket.

Alıntıları Göster
    9900k'nın tüketimi ryzen 3700x civarı kadardı

bu bilgiye kaynak gösterebilir misiniz?9900k için 250w TDP gösterdiler bu kadar çeken 3700x görmek ilginç olurdu.
  • Silleyi vurmaya geliyor. Bu seride b460 anakartlarla kısmı oc yapılabilme olanağından bahsedliyor. 10600k 1.25v 4.8 ghz curucial 3600 mhz cl14 48ms gecikme ile silleyi vurmaya geliyor. 3600 ,3700x sahipleri mendillerini hazırlasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-26E6B5369 -- 6 Mayıs 2020; 17:38:13 >
  • Bu islemcinin bu voltajlarda 5.4 belki 5.5GHZ calısacagına ben inanıyorum.Zaten 9900KS ile 5.2-5.3 goruluyordu.Bu islemci ile 5.5 lar gorulebilir.

Kim ne derse desin yine deli gibi satacaktır.Buralar yine Satılık Z390 ve 9600 ilanları ile dolacaktır.
    Fiyat ne olursa olsun insanlar min 1500TL verip Z490 board ile 10400-10700-10900K ları alacaktır.
    Zaten Z490 boardlar 350W tdp ye gore yapıldıgı icin sorun olmayacaktır.Ayrıca 10. Nesli alan TDP dusunmez.Alır bol RGB li Janjanlı Kasa 750W da Gold Power kullanır.
  • i5 i7 i9 k seri işlemcilerinin çekirdek kalitleri yakın oluyor i5 bir parça düşük akaliblir. 5.4 olmaz 5.2 ,5.3 olur. En kaliteliler i9 ve i7 oalcak.
  • Edward Teach kullanıcısına yanıt
    İşlemci alma arifesindeyim, genel inceleme sitelerine bakıyorum işte, tabi kefil olamam benim yürüttüğüm bir inceleme yok.

power consumption diye aratırsanız şu tip grafikler çok, techpowerup vs böyleydi, bilemiyorum.
    10900k 5.4 Ghz @ 1.35v
  • quote:

İşlemci alma arifesindeyim, genel inceleme sitelerine bakıyorum işte, tabi kefil olamam benim yürüttüğüm bir inceleme yok.

power consumption diye aratırsanız şu tip grafikler çok, techpowerup vs böyleydi, bilemiyorum.
    3700x stock halde 90w civarı çekiyor maksimum. Pbo açtığımda en fazla 120w gördüm overclocklu hali

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castiell07 -- 6 Mayıs 2020; 18:8:13 >
  • quote:

16 cekirdek 32 izlek 105W 3950 nin aldıgı TDP normalde , 65W 3700X fazla geldi.O kadar sanmıyorum cekecegini zaten genel olarak OC de olmuyorlar.
  • huso kullanıcısına yanıt
    Şimdi tekrardan baktım da 3900x 12 çekirdekliymiş, boştayken belki ama yük altındayken 3700x'in bu kadar yakın güç tüketmesi normal değil. Daha elle tutulur sonuçlar arayacağım bakalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .V. -- 6 Mayıs 2020; 17:16:22 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alex5

Bu mesaj silindi.
    İhtiyacınızın çok üzerinde çekirdek barındıran bir işlemci almak yapabileceğiniz en kötü yükseltmedir, cebe ziyan. Oyun vs genel kullanım için 3900x heves almaktan başka bir şey değil. Fakat keşke bir 3600 alabilseydiniz orası başka, tek çekirdek performansı her şeye etki ediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 6s -- 6 Mayıs 2020; 18:39:27 >
  • Prime95 sırasında 400W ile pik görür... (Tabi PSU'yu yakmaz ve bir şekilde işlemciyi soğutabilirseniz)

Normal Blender'da render falan alsanız 370W vs. Zaten 1 kez Cinebench yapsanız şu ayarlarda cinebench'in yarısında 100 derece olur CPU. Basit oyun yüklerinde bile sıvı soğutmayla 90 derecelere dayanır bu ayarlarla. Artık elektrik faturası üzerindeki etkiyi de işlemci karşılaştırmalarına dahil etmek lazım. Ayda 30-40 lira elektrik faturasında fark eder verimli bir işlemci yerine bu nükleer reaktörü kullanmak.

• Bir zamanlar bende şöyle bir habere kanıp -->https://wccftech.com/intel-core-i7-6700k-skylake-overclocked-52-ghz-air-cooling-135v/

Çıktığı gün 6700k almıştım.. İntel inceleme sitelerine seçme işlemciler gönderir bu demek değil ki kesinlikle bu hızlar görülemez ama bu söylediğimi unutmayın klasik intel pazarlama taktiği seçme işlemcileri teste gönderir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 6 Mayıs 2020; 19:40:50 >
  • .V. . kullanıcısına yanıt
    Ryzen 7 3700x taş çatlasa 135w tüketiyor. 9900k ise 270w seviyesine rahat çıkabiliyor. Bu ikisini birbirine böldüğünde 1 çıkıyorsa dediğinde haklısın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.