Şimdi Ara

%100 İngilizce okuyanlar?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
26
Cevap
0
Favori
37.189
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar %100 ingilizce bölümlerde işleyiş nasıl oluyor?

Dersler ingilizce mi anlatılıyor?
    Sınavlar İngilizce mi oluyor?
    Bir sene hazırlık okuyup ingilizce bölüm okumaya çalışanların eğer dersler ingilizce anlatılıyorsa birşey anladığını zannetmiyorum,bu böyle mi?

Kısacası artıları ve eksilerini bilmek istiyorum,teşekkürler..

• arkadaşım ben iktisat okuyorum hacettepe'de,ingilizce olarak. derslerimiz ve sınavlarımız ingilizce. hocalar da dersleri ingilizce anlatıyor. ( çok takınılan yerleri türkçe özet geçebiliyorlar bazen.) ben hazırlık okumadım, hazırlık atlama sınavında başarılı oldum ve direk bölüme başladım. sana katılıyorum, bir sene hazırlıkla hocaları anlama seviyesine gelemez insan, bir birikimi olmalı elbette. bu yüzden seçerken iyi düşün, ingilizcen iyiyse hiç kaçırma, ingilizce oku. şahsen şöyle diyim, iktisadi ve idari bilimlerde insan ilişkileri çok önemli olduğu ve ingilizce'de global bir dil olduğu için iktisat,işletme gibi bölümleri ingilizce okumak ciddi bir avantaj. aynı şekilde mühendisliklerde de öyle. şöyle özetleyeyim, türkçe bölüm bitirenler ( bahsettiğim fakültelerde ) mezuniyetten sonra kapı kapı kurs için dolaşacaklar, sense zaten derste gördüğün için çoktan aşina olacaksın o terimlere.

• quote:

Orijinalden alıntı: cyrtocaramoorii

Arkadaşlar %100 ingilizce bölümlerde işleyiş nasıl oluyor?

Dersler ingilizce mi anlatılıyor?
    Sınavlar İngilizce mi oluyor?
    Bir sene hazırlık okuyup ingilizce bölüm okumaya çalışanların eğer dersler ingilizce anlatılıyorsa birşey anladığını zannetmiyorum,bu böyle mi?

Kısacası artıları ve eksilerini bilmek istiyorum,teşekkürler..

dersler, sınavlar, ödevler, projeler, sunumlar her şey ingilizce oluyor.
    bir sene hazırlık okuyup geçiyorsa kişi, derslerde de çoğu şeyi anlar. ben o 1 seneyi bile okumadım ama zannettiğin gibi değilim çok şükür

• dediklerinin hepsi ingilizce,ancak anlamadığın biryer olursa hocanın insiyatifine göre türkçede anlatabiliyor..
  • Kısmi olarak ingilizce bir bölümden tam ingilizce olan bir bölüme geçmek istiyorum,birinci sınıf okuyorum şu an.Bu sene gidim sınava hazırlığı atladım,ingilizce çalışıyorum sürekli.Çeviriler yapıyorum,kitap okuyorum.Sanırım seneye güz dönemine kadar gittiğim okuldaki arkadaşlardan geri kalmam,fakat emin olamıyorum bundan.İngilizcem akranlarıma göre iyi fakat pratik eksiği var.Konuşulanları çok hızlı ve karışık olmadığı sürece anlayabiliyorum ama konuşmaya gelince çok yavaş kalıyorum.Geçeceğim üniversitenin ilgilileriyle iletişim kurdum,bir sınava tabi tutarak alacaklar eğer başvurmaya hak kazanırsam.

İngilizce okumak her ne kadar gözümü korkutsa da ileride çok yararlı olacağını bildiğim için kendimi isteye isteye belki de saç baş yolacağım yollara sürüklüyorum.Bilemiyorum artık..
  • Herşey ingilizce
  • quote:

Orijinalden alıntı: Moskva

Herşey ingilizce

Peki mutlaka gideyim mi ne yapayım?Herşeyin ingilizce olduğunu öğrendim
  • quote:

Orijinalden alıntı: cyrtocaramoorii

quote:

Orijinalden alıntı: Moskva

Herşey ingilizce

Peki mutlaka gideyim mi ne yapayım?Herşeyin ingilizce olduğunu öğrendim

dediklerinde haklısın belkide saçını başını yolacaksın ama dünya ingilizce üzerinden dönüyor bunu sende biliyorsun,hocam bu arada bölümünüz nedir nerde okuyorsunuz nereye geçmeyi düşünüyorsunuz?Biraz fazla soru sordum k.bakma

• Hiç zor birşey değil. Ben odtü bilgisayar mühendisliği okudum. İlk gittiğimde ingilizcem sıfırdı ve hazırlığa en alt sınıftan başladım. 1 senede hazırlığı geçtim ve derslerde anlamadığım 1 tane şey bile olmuyordu. İngilizce dünyadaki en kolay dillerden biri zaten. Hiç gözü korkutacak birşey değil yani.

"Bir sene hazırlık okuyup ingilizce bölüm okumaya çalışanların eğer dersler ingilizce anlatılıyorsa birşey anladığını zannetmiyorum,bu böyle mi?"

kısmını anlamadım. Zaten ingilizce dersleri anlamak için hazırlık okunmuyor mu? Niye anlamasın o zaman? Hadi bazen bazı yerleri anlamayabilirsin ama birşey anladığını sanmıyorum demek saçma olmuş. O zaman insanlar boşuna 1 senelerini heba ediyorlar senin mantığına göre. Öyle mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ok1907

Hiç zor birşey değil. Ben odtü bilgisayar mühendisliği okudum. İlk gittiğimde ingilizcem sıfırdı ve hazırlığa en alt sınıftan başladım. 1 senede hazırlığı geçtim ve derslerde anlamadığım 1 tane şey bile olmuyordu. İngilizce dünyadaki en kolay dillerden biri zaten. Hiç gözü korkutacak birşey değil yani.

"Bir sene hazırlık okuyup ingilizce bölüm okumaya çalışanların eğer dersler ingilizce anlatılıyorsa birşey anladığını zannetmiyorum,bu böyle mi?"

kısmını anlamadım. Zaten ingilizce dersleri anlamak için hazırlık okunmuyor mu? Niye anlamasın o zaman? Hadi bazen bazı yerleri anlamayabilirsin ama birşey anladığını sanmıyorum demek saçma olmuş. O zaman insanlar boşuna 1 senelerini heba ediyorlar senin mantığına göre. Öyle mi?

+1 odtü bilgisayar mühendisliği 1. sınıftayım şu an.Hazırlığa en alttan değil de en alt kurun bir üst kurundan başlamıştım ben de.0 a yakındı yani ingilizcem.Şu an hiç zorlanmıyorum dersleri anlama sorunu falan olmuyor.Dil işini çok büyütüyo insanlar

• quote:

Hiç zor birşey değil. Ben odtü bilgisayar mühendisliği okudum. İlk gittiğimde ingilizcem sıfırdı ve hazırlığa en alt sınıftan başladım. 1 senede hazırlığı geçtim ve derslerde anlamadığım 1 tane şey bile olmuyordu. İngilizce dünyadaki en kolay dillerden biri zaten. Hiç gözü korkutacak birşey değil yani.

Öncelikle ilginize teşekkürler..Koyu yazılan yerden anlatmak istediğim şu,öyle arkadaşlarım var ki ilkokuldan beri ingilizce görmesine rağmen hala bir ingilizce cümle kurmakta zorlanıyor.Anlatmak istediğim bu,bir senede nasıl konuşulanları anlayacak veya akıcı konuşacak,daha da zoru ingilizce düşünüp sınavda ingilizce cevap verebilecek hale geliyor?Açıkcası kaliteli bir eğitimle bu zor değil fakat ne kadar kaliteli eğitim alınsa bile hazırlık okuyan arkadaşlarım kendini saldığı için pek önemseyerek gitmiyor.Önemseyen de tek tük..

quote:

Orijinalden alıntı: dogauzun

quote:

+1 odtü bilgisayar mühendisliği 1. sınıftayım şu an.Hazırlığa en alttan değil de en alt kurun bir üst kurundan başlamıştım ben de.0 a yakındı yani ingilizcem.Şu an hiç zorlanmıyorum dersleri anlama sorunu falan olmuyor.Dil işini çok büyütüyo insanlar

Size de teşekkür ederim konuya ilginiz için.

Cesaretlendirdiğiniz için teşekkürler...

• İlköğretim veya lisedeki eğitimle odtü'deki eğitim çok farklı ama. Yani bizim eğitim sistemimizde her sene present simple ile başlarsın, daha sonra birkaç zaman daha öğrenirsin ve biraz da kelime falan ezberlersin ve sene biter. Aslında öğrenilmiyor bile. Genelde liselerde falan ezberlenir cümleler. Mesela Present perfect tense öğrenilecekse hoca tahtaya kalıp halinde yazar ve sen de ezberlersin. Sonra biraz cümle yazarsınız ve güya öğrenmiş olursun. Ama çoğu zaman o cümle nerede kullanır, ne anlama gelir öğrenilemez. Öğrenilse bile unutulur. Unutulmasa bile seney aynı şeyleri göreceğin için üstüne birşey katamazsın. Kısır bir eğitim sistemi yani. Ama Odtü'de ingilizceyi özümsersin. En başta çok zor gelir ve sıfır ingilizcen vardır ama öğretmenin sürekli ingilizce konuşur. 1 kelimesini bile anlamazsın. Genelde bu evre 1 ay sürer. Ardından yavaş yavaş kaparsın oalyı ve 3 ay geçince falan bakmışsın ki dili kapmaya başlamışsın. Sen hiçbirşey yapmasan bile öğreniyorsun ister istemez. Zaten konuların değil de ingilizcenin temelini öğrettikleri için unutma veya anlamama gibi bir sorun olmaz. Hazırlığı geçersen zaten hocaları rahatlıkla anlayabilecek seviyeye gelirsin çünkü hocaları anlamak çok kolay. Altyazısız ingilizce film izlerip de anlarım o zaman dersen yanılırsın ama. Veya şakır şakır ingilizce konuşurum dersen yanılırsın. Dinleme ve konuşma gramerden çok farklı şeyler. Grameri birkaç ayda çok süper öğrenirsin ama diğerleri yıllar alır. Veya yabancı bir oda arkadaşın varsa 1 senede iyi seviyeye gelir. Yoksa çok zor. Zaten hocaları veya kitapları anlamak için şakır şakır konuşman veya izlediğin ingilizce bir filmi tamamen anlaman gerekmiyor. Hem hocaya soru sorarsan da anadilin gibi hızlıca sormana gerek yok. yavaş yavaşş konuşarak sorabilirsin. Derdini anlatsan yeter zaten. hoca çoğu zaman senin ne sormak istediğini sen daha tam anlatmadan anlar. Yani kısacası bölümü yapabilir miyim diye sormak lazım. İngilizce kafaya takılacak şey değil. Hem kafaya takılacak şey olasydı bile ben yine de ingilizce okurdum çünkü ingilizce bilmek çokk büyük avantaj. İş hayatında avantaj denir genelde ama sadece iş hayatında değil, senin hayat standardını yükseltmen için bile çok büyük bir kaynak. İngilizce kitaplar,dergiler,gazeteler,web siteleri okuyabilmek ve oralara yazabilmek bile büyük nimet. Türk forumlarında veya gazete+dergilerinde hiçbirşey bulamazsın. İlla yabancılara açılman gerek. Zaten mühendis olacaksan dediğim gibi çok araştırman lazım ve araştırmak için de ingilizce şart, sözel bölümlerde de kendini geliştirmek için şart. Yoksa çok sığ bilgilerle mezun olursun ve sıkıcı geçer hayatın. Daha yazacak çok şey var ama meseleyi anladın sanırım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

İlköğretim veya lisedeki eğitimle odtü'deki eğitim çok farklı ama. Yani bizim eğitim sistemimizde her sene present simple ile başlarsın, daha sonra birkaç zaman daha öğrenirsin ve biraz da kelime falan ezberlersin ve sene biter. Aslında öğrenilmiyor bile. Genelde liselerde falan ezberlenir cümleler. Mesela Present perfect tense öğrenilecekse hoca tahtaya kalıp halinde yazar ve sen de ezberlersin. Sonra biraz cümle yazarsınız ve güya öğrenmiş olursun. Ama çoğu zaman o cümle nerede kullanır, ne anlama gelir öğrenilemez. Öğrenilse bile unutulur. Unutulmasa bile seney aynı şeyleri göreceğin için üstüne birşey katamazsın. Kısır bir eğitim sistemi yani. Ama Odtü'de ingilizceyi özümsersin. En başta çok zor gelir ve sıfır ingilizcen vardır ama öğretmenin sürekli ingilizce konuşur. 1 kelimesini bile anlamazsın. Genelde bu evre 1 ay sürer. Ardından yavaş yavaş kaparsın oalyı ve 3 ay geçince falan bakmışsın ki dili kapmaya başlamışsın. Sen hiçbirşey yapmasan bile öğreniyorsun ister istemez. Zaten konuların değil de ingilizcenin temelini öğrettikleri için unutma veya anlamama gibi bir sorun olmaz. Hazırlığı geçersen zaten hocaları rahatlıkla anlayabilecek seviyeye gelirsin çünkü hocaları anlamak çok kolay. Altyazısız ingilizce film izlerip de anlarım o zaman dersen yanılırsın ama. Veya şakır şakır ingilizce konuşurum dersen yanılırsın. Dinleme ve konuşma gramerden çok farklı şeyler. Grameri birkaç ayda çok süper öğrenirsin ama diğerleri yıllar alır. Veya yabancı bir oda arkadaşın varsa 1 senede iyi seviyeye gelir. Yoksa çok zor. Zaten hocaları veya kitapları anlamak için şakır şakır konuşman veya izlediğin ingilizce bir filmi tamamen anlaman gerekmiyor. Hem hocaya soru sorarsan da anadilin gibi hızlıca sormana gerek yok. yavaş yavaşş konuşarak sorabilirsin. Derdini anlatsan yeter zaten. hoca çoğu zaman senin ne sormak istediğini sen daha tam anlatmadan anlar. Yani kısacası bölümü yapabilir miyim diye sormak lazım. İngilizce kafaya takılacak şey değil. Hem kafaya takılacak şey olasydı bile ben yine de ingilizce okurdum çünkü ingilizce bilmek çokk büyük avantaj. İş hayatında avantaj denir genelde ama sadece iş hayatında değil, senin hayat standardını yükseltmen için bile çok büyük bir kaynak. İngilizce kitaplar,dergiler,gazeteler,web siteleri okuyabilmek ve oralara yazabilmek bile büyük nimet. Türk forumlarında veya gazete+dergilerinde hiçbirşey bulamazsın. İlla yabancılara açılman gerek. Zaten mühendis olacaksan dediğim gibi çok araştırman lazım ve araştırmak için de ingilizce şart, sözel bölümlerde de kendini geliştirmek için şart. Yoksa çok sığ bilgilerle mezun olursun ve sıkıcı geçer hayatın. Daha yazacak çok şey var ama meseleyi anladın sanırım

Şimdi ufak bir yanlış anlaşılma olmuş,bölümü kısmi olarak ingilizce olan biryerde okuyorum (1.Sınıf,hazırlığı atladım)özel sebeplerden ve birkaç pozitif sebepten ötürü %100 ingilizce olanına geçmek istiyorum yatay geçişle.Dediğin gibi olacağını eminim ve anlatmak istediğini çok iyi anladım.Bölüm Mühendislikten öte bir bir ingilizce gerektiriyor.Yani elimden geleni ardıma koymamam gerekiyor,yaza kadar ingilizce çalışacağım boş zamanlarımda sürekli.Yazın belki kursa gidebilirim diye düşünüyorum.Kurslar hakkında bilgim yok pek,acaba pratik seviyemi yükseltmeme ciddi manada yardımcı olurlar mı ki?

• Bence herşeye rağmen denemelisin,ileride çok işine yarayacaktır
  • tabiki zorluk çekiceksin.

derste arada sirada türkçe konuşan hocalarında olucak , kantinde bile ingilice konuşan hoca

mesela şuan vize haftasındayız , otuurp bi yandan terimleri çalişiyorum bi yandan matematik .
  • ingilizceniz orta düzeyin altında ise hiç bulaşmayın, İTÜ gibi yüzde 30 ingilizce olan yerler var, o üniversitelere bakın.
  • İngilizce eğitimi çok büyütmeyin arkadaşlar. 200-300 kelime yetiyor desem yalan olmaz herhalde. Zamanla aşina olursunuz, başta zor gelse de. Bölümünüzle ilgili teknik terimlere hakimiyet de önemli, onları öğrendiniz mi gerisi gelir. Hoca da dersi anlatırken öyle çok müthiş İngilizce kullanmaz, anlaşılır rahatlıkla. Ayrıca hangi bölümde olursanız olun, Türkçe kaynak zaten çok az, ileri düzey derslerde hemen hemen hiç yok. Dolayısı ile İngilizce kaynaklardan derslerinizi öğrenmek durumunda kalacaksınız zaten. Sınavlar, ödevler, sunumlar, hocanın dersi anlatışı vb. hep İngilizce.
  • ben yurt dışında okudum, o kadar korkacak bi durum yok. bi süre sonra alışmaya başlıyosun. mesela benim şu anda ingilizce kompozisyonların türkçelerinden çok daha güzel olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fincankahve

ingilizceniz orta düzeyin altında ise hiç bulaşmayın, İTÜ gibi yüzde 30 ingilizce olan yerler var, o üniversitelere bakın.

Hocam üstte Odtü'de okuyan arkadaşın da sıfıra yakınmış ama halletmiş. Buna ne diyorsun?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cenkbora

quote:

Orijinalden alıntı: fincankahve

ingilizceniz orta düzeyin altında ise hiç bulaşmayın, İTÜ gibi yüzde 30 ingilizce olan yerler var, o üniversitelere bakın.

Hocam üstte Odtü'de okuyan arkadaşın da sıfıra yakınmış ama halletmiş. Buna ne diyorsun?

o odtüde hazırlık okumus bu gecen arkadas gecis yapacagı icin hazırlık okumuycak kendine kalmıs ondan öyle demistir
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.