Şimdi Ara

100 hz ile 200 hz fark

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
19
Cevap
0
Favori
24.369
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • lcd lerde led tartışması yapılıyor bu konuda bayağı aydnlanma fırsatı bulduk. 100 hz ile 200 hz farkı izleme kalitesinde büyük değişiklikler yapıyor mu yoksa balon mu

• ben de merak edıyorum bu konuyu
  • farkı vardır heralde..
    bilen anlatır gelir heralde
  • 100hz veya 200hz yayını nereden alıyorsunuz söyleyin anlatayım.
  • Bende merak ettim..

Mesela Yayını Digitürk yada dvd den film olarak alıyoruz..
  • Evde geçen sene aldığım 200 hz tv var.

50 ile 100 hz arası farkı uydudan aldığım sd yayında görebiliyorum.
    ancak 100hz ile 200hz arasında bir fark göremedim.

Zaten insan gözünün 100hz üzerini algılayabileceğini pek düşünmüyorum. Bizim algılamamıza neden olan farkın şundan kaynaklandığını düşünüyorum. Yayın 30hz ile geliyor, tv 50 hz ile gösteriyor. Böyle olunca uyumsuzluktan dolayı bazı framelerde atlama, bazılarında daha uzun bekleme olabilir. 100 hz olunca 30 hz lik yayın biraz daha dengeli olarak zaman dilimlerine bölünüyor.

Yanlış olabilir, kendi yorumum, kendi çıkarımım
  • 30hz diye bir yayın yok.. En düşük yayın 50hz dir.
  • yayını uydudan alıyorum . ciddi cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim
  • slmlar.
    Hz : ekranda oluşturulan görüntünün saniyede kaç defa taranarak oluşturulmasını ifade ediyor. Aslında insan gözü 50 HZ bir taramayı çok kolay fark edebilirken 100 HZ üzeri tarama hızı insan için pekte ayırt edilebilen bir özellik değil. Şunu söylemeye çalışıyorum. 100 Hz bir görünüyü 50 Hz bir görüntü ile ayırt edip netliği anlamak mümkün . Tabiki 200 Hz görüntü saniyede 200 kare tarama yapması nedeni ile 100 Hz den daha net . ancak fark edilmesi çok güç. bence 100 hz bir tv çok memnun edecektir. Tabi 200 Hz fiyat farkı çok yoksa onu almak daha mantıklı.
  • Evimde tüplü 100 HZ PİP dolby surround 72 Ekran ARÇELİK Tv kullanıyorum. Görüntü çok net..Tablo gibi karşımda duruyor..Pır pır yapıyor gözüm yoruldu ,dediğimiz dalgalanma yok..Renk ve resim kalitesi yüksek..En önemlisi saatlerce tv izleyin asla baş ağrısı, göz yorgunluğu yapmıyor..Resim 1 saniyede 100 defa ekrana gelip gidiyor. Tablo seyreder gibi bakıyorsunuz...Diğerinde bir saniyede 50 defa ekrana gelip gidiyor.. Ekran taraması dediğimiz olay..Bildiğim bu kadar..Likit ve led tv lerde .tarama hızı ve resimi oluşturan noktaların sıklığı kontrast ne kadar yüksekse görüntü kalitesi , renkler o kadar nettir..Saygılarımla..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 4 Ocak 2011; 10:13:04 >

• Arkadaşlar ,

Yedi Kocalı Hürmüz'ün meşhur şarkısında olduğu gibi:

Üç de yetmez beş olsun
    Beş de yetmez yedi olsun
    Ver Allahım ver

şeklinde tvlerdeki hz değeri de her gün artıyor. Önce 100 hz çıktı, yetmedi 200 oldu , o da yetmedi şimdi 400 hz lcd tvler var.

Bu konudaki asıl düşünülmesi gereken konu neden tvlerin hz değeri artıyor olmasına rağmen yine de tvlerin hızlı sahnelerdeki başarısı artmıyor? Tv yayınları 50 hz iken neden 100 hzlık tvlerde , hızlı kamera sahnelerindeki bu sorunu çözmek yerine ticarı kandırmacaya yönelik sadece panelin hz değerini arttırmakla uğraşıyorlar. Burada bir aldatmaca olduğu açık değil mi?

Tvlerin hz değeri ile ilgili olarak konuya yanlış bakış ve bu yanlış mantık üzerinden devam eden yorumlar oluyor.

1. Tvlerdeki hz değeri ile tüplü tvdeki ve tüplü monitördeki refresh rate aynı şey değildir. 100 hz , 50 hzlık yayında araya hesaplanan resim karelerini ekleyerek daha akıcı bir görüntü elde etmeye çalışan sistemin adı.

2. 100 hz veya 200hz yayın mı var ki tvnin hz değeri de aynı olsun demek yine yanlış mantık kurmaktır. Öncelikle tvlerin giriş sinyali 50-60 hz ile sınırlanmıştır. Bu sınırlamanın sebebi 50-60 hznin görüntü olarak gerekli herşeyi sunmaya yeterli olmasıdır. ( 3 boyut konusu hariç , o farklı ve her göze farkı görüntü veren bir sistem olduğu için mecburen 2x60 hz = 120 hz olmalıdır.)

Tvdeki panelin mevcut yayın sisteminden daha üst özellikte olması iyidir. Bunu tam olarak kullanıp kullanamaması ayrıdır.

3. İnsan gözünün algılaması ile yapılan yorumlar ya eksik ya da yanlıştır. İnsan gözü için görüntüyü akıcı bir şekilde algılaması için 24 kare/sn yeterlidir. En kaliteli ve akıcı görüntü sistemi olan sinema projeksiyon makinasında 24 kare/ saniyelik görüntü yeterli ve gayet sorunsuz olarak izlenebiliyor.

"Ben 100 hz tv ile 50 hz tv arasındaki farkı hissedebiliyorum" veya "Ben 100 tv hz kullandığım için 50 hz tvlerdeki görüntülerde takılma görüyorum" diyen arkadaşlarımız şunu unutuyorlar. İnsan gözü yanındaki hz değerinden ziyade görüntünün akıcılığı içindeki kusuru algıladığı için , değil 100 hz 1000 hz tv bile olsa ve görüntü akışında anlık bir takılma , yumuşak olmayan bir geçiş olsa farkeder. Bu tamamen ayrı düşünülmesi gereken bir konudur.

4. 100 hz tvlerdeki görüntü daha kalitelidir şeklindeki yorumlarda doğruluk payı vardır. Bunu sebebi 50 hz tvlerder girişi seviyesi daha düşük kalitedeki panelin (doğru adı modül , ekran) kullanılmasıdır.

Lcd tv , domates veya elma gibi olmadığı için birisi diğerine göre daha kırmızı , daha iri , daha sulu, daha lezzetli ve hoş kokulu olmak gibi fiziksel üstünlükler içermez. Lcd tvlerdeki farklar suni olarak oluşturulur. Bazı modellerde daha düşük kaliteli panel , daha düşük işlem gücüne sahip anakart işlemcisi ve satılan ürün seviyesine göre kısıtlı veya ek özellik içeren yazılım kullanılarak arada bu yapay farklar oluşturulur.

Tabiki 100 hz tvde daha kaliteli görüntü almak mümkündür çünkü giriş seviyesi 50 hzye göre daha kaliteli malzemeler kullanılmıştır.

Tv üreten firmaların kuruluş amaçları tv üretip satmak ve kar etmektir. Amaçları nasıl yapsak da sizlere en iyi tvyi üretip kullandırsak değildir. Kendi ticari gelirlerini arttırmak ve daha çok tv satabilmek için tekno- palavra ve ticari aldatmacaya kaçabilirler. Burada bizler uyanık olmalıyız ve üretici firmaların göz boyamak için koydukları ama sonuca yansımayan teknik özelliklere kanmamalıyız.

Tüketiciyi aldatmaya yönelik değerler , bilgiler , özellikler :

1. Tepki süreleri
    2. Kontrast değerleri
    3. İzleme açıları
    4. Hz değeri
    5. Çok süper özellikmiş gibi duran ama içi boş teknolojik sistem adlandırmaları
    6. Led aydınlatmalı tvler hakkında söylenenler
    7. Enerji sarfiyatları , plazmaların 2-3 kat fazla harcama yaptığı
    8. Dış görünüş , incelik gibi tvnin cazibesini arttıran ama görüntü kalitesi ile ilgili olmayan özellikler

• şimdi bu konuya biraz da mualif olarak katılayım amacım kafanızı karıştırmak değil burda bir çok arkadaş fark yok diyor buna kesinlikle 50hz ve 100hz lik lcd leri aynı anda kullanabilen biri olarak yazıyorum.fark derken sadece akıcılık ve derinlik hissi olarak çünkü 100hz tvler 50hz lere göre daha üst modellerdir ve görüntü kaliteleride ona göre farklıdır.

100hz nin etkisi görüntüyü akıcı ve derinlik hissiin arttırarak izletmesidir yani 50 hz ile görüntü kameranın hızlı bir hareketi ile döndüğünde bu genelde benim kullandığım toshibada kanal d haberde çok oluyor görüntüde titreme oluyor ama diğer tv de 8404 te ben bu titremeleri görmüyorum ve daha rahat izleyebiliyorum.böyle bir fark yok diyenler genelde sd yayın kastım kötü yayınlar izlediklerinden bu farklar çok bariz olmuyor en azından her yayında belli olmuyor.size yine bizzat kendim yaşadığım bir örnek vereyim transformas 2 orjinal dvd si vardı elimde onu 100hz lik tv de izlediğimde örnek sahneyide deyim adamın ağızından çıkan bir ufak makine varya orda titreme olmadan derinlik hissini sonuna kadar hissederek izledim ancak aynı sahneyi 50hzlik tvde titreyerek ve bir tabloya bakar gibi çok derinlik hissi almadan izledim.bu filmi örnek veriyorum çünkü film boyunca 100hz ile 50 arası fark ediliyor.
    ama 100 ile 200 hz arası çok fark varmıdır derseniz bu konuda bişey diyemeyecem.ama 50 ile 100 hz arasında kesin bir fark vardır kesinlikle.ticari aldatmaca değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: ender123

Arkadaşlar ,

Yedi Kocalı Hürmüz'ün meşhur şarkısında olduğu gibi:

Üç de yetmez beş olsun
    Beş de yetmez yedi olsun
    Ver Allahım ver

şeklinde tvlerdeki hz değeri de her gün artıyor. Önce 100 hz çıktı, yetmedi 200 oldu , o da yetmedi şimdi 400 hz lcd tvler var.

Bu konudaki asıl düşünülmesi gereken konu neden tvlerin hz değeri artıyor olmasına rağmen yine de tvlerin hızlı sahnelerdeki başarısı artmıyor? Tv yayınları 50 hz iken neden 100 hzlık tvlerde , hızlı kamera sahnelerindeki bu sorunu çözmek yerine ticarı kandırmacaya yönelik sadece panelin hz değerini arttırmakla uğraşıyorlar. Burada bir aldatmaca olduğu açık değil mi?

Tvlerin hz değeri ile ilgili olarak konuya yanlış bakış ve bu yanlış mantık üzerinden devam eden yorumlar oluyor.

1. Tvlerdeki hz değeri ile tüplü tvdeki ve tüplü monitördeki refresh rate aynı şey değildir. 100 hz , 50 hzlık yayında araya hesaplanan resim karelerini ekleyerek daha akıcı bir görüntü elde etmeye çalışan sistemin adı.

2. 100 hz veya 200hz yayın mı var ki tvnin hz değeri de aynı olsun demek yine yanlış mantık kurmaktır. Öncelikle tvlerin giriş sinyali 50-60 hz ile sınırlanmıştır. Bu sınırlamanın sebebi 50-60 hznin görüntü olarak gerekli herşeyi sunmaya yeterli olmasıdır. ( 3 boyut konusu hariç , o farklı ve her göze farkı görüntü veren bir sistem olduğu için mecburen 2x60 hz = 120 hz olmalıdır.)

Tvdeki panelin mevcut yayın sisteminden daha üst özellikte olması iyidir. Bunu tam olarak kullanıp kullanamaması ayrıdır.

3. İnsan gözünün algılaması ile yapılan yorumlar ya eksik ya da yanlıştır. İnsan gözü için görüntüyü akıcı bir şekilde algılaması için 24 kare/sn yeterlidir. En kaliteli ve akıcı görüntü sistemi olan sinema projeksiyon makinasında 24 kare/ saniyelik görüntü yeterli ve gayet sorunsuz olarak izlenebiliyor.

"Ben 100 hz tv ile 50 hz tv arasındaki farkı hissedebiliyorum" veya "Ben 100 tv hz kullandığım için 50 hz tvlerdeki görüntülerde takılma görüyorum" diyen arkadaşlarımız şunu unutuyorlar. İnsan gözü yanındaki hz değerinden ziyade görüntünün akıcılığı içindeki kusuru algıladığı için , değil 100 hz 1000 hz tv bile olsa ve görüntü akışında anlık bir takılma , yumuşak olmayan bir geçiş olsa farkeder. Bu tamamen ayrı düşünülmesi gereken bir konudur.

4. 100 hz tvlerdeki görüntü daha kalitelidir şeklindeki yorumlarda doğruluk payı vardır. Bunu sebebi 50 hz tvlerder girişi seviyesi daha düşük kalitedeki panelin (doğru adı modül , ekran) kullanılmasıdır.

Lcd tv , domates veya elma gibi olmadığı için birisi diğerine göre daha kırmızı , daha iri , daha sulu, daha lezzetli ve hoş kokulu olmak gibi fiziksel üstünlükler içermez. Lcd tvlerdeki farklar suni olarak oluşturulur. Bazı modellerde daha düşük kaliteli panel , daha düşük işlem gücüne sahip anakart işlemcisi ve satılan ürün seviyesine göre kısıtlı veya ek özellik içeren yazılım kullanılarak arada bu yapay farklar oluşturulur.

Tabiki 100 hz tvde daha kaliteli görüntü almak mümkündür çünkü giriş seviyesi 50 hzye göre daha kaliteli malzemeler kullanılmıştır.

Tv üreten firmaların kuruluş amaçları tv üretip satmak ve kar etmektir. Amaçları nasıl yapsak da sizlere en iyi tvyi üretip kullandırsak değildir. Kendi ticari gelirlerini arttırmak ve daha çok tv satabilmek için tekno- palavra ve ticari aldatmacaya kaçabilirler. Burada bizler uyanık olmalıyız ve üretici firmaların göz boyamak için koydukları ama sonuca yansımayan teknik özelliklere kanmamalıyız.

Tüketiciyi aldatmaya yönelik değerler , bilgiler , özellikler :

1. Tepki süreleri
    2. Kontrast değerleri
    3. İzleme açıları
    4. Hz değeri
    5. Çok süper özellikmiş gibi duran ama içi boş teknolojik sistem adlandırmaları
    6. Led aydınlatmalı tvler hakkında söylenenler
    7. Enerji sarfiyatları , plazmaların 2-3 kat fazla harcama yaptığı
    8. Dış görünüş , incelik gibi tvnin cazibesini arttıran ama görüntü kalitesi ile ilgili olmayan özellikler

Cesaretin için tebrikler, bir kaç kere bende denedim ama ağzıma mıçtılar.. Önyargı var millette... Bilgi veriyoruz
    "fabrikasında mı çalışıyorsun,mühendis misin?" gibilerden alaycı cevaplar alıyorum... Ben panellerin 50 hz'i bile sağlıklı
    olarak üretmediğini iddia ediyorum ki millet 100,200 hz peşinde koşturuyor.. Yaw 100 hz 1080i bir görüntüyü çözmek için
    i7 bir intel işlemci ile gpu ortaklığı bile zor yetişiyorken.. Bu tv lerin kıytırık chipleri bunu nasıl başaracak..
    Hiç bir panel kullanığı işlem chiplerini ürün açıklamasında belirtmiyor... Ne kullandıkları çoğu markada bile belli değil..

• Arok Hocam sen milletin istemediği şeyler söylüyosun tabi.Kimisi 200 hz daha iyi diye inanıyor sen ona ;ne gerek var diyerek insanın hayalini kırıyorsun ya da Kimisi 200 hz lik tv ye 4000 Tl falan vermiş ,enayi durumuna düşürüyorsun.....:)))

Bende 200hz olayını Mkv filmlerde fark ediyormu etmiyormu sadece Tv yayınlarıyla ilgili bişey mi onu merak ediyorum.HZ olayı filmlerde takılma,bunalıklığa etki etmiyosa Tepki Süresi olayı mı devreye giriyor burda???
  • 400 hz tvlerde filim tiyatroda seyrediyormuşçasına fark ediyor hatta anten kullanırken bile kesinlikle yüksek herz tavsiye ediyorum sonuçta ben ikinci kez tv satın aldım kullanıyorım.

büyük ekran yüksek hertz 400 üstü tavsiye olur, diğer smart özellikleri ve 3d özellikleri heves geçene kadar, sonra çocuklar bile yüzüne bakmıyorlar.
  • Arkadaşlar,
    Görüntü tarama hızı (hz) ile ilgili chip'in 10 numara bir incelemesi var. TV alacaklar bu incelemeyi baştan sona okursa kafasında sadece hz değil tvnin diğer özellikleri hakkında da soru işareti kalmayacaktır. 100-200 hz e ne gerek var demeyin. 3D film izleyecekseniz 200 hz gerekli. Yalnız genelde tvlerde yazan 100-200-400 hz değerler gerçek olmuyor. Üreticiler görüntü işlemcisi veya yazılım sayesinde bu değerleri yüksek gösterebiliyorlar. Alacağınız TV nin almadan önce Gerçek Hz değerini araştırmalısınız.

http://www.chip.com.tr/satinalmarehberi/tv-satin-alma-rehberi-goruntu-tarama-hizlari_40380_6.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thequaresma -- 4 Temmuz 2014; 10:23:27 >

• up
  • Pc CRT monitörde 80Hz ve 50Hz diye ayarlandığında,, 50Hz de görüntü titriyor ve renkler hafif cansız.
    80Hz de ise görüntü daha oturaklı (sağbit),, renkler ise daha keskin.
  • xpclient X kullanıcısına yanıt
    şuan 200 hz ile 1200 hz var piyasada en yüksegi 1200 hz samsung super bişey aldınmı en iyisini alıcan ortalama fiyatı 5 bin lira felan 2 seneye düşer fiyatı 3 bine o zaman almayı düşünüyorum :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.