Şimdi Ara

%100 cpu kullanma sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
313
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selamlar arkadaşlar. Şirketten bir adet kasa aldım bazı canlı yayın işlerimizde kullanmak üzere evde demo yaparım diye. PC gayet düzgündü sessiz sedasız çalışıyordu. sıcaklık ortalaması boşta 35 derece falandı. Şimdi boştaki sıcaklık 70 üzeri.

Ne zaman ki bir update yaptım windowsu, cpu %100 den aşağı düşmüyor. Sürekli Turbo boost açık çalışıyor. Eskiden canlı yayın yaparken bile ses çıkmanyan fan şuan boşta bile kafa şişiriyor. Kafa kalmadı. Ama canlı yayın başlattığımda da Wirecast üzerinde CPU kullanımı %25-30 lar civarında gözüküyor.

Bu sorun başıma geldikten sonra aynı tip makineden aldığım diski taktım. Yine update sonrası fanlar çıldırıyor.

Artık pc yi açmak bile istemiyorum kafa kaldırmadı. stok fanla 3200rpm de çıkan ses inanılmaz.

i7 8700 - 16gb ram - GTX1070 - Asus Prime z-370A - Windows 10 1909 son updateler yapılı.

Fikir ve yardımlarınızı bekliyorum.

%100 cpu kullanma sorunu

%100 cpu kullanma sorunu %100 cpu kullanma sorunu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakaniko -- 6 Mayıs 2020; 22:15:42 >

• virüs falan olmasın hocam
  • Aref6 kullanıcısına yanıt
    imkansız. 2 disk denedim. ikisinde de aynı imaj vardı. ikisini de denedim güncellemeden sonra sapıtıyor.
  • İmzamdaki konudaki ilk mesaja bakın. Farbar loglarını gönderebilirseniz bir de loglar üzerinden bakalım. 2 ad.log.

Bu kanaldan gönderebilirsiniz.
    https://filebin.net/
  • Öncelikle sistem geri yüklemeyi dene belki sorun çözülür çözülmez ise kasayı aç işlemci soğutucun fanlı ise dönüş hızına bak soğutucu ile işlemcinin tam oturup oturmadığına bak işlemcinin termal macununu yenileye bilirsin bu dediklerim haricinde boştayken bu kadar cpu kullanımı normal değil yazılımsal bir arza olabilir bios update deniye bilirsin bence şunu dene bios ayarlarına gir orda işlemci performansı izle aynı sorun gözlemlenmiyorsa işletim sisteminden kaynaklı bir hatadır tekrar format at derim.
  • ne zaman update yapsam bilgisayar bozuluyor,sana tek tavsiyem klasik olucak ama format at . windowsu normal haline getir
  • Arkadaşlar şahsi değil şirket bilgisayarı olduğu için bilgisayarda bir dünya program ve ayar mevcut. Haliyle her seferinde format atamıyorum. Tek bildiğim update öncesinde yayın sırasında bile çok az ses çıkartan fan şuan boşta deli gibi dönüyor.

@Malware Removal Bugün bakmaya çalışacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakaniko -- 9 Mayıs 2020; 20:9:6 >
  • Malware Removal kullanıcısına yanıt
    PM attım size logları.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakaniko

PM attım size logları.
    Merhaba

Arkadaşım loglarınızı inceledim. Zararlı ile ilgili bir sorununuz yok.

İşletim sisteminiz lisanslı mı ?

Anacak probleminizle ilgisi olmayan bir kaç satır var. Onları silelim derseniz silebiliriz.

Bilgiler aşağıda:

quote:

ShortcutTarget: Google Internot Games - Kısayol.lnk -> C:\Users\Etud\Desktop\REVIZYONLU TEK EKRAN\Google Internot Games.exe (No File)
    C:\Users\Etud\Desktop\REVIZYONLU TEK EKRAN\Google Internot Games.exe (No File)
    SearchScopes: HKU\S-1-5-21-1441837253-2369269168-1010367615-1001 -> DefaultScope {8C3078A0-9AAB-4371-85D1-656CA8E46EE8} URL = hxxps://yandex.com.tr/search/?text={searchTerms}&clid=2233630
    SearchScopes: HKU\S-1-5-21-1441837253-2369269168-1010367615-1001 -> {8C3078A0-9AAB-4371-85D1-656CA8E46EE8} URL = hxxps://yandex.com.tr/search/?text={searchTerms}&clid=2233630
    U4 npcap_wifi; no ImagePath
    C:\Users\Etud\AppData\Local\Resmon.ResmonCfg

===============================================================

CHR Notifications: Default -> hxxps://web.whatsapp.com

Chrome tarayıcısında Whatsapp kullanıyor musunuz ?

===================================================================

yellowduck
    Elgato Game Capture Software
    CamtasiaStudio
    Livestream Studio
    Open Broadcaster Software (OBS)

Üstteki programlar dikkatimi çekti. Bu tür programlar genellikle sistemleri çok kasarlar. Arka planda bir çok dosya çalıştırırlar.Sistemi kasabilirler.

============================================================

Farbar yazılımı aynı zamanda bazı sorunları da raporlamaktadır. Bir çok sorun raporu listelemiş. Ancak;Probleminizle ilişkili olarak en önemsediğim sorunlar aşağıdadır.

Bu sorunları çözümünde etkili olabilecek önerilerim şunlardır;

1- İşletim sistemi güncellemeleriniz tam olmalı. Kontrol edin. Tam diyorsanız;

Sfc /Scannow dosya onarma işlemleri yapılmalı.
    Disk onarma işlemi yapılmalı.

2-Tweaking Windows Repair onarma taraması yapılmalı.

Yazdıklarıma vereceğiniz cevaba göre işlem yaparız. Bunlar benim önerilerimdir. Bunları yaparsak garanti çözülür iddasında değilim. Ama PC benim olsa öncelikle bunları yaparım.

quote:

Date: 2020-05-09 18:57:24.570
    Description:
    Code Integrity determined that a process (\Device\HarddiskVolume4\Windows\System32\svchost.exe) attempted to load \Device\HarddiskVolume4\Program Files\Bonjour\mdnsNSP.dll that did not meet the Microsoft signing level requirements.

Application errors:
    ==================
    Error: (05/09/2020 06:54:21 PM) (Source: Office 2016 Licensing Service) (EventID: 0) (User: )
    Description: Event-ID 0

• quote:

Orijinalden alıntı: Malware Removal

Merhaba

Arkadaşım loglarınızı inceledim. Zararlı ile ilgili bir sorununuz yok.

İşletim sisteminiz lisanslı mı ?

Anacak probleminizle ilgisi olmayan bir kaç satır var. Onları silelim derseniz silebiliriz.

Bilgiler aşağıda:

quote:

ShortcutTarget: Google Internot Games - Kısayol.lnk -> C:\Users\Etud\Desktop\REVIZYONLU TEK EKRAN\Google Internot Games.exe (No File)
    C:\Users\Etud\Desktop\REVIZYONLU TEK EKRAN\Google Internot Games.exe (No File)
    SearchScopes: HKU\S-1-5-21-1441837253-2369269168-1010367615-1001 -> DefaultScope {8C3078A0-9AAB-4371-85D1-656CA8E46EE8} URL = hxxps://yandex.com.tr/search/?text={searchTerms}&clid=2233630
    SearchScopes: HKU\S-1-5-21-1441837253-2369269168-1010367615-1001 -> {8C3078A0-9AAB-4371-85D1-656CA8E46EE8} URL = hxxps://yandex.com.tr/search/?text={searchTerms}&clid=2233630
    U4 npcap_wifi; no ImagePath
    C:\Users\Etud\AppData\Local\Resmon.ResmonCfg

===============================================================

CHR Notifications: Default -> hxxps://web.whatsapp.com

Chrome tarayıcısında Whatsapp kullanıyor musunuz ?

===================================================================

yellowduck
    Elgato Game Capture Software
    CamtasiaStudio
    Livestream Studio
    Open Broadcaster Software (OBS)

Üstteki programlar dikkatimi çekti. Bu tür programlar genellikle sistemleri çok kasarlar. Arka planda bir çok dosya çalıştırırlar.Sistemi kasabilirler.

============================================================

Farbar yazılımı aynı zamanda bazı sorunları da raporlamaktadır. Bir çok sorun raporu listelemiş. Ancak;Probleminizle ilişkili olarak en önemsediğim sorunlar aşağıdadır.

Bu sorunları çözümünde etkili olabilecek önerilerim şunlardır;

1- İşletim sistemi güncellemeleriniz tam olmalı. Kontrol edin. Tam diyorsanız;

Sfc /Scannow dosya onarma işlemleri yapılmalı.
    Disk onarma işlemi yapılmalı.

2-Tweaking Windows Repair onarma taraması yapılmalı.

Yazdıklarıma vereceğiniz cevaba göre işlem yaparız. Bunlar benim önerilerimdir. Bunları yaparsak garanti çözülür iddasında değilim. Ama PC benim olsa öncelikle bunları yaparım.

quote:

Date: 2020-05-09 18:57:24.570
    Description:
    Code Integrity determined that a process (\Device\HarddiskVolume4\Windows\System32\svchost.exe) attempted to load \Device\HarddiskVolume4\Program Files\Bonjour\mdnsNSP.dll that did not meet the Microsoft signing level requirements.

Application errors:
    ==================
    Error: (05/09/2020 06:54:21 PM) (Source: Office 2016 Licensing Service) (EventID: 0) (User: )
    Description: Event-ID 0

Alıntıları Göster
    İncelemen için teşekkür ederim. Evet chrome da whatsapp açıktı. Biz aslında bir kiralama firmasıyız. Microsoft SPLA türünde windows ve office dahil toplu lisans ile ürünlerimizi lisanslıyoruz.

Kullandığım programları kullanmak durumundayım sistem kaynaklarını kullandıkları aşikar. Bu programlar ve VR gözlükler için i7 8700 kullanıyoruz ancak asıl sorun boştayken %100 çalışması. Update öncesi aynı sistemde ses yokken update sonrası çıldırması. :)

İşletim sistemi güncel.
    sfc /scannow yaptım 2 gün önce.

Yaptığım update'leri kaldırmayı denemeyi düşünüyorum hatta.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakaniko -- 9 Mayıs 2020; 21:54:0 >

• hakaniko kullanıcısına yanıt
    Services.msc üzerinden Windows source kapat,varsa hızlı başladı kapat. Sistem özelliklerinden geri yükleme noktasını sil ve kapat sonrasında bilgisayari yeniden başlat.
    Sonradan CMD yazıp Windows güncelleme servisini sil yeniden başlat CPU kullanimin azalır.
    CMD yönetici olarak çalıştır konsola SC delete wuauserv yaz. Son olarak Windows defender i kayit defterinden bulup devre dışı bırak yapamazsan web üzerinden reg dosyasını bul dene. Faydasını Goreceksin.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: pctamircisivolkan

Services.msc üzerinden Windows source kapat,varsa hızlı başladı kapat. Sistem özelliklerinden geri yükleme noktasını sil ve kapat sonrasında bilgisayari yeniden başlat.
    Sonradan CMD yazıp Windows güncelleme servisini sil yeniden başlat CPU kullanimin azalır.
    CMD yönetici olarak çalıştır konsola SC delete wuauserv yaz. Son olarak Windows defender i kayit defterinden bulup devre dışı bırak yapamazsan web üzerinden reg dosyasını bul dene. Faydasını Goreceksin.
    Öneriniz mantıklı değil. Bu forumlarda her seviyeden kullanıcı var. Yeni kullanıcılara kötü bir örnektir işletim sistemi güncellemelerini ve dosyalarını silme önerisi.

Ayrıca sistem geri yükleme noktalarını silmek ve kapatmak kabul edilebilir bir öneri değildir.

Önerileriniz akla ziyandır.

• quote:

Orijinalden alıntı: hakaniko

İncelemen için teşekkür ederim. Evet chrome da whatsapp açıktı. Biz aslında bir kiralama firmasıyız. Microsoft SPLA türünde windows ve office dahil toplu lisans ile ürünlerimizi lisanslıyoruz.

Kullandığım programları kullanmak durumundayım sistem kaynaklarını kullandıkları aşikar. Bu programlar ve VR gözlükler için i7 8700 kullanıyoruz ancak asıl sorun boştayken %100 çalışması. Update öncesi aynı sistemde ses yokken update sonrası çıldırması. :)

İşletim sistemi güncel.
    sfc /scannow yaptım 2 gün önce.

Yaptığım update'leri kaldırmayı denemeyi düşünüyorum hatta.

Alıntıları Göster
    Arkadaşım ben önerilerimi yaptım, karar sizindir. Güncellemeleri geri almanızın çözüm getirebileceğini düşünmüyorum.

• Malware Removal kullanıcısına yanıt
    İndexleme yaparken sürekli CPU kullanır, sistem geri yükleme noktası da her seferinde shadow yapacak diye CPU kullanıyor arkadaş veri işlediği için CPU etkileyeceğini düşünüyorum yapsin bence düzelmez ise tekrar tersini yapar

• Malware Removal arkadaşın dediklerini denedikten sonra tweaking windows repair bootu bozdu. Sistem boot edemedi sürekli onarmaya girdi. Sistem geri yükleme yaptım. Şuan sorun yok PC de.

pctamircisivolkan arkadaşım sistem geri yükleme bazen hayat kurtarıyor. O yüzden yapmadım. i7 8700 için kullanacağı sistem kaynağı devede kulak değil kıl olabilir bence. Sürekli CPU yu %100 kullandırmaz.

Sistem geri yükleme sonrası CPU kullanımı boşta %0-2 / 0,88-1,2ghz arası.. Fan sessiz. Dünya varmış. Servislerden update hizmetini de kapattım. Bu şekilde kullanacağım. Silinen birkaç uygulamam oldu onları kuruyorum şimdi.

İlginize teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakaniko -- 10 Mayıs 2020; 12:49:14 >
  • hakaniko kullanıcısına yanıt
    Anlattığına göre, sorun tam güncelleme yapılamaması. Bence bunun 2 sebebi var,
    1-bazı bozuk veya silinmiş dosyaların olması ki bu durumda format lazım.
    2-Windows un orjinal olmaması.

2. Sorunla ben de karşılaştım. Format attım pc düzeldi. Güncellemeden sonra yine aynı oldu. Başta güncellemeleri kapatarak işi çözmüştüm ama bir sebepten dolayı güncellemem gerekti ve o zaman ben de burdan forumdan birinden 40 tl ye orjinal Windows key aldım sorunum çözüldü.

• pisrabbit kullanıcısına yanıt
    Hocam bizim şirket bir bilgisayar kiralama firması ve Microsoft partneriyiz. Windows ve office dahil Toplu lisans keyi kullanıyoruz. Lisans sorunumuz yok o konuda.

Ama şuan hiçbir sorun yok pc de. Window 1903 var şuan. Boşta 29 30 derece, fan 1100 1200rpm, cpu kullanımı yok gibi birşey. Şimdilik mutluyuz bakalım :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.