Şimdi Ara

10.000TL'lik sistem topluyoruz 69xx serisi ne zaman çıkacak?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
895
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, mimar bir arkadaşıma sistem topluyoruz. Bilgisayar Revit uygulamasını en üst düzeyde çalıştırabilmesi için toplanacak. İstediğimiz sistem bayağı üst düzey olması gerektiği için öncelikle BOXX, DELL ve HP'nin kapılarını çaldık ama gel gör ki, onların toplayacağı sistemi resmen yarı fiyatına aynı parçalarla toplayabileceğimizi gördük.
    En başlıca soruma gelecek olursak, bir arkadaşım i7 69xx serisinin 15 mayısta çıkacağını söyledi. Eğer öyleyse bekleyeceğiz ama bu konuda başka bilgisi olan var mı onu sormam gerekecek.

Öncelikle sistemin olmazsa olmazı i7 5960x'dir

Anakart : ASUS X99-Pro, DDR4, 4x PCIExp, Socket 2011-3, CrossFireX & SLI
    Ram : CORSAIR Vengeance 32GB (4x8GB) DDR4-2400Mhz CL14 RAM (CMK32GX4M4A2400C14) (16gb'a belki düşürebiliriz)
    SSD : KINGSTON HyperX Savage 240GB 2.5 SATA III 560/530 MB/sn SSD (SHSS37A/240G)
    Ekran Kartı : ASUS GTX 960 STRIX, 4GB, GDDR5, 128 bit Ekran Kartı
    KASA : COOLER MASTER HAF 912 Combat 750W Siyah Usb 3.0, 2x12cm Fan, Pencereli Kasa
    CPU COOLER : CORSAIR H110i GT Extreme Performance 2x14mm AMD/Intel LGA 1150/1151/2011 Sıvı Soğutma
    Monitör : ASUS VX238H 23 1Ms Full HD D-Sub, DVI, HDMI LED Monitör x2

Ortalama 10.000TL'ye denk gelmektedir. Ama birkaç sorum olacaktı.
    İşlemciyi 3.0'dan 4.125ghz'e çıkartmamız gerekecek o yüzden hangi anakart ve soğutucu en uygunu onu çözemedim. 4.125ghz'de %100 stabil ve sorunsuz olmak zorunda, saatlerce render alınacak sonuç itibaren
    SSD olarak hyperx savage'den 2 tane alarak Raid mi yapsak yoksa yeni teknoloji PCI SSD'lerden mi alsak çok tecrübesizim bu konuda
    Ekran kartı üst düzey gerekmeyecek çünkü revit programı tamamen CPU'ya yönelik bir programdır, yine ara sıra farklı programlar için 960 yeterli diye gördüm, yoksa 400lira daha verip 970 mi seçsek?
    Kasa ve CPU cooler konusunda da BOXX bize 1250W PSU yazmıştı. ben şahsen çok gereksiz gördüm. İyi bir 80p 750W işi görür diye düşünüyorum haksızmıyım?

Montör de bakacağız duruma göre, 2 tane alınacak tahmınımce.

Dediğim gibi %90 oranda Revit uygulaması kullanılacak, render için çekirdek hızı önemli, program kullanımı için de tek çekirden hızı önemli. O yüzden 5960x tam buna uygun diye düşünüyorum.

Fikir ve tavsiyelerinize açığım. Teşekkür ederim

• O monitörler çok yanlış olmuş tn panel seçilmemeli.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  •  10.000TL'lik sistem topluyoruz 69xx serisi ne zaman çıkacak?

Bende bir toplama yaptım. Benimkide fena değil ama.
  • İŞLEMCİ:
    INTEL i7-5960X Extreme Edition 3.0 Ghz Socket 2011-3 20MB 8 Çekirdek (CPU Fan YOK)
    3.100,10 TL + KDV

ANAKART:
    MSI X99A GAMING 9 ACK, DDR4, 4x PCIExp, Socket 2011-3, CrossFireX & SLI, USB 3.1
    1.377,50 TL + KDV

BELLEK - RAM:
    KINGSTON HyperX Predator DDR4 16GB (4X 4GB) 2800 MHZ CL14 HX428C14PB2K4/16

HARD DISK:
    WESTERN DIGITAL 1 TB SATA III HDD 64MB Caviar Blue 6GB/s WD10EZEX
    159,50 TL + KDV

SSD:
    SAMSUNG 950 Pro 256GB M.2 SATA 2200/900 SSD MZ-V5P256BW

EKRAN KARTI:
    ASUS GTX 970 STRIX, 4GB, GDDR5, 256 bit Ekran Kartı (STRIX-GTX970-DC2OC-4)
    1.125,20 TL + KDV

KASA:
    CORSAIR Graphite 730T Full-Tower Kasa (PSU Yok) - CC-9011046-WW
    501,70 TL + KDV

PSU:
    CORSAIR CX750 750W 80 Plus Bronze Psu CP-9020015-EU
    287,10 TL + KDV

İŞLEMCİ SOĞUTUCU:
    CORSAIR H110i GT Extreme Performance 2x14mm AMD/Intel LGA 1150/1151/2011 Sıvı Soğutma
    420,50 TL + KDV

OPTİK SÜRÜCÜ:
    ASUS 24X 24F1ST Double Layer DVD-RW Siyah SATA
    55,10 TL + KDV

MONİTÖR:
    ASUS VS247NR 23.6' 5MS DVI, D-Sub LED Monitör
    432,10 TL + KDV

TOPLAM :
    8.436,10 TL

KDV (%18) :
    1.518,50

NAKİT / HAVALE (TL) : 9.954,60 TL

Nova'ya gittim böyle bir sistem topladılar. Ne düşünüyorsunuz?
    HAF912 istiyordum kasa olarak çünkü PSU da veriyor yanında fakat H110 sıvı soğutma o kasaya uygun değilmiş üst tarafta fan olduğu için. Bu yüzden farklı kasa ve ekstra PSU seçtik.

• hocam parcalar iyi ama bence soyle yapalim.
    -simdi en onemlisi powersupply. ulkemizde malesef geciriyorlar, ama kaliteli powersupply hele boyle uzun sure acik durup intensive islem yapacak bir makine icin gereklidir. buradan alip 600-700 lira vermek istememekte haklisiniz, amazondan getirtmenizi tavsiye ederim yoksa sorun cikar uzuluruz. :)
    -sistemin kalanina gore o kasa hic olmamis, eski olmasini gectim zamaninda bile bunun gibi canavar sistemler icin tasarlanmamis bir kasa.
    -fiyatlarini bilmiyorum (bakarim birazdan) ama SSD alinacaksa m.2 ssd tavsiye ederim ama kullandiginiz programa katkisi olursa. degilse normal bir ssd bile yeter (simarikligina raid yapmistim, m.2 fazla pahali gelirse tavsiye ederim)
    -dediginiz program islemci agirlikliysa 960 yeter, ama revit disinda program kullaniliyorsa opengl/cuda destegi olan programlarsa bunlar ona gore kart secimi yapilmali bence.

birazdan sistem eklerim

• @zibidi gonzales

Öncelikle vakit ayırıp yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.

SSD olarak tek biraz zayıf kalıyor o yüzden samsungun 2200 / 900 modelini seçtik (yada raid yapacaktık bu daha hesaplı geldi)

Ekran kartı çok önemli değil, oyun oynanmayacak sonuçta ve render programı %95 CPU gereksinimde. Yine yanında kötü durmasın diye 970 seçtik ama belki 960'a da kayabilirim.

Ram olarak nova bilgisayar'daki adam bana 4x4'ün daha iyi olacağını söyledi 2x8'den quad olayı falan varmış çok bilmiyorum onu.

Anakart çok önemli bizim için. Sistem 10 saat açık render alacağı için stabil ve akımı en iyi şekilde tutabilecek anakart lazım o yüzden bu model çok tavsiye edilen modeldi yinede yoruma açığım.

Son olarak Kasa konusunda bende Haf912 istiyordum fakat sıvı soğutma konusunda sıkıntı çıkıyor üst tarafta 12" fan olduğundan dolayı. Ne yazık ki yazdığım kasa yönünde gittik fakat sizin tavsiye ettiğiniz sıvı soğutucu hakkında çok bilgim yok. Daha mı iyi daha mı kötü bilmiyorum. Önemli olan 4.125ghz hızında tık dememesi. O yüzden sıvı soğutma da çok önemli..

Tekrardan çok teşekkür ederim

• hocam sizin yazdiginiz ustune yorum/ekleme yapayim, daha iyi olur cunku iyi baslamislar novada. :)

-anakartin gaming 9 olmasina gerek yok, X99A raider alabilirsiniz (834TL, inventus)
    -kasayi nzxt S340 alabilirsiniz (289TL, coraxalpha) 730T den daha iyi bir kasa diyemem ama kaliteli ve is gorur bir kasadir.
    -S340 ile malesef 5.25" drive bayleri kaldirdilar, o yuzden dvd writer mecburiyse external almaniz gerekir (60-70 lira)
    -powersupply icin de bu powersupply i alabilirsiniz. toplam fiyat iyi kotu ayni paraya geliyor yanlis hesaplamadiysam, ama gunun sonunda sizin hala 5960xiniz ve gtx970iniz duracak, sadece daha guvenli olacaklar (ozellikle 750W platinum silverstone ile).

• hocam novadan topladim direk size de kolaylik olsun tek seferde halledin diye:

10.000TL'lik sistem topluyoruz 69xx serisi ne zaman çıkacak?

sizin yolladiginizla farklari:
    -gaming 9 yerine gaming 7 yazdim
    -730T yerine mastercase 5 yazdim
    -CX750 yerine 750W strider platinum yazdim
    -hdde de caviar blue yerine barracuda serisi yazdim yanlis hatirlamiyorsam caviar greenler/bluelar (ikisinden biri) 5400rpm barracudalarin hepsi 7200rpm...
    -monitoru de ultrasharp yazdim, profesyonel alanda herkesde bulunmasi gereken bir monitor serisi ultrasharp

kurusu kurusuna ayni paraya geldi

• quote:

Orijinalden alıntı: gamblerbarbo

hocam sizin yazdiginiz ustune yorum/ekleme yapayim, daha iyi olur cunku iyi baslamislar novada. :)

-anakartin gaming 9 olmasina gerek yok, X99A raider alabilirsiniz (834TL, inventus)
    -kasayi nzxt S340 alabilirsiniz (289TL, coraxalpha) 730T den daha iyi bir kasa diyemem ama kaliteli ve is gorur bir kasadir.
    -S340 ile malesef 5.25" drive bayleri kaldirdilar, o yuzden dvd writer mecburiyse external almaniz gerekir (60-70 lira)
    -powersupply icin de bu powersupply i alabilirsiniz. toplam fiyat iyi kotu ayni paraya geliyor yanlis hesaplamadiysam, ama gunun sonunda sizin hala 5960xiniz ve gtx970iniz duracak, sadece daha guvenli olacaklar (ozellikle 750W platinum silverstone ile).

Zaman ayırdığınız için çok çok teşekkür ederim.

Anakart Nova'daki adam ısrarla saatlerce işlem yapacaksanız çok üst düzey bir anakart almanız lazım o yüzden bunun altına inmek saçma olur dedi. Tabi satıcı sonuçta o yüzden onu da anlıyorum belki kafasına göre pahalı ürünü satmak istemiş olabilir. Gerek olmadığının nedenini söyleyebilir misiniz, artısı eksisi farkı gibi.

Kasa konusunda hava sirkülasyonu çok önemli ya, zamanında testler yaptım ucuz kasalarla (NZXT konusunda tecrübem yok o yüzden bilmişlik yapmayıım yanlış anlamayın) ve resmen 5 derece farkettiriyor işlemciyi, O.C de yapılacağını düşünürsek o riske girmeyelim düzgün büyük bir kasa olsun.

Power supply konusunda acaba sıkıntı yaratır mı? şimdi ayrı ayrı ordan burdan toplamak da biraz zor olur tek yerden Ankara'dan olsun gözümle görebileyim o yüzden Nova olması şart olacak gibi. (ankara'da daha uygun yer bilmiyorum) Platinum ve bronze arasındaki farkı da çözemedim ikisi de 80p sonuçta :S

Tekrardan teşekkürler

• SaLiVa S kullanıcısına yanıt
    hocam simdi soyle, anakart konusunda 7/24 acik kalacak bir bilgisayar icin onemli bir sey. X99 sabertooth 1500 lira olmasa onu oneririm, herhalde normal kullanici anakartlari icinde en saglami (z87si var bende ve bir tik etmedi 3 senedir masallah). gaming 9u niye onerdigini anliyorum ama x99 chipseti ve islemcilerine bakinca kalite farkinin da cok olmadigi bariz anakartlarda. gaming 7 ve 9 arasinda (cok arastirmasam da) en fazla 3-5 sata portu, 4 way sli destegi falan vardir ki onlar da sizin icin cok onemli degil yanlis anlamadiysam.
    NZXT s340 harika bir kasa, havadar ama kucuk olmasi bence harika. tek yerden olsun derseniz mastercase 5 biraz daha ust duzey kasadir ama S340'ta da bir cok sistem kurulmustur ozellikle yurt disinda. bu linkten bakabilirsiniz, x99 sistem kurmus adam yaklasik $6k degerinde.
    power konusunda da, herkes CX750leri seviyor ama psu sektorunde bayagi vasat powerlar. arkasinda corsair falan olmasi cok biseyi malesef degistirmiyor, sonucta sistem bir kez uctu mu tekrar eski haline getirilir ama o kadar ugrasmak yerine biraz daha verip kaliteli bir sey almak bence daha mantikli.

platinum ve bronze soyle, 80+ ratingini biliyor musunuz bilemiyorum o yuzden kisaca anlatayim. bir power supply eger ustunde yazan gucun (mesela 650W olsun) 80% ini verebiliyorsa (520W), 80+ olur. bronzeda bu 85% (553W) ve platinumda 92% (598W) verimlilik anlamina gelir. verimliligin de daha iyi olmasi icin dogal olarak daha kaliteli parcalarin kullanilmasi gerekmektedir. :)

• Aynen öyle. Bende gaming 7'yi daha mantıklı buldum. Arada 600TL fiyat farkı var ki o derecede değeceğini hiç sanmıyorum. Kasaya baktım muazzam görünüyor resmen söylediğimi geri aldım çok kaliteli görünüyor. basit sade ve havalı :)
    PSU'ya kesinlikle önerinizi değerlendireceğim, bana da mantıklı geldi. Çok ama çok sağolun herşey için.

Bir de aklıma gelmişken, ekran kartını da düşürme kararı aldım gtx 960 4gb yeterli olacak, ne 3ds max nede revit ekran kartını kullanıyor. Olur da ilerde ekran kartlık iş olursa takariz bir 960 daha SLI yapıp 980 perfomasını yakalarız, gerek yok bence. Zaten anakart da bayağı iyi.@gamblerbarbo

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SaLiVa -- 28 Nisan 2016; 21:58:54 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SaLiVa

@zibidi gonzales

Öncelikle vakit ayırıp yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.

SSD olarak tek biraz zayıf kalıyor o yüzden samsungun 2200 / 900 modelini seçtik (yada raid yapacaktık bu daha hesaplı geldi)

Ekran kartı çok önemli değil, oyun oynanmayacak sonuçta ve render programı %95 CPU gereksinimde. Yine yanında kötü durmasın diye 970 seçtik ama belki 960'a da kayabilirim.

Ram olarak nova bilgisayar'daki adam bana 4x4'ün daha iyi olacağını söyledi 2x8'den quad olayı falan varmış çok bilmiyorum onu.

Anakart çok önemli bizim için. Sistem 10 saat açık render alacağı için stabil ve akımı en iyi şekilde tutabilecek anakart lazım o yüzden bu model çok tavsiye edilen modeldi yinede yoruma açığım.

Son olarak Kasa konusunda bende Haf912 istiyordum fakat sıvı soğutma konusunda sıkıntı çıkıyor üst tarafta 12" fan olduğundan dolayı. Ne yazık ki yazdığım kasa yönünde gittik fakat sizin tavsiye ettiğiniz sıvı soğutucu hakkında çok bilgim yok. Daha mı iyi daha mı kötü bilmiyorum. Önemli olan 4.125ghz hızında tık dememesi. O yüzden sıvı soğutma da çok önemli..

Tekrardan çok teşekkür ederim

Yanlış etiketlediniz sanırım konuda mesajım bile yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Dün akşam sabaha karşı

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • SaLiVa S kullanıcısına yanıt
    ne demek hocam yardimci olabildiysem ne mutlu :)

960 4GB isinize daha iyi yarayacaksa aradaki fiyat farkini bence de vermeyin.
  • ramları yurtdışından amazondan alın TR de 16gb parasına 32gb alırsınız. 980ti alacaksanız onuda yurtdışından alabilirsiniz hatta . 6900k / 6950x nın eli kulağında onumuzdeki hafta sorun olmazsa 1 tane 6900K ES işlemci elime geçecek.. 6950x fiyatı 2000 usd ye yaklaşacak bilginiz olsun
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.