Şimdi Ara

1 TB NVME SSD VEYA 2 TB SATA SSD TERCİHİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
1.426
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Normal bir ev kullanıcısı için (Oyun, internet, ofis programları kullanımı vs.) aşağıdaki ürünlerden hangisini almak mantıklı olur acaba?

Halen 480 GB'lık ssd kullanılıyor. Ancak yeni çıkan oyunların boyutları malum. Yetmiyor.

Xpg, Ssd 1Tb M2 Sx6000Pnp 2100/1500 1067 TL

Seagate ZA2000CM1A002 BarraCuda SSD 2 TB, dahili SATA 1680 TL

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B07H52ML35/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A1UNQM1SR2CHM&psc=1
    https://www.amazon.com.tr/gp/product/B07MXK9FRS/ref=ox_sc_act_title_2?smid=A1UNQM1SR2CHM&psc=1

Ya da iki adet 1 TB'lık sata SSD ile raid yapılsa nasıl olur?

Konu hakkında tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşlar görüşlerini paylaşırsa sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi std350 -- 10 Temmuz 2020; 14:22:49 >

• Tek SSD yeterli çoklu işlem yaparken 2100 okuma yazma anca hayal oluyor açılış süreleri 1 sn 2sn farklı normal SSD ile
  • ssd'de raid'e gerek yok hiç girmeyin.windows kurmak için küçük kapasite ama yüksek hızlı bir m2 alın geri her şey için yüksek kapasite sata tek ssd işinizi görür.
  • Mckhan kullanıcısına yanıt
    İşe yarar mı ki?
    Bildiğim kadarı ile 1sn geçmiyor işletim sistemi açılışı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emin2074 -- 12 Temmuz 2020; 19:14:3 >
  • Peki depolama için hdd ile ssd arasında çok fark ediyor mu? Sistem m2 ye kurulu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi merhaba_2233 -- 12 Temmuz 2020; 20:2:3 >
  • merhaba_2233 M kullanıcısına yanıt
    ben harici hdd ye depoluyorum usb3.0 arabirimi ile normal bilgisayardaki gibi 130 150mb ile atıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: emin2074

İşe yarar mı ki?
    Bildiğim kadarı ile 1sn geçmiyor işletim sistemi açılışı.
    videoda izlediysen sleep falandır o bir saniyede açılmaz windows çünkü iki eliyle klavye mouse'u bulamıyor bir saat.bende 5000 mb gen4 m2 var ben bekliyorum bildiğin kim açıyormuş bir saniyede?
  • Aradaki fark 1sn geçmiyor demek istedim.
    SSD ile M2 SSD arasındaki fark.
    kb :D
  • emin2074 kullanıcısına yanıt
    valla saniyesini bilmem bana hep aynı açılıyor gibi geliyor ama 3500 hızında samsung evo ile 5000 adata arasında ne fark var dersen yükleme bitiyor hoş geldiniz beş gittiniz diyor ya orada adata göstermiyor o ekranı şak diye geliyor.evo'da biraz bi selam veriyordu.bende yavaş m2 de var ikinci makinede 1800 hızında onda mesela hoş geldiniz daha daha nasılsınız diye dönüp duruyor öncesinde de siyah ekranda dönüyor.iş yerimde sata3 ssd var onda zaten şifre olunca bilmiyorum nasıl direkt geçerdi?depolama oyun için sata3 ssdler iyidir.windows için alacaksan 1800 2000 diyenlerden alma 3500 olanlardan al samsung wd falan kapasitesi önemli değil 256 bile alsan yeter.
  • Yeni sistem diziyorum
    Fark ciddi ise işletim sistemi için alırım
  • emin2074 kullanıcısına yanıt
    ufak jestler belki uçuk kaçık fark yok ama iyisinden bi 256gb m2 alsan ne gerek vardı niye aldım demezsin.
  • Anladım teşekkürler.
    256gb alırım fark 3 saniyeyi geçer ise.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mckhan

ben harici hdd ye depoluyorum usb3.0 arabirimi ile normal bilgisayardaki gibi 130 150mb ile atıyor
    Sormak istediğim bu değildi. Daha geniş açıklayım.
    Sistemde windows kurulu olduğu 500gb m2 ssd ve oyunların depolandığı dahili 1 tb hdd var. Yiğenim çok oyun oynuyor ve yetmiyor. Geçen bir oyun yükledi 90 gb mış. Sonuçta1 tb ssd fiyatına 4 tb hdd var. Arada hız farkı olur mu, oyunların açılma süresini etkiler mi?
  • merhaba_2233 M kullanıcısına yanıt
    mount and blade bannerlord 2 oynarken yaklaşık 3 katı beklemeye sebep oluyordu hdd den acmak oyunu bu ama gidip çay demleyip geleyim acılmıs manasında değil tabiki birinde 15 sn de açılırken diğeri 35 40 sn de açılır
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mckhan

mount and blade bannerlord 2 oynarken yaklaşık 3 katı beklemeye sebep oluyordu hdd den acmak oyunu bu ama gidip çay demleyip geleyim acılmıs manasında değil tabiki birinde 15 sn de açılırken diğeri 35 40 sn de açılır
    O zaman hdd almak daha mantıklı geliyor. Teşekkürler.
  • Merhaba.

Ben bu linkteki nvme diski aldım.

https://forum.donanimhaber.com/ExternalLinkRedirect?url=https://www.n11.com/urun/intel-660p-ssdpeknw020t8x1-2-tb-m2-ssd-1389655?magaza=bossbilisim

Satıcı Boss Bilişim. Biraz riskli bir durum ama N11'E güvenerek aldım. Gelişmeleri yazarım.

Bununla ilgili Sıcak Fırsatlara da konu açtım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi std350 -- 14 Temmuz 2020; 18:45:17 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.