Şimdi Ara

1. Dünya Savaşı'ndaki gizli anlaşmalar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
201
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • rejim değişikliği ile iktidara geçen bolşevik ruslar, 1. dünya savaşında itilaf devletlerinin osmanlı ya karşı yapılan gizli anlaşmalarını dünya kamuoyuna niçin duyurmuştur?

ayrıca osmanlı ya karşı yapılan bu gizli anlaşmalar niçin gizli yapılmıştır?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Gizliden kasit ben sana diyorum ki sana bogazi verecegim ama aynisini gidip baska birine daha vaat ediyorum ikinizi de yanima cekiyorum.

Amaci ulkeleri savasa cekmek onlara savas sonrasi icin toprak vaadi.

Sovyetlerin gizli antlasmalari acik etmesinin sebebi yani kurulan rejime dis destek ve emperyal amac gutmedigini ispatlama cabasi.

• quote:

Orijinalden alıntı: darklord1905

Gizliden kasit ben sana diyorum ki sana bogazi verecegim ama aynisini gidip baska birine daha vaat ediyorum ikinizi de yanima cekiyorum.

Amaci ulkeleri savasa cekmek onlara savas sonrasi icin toprak vaadi.

Sovyetlerin gizli antlasmalari acik etmesinin sebebi yani kurulan rejime dis destek ve emperyal amac gutmedigini ispatlama cabasi.

teşekkür ederim, mantıklı bir yaklaşım. bu bilgiyi bir kaynaktan edindiyseniz ismini öğrenebilir miyim?

• kmlaks kullanıcısına yanıt
    Gizli antlasmalarin isimleri var sadece Ruslarla degil,Italyanlarla ve Yunanla yapilan internette bulabilirsin.

• O devletler yeni rejimin de düşmanı. Düşmanına karşı elindeki kozları kullanacaktır.Yeni rejim için Türkiye bağımsızlığı önemli bir yer tutar orda düşman istemiyorlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mareşal Rommel

Emperyalist ülkelerin pisliklerini dünyaya göstermek için. Çünkü sosyalizm, kapitalizme düşman bir ideolojidir. Kapitalistleri zor duruma sokmak için duyurdular. Savaştan çekilerek bu kirli ittifakın içinde artık yer almadığını göstermek istediler. Tabi tüm mesele o an için güçsüz olmalarıydı zira daha yeni kurmuşlardı Sovyetleri. İkinci dünya savaşında aynı adamlar Almanlara karşı kapitalistlerle ittifak kurmuş ve Avrupayı birlikte bi güzel paylaşmışlardır. Türkiyeyi başlangıçta desteklemelerinin tek sebebi boğazların ingilizlerin eline geçmesini istememeleriydi. Türkiyeye büyük silah yardımı yaptılar. Fakat güçlenince tekrar gelip boğazları ve birkaç doğu ilini istediler, ültimatom verdiler. Sonra Türkiye ABD'nin kuyruğuna girmek zorunda kaldı. Bu Sovyetler için daha kötü oldu. Zira komşu ülkesi ABD'nin uydu devleti haline geldi. Türkiye olarakta ABD'nin kucağına oturmuş olduk. Gerizekalı Stalin yüzünden.

Bence bu mantıklı bir yaklaşım. Stalin ve Lenin'in de bu konuda bir çok hatası mevcut.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Güneyli Kitapkolik

quote:

Emperyalist ülkelerin pisliklerini dünyaya göstermek için. Çünkü sosyalizm, kapitalizme düşman bir ideolojidir. Kapitalistleri zor duruma sokmak için duyurdular. Savaştan çekilerek bu kirli ittifakın içinde artık yer almadığını göstermek istediler. Tabi tüm mesele o an için güçsüz olmalarıydı zira daha yeni kurmuşlardı Sovyetleri. İkinci dünya savaşında aynı adamlar Almanlara karşı kapitalistlerle ittifak kurmuş ve Avrupayı birlikte bi güzel paylaşmışlardır. Türkiyeyi başlangıçta desteklemelerinin tek sebebi boğazların ingilizlerin eline geçmesini istememeleriydi. Türkiyeye büyük silah yardımı yaptılar. Fakat güçlenince tekrar gelip boğazları ve birkaç doğu ilini istediler, ültimatom verdiler. Sonra Türkiye ABD'nin kuyruğuna girmek zorunda kaldı. Bu Sovyetler için daha kötü oldu. Zira komşu ülkesi ABD'nin uydu devleti haline geldi. Türkiye olarakta ABD'nin kucağına oturmuş olduk. Gerizekalı Stalin yüzünden.

Bence bu mantıklı bir yaklaşım. Stalin ve Lenin'in de bu konuda bir çok hatası mevcut.

Lenin adamdır. Stalinin hataları saymakla bitmez.

Lenin adam mı ? Lenin'in yaptıkları en az Stalin kadar pervasızcaydı. sadece Stalin kadar ön planda olmadı. açıp bakabilirsin Lenin ne gibi vahşetler yaptığını.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.