Şimdi Ara

1 Dolar 1 TL olsaydı ne olurdu biliyor musunuz? [Anket]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
1.789
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki

1 Dolar 1 TL olsaydı ne olurdu biliyor musunuz? [Anket]

(En Son Oy Tarihi: 26.5.2019)
Giriş
  • INTEL I7 9.nesil 9700K işlemcinin fiyatı 3600 TL değil de, bütün vergiler dahil (gümrük+kdv) yaklaşık 550 TL ye alınabileneceğini biliyor musunuz?

INTEL I7 9700K AMAZON: 400 $
    INTEL I7 9700K VATAN: 3600 TL
    https://www.amazon.com/Intel-i7-9700K-Desktop-Processor-Unlocked/dp/B07HHN6KBZ
    https://www.vatanbilgisayar.com/intel-core-i7-9700k-soket-1151-9-nesil-3-6ghz-12mb-onbellek-14nm-islemci.html

Asgari ücretin 2020 TL den net 335 TL ye düşmüş olacağını, günlük 11 TL ye çalıştığınızı biliyor musunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RElS -- 22 Mayıs 2019; 6:27:46 >

• vallahi billahi yemin ediyorum bu başımızdaki kansızlar asgari ücreti 700-800 lira yapar yine insanlar diledikleri şeyleri alamaz o paranın hayrını göremez
  • Biliyorum tabiki

Asgari ücret 350tl olurdu

Calismadan üretmeden alim gucu kazanmak diye bir sey yok Türkiyenin de gelisecegi yok dolayisiyla bosa beklemeyin torununuz bile alim gucune sahip olamayacak

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • pek birşey değişmezdi, amazon'dan 3000e alabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hamza5806

Biliyorum tabiki

Calismadan üretmeden alim gucu kazanmak diye bir sey yok Türkiyenin de gelisecegi yok dolayisiyla bosa beklemeyin torununuz bile alim gucune sahip olamayacak
    Güzel tespit helal nokta atışı şuanki dolar kuruna göre aynen 350 TL oluyor asgari ücret. Bunu da ekliyeyim yazıya.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RElS

Güzel tespit helal nokta atışı şuanki dolar kuruna göre aynen 350 TL oluyor asgari ücret. Bunu da ekliyeyim yazıya.

Alıntıları Göster
    Hocam en üzücü kismi da şu ki

Ulke gelisme olarak aha surdan suraya gidemedi

https://kpmgvergi.com/PratikBilgiler/SosyalSigortalarVeIsHukukuBilgileri/pages/yillar-itibariyla-gunluk-ve-aylik-asgari-ucretler.aspx

Bak veriler burda 2003te neysek simdi de oyuz hicbir gelisme yok yine fakiriz yine fakiriz o zamanlar bize denk olan hatta altta olan guney kore romanya polonya gibi ulkeler aldi başını yürüdü

Eeee ne demişler su akar Türk bakar malesef biz böyleyiz gelişme yok

• quote:

Orijinalden alıntı: hamza5806

Biliyorum tabiki

O yüzden yeni çocuk yapmayıp köle olmasına engel olalım.
  • En çok inan gurbetçileri merak ediyorum, Erdoğan artık dünya lideri mi olurdu, yoksa vatan haini mi?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HIGHER

O yüzden yeni çocuk yapmayıp köle olmasına engel olalım.

Alıntıları Göster
    Aynen oyle

Su dunya sartlarinda gdp per capitası 25k dolar alti olan ulkelerde cocuk yapanlarin aklina şaşarım

• quote:

Orijinalden alıntı: Rindaman

En çok inan gurbetçileri merak ediyorum, Erdoğan artık dünya lideri mi olurdu, yoksa vatan haini mi?
    Onlarin keyfi her türlü gıcır seylerinde bile olmaz adamlar osura osura para kırıyor

• 1 doların 1 TL olması için yabancıların dolar getirip harıl harıl TL alması gerekir. Bunu iki şekilde yaparsınız.

Birincisi şimdiye kadarki hükümetlerin yaptığı şey, "TL alırsan sana yüksek faiz veririm" dersiniz ve TL'ye olan talebi artırırsınız ve TL değer kazanır.

İkincisi kimsenin üretemediği veya üretse bile sizin ürettiğiniz kaliteye ulaşamadığı ürünleriniz olur ve bu ürünleri satın almak için yabancılar kapınızda sıra oluşturur. Bunlara dersiniz ki "Ürettiğim bu ürünleri almak istiyorsan bana TL ile ödeme yap". Onlar da bu ürünleri alabilmek için piyasadan yoğun şekilde TL alırlar o kadar alırlar ki piyasada TL bulunmaz olur ve TL'nin değeri artar, ülkeye dolar yağdığı için de doların değeri düşer.

Birinci seçenekte ülkenin zenginliğini, halkın cebindeki parayı dışarı dağıtırken; ikinci seçenekte dış ülkelerin zenginliğini ülke içine alıp halka paylaştırırsınız. İkinci seçenek uygulanmazsa dolar 1 TL olsa bile şimdi alamadığınız o ürünleri yine alamazsınız. Üretmediğiniz sürece o malları alacak alım gücünüz olmaz.

• HIGHER kullanıcısına yanıt
    Bizim çocuklara değil Suriyelilerin çocuklara kalsın diyorsun yani

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Anket Sonucu: Katılım Hedef Sayısı 50 ye ulaşılmıştır. Oylamaya katılanlara teşekkürler.

EVET biliyok hiçbirşey yapamiyok : 27 kişi %54
    Ben AKP liyim Banena Teknelojiden-Dolarden : 23 kişi %46 ile anket sonuçlanmıştır.

*AKP lide olsa benena teknelojiden dolardan diyenlerin bu yüzdeyle çıkacağını düşünmemiştim. Anket sonucu şaşırttı. Kıyamet kopsa yılana sarılın AKPliye sarılmayın uçurumdan aşağı itekleyecekler ateşe doğru

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RElS -- 22 Mayıs 2019; 15:24:18 >
  • Dolar 1 TL olsaydı insanlar yine harıl harıl ithal mal alıcaktı yine enflasyon ve dolar tavan yapıcaktı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • EMRE_RUSLAN kullanıcısına yanıt
    İnsanlar harıl harıl mercedes almıyor ki devletin kendisi alıyor.. Meyve/Sebze/Bakliyat ithal, ET ihtal, GDOlu hayvan yemleri ithal, s400ler ithal, F35 savaş uçakları ithal, leopar tankları ithal, Mercedes makam araçları ithal, bindikleri uçaklar ithal, bütün elektronik aygıtlar ithal..

Bu kadar fazla ithalat döviz giderleri olan devlet 17 senede hiçbir önlem almamış olması tasarruf etmemeleri kriz teğet geçti laflarıyla geçiştirmeleri bugün yaşanan ekonomik krizin kaynağıdır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1 doların 1 Türk Lirasına eşit olması için bir Amerikalının ürettiği ile bir Türkün ürettiği eşit olmalı
  • Birşey değişmiyorki yine bi işlemci için 1,5-2 ay çalışıyorsun

Şimdi paramız değersiz olduğu için hammadde filan ihraç edebiliyoruz. 1 e 1 olunca onuda satamayız...
  • spacenet S kullanıcısına yanıt
    İki şıkkıda yapabilmek için şimdinin güçlü ülkeleri gibi olman gerek. Dünyayı yakıp yıkıp- sömürüp işin bitincede insan haklarını savunup başkasının yapmasını engellemen gerek

Birinci şıkta paranı değerlendireceğim diye dağıttığın para ile ülkenin içini boşaltırlar.

İkinci şıktada bugün huwainin başına gelenler gibi çok palazlanırsan üretememen için ellerinden gelen pisliği yaparlar.

Şimdi bakıyorum huwai tü kakada diğer samsung oppo mi filan gibi markalara abd bunları niye yapmıyor. Büyük ihtimal onlarda abd nin güdümündeki şirketler. Başında çinli japon var ama para bi şekilde conilere akıyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kenbalx -- 24 Mayıs 2019; 17:59:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eisenmate

1 doların 1 Türk Lirasına eşit olması için bir Amerikalının ürettiği ile bir Türkün ürettiği eşit olmalı
    Yada bütün dünyanın abd nin ürettiği bi mala misal işlemci 350$ ise kendi parasıyla misal TL diyelim 350TL veririm işine gelirse demesi lazım. Dünyaya satamayınca mecbur fiyat düşecek yada iflas edip kapatacak. Ama kimsede bu irade yok malesef param var alırım diyor herkes...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.