Şimdi Ara

1.0 ecoboost yakıt durumu sizce nasıl

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
2
Favori
2.358
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bilmiyorum takip ettiniz mi ama eylül ayında bir ford focus 1.0 ecoboost araba almıştı babam, şimdi üzerinden biraz zaman geçti yakıt değerlerini paylaşmak istiyorum.

arabayı babam kullanırken benzini adeta araba içiyor, halen 5 vitesli arabadan gelen alışkanlıklar ile arabayı devrinde kullanamıyor babam.
    Bugün ise şehirler arasında kullanma imkanım oldu aracı yaklaşık olarak 70 km yol yaptım, klima açıktı araçta yaklaşık olarak 75 80 kg ortalamada 4 kişiydik. Hava durumu yağmurlu(bunun yakıtla bir alakası var mı bilmiyorum ama yazayım dedim), hız olarak 80 km/h ve 110 km/h arasında kullandım, son olarak dümdüz bir yol değildi. Sonuç olarak yola çıkmadan sıfırladığım göstergede 35 kmlik yolun ilk yarısında 5.8 lt dönüş sonunda 70 km yol yapıldıktan sonra 6.1 lt yazıyordu. Araç daha 3900 kmde, sizce bu değerler nasıl, ilerleyen dönemlerde ne kadar düşer?

Bu arada şehir içinde böyle bir gözlem yapmadım ama gözlemlediğim kadarıyla onda 7 - 7.5 lt civarında yaktığı görüşüm.

• Hemen hemen aynı hız ve yük koşullarında yeni kasa 2.0 Accord ile benzer değerler yakalıyorum. Katalog değerlerine yakın; 6.1 litre Bolu-Ankara gidiş geliş ortalaması. Araçta 3'ü çocuk 5 kişi, bagaj tamamen dolu. Hız 100-160 arası.
    Ecobost için kaalog değerine göre biraz fazla gibi.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • küçük hacımlı motorlar da ş.içi ş.dışı tuketım acısından cok buyuk farklar olmaz hatta ş.dışın da avantajını kaybeder sizin tuketım değerlerınız de bunu gösteriyor biraz ortlma üstü çıkmıs
  • 26 ocak günü klima mı açtınız ben mi yanlış okuyorum?
  • Şehir içi için normal, şehir dışı için fazla değerler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: a3l4i

26 ocak günü klima mı açtınız ben mi yanlış okuyorum?

Aynı soruyu ben soracaktım. Ama sıcak konumunda da klimayı çalıştırıyor olabilirler.

Şehiriçi 7-7,5 iyi de şehirlerarası değer atmosferik 1.6'larla aynı.
  • E92 320d F12-F10 3 ve 5 serilerinin dizelleri 7-8lt harcıyor zaten yav bu nasıl ecoboost :D
  • Bu 70 km nerden nereye yapıldı ve ort hız neydi ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

kış günü, normal değil mi ?
  • Maasallah araciniz 1.6 lik kadar yakiyor...

• quote:

Orijinalden alıntı: Gitαrist

quote:

Bu hatayı forumda çok görüyorum o yüzden açıklayacağım.(kişisel algılamayın)
    Özel üretilen araçlar hariç (Transporter thermal v.b.) hiç bir araçtaki klima sıcak hava üflemez.
    siz sıcaklık ayarını yükseltip klimayı açarsanız önce klima soğuk üfler sonra sıcak ayarından dolayı motordan gelen sıcak hava
    bu soğuğu bastırır ve sıcak hava üflemeye başlar.klimayı kapatıp aynı işlemi tekrar ederseniz aynı sonucu alırsınız hem yakıt tüketiminizde azalarak
    tasarruf etmiş olursunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: aliozy

Arkadaşlar bilmiyorum takip ettiniz mi ama eylül ayında bir ford focus 1.0 ecoboost araba almıştı babam, şimdi üzerinden biraz zaman geçti yakıt değerlerini paylaşmak istiyorum.

arabayı babam kullanırken benzini adeta araba içiyor, halen 5 vitesli arabadan gelen alışkanlıklar ile arabayı devrinde kullanamıyor babam.
    Bugün ise şehirler arasında kullanma imkanım oldu aracı yaklaşık olarak 70 km yol yaptım, klima açıktı araçta yaklaşık olarak 75 80 kg ortalamada 4 kişiydik. Hava durumu yağmurlu(bunun yakıtla bir alakası var mı bilmiyorum ama yazayım dedim), hız olarak 80 km/h ve 110 km/h arasında kullandım, son olarak dümdüz bir yol değildi. Sonuç olarak yola çıkmadan sıfırladığım göstergede 35 kmlik yolun ilk yarısında 5.8 lt dönüş sonunda 70 km yol yapıldıktan sonra 6.1 lt yazıyordu. Araç daha 3900 kmde, sizce bu değerler nasıl, ilerleyen dönemlerde ne kadar düşer?

Bu arada şehir içinde böyle bir gözlem yapmadım ama gözlemlediğim kadarıyla onda 7 - 7.5 lt civarında yaktığı görüşüm.

Arkadaşım bu forumda bos yere yakıt tüketimini paylaşma. Hemen biri gelir altına ben 2.0 arabayla o kadar yakiyorum diye yapistirir. Hayatı yalan bu forumdaki pek çok vatandaşın.

• Polen filtresi kirlenmişse ön camdaki buğulanmayı gidermek için klimayı açmak gerekebiliyor. Ayrıca bazı otomatik klimalarda klima ışığının yanıyor olması klimanın mutlaka devrede olduğu anlamına gelmiyor. Işık sürekli yanarken klima gerekli olduğunda araç tarafından devreye sokuluyor. Bu durum benim aracımın kitapçığında açıkça yazıyor.

Yakıt değerleriniz ise bence iyi. Ben 2.0 tam otomatik vitesli aracımla bu değerlerin yanına bile yaklaşamıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi plf -- 27 Ocak 2013; 10:45:52 >
  • Eger bu tur kucuk hacimli turbolu araclarda az yakmak istiyorsaniz,bu araclarin kullanimina alismanizlazim.

Ornegin bu tur araclarda 3000de vites atmaya hic gerek yok,siz 2300-2500de atin arac kendini toplayacaktir zaten.

Eger vitesi bu devir araliklarinda atip gazi da koklemezseniz dizellere yakin tuketimler elde edersiniz.

Edit:ecobboostu bilmiyorum ama tsi motorda ilk bakimdan sonra tuketim ciddi miktarda dustu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atom239 -- 27 Ocak 2013; 10:53:09 >
  • quote:

quote:

quote:

Özel üretilen araçlar hariç (Transporter thermal v.b.) hiç bir araçtaki klima sıcak hava üflemez.
    siz sıcaklık ayarını yükseltip klimayı açarsanız önce klima soğuk üfler sonra sıcak ayarından dolayı motordan gelen sıcak hava
    bu soğuğu bastırır ve sıcak hava üflemeye başlar.klimayı kapatıp aynı işlemi tekrar ederseniz aynı sonucu alırsınız hem yakıt tüketiminizde azalarak

Bilgi icin tesekkur ederim. Ogrenmis olduk.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

her zaman açmak fuzuli olabilir ama klimanın görevi sadece ısıtıp soğutmak değil.

nem oranını da düzenliyor. tamamen açık gezmek gereksiz ama, arada bir kullanmak gerek klimayı.

• quote:

Orijinalden alıntı: aliozy

Arkadaşlar bilmiyorum takip ettiniz mi ama eylül ayında bir ford focus 1.0 ecoboost araba almıştı babam, şimdi üzerinden biraz zaman geçti yakıt değerlerini paylaşmak istiyorum.

125 hp turbo bir araçtan bahsediyoruz.
    Bizim corollayla aynı ortalamalar hemen hemen.
    Bizim araç şehir dışında 5-6 litre aralığında,şehir içerisinde de 6-7 litrelerde dolanıyor.
    Aracınızda vites değişimi(shift) göstergesi varsa mümkün mertebe ona uyun.
    Biz 1500 2000 devirde vites değiştiriyoruz.85km de 6. vitese girmiş oluyor araç.

• öncelikle araçtaki yük ve bayır çıkarkenki zorlamalar en çok yakıtın yakıldığı yerler (dur-kalk trafiği hariç). rodaj bitince daha da düzelir ama şu an havalar soğuk bununda etkisi var yazın katalog değerlerine yaklaşır diye düşünüyorum fakat öyle aman aman düşük bi yakıt tüketimi beklemeyin
  • forumdaki herkesin aracı senin arabandan daha az yakıyor olacaktır bundan emin olabilirsin
  • Öncelikle yorumlarınız için sağolun, sadece paylaşmak istedim sonuçta ecoboost çok fazla şişirme olarak girdi piyasaya herkesin de merak ettiği bir koduydu.
    Bizim kendi tahminimiz aracın hala yeni olmasından kaynaklanıyor daha 4000km bile değil. Ama bu aşamada özelle bu 70 kmlik kısımda aracı mümkün olduğu sürece düşük devirlerde vites değiştirme göstergesine uygun kullandım. Şehirlerarası yolda arkadaşın da dediği gibi çok fazla bir avantajı yok, ama şehiriçinde zamanla yakıtın düşeceği görüşündeyim bir de vergi avantajının getirdiği artı bile aslında ecoboost için fazla verdiğin parayı çıkartıyor. Ondan sonrası ne kadar az benzin tüketirse kar bizim gibi yılda 10 000 15 000 km yol yapanlara.
    Bir de sıcak konumda klima açıktı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aliozy -- 27 Ocak 2013; 22:39:46 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.