Şimdi Ara

## UPS İle İlgili Her Şey (Kesintisiz Güç Kaynağı) ## [ANA KONU] (146. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
10.472
Cevap
111
Favori
733.085
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 144145146147148
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İmzamda görülen sistemim için dün yeni bir Tunçmatik Lite 850VA UPS aldım.Bu son altı yıldır aldığım üçüncü UPS oldu.

Bundan önce kullandığım 1500VA İnform guard UPS den pek memnun kalmadım.2,5 yıl önce topladığım sistemimde 560Watt PSU olduğu için vaktiyle elimdeki 650VA lik strong marka UPSyi elden çıkarıp bunu tercih etmiştim.Fiyatı uygun idi ancak işçilik ve malzeme yapısı oldukça kötü idi.Ön panel arızası nedeniyle bir kaç sefer garantiden tamire gitti geldi.Bir kaç ay önce aküleri değiştirildi.Serviste açma-kapama düğmesini bozmuşlar.Yapıştırıcı ile tamir etmeye çalışmışlar.Aylardır bu haliyle idare ederken geçenlerde düğmesi kırılıp hepten içeri göçtü,evin sigortalarını benim de tepemin tasını attırdı.Ben de bu kadar çok sorun çıkaran UPSnin anca akülerini sökerek sesini susturabildim ve kaldırıp çöpe attım.

Sistemde Q9300 İŞLEMCİ,4GB ram,8800gt ekran kartı,üç adet HDD ve 560 Wattlık PSu olduğu için başta epey tereddüt ettim.Ancak bilgisayarımda oyun oynarken ve ya video render işlerinde tam kapasite çalışırken bile PSUnun arka panelinden güç harcamasının 150 wattı geçtiğini pek göremiyorum.Ortalama kullanım ise 90-100 watt civarında.Buna 17 inç LCD monitoru ve ADSL modemi de ekleyince toplamda çekeceği gücün 200 watt ı pek geçeceğini tahmin etmediğimden 480 watt çıkış gücü sağlayan 850VA lik Tunçmatik'in yeterli olabileceğini düşündüm.Zira 1000VA lık UPS nin fiyatı nerdeyse bir misli pahalı ve dediğim gibi önceki 1500Va lık UPS çok da harikalar yaratmadı desem yeridir.Sonuçta her halıkarda iki yıl içinde aküleri gidiyor bu meretlerin.Olmadı senede bir akü değiştiririm.Ziyanı yok.Aletin kalitesi iyi olsun yeter ki.Tunçmatik'in malzemesi çok daha iyi.İmkan olsa keşke daha yüksek kapasite bir şey alabilsek ama işte bütçe meselesi.

Tavsiye ettiğiniz gibi hiç bir şey bağlamadan önce 16 saat şarj ettim.Sonra PCye bağlayıp elektrik bağlantısını çektim.Sistemi rahatlıkla kaldırıyor.Bu şekilde 4-5 dakika kadar bekledim.Bıraksam daha devam edecek.Tamamen deşarj etmeye cesaret edemedim.Şansımı fazla zorlamayayım diye PC yi kapattım.Biraz da 60 wattlık lamba ile deşarj edeyim dedim.Ama Belki bir saat yanacak böyle.Fazla bekleyemedim sıkıldım.Kapasitenin nereye kadar düştüğünü de bilemediğimden bu sefer de tamamen deşarj etmekten çekindim.

Artık normal şekilde bağlayıp kullanmaya başladım..Arada tamamen deşarj etmek UPS aküsünü bozar mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LokmanHekim -- 19 Aralık 2010; 13:56:53 >

• quote:

Orijinalden alıntı: cihank11

Arkadaşlar benim de bir sorum var. Geçenlerde 650VA bir UPS aldım. Gece bilgisayar kapalıyken UPS'i kapatıp fişten çekmem sorun yaratır mı? (Mesela akü ömrünü kısaltmak gibi.) Yoksa UPS 7 gün 24 saat prize takılı mı durmalı?

7/24 prizde takılı olması akü ömrünü kısaltmaz. Prizden çekmek yerine ups i üzerindeki düğmeden kapatın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LokmanHekim

İmzamda görülen sistemim için dün yeni bir Tunçmatik Lite 850VA UPS aldım.Bu son altı yıldır aldığım üçüncü UPS oldu.

Bundan önce kullandığım 1500VA İnform guard UPS den pek memnun kalmadım.2,5 yıl önce topladığım sistemimde 560Watt PSU olduğu için vaktiyle elimdeki 650VA lik strong marka UPSyi elden çıkarıp bunu tercih etmiştim.Fiyatı uygun idi ancak işçilik ve malzeme yapısı oldukça kötü idi.Ön panel arızası nedeniyle bir kaç sefer garantiden tamire gitti geldi.Bir kaç ay önce aküleri değiştirildi.Serviste açma-kapama düğmesini bozmuşlar.Yapıştırıcı ile tamir etmeye çalışmışlar.Aylardır bu haliyle idare ederken geçenlerde düğmesi kırılıp hepten içeri göçtü,evin sigortalarını benim de tepemin tasını attırdı.Ben de bu kadar çok sorun çıkaran UPSnin anca akülerini sökerek sesini susturabildim ve kaldırıp çöpe attım.

Sistemde Q9300 İŞLEMCİ,4GB ram,8800gt ekran kartı,üç adet HDD ve 560 Wattlık PSu olduğu için başta epey tereddüt ettim.Ancak bilgisayarımda oyun oynarken ve ya video render işlerinde tam kapasite çalışırken bile PSUnun arka panelinden güç harcamasının 150 wattı geçtiğini pek göremiyorum.Ortalama kullanım ise 90-100 watt civarında.Buna 17 inç LCD monitoru ve ADSL modemi de ekleyince toplamda çekeceği gücün 200 watt ı pek geçeceğini tahmin etmediğimden 480 watt çıkış gücü sağlayan 850VA lik Tunçmatik'in yeterli olabileceğini düşündüm.Zira 1000VA lık UPS nin fiyatı nerdeyse bir misli pahalı ve dediğim gibi önceki 1500Va lık UPS çok da harikalar yaratmadı desem yeridir.Sonuçta her halıkarda iki yıl içinde aküleri gidiyor bu meretlerin.Olmadı senede bir akü değiştiririm.Ziyanı yok.Aletin kalitesi iyi olsun yeter ki.Tunçmatik'in malzemesi çok daha iyi.İmkan olsa keşke daha yüksek kapasite bir şey alabilsek ama işte bütçe meselesi.

Tavsiye ettiğiniz gibi hiç bir şey bağlamadan önce 16 saat şarj ettim.Sonra PCye bağlayıp elektrik bağlantısını çektim.Sistemi rahatlıkla kaldırıyor.Bu şekilde 4-5 dakika kadar bekledim.Bıraksam daha devam edecek.Tamamen deşarj etmeye cesaret edemedim.Şansımı fazla zorlamayayım diye PC yi kapattım.Biraz da 60 wattlık lamba ile deşarj edeyim dedim.Ama Belki bir saat yanacak böyle.Fazla bekleyemedim sıkıldım.Kapasitenin nereye kadar düştüğünü de bilemediğimden bu sefer de tamamen deşarj etmekten çekindim.

Artık normal şekilde bağlayıp kullanmaya başladım..Arada tamamen deşarj etmek UPS aküsünü bozar mı?

Güle güle kullanın.

Ups in kontrol devresi akünün aşırı deşarj nedeniyle arızalanmaması için belli bir seviye gelince kapatır. Yapmış olduğunuz deşarj işlemini 2-3 ayda bir tekrarlarsanız aküyü uyanık tutmuş olursunuz.

• krm-iks mrb kardeşim;
    önerin üzerine aldığım Fsp EP1000 1000VA Ups kendiliğinden devreye girip girip çıkıyor ardarda voltaj düşüyor gibi 5 saniyede belkide 7-8 kere tiktak tiktak devreye girip girip çıkıyor nedeni nedir acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: a-y-k-u-t

krm-iks mrb kardeşim;
    önerin üzerine aldığım Fsp EP1000 1000VA Ups kendiliğinden devreye girip girip çıkıyor ardarda voltaj düşüyor gibi 5 saniyede belkide 7-8 kere tiktak tiktak devreye girip girip çıkıyor nedeni nedir acaba?

Elektrik hattında olan voltaj düzensizliklerine karşı ups regülasyon yapıyor.
  • Arkadaşlar Şirkete yeni bir server aldık.

Şimdi o serveri modemi hapı ve santrali bağlayabileceğim bir güç kaynağı lazım bana.

bi kaç araştırma yaptım bilgisayarcılarım 1360 euro falan istediler.
    15 dakka anca dayanr dediler.

bana en az 1-2 saat sadece server ve modemi çalıştıracak bir ups lazım.

tavsiyeleriniz nelerdir ?
  • Elektrik hattında olan voltaj düzensizliklerine karşı ups regülasyon yapıyor.

elektrikte her hangi bir sorun yok ama duraksız yapıyor bunu standart gece 2-3 gibi başlıyor mecburen kapatmak zorunda kalıyorum,bilgisayarın ups ye bağlı olan kablosunu çıkartıp tek ups yi kendi başına elektriğe bağladığımda bir sorun yok acaba bilgisayarda bir problem olabilirmi ve bilgisayar kapalıyken yapıyor bu hatayı :/
  • arkadaşlar bende powercom güç kaynağı var. 3-4 yıl önce almıştım. ne kadar kullandım bilmiyorum. ama 1 senedir kullanılmadı galiba. memleketteydi gönderin dedim. önce kontrol ettiler ilk başta elektriği kesince bilgisayarı kapatıyormuş. bikaç gün şarjda bıraktılar. sonra sorunsuz çalışıyo dedi babam. gönderdiler bugün elime geçti. taktım hemen laptop + modem + hub. yaklaşık 1 saat çalıştı sonra elektrik kesildi zannettim ötmeye başladı ve ışığı turuncu oldu . 15-20 dakika öyle kullandım. sonra baktım ki elektrik kesilmemiş. başka prizlere taktım eletrik kablosunu kontrol kalemiyle kontrol ettim sağlam . ama elektriğe takılı ve başka cihaz bağlamadım sadece kendisi yinede turuncu yanıyor ve ötüyor bir süre sonra da kapanıyor . arada turuncu yanıp sönüyor. acaba sorun nedir ? aşağıdaki linkte olan kgk nın dış görünüşü aynı. modeli aynı mı bilmiyorum

http://www.sanalmarketim.com/urun/14757114d343b7b170419a3f134f073c/POWERCOM-WAR-1000AP-Line-Interactive-UPS

• quote:

Orijinalden alıntı: By_C@BB@R

Arkadaşlar Şirkete yeni bir server aldık.

Şimdi o serveri modemi hapı ve santrali bağlayabileceğim bir güç kaynağı lazım bana.

bi kaç araştırma yaptım bilgisayarcılarım 1360 euro falan istediler.
    15 dakka anca dayanr dediler.

bana en az 1-2 saat sadece server ve modemi çalıştıracak bir ups lazım.

tavsiyeleriniz nelerdir ?

Bütçeniz nedir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: alngac

arkadaşlar bende powercom güç kaynağı var. 3-4 yıl önce almıştım. ne kadar kullandım bilmiyorum. ama 1 senedir kullanılmadı galiba. memleketteydi gönderin dedim. önce kontrol ettiler ilk başta elektriği kesince bilgisayarı kapatıyormuş. bikaç gün şarjda bıraktılar. sonra sorunsuz çalışıyo dedi babam. gönderdiler bugün elime geçti. taktım hemen laptop + modem + hub. yaklaşık 1 saat çalıştı sonra elektrik kesildi zannettim ötmeye başladı ve ışığı turuncu oldu . 15-20 dakika öyle kullandım. sonra baktım ki elektrik kesilmemiş. başka prizlere taktım eletrik kablosunu kontrol kalemiyle kontrol ettim sağlam . ama elektriğe takılı ve başka cihaz bağlamadım sadece kendisi yinede turuncu yanıyor ve ötüyor bir süre sonra da kapanıyor . arada turuncu yanıp sönüyor. acaba sorun nedir ? aşağıdaki linkte olan kgk nın dış görünüşü aynı. modeli aynı mı bilmiyorum

http://www.sanalmarketim.com/urun/14757114d343b7b170419a3f134f073c/POWERCOM-WAR-1000AP-Line-Interactive-UPS

Ups in sigortası atmış olabilir. Ups in arka tarafında bulunan 220 girişinin altında sigorta bulunur kontrol ediniz.

• verdiğiniz cevap için teşekkürler. 2 tane vardı küçük lamba gibi değil mi yer değiştirdim ama yine fayda etmedi. biri yedekmiş zaten ilk defa gördüm bende. elektrikçiden alayım mı yeni sigorta :S

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alngac -- 24 Aralık 2010; 6:42:56 >
  • şimdi okulda denedim güç kaynağını sorunsuz çalışıyor. evde çalışmamasının sebebi nedir? yapabileceğim birşey var mı? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..
  • Selam,

Voltaj dalgalanmasi sonucu ekran kartim arizalandi, tamir ediliyor. Bir daha ayni sorunu yasamamak icin UPS almaya karar verdim.

460W PSU ile calisan bir sistem (9800 GTX) ve 22" LCD monitor var. Tek derdim voltaj dalgalanmalarina ve elektrik kesilmelerine karsi sistemi korumak. Kesinti sonrasi 5 dakika dayanmasi benim icin yeterlidir.

Bana yetecek birkac model onerirseniz sevinirim.
  • @alngac

Evinizde ki prizde arıza var. Elektrikçi çağırmanızı öneririm.

@davshan

Ups e verebileceğiniz max bütçe nedir.
  • evdeki bütün prizlere taktım çalışmıyor. bütün prizler mi arızalı acaba :S halbuki ufo bile çalışıyor. olmazsa bi elektrikçi çağırayım
  • @daemon400

http://www.vatanbilgisayar.com/powercom-imd-1000ap-imd-1000ap-1000va-line-interactive-ups/productdetails.aspx?I_ID=18983

Güzel üründür forumda kullanan ve sorun yaşamayan üyeler var.

vatan bilgisayara baktım bir müşterisi söylr bir yorumda bulunmuş

Güzel alet fakat 3-4 sene sonra aküleri bitince yeni akü almak isterseniz Yuasa marka NPW45-12 aküleriden almanız gerekiyor. Malesef Türkiye'de bulunmuyor. Teknik servisinde bile yok. İlerde Türkiye distribütörü değişirse belki alınır ama şu an için kimseye tavsiye etmiyorum

bu akü meselesi kafama takıldı

• max butce 100 lira, dedigim gibi elektrik kesilince birkac dakikadan uzun dayanmasi yeterli. Fazlasina ihtiyacim yok.
  • şimdi evde çalışıyor hiçbir şey yapmadım
  • hocam bişey danışacağım size:

daha önce yine size sorarak inform guard 1500ap almıştım, 1 yılı geçti sorunsuz, memnunum.
    şimdi çocuklarımın bilgisayarına alacağım. 2 ürün arasında kaldım.

tunçmatik 1500
    http://www.hepsiburada.com/Liste/tuncmatik-lite-1500va-line-interactive-ups/ProductDetails.aspx?productId=bd98758&categoryId=36

inform guardian 2000 veya 1500lük
    http://www.hepsiburada.com/Liste/inform-guardian-2000a-kgk-avr-7-20dk-siyah-cg112inf01/ProductDetails.aspx?productId=bd100040&categoryId=36

---
    inform daha ucuz, fakat inform ürün tipini değiştirmiş, benim kullandığım farklıydı.
    memnun olduğum için yine inform mu alıyım, yoksa fazla para verip tunçmatik mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: guvenos

hocam bişey danışacağım size:

daha önce yine size sorarak inform guard 1500ap almıştım, 1 yılı geçti sorunsuz, memnunum.
    şimdi çocuklarımın bilgisayarına alacağım. 2 ürün arasında kaldım.

tunçmatik 1500
    http://www.hepsiburada.com/Liste/tuncmatik-lite-1500va-line-interactive-ups/ProductDetails.aspx?productId=bd98758&categoryId=36

inform guardian 2000 veya 1500lük
    http://www.hepsiburada.com/Liste/inform-guardian-2000a-kgk-avr-7-20dk-siyah-cg112inf01/ProductDetails.aspx?productId=bd100040&categoryId=36

---
    inform daha ucuz, fakat inform ürün tipini değiştirmiş, benim kullandığım farklıydı.
    memnun olduğum için yine inform mu alıyım, yoksa fazla para verip tunçmatik mi?

Memnun olduğunuz markanın ürünlerini almak daha mantıklı. Sisteminizin harcayacağı güze göre 1500 veya 2000 va alabilirsiniz.

• 
Sayfa: önceki 144145146147148
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.