Şimdi Ara

Bakan Varank'tan elektrikli araçlarda ÖTV zammı açıklaması (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
165
Cevap
1
Favori
14.584
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
93 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Zamlar sizin lüks ve şatafat sevdanızı, makam uçaklarınızı, makam araçlarınızı, sarayınızı, yazlıklarınızı, koruma ordunuzu finanse etmek için yapılmış olmasın?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Motor gücüyle mi lüksleşiyormuş elektrikli araçlar? Aracın lükslüğünü fiyatı belirler.

Vergilendirmede esas olan değerine göre ayrım yapılmasıdır. Bunu için de asgari ücret baz alınmalı.

Örneğin;

Yıllık bürüt asgari ücret 3.577,50TL x 12 = 42.930TL yapar.

Yıllık bürüt asgari ücretin 4 katına kadar olan otomobillerde (brüt 171.720TL) ÖTV olmamalı. Sonuçta insanların ulaşım ihtiyacı/özgürlüğü/hakkı var

Yıllık bürüt asgari ücretin 5 katı, 6 katı, 7 katı gibi aralıklarda uygun uygun oranlarda ÖTV konulabilir. Bunun 20-30 katı fiyatlarla araç alabiliyorsa %300-400 vergi talep edebilirler. Bu artık lüksün daniskası oluyor.

Asgari ücret arttıkça, halk refaha yaklaştıkça, daha üst modellerde ÖTV azalır ve daha eşitlikçi bir durum ortaya çıkar.

Motorun hacmiymiş gücüymüş gerisi hikaye. Madem öyle firmalar yazılımla gücünü 120KW olarak sabitler yine düşük dilimden satarlar. İsteyen de kırdırıp gücünü yükseltir. Firma da yazılımla oynanmış deyip garanti dışı bırakır... Herkesin işine gelir.

Tabi kime anlatıyorum ben...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kirk Lee -- 24 Eylül 2021; 20:54:38 >

• Ülkemizde ki saçma sapan vergilendirme dilimine maruz kalmaktan bıktık artık.

• quote:

Orijinalden alıntı: mehmet_clk

senin gibi boş boş konuşup heykel aşıkları mı yapacak güzel günleri. önce istanbulun ebesini şiirleyen ekonuzu görün. sizin gibiler ancak yabancı aşığı yapamazukcular sadece konusuyorsunuz.
    Sosyal medya trolleriniz.
    adın bizden gönlün yabancı diyecektim adında yabancıymış, derin maviii deyince çokmu abes oluyor da deepblueee yazmışsın köftehor :))))

hoşşt aktroll, git de az ötede havla 

• ÖTV bağımlısıyız diyemiyor da...

İthalatı kısmak ve ihracatı arttırmak istiyoruz değil mi? Bunu yaparken de mümkünse halka bir ekonomik çözüm sunmak istiyoruz. İdealimiz bu, yanlış mıyım? Ak partili kardeşimin de hayali bu. CHP'li kardeşimin de hayali bu. Benim gibi "anarşik"lerin de hayali bu.

Gelin şimdi nasıl yapılır anlatayım:

İlk etapta tüm ÖTV ve MTV sistemini değiştireceksin. Otomobilleri fiyat, ağırlık, büyüklük ve emisyonuna göre %1'lik dilimlerle vergilendireceksin. İnsanları ucuz, hafif, küçük ve az yakan araçlara yönlendirecek kesin çözüm bu. Önem çarpanları olacak ve en büyük etkiyi aracın fiyatı yapacak. Şimdi, böyle bir sistemde distribütör ne yapar? Elden geldiğince bir alt vergi dilimine girmek ve çok satarak para kazanmak için karlı olan en düşük fiyatı çeker.

Sen gene ilk etapta çok yüksek vergi almaya devam et. Ama bir hedefin olsun. Bu noktada çözümün hası geliyor. Sıkı durun:

İkinci el ithalatını açacaksın. Yüksek bir ÖTV ile açacaksın. Öyle bir ayarlayacaksın ki, ikinci el piyasası ilk etapta %7-8 falan düşecek. Daha fazla değil. Sonra 7 yıl boyunca her yıl ufak ufak ÖTV'yi indireceksin. Ama ikinci el ithalatından alınan ÖTV'yi daha çok indireceksin. Zamanla makas iyice açılacak. 7 yılın sonunda ikinci el ithalatında ÖTV sıfır, gümrük vergisi var sadece... Sıfır araçta da oldukça düşük bir ÖTV var...

Böylece zamanla sıfırı 18.000 Euro olan aracın 10 yaşında iken 2500 Euro olacak. Çünkü ikinci el oto ithalatı açık. Dünyada o araç kaç para ise üstüne maksimum %30 koy. Aracının ederi bu. Böyle bir değer kaybını dert etmeyecek bir gelir var mı bizde? Yok. Ne oldu? ÖTV'yi azalttık. Ama sıfır satışı, ithalatı da azalttık. Niye? Çünkü aracın ikinci el değerini de çok azalttık. 10 yılda 15.500 Euro para kaybedeceksin. Sıfır otomobil alır mısın? ikinci el ithalatının sebep olacağı ithalat da şu anki modelin tutar olarak belki yarısı kadar olacak.

Al sana cari açık önlemi. Hem insanlara ekonomik otomobil çözümü sundun. Hem otomobil dolandırıcılığı, pert toplama, perti kazasız diye saplama gibi işlerin dibine darı ektin. Çünkü ikinci el değersiz. Kaç para kazanabilirsin ki? Hem de ithalatı azalttın.

MTV ve yakıt fiyatındaki vergiyi doğru ayarlayarak ikinci el ithal edenlerin 5.7 Camaro'ya sulanmamasını da rahatlıkla sağlarsın.

Bunu yapmak için devletimizin ÖTV bağımlılığını sona erdirmek gerek. Yemez ve yedirmez isen ÖTV bağımlılığının sona erdirilebileceğini hepimiz biliyoruz. Tabii ki bir süre alacaktır. Ama zaten ÖTV'yi 7 yılda kademe kademe aşağı çekeceksin. Devletin ÖTV bağımlılığını kesmen de 5 yıldan uzun sürmez. Dolayısıyla birbirlerini çok rahatlıkla dengeler.

Ne oldu? 35 yaşındayım. İki dakikada çözdüm meseleyi. Memleketin yönetici kodamanları sorunu çözemiyor. Yersen... Bırak abi bu ayakları. "ÖTV bağımlısı obez bir devletiz" de, canımı ye.

Ama haberin olsun, o ÖTV'yi benden alamazsın. Gayet rahat bir hayatın içine doğmuş bir burjuva veleti olarak gündelik araç olarak 330.000km'de bir fusion kullanıyorum. 10 yıl daha kullanırım. Keyif istersem de iki tane klasik Amerikan aracım var. Onlara binerim. Canım isterse trafiğe geri kaydettiririm, istemezsem böyle takılırım. Sana gene vergi yaratmam yani. Kimi yoluyorsan yol. Çok para kazanırsam tekne alırım, sana gene böyle yanal vergilerden yaratmam. vergili diye dandik telefonu ikinci el alıp, 6-7 yıl kullanıyorum oğlum ben. İstesem osuruğumla alırım iPhone'u. Ama almıyorum, sana olan gıcığımdan... Alaman yani benden. Başkasından dilen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 24 Eylül 2021; 22:33:32 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İnsanlarla dalga geçiyorlar resmen. Kardeş tamam ÖTV olsun da insaflı ÖTV olsun. Orta sınıf araçta %80 ÖTV var. Neymiş ucuz lüks araç getiriyorlarmış da ondan ÖTV zammı gelmiş. O zaman lüks araçlara ÖTV koy. Orta sınıf araç 300 binden başlıyor onu da mı kaçak getirdikleri için devasa vergiler uyguluyorsunuz?

2023 seçimlerinde aklı olan parti ÖTV meselesini seçim beyannamesine sokar. Ya kaldırır, kaldırmayacak bile olsa ÖTV'nin belli oranı geçemeyeceğini açıklar. Bunlar devam ettikçe aldığımız nefese bile ÖTV gelir.

Sayın bakan açıklayamamış ama ben açıklayayım: Sayın Cumhurbaşkanımıza 20 milyona 4 tane Maybach, First Lady hanımefendiye ise yüzbinlerce liralık lüks çantalar ve saatler alınacağı için ÖTV zamına koyduk pardon zam yaptık.  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi McLaren64 -- 24 Eylül 2021; 22:45:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

ÖTV bağımlısıyız diyemiyor da...

İthalatı kısmak ve ihracatı arttırmak istiyoruz değil mi? Bunu yaparken de mümkünse halka bir ekonomik çözüm sunmak istiyoruz. İdealimiz bu, yanlış mıyım? Ak partili kardeşimin de hayali bu. CHP'li kardeşimin de hayali bu. Benim gibi "anarşik"lerin de hayali bu.

Gelin şimdi nasıl yapılır anlatayım:

İlk etapta tüm ÖTV ve MTV sistemini değiştireceksin. Otomobilleri fiyat, ağırlık, büyüklük ve emisyonuna göre %1'lik dilimlerle vergilendireceksin. İnsanları ucuz, hafif, küçük ve az yakan araçlara yönlendirecek kesin çözüm bu. Önem çarpanları olacak ve en büyük etkiyi aracın fiyatı yapacak. Şimdi, böyle bir sistemde distribütör ne yapar? Elden geldiğince bir alt vergi dilimine girmek ve çok satarak para kazanmak için karlı olan en düşük fiyatı çeker.

Sen gene ilk etapta çok yüksek vergi almaya devam et. Ama bir hedefin olsun. Bu noktada çözümün hası geliyor. Sıkı durun:

İkinci el ithalatını açacaksın. Yüksek bir ÖTV ile açacaksın. Öyle bir ayarlayacaksın ki, ikinci el piyasası ilk etapta %7-8 falan düşecek. Daha fazla değil. Sonra 7 yıl boyunca her yıl ufak ufak ÖTV'yi indireceksin. Ama ikinci el ithalatından alınan ÖTV'yi daha çok indireceksin. Zamanla makas iyice açılacak. 7 yılın sonunda ikinci el ithalatında ÖTV sıfır, gümrük vergisi var sadece... Sıfır araçta da oldukça düşük bir ÖTV var...

Böylece zamanla sıfırı 18.000 Euro olan aracın 10 yaşında iken 2500 Euro olacak. Çünkü ikinci el oto ithalatı açık. Dünyada o araç kaç para ise üstüne maksimum %30 koy. Aracının ederi bu. Böyle bir değer kaybını dert etmeyecek bir gelir var mı bizde? Yok. Ne oldu? ÖTV'yi azalttık. Ama sıfır satışı, ithalatı da azalttık. Niye? Çünkü aracın ikinci el değerini de çok azalttık. 10 yılda 15.500 Euro para kaybedeceksin. Sıfır otomobil alır mısın? ikinci el ithalatının sebep olacağı ithalat da şu anki modelin tutar olarak belki yarısı kadar olacak.

Al sana cari açık önlemi. Hem insanlara ekonomik otomobil çözümü sundun. Hem otomobil dolandırıcılığı, pert toplama, perti kazasız diye saplama gibi işlerin dibine darı ektin. Çünkü ikinci el değersiz. Kaç para kazanabilirsin ki? Hem de ithalatı azalttın.

MTV ve yakıt fiyatındaki vergiyi doğru ayarlayarak ikinci el ithal edenlerin 5.7 Camaro'ya sulanmamasını da rahatlıkla sağlarsın.

Bunu yapmak için devletimizin ÖTV bağımlılığını sona erdirmek gerek. Yemez ve yedirmez isen ÖTV bağımlılığının sona erdirilebileceğini hepimiz biliyoruz. Tabii ki bir süre alacaktır. Ama zaten ÖTV'yi 7 yılda kademe kademe aşağı çekeceksin. Devletin ÖTV bağımlılığını kesmen de 5 yıldan uzun sürmez. Dolayısıyla birbirlerini çok rahatlıkla dengeler.

Ne oldu? 35 yaşındayım. İki dakikada çözdüm meseleyi. Memleketin yönetici kodamanları sorunu çözemiyor. Yersen... Bırak abi bu ayakları. "ÖTV bağımlısı obez bir devletiz" de, canımı ye.

Ama haberin olsun, o ÖTV'yi benden alamazsın. Gayet rahat bir hayatın içine doğmuş bir burjuva veleti olarak gündelik araç olarak 330.000km'de bir fusion kullanıyorum. 10 yıl daha kullanırım. Keyif istersem de iki tane klasik Amerikan aracım var. Onlara binerim. Canım isterse trafiğe geri kaydettiririm, istemezsem böyle takılırım. Sana gene vergi yaratmam yani. Kimi yoluyorsan yol. Çok para kazanırsam tekne alırım, sana gene böyle yanal vergilerden yaratmam. vergili diye dandik telefonu ikinci el alıp, 6-7 yıl kullanıyorum oğlum ben. İstesem osuruğumla alırım iPhone'u. Ama almıyorum, sana olan gıcığımdan... Alaman yani benden. Başkasından dilen.

Merak etme "çözümü" onlarda biliyor, o kadar kafaları çalışıyor. Olay çözüm falan değil.

Cari açık falan hikaye, işin sadece masalı o, kimsenin umurunda değil. Konu sadece nasıl vergi toplarım.

Para benden çıkıyor, yemişim açığını.

• fiyatlara bak açıklamaya bak her şey dalga geçer gibi yok canım biz sizi dolandırıp soyar mıyız hiç 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Biyolog Chaegirab -- 25 Eylül 2021; 3:25:44 >
  • kibrit kutusundan farksız otomobiller 500 bin hatta 700 bin tl, yurt dışında bunlara binenlere gülerler.

• La varrakım bari elektirikli araçlara ötv almayın. Elin gavuru dünya daha temiz olsun diye elektrikli araç üretir kullanmaya teşvik eder, biz daha nasıl iyi vergi alırız diye düşünürüz..

• Kendileri lüks içinde yaşarken, halkın bu araçlara ulaşmasını kolaylaştırmaları gerekirken yaptıklarına bak.

Neymiş, lüks elektrikli araçları daha ucuza getirenlere karşı önlem almışlar..

Yemin ediyorum dalga geçiyorlar..

• quote:

Orijinalden alıntı: DJ_DISCO

Elbet günü gelecek o fiyat ortaya çıkacak. Bakalım yabancı adı altında şuanki arabalardan aldığınız fahiş yüklü vergileri togga iteleyecekmisiniz görücez.
    Togg fiyatı aynı segmentteki arabayla aynı fiyatta olacakmış.

Yani vergisi ıvırı zıvırı aynı olacak demek. Bir on sene sonra ancak alabilir hale geliriz.

Ülkemizde araç satım sektörü bambaşka bir sektör.
    Araç bir ihtiyaç değilde koluna lüks saat takıp, eline sigarasını koyan, saçma sapan sözler paylaşıp baba parasıyla geçinen birde ayfonu olan adam için üretilen bir makine satıcılara göre.

Araba alamıyorsun yaw şaka gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lextor -- 25 Eylül 2021; 11:22:36 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şu fiyatlarla yerli arabaya da sakın güvenmeyin. En az 750 bin lirası var en az. Memleket bitti.

• Bunların dini imanı para diyorum kimseye anlatamıyorum müstehak bu halka ama olan bizim gibi bilinçli vatandaşlara da oluyor keşke bu fiyatları sadece akp ye oy verenler ödese

• Kağnı arabasına da yakında %100 ötv gelir. Bu zihniyette o da lüks!!!

• 600 den aşa gelmez doru diyor hatta kur artışı vs vs derken 750

• MrRadon M kullanıcısına yanıt

Getirirler beklenir yani. Toynak vergisi falan. At eşek binmeye kalksan, yemlere zam serpiştirmek için bin takla atarlar.

• HiddeN_Ra kullanıcısına yanıt
    Hocam yanlız şöyle bir sorun var. Biz elektriği dışa bağımlı olmama adına termik santrallere ağırlık vererek kaydırdık. Yani elektrikli araçlar verim olarak daha iyi olsa bile üretilen yerdeki verim daha önemli. Dizel bile olsa emin olun kömürlü santralden gelen elektrikten daha az emisyon değerine sahiptir ki euro 5 6 dizeller emisyonu düşük araçlar.

Biz önce güneş, rüzgar vb yenilenebilir enerjileri elektrik üretiminde maximum kullanmalıyız. Elektrikli araçlar sonra bence.
    Zaten elektrikli yaygınlaşınca vergiler de ötvsi osu busu bu araçlarda net artacak. Ülkede devlet hangisi daha çok tüketiliyorsa ona daha çok vergi bindiriyor. Lpg 5 e dayandı dizel 7.5 benzin 7.9. Bk çıktı bu işin...

• Lüks araçları engellemek içinmişmiş ülkede lüks olmayan araç söyleyin bana. Asgari ücretle yemesen içmesen 10 yılda sıfır araba alırsın anca.
    Sayenizde 4 tekerlekten ibaret teneke kutular lüks oldu kına yakın!

• paranla istediğimizi alma özgürlüğümüz git gide azalıyor. içimize kapanıyoruz. yurtdışı ürünleri de alamaz olduk vergilerden. ülke parayı ihracattan kazanmıyor. üretim yok, alsat ihaleden para kaldır ülkesi olduk.

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.