Şimdi Ara

PC OYUNLARI İÇİN ALTIN ÇAĞ HANGİ DÖNEMDİR? ESKİ-YENİ PC OYUNLARI DEĞERLENDİRELİM :) (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
390
Cevap
3
Favori
26.293
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2004 yılıdır derim, belkide fps türünü bugün 1 numaralı oyun türü haline getiren
    HALF LİFE 2
    efsane DOOM 3
    crytek in ilk oyunu FAR CRY
    bu 3 oyunun gazıylada 2005 yılında da belkide bugüne kadar yapılmış en iyi yapay zekaya sahip oyun FEAR
  • 98-99-2000.
    Tüm klasikler bu senelerde çıktı nerdeyse.
  • pc oyunlarınınaltın yılını bilmem ama 98 yılında half life ile başlayan serüvenden sonra oyun piyasası çoştu resmen..artık tamamen bir sektör haline geldi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: qabRiéL

quote:

Orijinalden alıntı: toutatis

Diablo 2, Starcraft, Fifa 99, Age Of Empires II, Red Alert 3, Need For Speed II SE, Half-Life' ın ortak olarak buluştuğu yıl "1999"

Katılıyorum

• BİRAZ KONU DIŞI OLACAM AMA OUTLAW OYUNUNU HATIRLAYAN VAR MI ? ZAMANINDA PC MDE DEMO ÇOK TAKILMIŞTIM VAHŞİ BATI TEMALI FPS TARZI OYUN???
  • Bence 1998-1999 yılları hem PC hem de Playstation için altın yıllardı.Şun anki modern oyun kültürünün temellerini atan oyunların ilk örnekleri o yıllarda çıktı.Şu anda sıkı bir PC kullanıcısı olarak o zamanlar Playsatition kullanıyorum.98-99 yılında piyasaya çıkan hayran kaldığım PC ve PS oyunlarını şöyle sıralabiliriz :

PC

Aliens versus Predator
    Heroes of Might and Magic III
    Descent 3
    Half-Life (Win)
    Counter-Strike
    Homeworld
    Command & Conquer: Tiberian Sun
    FreeSpace 2
    Quake III Arena
    Baldur's Gate: Tales of the Sword Coast
    Unreal Tournament
    Driver
    Legacy of Kain: Soul Reaver
    Starcraft
    Thief: The Dark Project

Playstation
    Crash Team Racing
    Medal of Honor
    Silent Hill
    Resident Evil 2
    Resident Evil 3: Nemesis
    Final Fantasy VIII
    Tekken 3
    Gran Turismo 2
    Metal Gear Solid
    Syphon Filter

Bunlar aklıma ilk gelenler.Listedeki bütün PS 1 oyunlarını oynadım 2001 senesinde bilgisayar aldığımda ilk işim listedeki PC oyunlarına el atmak oldu.

Burdan yıl yıl hangi yıl hangi oyun çıkmış bakabilirsiniz :http://en.wikipedia.org/wiki/Table_of_years_in_video_gaming

• Bence 2003-2004 yılı..

COD, Warcraft III, Max Payne 2 gibi oyunular vardı 2003'te. Hele Max Payne 2 ya o ne oyundu öyle o grafikler falan gözümü gönlümü açmıştı o sıralar En az 10 kere bitirmişliğim vardır Max Payne 2'yi.

2004 yılı ise çoğu dehşet oyunun ama benim oynamaktan tırstığım oyunların çıktığı yıldı. Silent Hill 4 veya 3'tü galiba tam hatırlamadım birde Doom 3 vardı. 2'sinide 10'ar dakika oynamıştım CD'cide o kadar para baymama rağmen. Ve WoW ve LOTR BFME'nin çıktığı tarih bence hala ikiside müthiş oyun zaten WoW'u söylemeye gerek yok. BFME'de yorumsuz... BFME2 çıktıktan sonra pek oynandımı oynanmadımı bilmiyorum gerçi. Ayrıca her zeman sevdiğim Total War serisinin 2. oyunu olan Rome Total War bu senede çıktı (?). Rome Total War'ı hala oynuyorum, Empire ve Napoleon bi Rome kadar etmedi. Yakında Shogun 2 çıkacak o beni oyalar düşüncesindeyim.

Sonuç olarak bana göre 2003-2004 yılı en iyi oyun senesiydi. 2010 ise 2003-2004'ün ardından en iyi seneydi.

• Max Payne 2
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ghost Knight

Bence 2003-2004 yılı..

COD, Warcraft III, Max Payne 2 gibi oyunular vardı 2003'te. Hele Max Payne 2 ya o ne oyundu öyle o grafikler falan gözümü gönlümü açmıştı o sıralar En az 10 kere bitirmişliğim vardır Max Payne 2'yi.

2004 yılı ise çoğu dehşet oyunun ama benim oynamaktan tırstığım oyunların çıktığı yıldı. Silent Hill 4 veya 3'tü galiba tam hatırlamadım birde Doom 3 vardı. 2'sinide 10'ar dakika oynamıştım CD'cide o kadar para baymama rağmen. Ve WoW ve LOTR BFME'nin çıktığı tarih bence hala ikiside müthiş oyun zaten WoW'u söylemeye gerek yok. BFME'de yorumsuz... BFME2 çıktıktan sonra pek oynandımı oynanmadımı bilmiyorum gerçi. Ayrıca her zeman sevdiğim Total War serisinin 2. oyunu olan Rome Total War bu senede çıktı (?). Rome Total War'ı hala oynuyorum, Empire ve Napoleon bi Rome kadar etmedi. Yakında Shogun 2 çıkacak o beni oyalar düşüncesindeyim.

Sonuç olarak bana göre 2003-2004 yılı en iyi oyun senesiydi. 2010 ise 2003-2004'ün ardından en iyi seneydi.

2003-2004 teki bombaları unutmuşum.Warcraft 3,World of Warcraft,LOTR BFME Rome Total War hepsi defalarca oynayıp bitrdiğim oyunlar.Bunlara ek olarak Silent Hill 3,Silent Hill 4 ve Battlefield Vietnam adeta hayatım bir parçası haline gelen oyunlardı. Sanırım şu yıll yada yıllar oyun dünyasının altın yılıdır gibi bir kanıya varmak yanlış olacak.Çünkü her yıl çıkan oyunları güzelliği ayrı ayrı oluyor.Heryıl oyun dünyası bize yeni süprizler yapıyor.

• diablo 3un çikacagı yil
  • bence son zamanların en iyi yılını geçiriyoruz
  • 2007 diyebilirim çünkü Cod MW, Crysis ve sanırım GTA IV u yıl çıktı.
  • Konu ilerlemiş...

Genel olarak ilk mesajımda belirttiğim iki dönem ön plana çıkmış. Demek ki aklın yolu bir... Herkes 98-99 ve 2003-2004 dönemlerinden bahsediyor. Tabi 2007'de önemli ve aslında 2010 da ama ilk başta dediğim gibi artık eskisi kadar vurucu hadiseler yaşanmıyor. 2010'da DX11'in de gazı ile birçok oyun sunuldu ama yok işte. MafiaII bile Mafia'nın adını rezil etti. Bir tek gözüme görünen SCII ile BFBC2 var. Gerisi boş geliyor bana.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dante

Valla diğerlerini bilemem de, Half Life 2'nin çıktığı sene PC için inanılmaz özel bir sene olmuştu. Yanında FarCry, Doom 3 gibi oyunlarla birlikte bu 3 "klasik" oyun bir anda gelmişti. Cidden klasiklerdi.

Hatta o dönemde bu oyunları oynamak için öyle bir ekran kartı arayışlarına girmiştim hala unutmam incelemeleri vs. x800xt ler 6800gtx'ler falan çıkıyordu. 6600gt almıştım da kurtulmuştum o dertten. ne güzel bir dönemdi yav. bir daha o kadar heyecanlandığım benim için özel olan bir sene olmadı. tüm oyun dünyası kenetlenmiş bekliyordu bu oyunları.

Arkasından da Crysis'in çıktığı sene diyorum. Malum, hala onu geçebilen tek bir oyun yok görsellikte. Çok vurucu gelmişti. Gelene kadar ağzımız açık videolarına bakıyorduk. Hala da oynarken ağzım açık kalır zaten o grafiklere.

Aslında ekran kartları arasındaki çekişmeler önemli. DX9 rekabetinin yaşandığı dönem olan 2003 ve 2004 dikkat çekici. Bunun yanısıra DX10'un ortaya çıkıp rekabetin körüklendiği 2007 de önem arz eden bir yıl oluyor. Şuanda da DX11 mevzusu nedeniyle PC oyunlarında yükseliş var. 2010 bu nedenle beğeniliyor. Ama açıkcası ben pek beğenmiyorum. Zaten zorlarsak, birçok dönemin 2010 gibi geçtiğini görürüz.

Crysis konusuna ayrıca değinmek gerekir aslında. Yeni nesil oyunların öncüsü olabilecekken, konsol hakimiyetindeki piyasa buna izin vermedi. Oysa Crysis tutsa, belki de çok daha fazla özgür oynanışa sahip, görsel olarak çok daha iyi olan ve fizikleri ile etkileşimi ile öne çıkan daha nice oyun görebilirdik.

• Age of Mytology çıktığıdna başından kalmadan oynamışdım aynı şekilde pes6 zamanındada
    pc oyunlarının altın çağı 2006-2008 senesidir
    cod2/ cod4 / nfs carbon /gta san andreas /pes6 /sims2 buna sebep olan bazı oyunlardan
  • Oyunlarin cogunun ismi yazilmis ve yil bazinda da belirtilmis ama ben farkli bir acidan bakip N-Vidianin Ge-Force serisini cikartip high end ekran kartlarinda mutlak ustunlugu elde ettigi donemi altin cag olatak nitelendirebilirim. Woodoo ve TNT serilerinden sonra resmen bir sicrama yasanmisti sanki. Oyunlardaki dev gorsel gelisimin yanisira Sound Blaster ile DD ve Surround kavramlarina kavusup iyice oyunlarin icine dalmistik. Ben oyunlari(ve tabi filmleri) gozluk kullanmadan 3D olarak gorebilene kadar o donemi altin cag olarak kabul edecegim. Bence gozluk kullanmadan 3D goruntu gormek, gorsel anlamda mihenk tasi olacaktir ve o gunlerin cok uzak oldugunu da dusunmuyorum.
  • 98-99 yılları bugün hala devamlarını oynadığımız artık klasikleşmiş serilerin başlamış olduğu yıllar olması nedeni ile bence en iyi yıllardır. Diablo, Baldur's Gate, Starcraft, Unreal, Half-Life, Gran Turismo gibi daha adını sayamayacağım bir dünya klasik bu dönemde oyun piyasalarına sunuldu. 2003 yılı da çok özel bir yıldır ama ilklerin yaşandığı 98-99 dönemi ile kıyaslanamaz bile...
  • güzel bir yazı ben de oyuna2001 de başladım o dönemde
    ilk oynadığım oyun max payne idi
    sonra medal of honor allied assault
    sonra wolfenstein oynadım
    silent hill 2 geldi devamında
    half life
    battlefield...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OguzhanKeskinbalta -- 26 Mart 2011; 22:17:55 >
  • Bence 90'larin basi ile 2000'in sonu. Cunku bugun bile oynadigimiz bir cok oyunun ve mantigin temelleri o donemde atildi.
  • 1998 half life

bu oyun devrim yaptı bilgisayara bakış açısını değiştirdi.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.