Şimdi Ara

Microsoft Mülakat Tecrübem (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
137
Cevap
99
Favori
32.989
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Başarlılar diliyorum, benim de hayalim İskandinavya
  • quote:

Orijinalden alıntı: OnurJAM

Dilden çok algoritma bilgisi önemli, benim MS'e gönderdiğim CV'mde yalnızca cok iyi bildiğim diller olan C/C++ ve Java yazıyordu. Bunların dışında çok derin olmayarak bildiğim PhP, Python, Haskell vs gibi dilleri yazmadım, niceliğe bağlı değil yani.

buna kesinlikle katılıyorum, altına imzamı atarım. Büyük firmalar programlama dilinden çok algoritma bilgisi arar. Ama ne yazık ki ülkemizde bu durum böyle değil. Firmalar programlama uzmanı arıyor, ama tercihini bilgisayar mühendisinden yana kullanıyor üstüne üstlük birde java istiyor. bana üniversitelerde java öğreten bir üniversite gösterin? bilgisayar mühendisi programlamacı değildir işi koordine eder her ne kadar koordinatör görevi yapmasada. Daha çok sistemle uğraşır. Gelde bunu Türkiye'deki iş bilmezlere anlat.

• quote:

Orijinalden alıntı: PROOF#

quote:

Dilden çok algoritma bilgisi önemli, benim MS'e gönderdiğim CV'mde yalnızca cok iyi bildiğim diller olan C/C++ ve Java yazıyordu. Bunların dışında çok derin olmayarak bildiğim PhP, Python, Haskell vs gibi dilleri yazmadım, niceliğe bağlı değil yani.

buna kesinlikle katılıyorum, altına imzamı atarım. Büyük firmalar programlama dilinden çok algoritma bilgisi arar. Ama ne yazık ki ülkemizde bu durum böyle değil. Firmalar programlama uzmanı arıyor, ama tercihini bilgisayar mühendisinden yana kullanıyor üstüne üstlük birde java istiyor. bana üniversitelerde java öğreten bir üniversite gösterin? bilgisayar mühendisi programlamacı değildir işi koordine eder her ne kadar koordinatör görevi yapmasada. Daha çok sistemle uğraşır. Gelde bunu Türkiye'deki iş bilmezlere anlat.

Bence de, çünkü düşünürseniz, biir program birçok dil ile yazılabilir avantajlı veya dezavantajlı olarak, ama ne kadar çok algoritma bilginiz varsa, o kadar karmaşık, komplike ve uzun algoritmalar yazabilirsiniz, yani dil elbet rayına oturtulur bir şekilde ki bana bir bilgisayar mühendisi programlamaya başlarken, Algoritma ve Veri Yapıları kitapları okumamı tavsiye etmişti. Türkiye'deki bilgisayar mühendisliği piyasasına gelirsek yine mühendis olan birçok insan her alanda Türkiye'deki mühendislerin patronların kalıpları içinde çalıştığını ve gerçek anlamda üretkenlik ve tasarımcılıktan koparak mühendislik yapamadığını söylüyorlar, ayrıca şirketlerin çoğu kendinizi ne kadar geliştirdiğinize, yaptığınız işin kalitesine değil, elinizdeki sertifikaya ve üniversite diplomasına bakıyormuş, yani anlayacağınız bir nevi belge piyasası haline geldiğinden bahsediyorlar Türkiye'nin. Bu sadece bilgisayar alanında değil elektrik mühendisi olan kuzenimde aynı sorunların o sektördede görülebildiğinden bahsediyor.

• Gerçekten çok takdir ettim. Başarılarının hız kesmeden devam edeceğini umuyorum.
    Seattle dan haberleri bildirirsin artık.

-Bende yeni işe başladım (MS da degil tabiki =))) ) fakat henüz projelere beni dahil etmediler. Hadi hayırlısı.
  • Yıllık olarak yaklaşık bi ücret söyleyebilir misin. 100-150k $ aralığından falan gibi.

Sonuçta tam rakamı söylemiyorsun. SOrun teşkil edeceğinide sanmıyorum. Sende teklif verirken netten gördüğün bilgilere yakın bi fiyat söylemişsindir. Bari nette gördüğün fiyatları söylesen (:
  • Hocam hayırlı olsun cidden sevindim senin adına.

Ben de bu sene bilgisayar müh. okumaya başlıyorum.Hedeflerim seninki kadar büyük değil ama Türkiye'de iyi bir şirkette çalışmak istiyorum.Okul ismi elbette önemli fakat sonuçta şirketler test falan hazırlıyorlardır.Oralarda kendini gösterebilen insan isterse en kötü okuldan mezun olsun sorun olmaz diye düşünüyorum.İş kendini geliştirmeye bakar diyorum ama ne kadar doğru emin değilim.
  • Tebrikler, bir Microsoft fanı ve bilgisayar mühendisliği adayı olarak yazınızı zevkle okudum.Yeni iş hayatınızda başarılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: exe_genesis

Yıllık olarak yaklaşık bi ücret söyleyebilir misin. 100-150k $ aralığından falan gibi.

Sonuçta tam rakamı söylemiyorsun. SOrun teşkil edeceğinide sanmıyorum. Sende teklif verirken netten gördüğün bilgilere yakın bi fiyat söylemişsindir. Bari nette gördüğün fiyatları söylesen (:

150k giriş ücreti vermez hiç bir firma, tahminen 70k + benefit lerle başlatır 2-3 sene sonra 100k civarı olur.
  • Valla kendimden utandım seninle aynı yaştayız fakat ben üniverste 2. sınıfa giderken sen microsofta çalışıyor olucaksın . Cidden tebrik ettim .
    Şuan yarım yamalak c biliyorum fakat yanında hangi dili önerirsin?
  • Dostum yazını soluksuz okudum. Can-ı yürekten tebrik ederim seni. Senin adına sevindim ve bir o kadar da kıskandım doğrusu Bende 2. sınıfa bu sene geçtim ve yazılım mühendisi olacağım Allah izin verirse. Çok iyi bir iş çıkarmışsın. Ayrıca yazında belirttiğin kitabı da almayı düşünüyorum madem bu kadar yararı oldu sana :) Umarım bende senin gibi bir yere gelebilirim ileride. Önemli olan istemek ve o amaç doğrultusunda çalışmaktır bence. Tekrar tebrik ederim ve başarılarının artarak devam etmesini dilerim dostum

Edit : Düzeltme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cembu1991 -- 20 Ağustos 2011; 4:20:05 >
  • Helal olsun valla tebrikler
  • Tekrar merhaba arkadaslar, daha önce de belirttiğim gibi pek internet erişimim cok az ve bunu Microsoftla olan maillesme, ailemle ve arkadaslarımla haberlesme vs. için de kullanmak durumundayım o yüzden geç cevaplar için kusura bakmayın.

@Mr. Pink teşekkürler dostum umarım istediğin ülkeye gidersin.

@r_samur Tesekkürler, seattle'da ilk haftamı gene burada anlatırım. İşinde de başarılar dilerim.

@exe_genesis Dostum ücret konusuna hic girmek istemiyorum, yazının ve konunun amacı dısında. Ama tatmin edici bir miktar :)

@kkratos Dogru söylüyorsun, önemli olan bireyin kendi kalitesi ve bu kaliteyi ne kadar dısarda reklam edebilidğin. Basarılar dilerim.

@alican35 Tesekkür ederim :)

@Rotflmao Haklısın 150bin cok cok ucuk bir miktar hele ki direk üniversiteden alınan college hirelar için. Bu miktarı alabilmek için şirketin aradığı spesifik görevleri yerine getirebilecek iş tecrübesine sahip bir mühendis olmak gerekir.

@Trio Tesekkürler. Yarım yamalak C'yi derinlemesine ögrenmeni tavsiye ederim. Eger illa ikinci bir dil ögreneceksen object oriented bir dil (Java öneririm) veya script dillere bakabilirsin.

@Cembu Tesekkür ederim. Art of Software Testing kitabı yazılım testi için güzel bir kaynak.

@Final Impact Tesekkürler :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Rotflmao

quote:

Orijinalden alıntı: exe_genesis

Yıllık olarak yaklaşık bi ücret söyleyebilir misin. 100-150k $ aralığından falan gibi.

150k giriş ücreti vermez hiç bir firma, tahminen 70k + benefit lerle başlatır 2-3 sene sonra 100k civarı olur.

Bizde soruyoruz zaten ne kadar diye. Direk başlayana 150k vermezler tabi (: Ayrıca başlangıç olarak 100k fazla bir rakam değil (benefitler dahil).

Bonuslar falan dahil yıllık yaklaşık 100k alırsın diye tahmin ediyorum. Bonussuz falan net maaşda 75-80 alırsın gibi. Tahminlerin bu yönde. Benefit dahil 75k dan az alacağına ihtimal vermiyorum.

@OnurJAM@ Tekrardan hayırlı olsun. Herşeyden önemlisi iyi bi tecrube olacak senin için. Abd yaşama şansı da bonusu.

• http://answers.yahoo.com/question/index;_ylt=AqWMTnL9TK2PlLqjdz5O04zty6IX;_ylv=3?qid=20110813200143AA0d9aA

Mathew Miles'ın cevabını okuyun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi un.real -- 20 Ağustos 2011; 22:32:49 >
  • quote:

Tekrar merhaba arkadaslar, daha önce de belirttiğim gibi pek internet erişimim cok az ve bunu Microsoftla olan maillesme, ailemle ve arkadaslarımla haberlesme vs. için de kullanmak durumundayım o yüzden geç cevaplar için kusura bakmayın.

@Mr. Pink teşekkürler dostum umarım istediğin ülkeye gidersin.

@r_samur Tesekkürler, seattle'da ilk haftamı gene burada anlatırım. İşinde de başarılar dilerim.

@exe_genesis Dostum ücret konusuna hic girmek istemiyorum, yazının ve konunun amacı dısında. Ama tatmin edici bir miktar :)

@kkratos Dogru söylüyorsun, önemli olan bireyin kendi kalitesi ve bu kaliteyi ne kadar dısarda reklam edebilidğin. Basarılar dilerim.

@alican35 Tesekkür ederim :)

@Rotflmao Haklısın 150bin cok cok ucuk bir miktar hele ki direk üniversiteden alınan college hirelar için. Bu miktarı alabilmek için şirketin aradığı spesifik görevleri yerine getirebilecek iş tecrübesine sahip bir mühendis olmak gerekir.

@Trio Tesekkürler. Yarım yamalak C'yi derinlemesine ögrenmeni tavsiye ederim. Eger illa ikinci bir dil ögreneceksen object oriented bir dil (Java öneririm) veya script dillere bakabilirsin.

@Cembu Tesekkür ederim. Art of Software Testing kitabı yazılım testi için güzel bir kaynak.

@Final Impact Tesekkürler :)

Hocam pm e cevap atar mısınız?

• Arkadaşlar dediğim gibi para tartışmasına hiç girmiyorum :)

@omer kusura bakmayın oldukca fazla pm alıyorum, sizinkini cevapladığımı düşünmüştüm
  • Gercekten Tebrikler.
  • harika bir başarı tebrik ederim

bende bu sene bilgisayar mühendisliği bölümüne başlayacam bi 4 sene sonra belki aynı yerde çalışıyor oluruz kim bilir
  • Tebrikler arkadasim, cogu insanin basarmak istedigi seyi bu yasta basarmissin. Yazdigin konuyu tamamen okudum bir bilgisayar muhendisligi okuyan bi ogrenci olarak hayran kaldim desem yalan olmaz, basarilarinin artarak devam etmesini dilerim
  • Harikulade. Tebrik ederim ve başarılarının devamını dilerim
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.