Şimdi Ara

MERCEDES OTONOM SÜRÜŞTEYKEN KAZA YAPTIM ZARARIMI KARŞILATMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
2.904
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, 2022 eqe model elektrikli aracımla istanbul havalimanı otobanındayken otonom sürüşüm açık bir şekilde ilerliyordum. Yolda kapatılan yolu belirtmek için otoban üzerine sabitlenen ve gittikçe yolları daraltan plastik dubalara otonom sürüş elektroniği dubaları algılanamadığından ve süratimi azaltmadığından çarptım. tabi benimde dikkatsizliğim yok desek yalan olur. araç kendi kendine gidiyor kendi kendine fren yapıyor gerektiğinde diye çok aşırı dikkat etmedim ve otobanda olduğumdan 140 ile gidiyordum. süratim yüksek olduğu için ön tamponda çizikler kaputta ise göçükler oluştu. ayrıca kaputtaki yıldız armaı düştü kayboldu. şimdi benim merak ettiğim soru şu otonom sürüşün güvenliğinin yetersiz gelmesi sebebiyle zararımı karşılamalarnı mercedesten talep edebilir miyim? böyle bir hakkım var mı? nasıl bir yol izlemeliyim?

Şimdiden yanıtlarınız için teşekkür ederim...

• kusura bakmayın da Moueson bence gayet haklı. bildiğim kadarıyla hiçbir ülke henüz otonom sürüşü yasal olarak kabul etmedi. ya canlıya çarpsaydınız, o canın bedelini nasıl ödeyecektiniz? ayrıca bu ne şımarıklık, direksiyon başındayken (zaten otomatik olan bir araçta) hasbelkader direksiyonu tutmaktan daha önemli ne işiniz olabilir ki?

Otobanda 140'la gidicem. Kontrolü yarı otonoma bırakıcam, kaza gerçekleşene kadar dikkatim yolda olmayacak.

Sonrasında da Mercedes'e otonomunuz dandik diye dava açabilir miyim diye forumda başlık açıcam.

Şahsen ben bu başlığı utanır açamazdım.

Git bir fakir fukara sevindir. Şansına refüje, araca girmemişsin.

Öncelikle geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkür ederim! Tanışmadığınız bir insana hitap ederken senli benli değilde siz şeklinde hitap etmenizi tavsiye ediyorum. Bana burada mercedesin avukatıymış gibi davranmayın!Böyle bir hakkımın olup olmadığını öğrenmek için bu foruma girip bilgi almak istedim. Ben zaten yoldan gözümü ayırmamam gerektiğinin farkındayım ve dikkatsizliğimin karşılığını bir güzel aldım. ancak mercedes gibi bir firma böyle bir teknoloji sunuyor ise aracın karşısındaki engel için uyarı veya frenleme yapması gerekiyor. Güvenlik konusunda Kendinden bu kadar emin bir firmanın böyle bir zaafiyeti göstermemesi gerekiyor. Biz bu araçlara milyonlarca lira para veriyoruz. Sadece görüntüsü ve hızı için mi?
    Bu forumda Mercedes kullandığınız için kimse sizi haklı görmez. Onlar Egeaya binerken siz elektrikli otonom araçla kaza yaparsanız ancak bu özelliği kullandığınız için siz haksız olursunuz.

Gel gelelim sizin de ihmaliniz olan bu durumda üreticinin deklare ettiği bir düzenleme olmaksızın iyi niyet garantisi dışında pek de hak iddia etmeniz mümkün değil çünkü bırakın ülkemizi, dunyanin gelişmiş ülkelerinde bile sigorta şirketlerini de bağlayan böyle bir düzenleme yok. Volvo’nun kendi insiyatifi ile aldığı bir garanti mevcut o da her ülkede geçer mi bilinmiyor.

Bu makaleden faydalanabilirsiniz.https://byrddavis.com/who-is-liable-when-a-self-driving-car-causes-a-crash/
  • araç içinde ve dışında kamera oluyor genelde elektrikli araca biniyorsunuz tahminimce ondada vardır en ufak bi hata dahi olsa sistemsel,mercedes geri dönüş yapar size.Kanıtlayabilmeniz açısından elde tutarlı somut bi kanıt varsa sizin için tabikide daha iyi olur ama tüketici heyetine başvurarak olan durumu anlattığınızda en kötü mahkemeden belki bir sonuç çıkabilir.

Bu arada geçmiş olsun en ufak çizikler ve göçükler o denli bi araç için fazla bi masraf çıkartmıştır önemli olan sağlınız böyle bi hatayı bir daha yapmamanızı umarım,yapay zekaya bu kadar güvenmemek gerek.

• Burada suçlu sensin Mercedes değil . Mercedes senin zararını karşılamak zorunda değil . Otonom sürüş demek araç tamamen kendi kendine gitsin bende keyif yapayım demek değildir. Gözün sürekli yolda olmaliydi . Ya daha büyük bir kaza yaşasaydın ne olacaktı. Bu kadar sorumsuzluk olmaz!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Moueson kullanıcısına yanıt
    Öncelikle geçmiş olsun dilekleriniz için teşekkür ederim! Tanışmadığınız bir insana hitap ederken senli benli değilde siz şeklinde hitap etmenizi tavsiye ediyorum. Bana burada mercedesin avukatıymış gibi davranmayın!Böyle bir hakkımın olup olmadığını öğrenmek için bu foruma girip bilgi almak istedim. Ben zaten yoldan gözümü ayırmamam gerektiğinin farkındayım ve dikkatsizliğimin karşılığını bir güzel aldım. ancak mercedes gibi bir firma böyle bir teknoloji sunuyor ise aracın karşısındaki engel için uyarı veya frenleme yapması gerekiyor. Güvenlik konusunda Kendinden bu kadar emin bir firmanın böyle bir zaafiyeti göstermemesi gerekiyor. Biz bu araçlara milyonlarca lira para veriyoruz. Sadece görüntüsü ve hızı için mi?

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • MWalker kullanıcısına yanıt
    Sistemsel bi hata olduğunu düşünmüyorum, dubaları algılamıyor anladığım kadarıyla sadece araç ve yayaları algılıyor gibi geldi. Biraz daha araştıracağım eğer ki benim faydama olacak bir geri dönüş alabileceğimi düşünürsem üzerinde durup ilgili mercilere başvuracağım.

Haklısınız yapay zekaya bu kadar güvenmemek gerek biraz geç anladım bunu.

• Sanırım bir hak iddia etmeniz için markanın bir taahhüdü olması lazım.

• Mokali Amca kullanıcısına yanıt

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-F43B8C5E5 -- 6 Mart 2023; 19:6:47 >
  • ercansavdi E kullanıcısına yanıt

kusura bakmayın da Moueson bence gayet haklı. bildiğim kadarıyla hiçbir ülke henüz otonom sürüşü yasal olarak kabul etmedi. ya canlıya çarpsaydınız, o canın bedelini nasıl ödeyecektiniz? ayrıca bu ne şımarıklık, direksiyon başındayken (zaten otomatik olan bir araçta) hasbelkader direksiyonu tutmaktan daha önemli ne işiniz olabilir ki?

• level 3 otonomda almanyada sanırım sorumluluk aldığı durumlar varmış. o durumlara girse bile TRde kimse böyle bi topa girmez.

arenaev.com
    Mercedes takes legal responsibility if you crash with Drive Pilot turned on
    https://m.arenaev.com/mercedes_takes_legal_responsibility_if_you_crash_with_drive_pilot_turned_on-news-90.php
  • Bu forumda Mercedes kullandığınız için kimse sizi haklı görmez. Onlar Egeaya binerken siz elektrikli otonom araçla kaza yaparsanız ancak bu özelliği kullandığınız için siz haksız olursunuz.

Gel gelelim sizin de ihmaliniz olan bu durumda üreticinin deklare ettiği bir düzenleme olmaksızın iyi niyet garantisi dışında pek de hak iddia etmeniz mümkün değil çünkü bırakın ülkemizi, dunyanin gelişmiş ülkelerinde bile sigorta şirketlerini de bağlayan böyle bir düzenleme yok. Volvo’nun kendi insiyatifi ile aldığı bir garanti mevcut o da her ülkede geçer mi bilinmiyor.

Bu makaleden faydalanabilirsiniz.https://byrddavis.com/who-is-liable-when-a-self-driving-car-causes-a-crash/

• Henüz trafik kanunlarında bu tarz kazalarla ilgili gerekli düzenlemeler yapılmış değil. Sizin durumunuz daha çok marka insiyatifinde yardımcı olunabilecek bir durum. Ama genelde bu sistemleri devreye alırken, bunların yardımcı sistemler olduğu ve asıl sorumluluğun sürücüde olduğuna dair onay ekranı oluyor dolayısıyla marka da sorumluluğu sürücüye atıyor. Neyse ki size veya çevrenize zarar verecek bir kaza olmamış. Bununla geçmiş olsun.

• Geçmiş olsun araç kamerası varmı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam maalesef hiçbir şey yapamazsın.

Bu aracın kılavuzunda da, multimedya ekranında da her yerde de sorumluluğun sürücüde olduğu yazıyor. Zaten mantıken de şu anda bunlar tamamen destek amaçlı kullanılan sistemler. Uçaklarda da otopilot var yıllardır hem de en babasından ama kokpitte iki pilot var. Basayım gitsin kendi kendine kalksın insin olayı nasıl yoksa bunda da aynı.

Ha bunu fark etmeli miydi, bu teknoloji ve yazılım dünyasında evet. Ama işte sıkıntı olunca kimse de topa girmez şu anda.

Geçmiş olsun.

• mercedes almanyaya mail atsanız ve sosyal medyada paylaşsanız belki kötü PR olmasın diye güzellik yaparlar. tek o geliyor aklıma. çünkü dubayı göremeyen otonom sürüş direk kötü reklam.

• [__Zahid__] kullanıcısına yanıt
    Mantıklı geldi ancak sosyal medyada paylaşmakla uğraşmak istemiyorum. Ama yinede şansımı deneyip mail atmayı düşünüyorum.
    dialog@daimler.com
    Böyle bir adres buldum internette gezinirken doğru mail adresi mi acaba bilginiz var mı?

• Emekkk kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler, yok maalesef. Ancak tahminime göre şu an üç tane dubayı yola koyup otonom sürüşü açıp yola çıkarsak deneme amaçlı yine algılamayacaktır diye düşünüyorum.

• Bir avukattan danışmanlık al ücreti mukabilinde araştırıp dönüş yapsın. Otonom sürüşün bizim mevzuatımızda adı dahi geçmiyor. Bir yüksek mahkeme kararına dahi denk gelmedim. Sorduğun herhangi bir kişinin özel olarak bu konuda tez yazmadığı araştırma yapmadığı vs durumlarda sana doğru ve net bilgi vermesi mümkün değil.

İlk düşüncem bu konuda kesin olmamakla beraber fikrinin doğru olabileceği yani neden olmasın zarar Mercedes'e yüklenebilir. İlk aklıma gelen TBK THKH ayıp hükümleri otonom sürücü sisteminin kendisinden beklenen vasıfları sağlamaması ürün satılırken duba gibi cisimleri algılayıp rotayı ona göre belirlediği vaat edilmişse bunu yapamadığı özelliğin doğru çalışmadığı ispatlanırsa ayıp nedeni ile meydana gelen maddi zararı karşılamak zorunda...

Kusur yönünden ise tam veya sürücü destekli sürüş desteklerinin kusurlu olmayacağını öngören bir düzenleme de yok yasalarda istisnai de olsa yolun kazaya meyilli olması yapımının hatalı olması nedeni ile kazada KGM nin kusuru olduğunu tespit eden raporlar yazıldı neden mercedes e kusur çıkmasın olabilir ve gelecekte bu türden firmaları kusurlu bulan mahkeme kararları göreceğiz bence...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Storm Raider -- 7 Mart 2023; 2:15:19 >

• otonom zımbırtısında hız limiti, göz takip kamerası, uzuvlara duyarlı sensör vs vs teknolojiler yok mu. yada varda bu tipler dikkate mi almıyor anlamış değilim.

• Oncelikle otonom degil, yari otonom. Arac direksiyonu tut diye uyarmiyor mu seni

Kaskodan yaptirirsin, bu da sana ders olmus olur. O sistemler direksiyonu birakmak icin degil, istemsiz uyuklama gibi durumlarda kaza yaptirmamak ve konforu artirmak icin

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.