Şimdi Ara

İtalya-Paris Rehberi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
8
Favori
1.364
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, geçtiğimiz yaz 1 aylığına İtalya-Paris turu yapmıştım ve geç de olsa bununla ilgili bir rehber yazmaya karar verdim.Konuyu basitçe bölümlere ayıracağım böylece incelemeniz çok daha kolay olacak.Bu konuda kullanacağım fotoğrafların tamamı bana ait, tamamı Canon EOS 600D ile çekildi, sizlere göz ziyafeti sunmayı umuyorum.Soracağınız sorular varsa lütfen sormaktan çekinmeyin, elimden geldiğimde yardımcı olurum.Keyifli okumalar.

İtalya

1.Kısım/İtalya Genel

2.Kısım/Nereler Gezilir, Gezi Tavsiyeleri

3.Kısım/İtalyanlar, Günlük Hayat

4.Kısım/Nerelerden Uzak Durulmalı

5.Kısım/Ulaşım

6.Kısım/Maliyet Tablosu

7.Kısım/Gidecek Olanlara Tavsiyeler

8.Kısım/Fotoğraflar

1.Kısım/İtalya Genel
    İtalya'yı tek bir cümleyle özetlemem gerekse baştan aşağı tarih ve pizza kokan bir ülke derdim.En küçüğünden en büyük şehirlerine kadar her yerde tarihi dokuyu çok güzel korumuşlar.Özellikle Roma'da en olmadık yerde bile yüzlerce yıllık yapılar görebilirsiniz.Damak zevki gelişmiş bir ülke diyebilirim, kıyıda köşede kalmış, köhne pizzacılar bile bizim burada yediğimiz pizzalardan 10 kat daha güzel pizza yapıyorlar, bunların dışında İtalya için Avrupa'daki Türkiye diyebilirim.Teferruata diğer kısımlarda gireceğim.

İtalya'da kaldığım 1 ay boyunca kuzey İtalya'nın bir kısmını gezdim, fazla gezdiğim söylenemez fakat gezdiğim yerlerin de altını üstüne getirdim.Liseden arkadaşımla, arkadaşımın ablasının Pistoia şehrindeki evinde kaldık, Floransa'ya çok yakın olan bu şehir tam anlamıyla emekli şehriydi.Bunun dışında Roma, Venedik, Pisa, Cinque Terre ve Floransa'ya gittim.Cinque Terre kesinlikle görülmeye değer, aslında İtalya'nın her şehri görülmeye değer diye düşünüyorum.Roma'ya gidecek arkadaşlara tavsiyem ; kesinlikle en az 3 gün ayırın yoksa tadını çıkaramazsınız.Venedik ise en fazla 2 gününüzü alacaktır, dar sokaklarda kolaylıkla kaybolabilirsiniz.Pisa Floransa ve Cinque Terre ise 1 günde gezilebilecek yerler.Pisa'da o meşhur pozu vermeyi unutmayın, Cinque Terre'de ise bardakta satılan karışık kızartmayı deneyin, oraya has bir lezzet olmuş artık, Floransa'da ise bol Ezio Auditore moduna girebilirsiniz

3.Kısım/İtalyanlar, Günlük Hayat
    İtalyanları sevemedim, pratik zekaları yok.Ufak bir sorunla dahi karşılaşsalar tıkanıp kalabiliyorlar ve inisiyatif kullanmaktan yoksunlar.Bunların dışında gayet yardımsever ve zararsız insanlar, polisleri ise sert adamlar, suça bulaşmamanızı tavsiye ederim.İtalya'da günlük hayat çok sıkıcı, öğlen 1 ile 4 arası tüm dükkanlar kapanıyor (büyük şehirler dışında) dışarıdaysanız ve gidecek bir oteliniz yoksa geçmiş olsun, sıkıntıdan patlamak nedir çok iyi anlayacaksınız.Dikkatimi çeken bir şey vardı, bana ekonomik krizden ötürü süpermarketlerin çalışan kısıntısına gittiğini ve bu sebepten ötürü marketlerde çok fazla sıra bekleyebileceğimi söylemişlerdi, cidden öyleymiş.5-6 dakika sıra beklediyseniz şanslısınız.

Fazla olmasa da İtalya'da pislik insanlar da var.Özellikle dilenciler o kadar fazla ki, resmen keyfinizin içine ediyorlar.Dilencilerden ve sokakta saat vs satan elemanlardan uzak durun, elinizi verirseniz kolunuzu kaptırırsınız.

5.Kısım/Ulaşım
    İtalya'nın en kullanılabilir ulaşım sistemi demiryolu.Ülkenin her yerine tren ile gidebilirsiniz demiryolu ağları muhteşem.Trenitalia isimli şirket (sanırsam devletin) üstlenmiş demiryolu ulaşım işini ve çok az rötar ile çalışıyorlar.Biletlerinizi istasyonlardan veya internetten alabilirsiniz, ben istasyondan almayı tercih ettim ayrıca biletinizi yanınızdan ayırmayın, genelde kontrol etmeseler de biletsiz yakalanıp polisle uğraşmak istemezsiniz

6.Kısım/Maliyet Tablosu
    Arkadaşımın ablasının evinde kaldığımız için konaklama için herhangi bir ücret ödemedim o yüzden bir fikrim yok fakat genel bir tablo çizmek gerekirse ;

*Uçak Bileti 700TL (İst-Bologna)
    *Schengen Vize Harcı 60 Euro
    *Günlük Ortalama Gider 30 Euro

İtalya'ya gidecek olan arkadaşlar kesinlikle interrail bileti alsınlar böylece ülke içi ulaşımı bedavaya getirebilirler.Büyük şehirleri geziyorsanız kesinlikle ufak haritalar edinin ve şehri en küçük ayrıntısına kadar görmeye çalışın ve son olarak o şehirde hangi yemek ünlüyse kesinlikle tadın, parasını düşünmeyin.

8.Kısım/Fotoğraflar

Pisa
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi

Cinque Terre
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi

Floransa
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi

Venedik
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi

Roma
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi

Paris

1.Kısım/Paris Genel

3.Kısım/Fransızlar, Günlük Hayat

5.Kısım/Ulaşım

6.Kısım/Maliyet Tablosu

8.Kısım/Fotoğraflar

1.Kısım/Paris Genel
    Paris ilk bakışta gözünüze muhteşem gözükecek, sonrasında gezip gördükçe çok daha muhteşem olduğunu anlayacaksınız.İtalya tarih ise Paris zerafet.Derli toplu sokakları, medeniyetten fazlasıyla nasibini almış Fransızlar ve şehrin pek çok yerinden görülebilen Eiffel Kulesi ile Paris'i unutmak çok zor olacak.Fransızlar İtalyanlar gibi paspal değiller, tam aksine hepsi çok süslü ve giyinmeyi çok iyi biliyorlar, fazlasıyla beyefendiler ve inanılmaz saygılılar.Gezdiğim ülkeler içinde İngiltere 1 Fransa 2 diyebilirim.Ayrıca aç kalma derdiniz de olmaz, müslümansanız şehrin pek çok yerinde helal et lokantaları bulabilirsiniz.

Ben bu konuda şanslıydım, neredeyse hiç araştırma yapmadım nereleri gezmem gerektiğiyle ilgili.Annemin liseden bir arkadaşının evinde kalmıştım ve kızları beni gezdirmişti, 10 küsür yıldır Paris'te yaşadıkları için bilmedikleri yer yoktu diyebilirim.Değil Paris, Fransa diyince bile aklınıza Eiffel Kulesi geliyor değil mi ? Listemin başında tabiki Eiffel Kulesi vardı, bunu Versay Sarayı, Şanzelize, Zafer Takı, Notre Dame Katedrali, Louvre Müzesi ve Sen Nehri turu takip ediyor.Paris'te yalnızca 2 gece kaldığım için ancak buraları gezebilme fırsatım oldu fakat bunlar bile yetti diyebilirim.Daha fazla zamanı olan arkadaşlar kesinlikle yer altı mezarlığı ve Disneyland'i gezmeliler.

3.Kısım/Fransızlar, Günlük Hayat
    3 gün kaldığım için günlük hayata pek karışamadım fakat Fransızlar hakkında 3-5 fikir sahibi oldum.Kesinlikle çok kibar insanlar, "İngilizce bilseler dahi konuşmuyorlar" olayı da tamamen zırva.Ben yalnız gezdiğim zamanlarda gayet de çat pat bilmelerine rağmen yardım etmeye çalıştılar, hatta Orly havaalanındaki asker dediklerimi anlayamadığı için ingilizce bilen bir komutanını arayıp benimle konuşturmuştu yardımcı olması için.

Şanzelize civarında çok fazla zenci satıcı var, Fransızlar belli etmese de zencileri sevmiyorlar.Uzak durmanızı tavsiye ederim, elinizi verip kolunuzu kaptırabilirsiniz bu ısrarcı arkadaşlara.

5.Kısım/Ulaşım
    Paris'in çok karmaşık bir ulaşım ağı var.Ben hep demiryolu-metro kullandım.Bazı istasyonlar 3 katlı olabiliyor, X trenine Y istasyonundan bineceksiniz diyelim, o istasyon 2 hatta 3 katlı olabiliyor bunlara dikkat etmek gerek.İşaretçiler ve bilgilendirme kılavuzları çok yetersiz.Neyse ki beni gezdiren kişi Parisliydi, bu yüzden uğraşmak zorunda kalmadım.

6.Kısım/Maliyet Tablosu
    Kaldığım aile ne elimi cebime attırdı ne de konaklama parası ödedim o yüzden üzgünüm, düzgün bir maliyet tablosu yapabileceğimi düşünmüyorum.Günlük ortalama 25-30 euro + gezdiğiniz yerlerin giriş ücretleri diyebiliriz.

Kesinlikle bir şehir rehberi edinin, Sen turu yapmadan, Eiffel'in tepesine çıkmadan ve Versay'ın bahçelerini gezmeden dönmeyin.

8.Kısım/Fotoğraflar

Eiffel
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi

Versay Sarayı
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi

Şanzelize
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi

Zafer Takı
     İtalya-Paris Rehberi

Louvre Müzesi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi

Notre Dame Katedrali
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi

Paris Genel
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi
     İtalya-Paris Rehberi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi N0YAN -- 25 Aralık 2014; 14:32:44 >

• çok güzel bir paylaşım olmuş, işime yarayacak :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: venua

çok güzel bir paylaşım olmuş, işime yarayacak :)

beğenmene sevindim
  • Çok güzel bir bilgilendirici yazı olmuş tesekkurler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • benım gıbı,onume gıdıs donus ucak otel vıze pasaport hepsı bızden dıyıp,onum serseler tokyo,parıs,londra,amsterdam,new york tumunu reddedıp ıllede ıtalya dıyecek bır kımse ıcın guzel konu,dogruya dogru suan okumadım tum gece calıstıgım ıcın ama ılk fırsatta okurum favorılere alıyorum
  • Abi bi şu sokaklara bakın bir de İstanbul'a bakın inanılmaz bir fark var ya nerede yaşıyoruz biz..
  • Muhteşem rehber olmuş hocam elinize sağlık.
  • Geçtiğimiz ay bende italyada 1 hafta geçirdim, çok güzel anlatmışsınız
    italya turistik açıdan fransanın genelini katmazsak parisden çok daha güzel geldi bana
    sırasıyla roma-pisa-floransa-bologna-ferrera-padova ve venediği gezdim hepside çok güzel şehirler kesinlikle gidilip görülmeli tavsiye ederim
    ben istanbul-selanik-roma şeklinde ulaştım gayet ekonomik ama biraz zahmetli
    istanbuldan otobüsle selanik (gidiş geliş 55 euro)
    selanik-roma uçakla (rynair 20 euro)
  • teşekkürler beyler
  • pariste 18. Bölge felan varmis sanırım. Orası ünlü kemere yakın değil mi yürüme mesafesi olarak ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • beyler italyadan parise nasıl geçebilirim? bu arada italya schengen vizem var italyaya giriş yaptıktan sonra fransaya geçmek istiyorum, fransaya geçtikten sonra ordan ülkeme dönebilirmiyim yoksa vizemin olduğu ülke üzerindenmi ülkeye dönüş yapmak gerekir?
  • merhaba, ister havayolu ister tren yoluyla geçebilirsiniz, problem olmaz
    kontrol denk gelirse mantıklı bir şeyler söylersiniz, bu aralar belki biraz sıkı tutuyorlardır sınırlarını

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi anstel -- 16 Ocak 2015; 21:12:18 >
  • Mayıs'ın 28'inde başlayacak olan okul ile turum ile İtalya'ya da 1 ay uğrayacağız.Gerçekten çok heyecanlıyım ve merakla bekliyorum
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.