Şimdi Ara

4. nesil Ryzen işlemcilerin çıkış tarihi gün yüzüne çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
0
Favori
2.337
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Kırmızı ekip Zen 2 ile beklentileri bir adım daha ileriye taşımayı başardı. Haliyle donanım tutkunlarının gözü AM4 sokete gelecek son Ryzen işlemcilerinin üzerinde.

Eylül'de detaylandırılabilir

Anakart üreticilerine dayandırılan rapora göre AMD Zen 3 mimarisiyle gelecek 4. nesil Ryzen işlemcilerini önümüzdeki eylül ayında lanse edecek. Daha önce Lisa SU’nun söz konusu yongalar için bu yıl sonuna işaret etmesi de bu bilgiyi doğrular nitelikte.

Ayrıca Bkz.AMD yongaseti sürücüsündeki sorunları düzeltti

7 nm nodundan çıkacak modeller EUV olmasa da TSMC’nin rafine ettiği bir teknikle üretilecek. 2 CCX ve 1 IO yongasını görmeye devam edeceğimiz işlemciler geçtiğimiz günlerde de paylaştığımız üzere son seviyede paylaşımlı önbellekle gelecek. Ayrıca frekans artışı da bekleyebiliriz. Son olarak AM4 sokete gelecek Vermeer kod adlı işlemciler 600 serisi anakartlarla birlikte gelmesi bekleniyor.

• 1600 ve oradan 2600X kullanıcısı olarak AMD beni 3 yıldır mutlu ediyor diyebilirim. Bundan önce i5 3590 ve i5 6500 kullandım. Daha öncesi pentium 3'e kadar hep intel kullandım. Artık AMD önyargıları ve zincirleri kırdı. Bundan sonra intel tekeline karşı fiyat performans dengesinde işlemcileriyle hep ilk tercihim olacak.

4. nesille birlikte belki anakart ve işlemci değişimi düşünebilirim. Aslında ne gerek var 2600x hala canavar gibi işlemci. Ben 5. nesile belki düşünürüm :)
  • sonraki seri am4 soketi desteklemeyecek mi ? yeni soket eskiye dönük destek sağlayacak mı ? yeni soketli anakartlar ne zaman çıkar ? kafamda deli sorular...

not: yeni sistem toplasam am4 toplamak mantıklı değil, am5 i bekleyecem. şuan zaten 4790k var, işimi görüyor. ileri dönük am5 almak varken neden eskiyecek seriyi alayım, emin olmak için sordum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Musty3535123 -- 9 Nisan 2020; 18:4:41 >
  • 3000 Serisine laf edip 4000 bekleyenler 4000'inide beğenmeyip 5000'i bekleyin.
    Bu işin sonu yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Musty3535123

sonraki seri am4 soketi desteklemeyecek mi ? yeni soket eskiye dönük destek sağlayacak mı ? yeni soketli anakartlar ne zaman çıkar ? kafamda deli sorular...

not: yeni sistem toplasam am4 toplamak mantıklı değil, am5 i bekleyecem. şuan zaten 4790k var, işimi görüyor. ileri dönük am5 almak varken neden eskiyecek seriyi alayım, emin olmak için sordum.
    Hayır, Zen 3 AM4 Soket için son nesil. Bir anakart ile 3 nesil destekledi adamlar daha ne yapsınlar ki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Musty3535123

sonraki seri am4 soketi desteklemeyecek mi ? yeni soket eskiye dönük destek sağlayacak mı ? yeni soketli anakartlar ne zaman çıkar ? kafamda deli sorular...

4000 serisi am4 2020 son serisi bu seriyle am4 670 anakrtlarda çıkacak sonrası 2021 am5 olacak da bu virüs nasıl etkiler belli olmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 10 Nisan 2020; 6:52:37 >
  • Beğenmeme gibi bir durum yok, 4000 serisi gerçekten güzel bir seri olacak gibi, sadece Am4 platformuna yeni geçeceklerin düşünmesi gerekiyor. 4000 serisi ile hem am4 soket sonlanıyor hem ddr4 sonlanıyor(çok büyük ihtimalle) Yani aldığınız anakartla 4 sene boyunca sefa süremeyeceksiniz, elinizdeki ddr4 ram'ı yeni anakarta takamayacaksınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .V. -- 9 Nisan 2020; 16:36:36 >
  • 3. nesil çıkınca anca alabildik 1. nesil ryzenları. 3 yıl sonra alabileceğimiz işlemciler hayırlı olsun şimdiden
  • ryzen 3000 ile 4000 arasındaki tanıtım farkına bakalım:

2018 yazında 2700x aldım ve 2019 27 ocaktı yanlış hatırlamıyorsam daha doğru dürüst kullanamadan 3000 serisi çıkacak dedi adamlar hem de öyle slayt bilgi vererek değil geçtiler kamera karşısına vay efenim 9900k'yı cinebenchte bir saniye tokatlıyor diye konferans yaptılar resmen ve 7 ay sonra çıkacak işlemcileri bekledi millet nassı ya 9900k geçiyor diye.çıkınca gördük ki o kadar acele etmişler ki ne biosu düzgün ne çipset sürücüsü en az 3 4 ay erken çıkarmışlar neden çünkü intel'in boğazına çökmek istedi adamlar acele olarak.

şimdi ise ocağı şubatı geçtik bu aylarda konferans olmasa bile bi slayt ver bilgi ver hiçbir şey yok devlet sırrı gibi.şimdi verse ne olur intel'in temmuz'da çıkacak soba misali 10. serisinin satışını kesebilir ama intel zaten artık satmıyor ve watt haberleriyle zaten kendi kendini batırıyor.amd ne zaman açıklıyor eylül'de.hadi al temmuz ağustosta intel var ya tosba bu adamlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Jake Lockley

ryzen 3000 ile 4000 arasındaki tanıtım farkına bakalım:

2018 yazında 2700x aldım ve 2019 27 ocaktı yanlış hatırlamıyorsam daha doğru dürüst kullanamadan 3000 serisi çıkacak dedi adamlar hem de öyle slayt bilgi vererek değil geçtiler kamera karşısına vay efenim 9900k'yı cinebenchte bir saniye tokatlıyor diye konferans yaptılar resmen ve 7 ay sonra çıkacak işlemcileri bekledi millet nassı ya 9900k geçiyor diye.çıkınca gördük ki o kadar acele etmişler ki ne biosu düzgün ne çipset sürücüsü en az 3 4 ay erken çıkarmışlar neden çünkü intel'in boğazına çökmek istedi adamlar acele olarak.

şimdi ise ocağı şubatı geçtik bu aylarda konferans olmasa bile bi slayt ver bilgi ver hiçbir şey yok devlet sırrı gibi.şimdi verse ne olur intel'in temmuz'da çıkacak soba misali 10. serisinin satışını kesebilir ama intel zaten artık satmıyor ve watt haberleriyle zaten kendi kendini batırıyor.amd ne zaman açıklıyor eylül'de.hadi al temmuz ağustosta intel var ya tosba bu adamlar.
    Amd phenom zamanlarında, fx zamanlarında rekabet için mecbur indirimler yapan amd halk dostu olarak karşılanıyordu, şimdi bakıyoruz yeterli rekabet koşulları sağlandığında nerede bu halkçı amd, kaç senedir seriler üzerinde 5 kuruş indirim yok. Aynı şekilde biri performans konusunda rahata eriştiğinde görüyoruz ki salmaya başlıyor direkt, ryzen 3000 ile artık rahatlar sonuçta.

• .V. . kullanıcısına yanıt
    Nası yok 800 liraya 2600 600 lira civarı 1600 12nm satıldı napsın adamlar daha

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • brnk kullanıcısına yanıt
    1200 liraya 3600 bulurken 800 liraya 2600 indirim mi oluyor? Üretimi durdurulan işlemciler zaten o fiyattan satılmazsa ellerinde patlayacak.
    3600 fiyatıyla alakasını anlamadım napsın adamlar bedava mı versin gayet mantıklı fiyatlandırma ? Çıkış fiyatı 800 değildi sonuçta yeni nesil işlemci çıkınca indirim oldu

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Yeni aldığımız anakartla 4 yıl niye sefa süremiyoruz? Her sene işlemci mi değiştiriyorsunuz siz? 3700x aldık diyelim seneye çöp mü bu işlemci? Peki İntel alanlar ne yapıyordu şimdiye kadar. Her sene başka soket. Hiç satmıyordu sanırım İntel. Seneye çöp olacak çünkü.

• quote:

Orijinalden alıntı: brnk

3600 fiyatıyla alakasını anlamadım napsın adamlar bedava mı versin gayet mantıklı fiyatlandırma ? Çıkış fiyatı 800 değildi sonuçta yeni nesil işlemci çıkınca indirim oldu
    Nasıl alakası yok? 3600 ederi fiyatında satılıyor, 3600 1200 ediyorsa sen 1000 liraya 2600 satamazsın. Ayrıca söylediğimiz çelişmiyor, yeterli performansı verince fiyat gayet mantıklı geliyor. Phenom ve fx zamanın Amd'nin fiyatlandırması intele göre epey uygundu ama sürekli indirim haberi gelirdi. Kimse kesenizi düşünmüyor hepsi sonuçta pastadan pay alama derdinde, ileride amd yerini korusun 1200 liraya 3600 zor görürüz sözün özü bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .V. -- 9 Nisan 2020; 18:1:32 >
  • Dur hocam 3700x i yeni aldım daha

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eylül ayında çılacaksa corona covid-19 derken bu işlemcilerin ve anakartların yayılması 2021 i bulur. AMD4 soketi ile geleceğini ben pek sanmıyorum. Zaten 2020 ye kadar mevcut soket destekten bahsetmişlerdi. 2021 yapmaya kalksalar anakart üreticileri bu sefer tavır koyar. Hem bırakın birazda soket revize olsun. Sıfırdan alacaklar için önemli güncelleştirmeler de içine konsun. Fakar orta segment anakartlar için B650 chipset de aynı anda satışa konuşmalı mutlaka.

• gcb1903 kullanıcısına yanıt
    Sefa sürmekten kastımı anladınız ama yine de soruyorsunuz? 4 sene sonra işlemci değiştirmek, ram masrafına girmemek, gerekirse üstüne ekleme yapmanın rahatlığını am4 yeni geçen biri yaşayamayacak. 3xxx serisi yeniliklerle geldi, şimdi 5xxx serisi Aciliyeti olmayan için avantajlı seri olacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: .V.

Beğenmeme gibi bir durum yok, 4000 serisi gerçekten güzel bir seri olacak gibi, sadece Am4 platformuna yeni geçeceklerin düşünmesi gerekiyor. 4000 serisi ile hem am4 soket sonlanıyor hem ddr4 sonlanıyor(çok büyük ihtimalle) Yani aldığınız anakartla 4 sene boyunca sefa süremeyeceksiniz, elinizdeki ddr4 ram'ı yeni anakarta takamayacaksınız.
    ddr4e devam edilir. Daha kullanıcıların yarısından fazlası ddr4'ün kapasitesini kullanamamışken ddr4 öylece bırakılmaz.
  • Celonfix kullanıcısına yanıt
    Ryzen 5000 2021 sonu veya 2022 ik yarısında çıkacaktır sarkma olmazsa, muhtemelen yeni soket ddr5 ile gelecek, bekleyip göreceğiz.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.