Şimdi Ara

Güçlendikçe Güçlenen GPU`lar - Buna Ayak Uyduramayan CPU`lar (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
281
Cevap
13
Favori
15.349
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: P3rF3cT55

günümüzde i7 3770k gibi bir cpu rahatlıkla 2 sene sonraki en güçlü cpu ya darboğaz yapmayacak şekilde bir cpu dur. Neden bahsettiğinizi anlayamadım...

2 sene sonramı 3770k 7970 cf 670 sli 680 sli a darboğaz yaparken bu dediğniz nasıl olucak peki ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cenkyyy

quote:

günümüzde i7 3770k gibi bir cpu rahatlıkla 2 sene sonraki en güçlü cpu ya darboğaz yapmayacak şekilde bir cpu dur. Neden bahsettiğinizi anlayamadım...

2 sene sonramı 3770k 7970 cf 670 sli 680 sli a darboğaz yaparken bu dediğniz nasıl olucak peki ?

bu cpu darboğaz olayının fazla abartıldığını düşünüyorum testler ortada bir çok oyunda phenom II 965 ten i7 3770k ya 10fps fark ediyor. 7970 gtx680 için. Biri 200 lira biri 800lira... 2-3 sene öncesinin phenom II si bile her oyuna yetiyorken iki sene sonrada 3770k her gpu yu beslemeye yetecektir ki oyunlar yavaş yavaş multi thread optimize yapılıyorlar...

• quote:

Orijinalden alıntı: BoRaXiN

gpu kullanımı ve fps düşük
    bende de 690 var, 1920x1080'de field of view 90, ayarlar ultra
    gpu kullanımı hiç %90-95 altına düşmüyor, fps ise 180-200 görüyor
    işlemcim 3930k, 4.7de çalıştırıyorum.

Hocam konteynır araları değil de, şu tip yorucu noktalarda denerseniz:

Güçlendikçe Güçlenen GPU`lar - Buna Ayak Uyduramayan CPU`lar Güçlendikçe Güçlenen GPU`lar - Buna Ayak Uyduramayan CPU`lar Güçlendikçe Güçlenen GPU`lar - Buna Ayak Uyduramayan CPU`lar Güçlendikçe Güçlenen GPU`lar - Buna Ayak Uyduramayan CPU`lar

Bu yoğunluk üstüne bir de binaların tamamının yıkılması (gerek duvar patlaması, gerek komple enkaza dönme), yıkılma anındaki fizikler, üstüne 64 oyuncu, tank vs eklenmesini de düşünürsek, iş iyice acıklı hale getiriyor.

Mesela ilk Sharqi olanda(heliyle falan dolaşırken), haritada oyuncu bile yokken, 690 mevcut cpu'larla %50-60'ı geçebilirse sevinmek gerekir (1080p 4x MSAA).

@Rubisco

Üstadım, geometrileri elbette işlemci çizmiyor da, siz "geometrik yoğunluk"la ne kastettiğimi gayet anladınız.
    Sahnede ne kadar çok şey varsa, işlemcinin de o kadar hesaplama yapması gerekir. Elbet o "şey"lerin niteliğine bağlı olarak.

quote:

bu cpu darboğaz olayının fazla abartıldığını düşünüyorum testler ortada bir çok oyunda phenom II 965 ten i7 3770k ya 10fps fark ediyor. 7970 gtx680 için. Biri 200 lira biri 800lira... 2-3 sene öncesinin phenom II si bile her oyuna yetiyorken iki sene sonrada 3770k her gpu yu beslemeye yetecektir ki oyunlar yavaş yavaş multi thread optimize yapılıyorlar...

Üstteki durumları Phenom 2'yle denemek istemezsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 19 Nisan 2013; 22:12:36 >

• quote:

Orijinalden alıntı: BoRaXiN

Boşver ya, sabaha kadar işim yok da resim alıcam diye mi uğraşıcam, sanki devamlı tepelerde heykel gibi dikiliyorsun :D
    Benim bir şikayetim yok, çatır çatır oynuyorum
    Şikayeti olan düşünsün :D

ss alıp koymuşsunuz arkadaşta koymuşken doğru karşılaştırma olsun istiyor sizin şikayetci olup olmamanız önemli değil aslında burada
  • peki arkadaşlar bu işlerden pek anlamam ama sorun microsoftla da alakalı olabilir mi sonuçta işlemci ve ekran kartını kullanan bi işletim sistemi ve dx11 kütüphanesi vr aynı donanım mesela ps4 de sorun yaratırmı...
  • quote:

quote:

Helal Cenk Usta yorumcunun halı baska oluyor al benden de o kadar.

Rezes; Hocam çok güzel bir konuya degınmıssın gercekten haklısın o kadar para sacıyoruz parcalara sonra %60-%70 kartlar ve ıslemcıler anca kullanılıyor ne anladım ben bu ısten.670 sli kullanırken bf3 de ancak %90 gpu kullanımlarını gulf of oman 64 kısılık harıtada ve 7 bayraklı large harıtada oynarken gorebılıyordum aa 4x de ıken.AA yı kapatıyorum gpu kullanımları dusuyordu bu sefer fps yıne aynıydı.

Mantıga bak; AA acıkken 70fps alıyorsam aa yı kapattıgımda yıne 70 fps alıyorum cunku acıkken %90 gpu kullanımı varsa kapatınca %70 oluyor.Ayrıca BF3 un kesınlıkle Nvıdıa ya karsı bır kıllıgı var ama cozemedım

• konu sahibi haklı bir yerde.. 4 way li sistemler vs 120 fps üzeri işleyebilirken sadece çok az cpu bunu başarmakta 3930k 3960x ve çokta pahalılar.

fakat 60 hz lcd kullancısı için 3570K bile yetmekte çünkü bu cpu nun verdiği min fps 99% çoğunlukla 60 fps üzeri.

uzun lafın kısası; en az 120 hz lcd si ve 2 way sistemi olan kullanılar için 3930k min işlemci olmalı. ARTI OC şart.
  • quote:

quote:

quote:

oyunların multi theard a optimize etmeleri maalesef bir işe yaramıyor bizzat kendi gözlerimle gördüm test ettim aynı anda 2 sistem kurulu biri 3770k @4.8 biri 3930k 4.8 bf3 te aynı harita iki sistemde 7970 cf vardı caspian borderda aynı noktaya bakıyordu iki sistemde biri %99 gpu kullanırken 3770k lı sistem %80 gpu kullanıyordu ve bunun gibi testleri crysis 3 de yaptım ve sonuç aynı dediğniz tek kart için geçerli olabilir ama multi gpu olduğu zaman durum ortada

• quote:

Orijinalden alıntı: rezes

quote:

Orijinalden alıntı: cybernoid

Şunu belirteyim; benim anakart bios'tan BCLK değerim 102 (100 değil) bu bir fark oluşturuyor mu bilemem. PCI EX daha verimli çalışır diye okumuştum sanki bir yerden. Değer 102 olduğu için işlemci 4692 Mhz çalışıyor :)

@rezes yalnız senin GPU'lar farklı hızlarda çalışıyor görünüyor. Aynı olması gerekmez mi?

Doğru, bende böyle olduğunu okumuştum bir yerden kaynak bulursam eklerim yada bir arkadaşımız bilgisini paylaşabilir. BCLK değeri yükseldikçe onunla bağlantılı PCIe veri yolu hızınada birnevi OC etkisi yaptığından CPU-GPU haberleşmesi daha da hızlanıyor gibisinden birşeydi. Ama BCLK 100 ün üzerinde tutmakta kolay değil stabilite açısından çün ram lerde sıkıntı çıkarabiliyorsu ivy CPU larda, Sandy CPU larda buna bir anahtar koymuşlardı PCIe ve RAM lerin stabilitesi bozulmadan artırıla biliyordu "base clock strap" olması lazım.

CPU frequency = CPU Multiplier X BLCK X BLCK Strap.
    Memory Frequency= Memory Multiplier X BLCK X BLCK Strap

Burada faydalı bilgiler bulabilirsiniz

ben 100.1 yaptım genel stabilite için ve bu artışla bile ram timingsleri delirmişti (ilk aldığımda). ram leri tamamen manual ayarlamak bunu çözüyor IVY lerde

• quote:

Orijinalden alıntı: X-FI

konu sahibi haklı bir yerde.. 4 way li sistemler vs 120 fps üzeri işleyebilirken sadece çok az cpu bunu başarmakta 3930k 3960x ve çokta pahalılar.

fakat 60 hz lcd kullancısı için 3570K bile yetmekte çünkü bu cpu nun verdiği min fps 99% çoğunlukla 60 fps üzeri.

uzun lafın kısası; en az 120 hz lcd si ve 2 way sistemi olan kullanılar için 3930k min işlemci olmalı. ARTI OC şart.

geçen bi konuda bunu yazdım diye millet delirdi görgüsüz dedi :D

• quote:

Gardiyanlar alın size 50şer dolar bu arkadaşı çıkışa kadar eşlik edin
  • quote:

quote:

konu sahibi haklı bir yerde.. 4 way li sistemler vs 120 fps üzeri işleyebilirken sadece çok az cpu bunu başarmakta 3930k 3960x ve çokta pahalılar.

geçen bi konuda bunu yazdım diye millet delirdi görgüsüz dedi :D

doğru ama abi..

• quote:

Orijinalden alıntı: false shepherd

Bu yoğunluk üstüne bir de binaların tamamının yıkılması (gerek duvar patlaması, gerek komple enkaza dönme), yıkılma anındaki fizikler, üstüne 64 oyuncu, tank vs eklenmesini de düşünürsek, iş iyice acıklı hale getiriyor.

Mesela ilk Sharqi olanda(heliyle falan dolaşırken), haritada oyuncu bile yokken, 690 mevcut cpu'larla %50-60'ı geçebilirse sevinmek gerekir (1080p 4x MSAA).

Evet ya aslında ne kadar çok olaylar oluyor dediğiniz gibi. Birde 64 kişinin aynı anda hertürlü ateş etmesi vurması kırması, benim onları görmem ve tepki vermem vs. Birde bunların net bağlantısı üzerinden olduğunu düşününce aslında çok büyük iş başarıyor şu oyun pragramcıları. Bazende "acaba çok mu abatıyorum FPS olayını!!" diye düşünmeden edemiyorum. Çünkü bu kadar aksiyon var ve biz 80-90 FPS yi beğenmiyoruz (kendi adıma)
    quote:

Üstadım, geometrileri elbette işlemci çizmiyor da, siz "geometrik yoğunluk"la ne kastettiğimi gayet anladınız.
    Sahnede ne kadar çok şey varsa, işlemcinin de o kadar hesaplama yapması gerekir. Elbet o "şey"lerin niteliğine bağlı olarak.

Şu BF3 oyununda mesela CPU nun ve GPU nun yaptığı işlemler üstlendikleri görevler nedir? Az birşey biliyoruz ama, geometriyi GPU varken CPU neden işler ki? diye bende düşünmüştüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rezes -- 19 Nisan 2013; 22:59:53 >

• Rezes hocam,ilk önce ellerine sağlık açtığın bu konu için,ne zamandır benimde kafama takılmıştı.Cpu-Gpu darboğazı olayının açılması veya açıklanması gerçekten önemli.Özellilke önceden bilinen kalıp bilgilerin yavaş yavaş silindiğini görüyoruz "2.nesil Intel işlemciler günümüz gpu larında darboğaz yapmaz,sonraki jenerasyonuda kaldırır"gibi sözlerin tamı tamına doğru olmadığını gördük.Ancak şunu hatırlatmak isterim,Rubisco da söz etmiş bundan.Donanım,yazılım olmadan bir hiçtir diyebilirim.Donanımın neyi ne yapması gerektiğini,komutlar aracılığı ile belirtmezsek idle biçimde oturup bekler.Açıkçası şu an günümüz oyunlarında iddialı olan oyunlar belli BF3 Crysis 3 Farcry 3 (Hepsi de 3 ile bitiyormuş yahu) Ve hepsinin kendine has problemleri var ancak özellikle bu problemler en fazla bf3 MP de baş gösteriyor ki ben bunu optimizasyon bozukluğuna veriyorum.Sonuçta donanımcılar kadar,oyun programcıları da önemli rol oynuyor.Eğer daha yerli yerinde optimizasyonlar sağlansa,bunlar olur muydu sorusu aklıma geliyor açıkçası.

Günümüz cpu ları bana göre tam olarak günümüz gpu ları için yetersiz değil,açıkçası grafik cümbüşü diye piyasaya sürülen oyunlar adam akıllı elden geçirilse,olduğundan çok daha verimli olacaklardır.Crysis 1 ve Crysis 3 yanyana getirildiğinde bu durum kendini daha bariz belli ediyor.

Ama yine de takipteyim,belki de benim bildiğimi düşündüğüm şeyler yanlıştır,hatalı da olabilirim.Açıkçası güzel bir konu ve bence gerçekten tartışılması gereken bir husus.Umarım BF4 te şu anda yaşadığımız sorunların aynısını yaşamayız diye de ekliyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: carloska

peki arkadaşlar bu işlerden pek anlamam ama sorun microsoftla da alakalı olabilir mi sonuçta işlemci ve ekran kartını kullanan bi işletim sistemi ve dx11 kütüphanesi vr aynı donanım mesela ps4 de sorun yaratırmı...

İşletim sisteminde bir parmağı var bencede.. konsol belli bir amaç için dizay edildiğinden işeltim sistemi sadece ona kanalize oluyor, arka planda birçok iş parcıklarıyla meşkul olmuyordur.

quote:

Orijinalden alıntı: Rubisco

Sorun CPU'nun yetişememesi değil, vaktinin çoğunu render altyapısı üzerinde boş işler için harcaması(boş iş = şimdi yaptığı işlerin hepsi). bu yüzden oc ile frekans arttıkça gpu kullanımı artıyor zaten, yeterince draw call üretemediği için, dof faln dahil. Aynı konsoldaki gibi bi altyapı olsaydı bunların hiçbiri olmayacaktı. dx11 multi-threading sorunsuz bi şekilde çalışsaydı bunlar bi miktar azalacaktı (ama konsollar gibi olmayacaktı yine).

• quote:

Aslında 3960X de yeterli değil, zira üstte verdiğim ss'lerde 3 thread falan kullanıyor oyun.

Tabi başka durumlarda yer yer 4 thread'in üstüne çıkabiliyor + CF'nin CPU kullanımına etkisi olabilir; ancak ss'lerdeki durumda 3960X'in bir extrası olacağını zannetmiyorum. (6 çekirdeği keşfedip kullanmaya başlayacağını zannetmiyorum, öyle olsa HT thread'lerine de yayardı).

Oyunların bir şekilde, en az 8 thread'i full meşgul edecek şekilde programlanması ve bunun gerçek anlamda getiri sağlaması lazım. Mümkünse.
    Zira o ss'lerdeki durumlarda, 4.5 3770K yer yer 50 fps altını bile görmekte.

İstisna üzerinden abarttığımı düşünmeyin. Şu aralar tek oynadığım oyun, BF3 Sharqi ve Oman. O yoğun ortam, şehirde tank çatışmaları, fizikler vb. bağımlılık yapıyor kesinlikle İlerde bu tip oyunlar artacaktır, en basitinden BF4 CPU'yu nasıl kullanacak önemli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 20 Nisan 2013; 0:38:36 >

• quote:

Orijinalden alıntı: DUKES

Rezes; Hocam çok güzel bir konuya degınmıssın gercekten haklısın o kadar para sacıyoruz parcalara sonra %60-%70 kartlar ve ıslemcıler anca kullanılıyor ne anladım ben bu ısten.670 sli kullanırken bf3 de ancak %90 gpu kullanımlarını gulf of oman 64 kısılık harıtada ve 7 bayraklı large harıtada oynarken gorebılıyordum aa 4x de ıken.AA yı kapatıyorum gpu kullanımları dusuyordu bu sefer fps yıne aynıydı.

Mantıga bak; AA acıkken 70fps alıyorsam aa yı kapattıgımda yıne 70 fps alıyorum cunku acıkken %90 gpu kullanımı varsa kapatınca %70 oluyor.Ayrıca BF3 un kesınlıkle Nvıdıa ya karsı bır kıllıgı var ama cozemedım

Üstat işte sistem alırken bu durumlara göre sistem almak gerek. Bu kadar güçlü ekran kartım olacak ve yetersiz kalan bir CPU yüzünden tam performans alamayacağım O zaman elimizdeki işlemciye göre ekran kartı alalım diyecem de, lakin 3930K ile 2500K (sadece bunları kullandığım için örnek verdim) arasında bir fark göremedim. Bu sebepten 2000TL üzerindeki sistemimden 500TL base bir sisteme geri dönüş yaptım. Oyun için 6 çekirdek benim neyime! Bi Crysis çıktı 12 HT i kullanan. bu bilgiyide arkadaşların anlatmasına göre söylüyorum, bizzat kendim test etmedim

Firmaların; GPU, anakart, CPU sattın aldırabilimek için insanlara, oyun firmalarıyla donanım üreticileri arasında gizliden anlaşmalar olduğu yönünde şüphelerim olmaya, yani iyice şizofren bağlamaya başladım Haksızda sayılmam ama

• quote:

Orijinalden alıntı: false shepherd

Aslında 3960X de yeterli değil, zira üstte verdiğim ss'lerde 3 thread falan kullanıyor oyun.

Tabi başka durumlarda yer yer 4 thread'in üstüne çıkabiliyor + CF'nin CPU kullanımına etkisi olabilir; ancak ss'lerdeki durumda 3960X'in bir extrası olacağını zannetmiyorum. (6 çekirdeği keşfedip kullanmaya başlayacağını zannetmiyorum, öyle olsa HT thread'lerine de yayardı).

Oyunların bir şekilde, en az 8 thread'i full meşgul edecek şekilde programlanması ve bunun gerçek anlamda getiri sağlaması lazım. Mümkünse.
    Zira o ss'lerdeki durumlarda, 4.5 3770K yer yer 50 fps altını bile görebilmekte.

3960X denenmiş bir fark gözlemmemiştir

quote:

İstisna üzerinden abarttığımı düşünmeyin. Şu aralar tek oynadığım oyun, BF3 Sharqi ve Oman. O yoğun ortam, şehirde tank çatışmaları, fizikler vb. bağımlılık yapıyor kesinlikle İlerde bu tip oyunlar artacaktır, en basitinden BF4 CPU'yu nasıl kullanacak önemli.

Cidden bende bağımlı oldum. BF4 demeyin bir süre lütfen hatırlatmayın, şimdiden heyecan sarıyor dörtbir tarafımı
    />

• quote:

Orijinalden alıntı: Kir$of

Hep ayrı başlıklarda dile getirdiğimiz meseleler bunlar lakin konu üzerinde bir yoğunlaşma sağlayamıyorduk. Umarım bu başlıkta bunu başarırız.

quote:

BF3 Crysis 3 Farcry 3 (Hepsi de 3 ile bitiyormuş yahu)

Eee bende bir şey ilave edeyim nVidia : Maxwell intel: Haswell nasıl? Şu intelin haswell i de bende değişik çağrışımlar yapmakta ama neyse ciddiyeti bozmayalım

quote:

Umarım BF4 te şu anda yaşadığımız sorunların aynısını yaşamayız diye de ekliyorum

AMİN!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rezes -- 20 Nisan 2013; 0:47:54 >

• Valve adam gibi bi oyun üretse de Win + Dx vs. Optimize driver + kernel altında Linux + OpenGL arasında ne kadar fark olabilir görsek. Valve dışında şimdiye kadar driver için intel amd nvidia ile uzun süreli çalışan olmadı benim bildiğim. Sonuçta elde ettikleri kendi oyunları arasında %30 lara kadar fark oluşturdular modifiye ( linux driver + kernel ) ile. Aynı oyunun / motorun bi linux altında bide win altında karşılaştırması yetmiyor. Windows'u istediğin gibi kurcalayamıyorsun en basitinden, isteğine göre bükemiyorsun. Linux altında da kapalı-kaynak driverlarda aynı şeyleri yapamıyorsun. Onun için gidip donanım geliştricisi ile çalışmak lazım. Yani olay tek yönlü de değil el atsan yetmiyor.

Bf3'ün Linux + OpenGL + modi****e kernel / driver versiyonu olsaydı karşılaştırıp diyebilirdik şu kadar gelişme var cidden öleymiş diye.

Vakit öldürmek istiyorsanız GPU view ve perf studio ile incelemeler yapın derim ben.

Bütün bu oc lerin amacı, ağır çalışan bi sistemi daha hızlı çalışan ağır-sistem haline getirmeye çalışmak. Bütün bu çok çekirdekten yararlanmaya çalışmaların öncelikli amacı, oyundaki oyunla olan işleri hızlandırmak önce (oyundaki grafik/fizik simülasyonlarını hızlandırmak). Oyunun her bi frame'i hazırladıktan sonraki render sistemini de tam olarak verimli şekilde kontrol edebilmek değil. PC de çok çekirdekli işlemcilerdeki çekirdeklerin her biri, konsoldaki gibi farklı bi tür fiziksel grafik alt-yordamını tetiklemiyor. Bi süreden beri (aslında uzun zmandan beri) PS3'deki SPE'ler PC'deki işlemcinin kullanım şeklinden farklı olarak direk GPU'ya verileri komutları yollayabiliyorlar, yani geliştriciler bu tür yollar ile GPU'yu besliyorlar (command list / buffer generation dediğim şeyler). Bunu PC'ye uyarlarsak, 6-7 tane yan yana GPU olduğunu (SLI/CF değil), işlemcinin hepsine birden aynı miktarda şu işi şu şekilde yap dediğini düşünün (command bufferları doldurarak yapıyor bunu. command buffer boş kalırsa gpu'nun gücünü boşa atıyorsun demek oluyor bi anlamda). PC'de olan şey, bi sürü çekirdeği kullanıp bi sürü iş yapıyorsun, ama GPU'ya tek bi şekilde yapması gereken şeyleri söylüyorsun. Üstelik bunu yaparken de ağır bi yazılım katmanından geçirerek yapıyorsun. Sonuçta hepsi üst üste biniyor PC tökezliyor. Konsolda olan ise, yukarda yazdığım gibi 6 tane yanyana birim GPU'ya yan yana emir yollayabiliyor mesela. PS3'ün dandik GPU'suna rağmen şu an bile aslında iş görür konumda olmasının nedenlerinden biri de bu. Vakti olan merakı olan PC'de Dx / d3d nasıl işliyor faln onu araştırsın okusun az çok. Basitinden karmaşığına kadar her tür kaynak var nette.

Oyuna 1 çekirdeği atamayınca ne kadar fark ediyor akıcılık(i5 3 çekirdek, i7 3 fiziksel + ht çalıştıracak şekilde ayarlanınca)?

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.