Şimdi Ara

Asus Gtx 980 Strix Sıcaklık Problemi (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
108
Cevap
0
Favori
4.210
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dün akşam sisteme arkadaşımdan aldığım MSI Gtx 680 Lightning i taktım boşta sıcaklık değeri 25 dereceydi fakat onda da gpu saat hızı ile bellek saat hızı yükte olduğu gibi yüksekti driverı kaldırıp 344.48 sürümünü kurdum fakat onda da durum aynıydı sistemim imzamdaki özellikler yaklaşık bir ay oldu toplayalı problem ne olabilir kafayı yiyecem anakartan kaynaklı olabilir mi format atsam düzelir mi
  • dimitrixxx kullanıcısına yanıt
    680 Lightning'de de yaptıysa, yazılımsal bir sıkıntı gibi sanki.
  • Evet hocam aynı şekilde oldu aklıma ya anakarttan ya da windows tan kaynaklı gibi geliyor Windows 8.1 64 bit sürümü eve gidince ilk işim format atmak olacak. peki anakartın böyle bir problem yapma durumu var mı ya da belleklerden kaynaklı olabilir mi ?
    Bellekler bazı sıkıntılara sebep olabiliyor. Ama bunun sebebi bellekler mi emin değilim. İsterseniz önce bellekleri tek deneyip durumu gözlemleyin.

Yine devam ederse yeni işletim sistemi yükleyin.
    Günaydın,

Güç yönetimi ayarlarında; PCI Express kısmında bağlantı durumu güç yönetimini kontrol ettiniz mi ? O ayarın kapalı olması gerekir.Belki ondan kaynaklı bir problem olabilir.

Eğer o da değilse anakartın BIOS ayarlarını sıfırlayın veya güncel BIOS atmayı deneyin. X99'larda mı böyle bir sıkıntı var bilemiyorum.Belki X99 chipsetine özel bazı durumlar vardır, onları da araştırmak lazım.Sonuçta burada X99 chipset sahibi olupta yorum yapan yok şu an.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDSTONE -- 28 Kasım 2014; 9:03:18 >
  • Hayır hocam güç ayarlarını kontrol etmedim dediğiniz ayarları biostan mı yoksa denetim masasından mı bakabiliyoruz Anakartın biosuna bakıp en güncel versiyonu varsa kurup deneyeceğim olmadı bir de format atıp tekrar kurulum yapıcam bu arada çözünürlüğün 144 hz olmasından kaynaklı olabilir mi çünkü gpu-z yi açtığımda ekran bir kaç tez gidip geliyordu
  • PC'ye geçince daha detaylı yazayım.

Şu an sadece şunu söyleyebilirim; denetim masası üzerindeki güç ayarlarından bahsediyorum.Hani ekran koruyucu kısmından da ulaşabildiğimiz varya oradaki ayarlardan tarif ettiğim yere bakın.

Bulamazsanız SS atarım PC'ye geçtiğimde.Oradan olması sizin bir müdahaleniz olmadıktan sonra düşük ihtimal ama yine de kontrol etmek lazım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Anladım hocam akşama eve gidince bakarım peki anakartın biosun da pci-express ile ilgili ayarlar nasıl olmalı. acaba diyorum oradan kaynaklı bir durum olabilir mi
  • monitör sürekli olarak 144Hz modunda mı hocam?
    birde 120Hz ve 60Hz'e alıp denermisiniz aynı şartlarda?
    G-Sync sürekli açık mı, kapatıpta denermisiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sahafiec -- 28 Kasım 2014; 10:10:19 >
  • fthyrr1976fy F kullanıcısına yanıt
    Güç tüketimi az 970in.Sizin power 970 sli bile kaldırır yani.
  • Evet hocam sürekli 144 hz de G-sync i açıp kapattım ama sonuç değişmedi hocam aklımda ya anakarttan ya da windowstan kaynaklı bir sorun var gibi geliyor akşama format atıp deneyeceğim anakartın yeni biosu çıkmış onu yükleyecem bakalım inşallah düzelir
  • hocam önce bir 120Hz ve 60Hz deneyin format atmadan.
    yabancı forumlarda hem 144Hz hemde G-Sync açık olması masaüstünde dahi ekran kartına yük bindirdiğini okumuştum.
    yani boşta olması gereken kart yükteymiş gibi çalışabiliyor bu ayarların etkisiyle ve ısınıyor.

GTX 970 FTW + 120Hz/144Hz G-Sync monitor overheating!? 

So I have the GTX 970 FTW and the ASUS PG278Q monitor with G-Sync and my video card overheats to the point I need to shut down.

Here is what I found:

Idle: (All at 100% Fan Speed)
    60Hz the GPU Clock stays around 135MHz and under 50C.
    120Hz the GPU Clock fluctuates between 162Mhz and 1.2Ghz and hangs around 70C but will sometimes go up to 80C and come back down.
    144Hz the GPU Clock stays at about 975MHz and will steadily climb to 90C before I have to shut it down.

Games dont even work in 120Hz or 144Hz, 2mins in and it is at 90C.
    My GTX 760 FTW (4GB) would go up to 80C on max graphics with 144Hz, the GTX 970 FTW wont even finish loading before it hits 80C where it then quickly climbs to 95C and freezes.
    I have submitted a RMA for my card but was wondering if anyone else has any similar issues with their card.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sahafiec -- 28 Kasım 2014; 10:41:52 >

• quote:

Orijinalden alıntı: dimitrixxx

Evet hocam sürekli 144 hz de G-sync i açıp kapattım ama sonuç değişmedi hocam aklımda ya anakarttan ya da windowstan kaynaklı bir sorun var gibi geliyor akşama format atıp deneyeceğim anakartın yeni biosu çıkmış onu yükleyecem bakalım inşallah düzelir

Bu konuda hakkında da yazacaktım ama yazmayı unutmuşum.

G-SYNC hakkında bir yorumum yok ama kendimde 120Hz monitör kullanıyorum. 60Hz monitörlere göre 120 - 144Hz de ekran kartlarına çok az daha fazla yük bindiği doğrudur.Ama bu durumda sürekli yük altında çalışmasına neden olmaz ekran kartının.Bendeki GTX 780'de OC'lu 1215 - 6608 Mhz hızlarında ama masaüstünde iken ara ara bu hızlara çıkıyor (Chrome kullanırken vb.) ama sonra en düşük hızlarına da düşüyor (324 Mhz GPU gibi).

Sizin durum güç yönetiminden düzelecek herhalde ama olmazsa anakart ayarlarını da değerlendiririz.

• Anladım hocam akşam ilk işim dediğiniz yapmak olacak o zaman sorun bundan dolayı ise masaüstü 120 hz de oyunlarda 144 hz de kullanmak en mantıklısı olacak
  • 120Hz'de sorun yok hocam, durum 144Hz ve G-Sync ikilisi ile alakalı ve sadece yeni GTX 900 serisi ile alakalı değil.
    mesela bu konuda söz konusu olan kart GTX 780Ti ve sorun aynı. GTX900'ları özelliği sıfır fan devri modunun durumu daha da aşırıya götürmesi.

http://linustechtips.com/main/topic/238606-780ti-wont-idle/

I run a pg278q at 144hz on 1440p. The card will not idle at this rate,and is totally normal. If you set the refresh to 120hz the card will idle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sahafiec -- 28 Kasım 2014; 10:52:26 >
  • Yanlız hocam şunu farkettim gpu-z yi açtığım an ekran bir kaç kez tazelendi ve gpu-z de bir ara düşük görmüştüm değerleri ekranın gidip gelmesi ile yükselmişti değerler nese akşama ilk işim 120 hz ye alıp gpu-z ye bakmak olacak
  • Peki hocam bu sorun varsa nividia nın sürücüleri ile düzeltme durumu var mı gerçekten çok can sıkıcı bir problem çünkü
  • quote:

Orijinalden alıntı: sahafiec

120Hz'de sorun yok hocam, durum 144Hz ve G-Sync ikilisi ile alakalı ve sadece yeni GTX 900 serisi ile alakalı değil.
    mesela bu konuda söz konusu olan kart GTX 780Ti ve sorun aynı. GTX900'ları özelliği sıfır fan devri modunun durumu daha da aşırıya götürmesi.

http://linustechtips.com/main/topic/238606-780ti-wont-idle/

I run a pg278q at 144hz on 1440p. The card will not idle at this rate,and is totally normal. If you set the refresh to 120hz the card will idle.

144Hz kullanan GTX 780 - 780Ti sahipleri de var.Onlarda da Mhz düşme olayı gerçekleşiyor.Bendeki durumda anlattığım gibi.

O zaman sorun 144Hz'de de değil.Direkt olarak G-SYNC ile alakalı bir durum.Bundan dolayı bu G-SYNC olayında umarım GPU'yu boşta bile tam hızda çalıştırma gibi bir mantık yoktur.Eğer öyle olursa buna bir fix getirmeleri lazım.Yoksa büyük sıkıntı kullanıcılar için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDSTONE -- 28 Kasım 2014; 10:59:56 >

• belki de sürücü ile çözülebilecek bir durum değil hocam zira monitör ve ekran kartı iletişimi ile alakalı bir durum.
    144Hz ve G-Sync destekleyen monitörler epeydir piyasada, nVidia mutlaka durumun farkındadır.
    bence ya mümkün değil şu aşamada ya da oyuncuların masaüstüne geçince 144Hz'den 120Hz ve ya 60Hz'e manuel geçeceğinden yola çıkıyorlar.
    ya da aslında en mantıklısı bunu monitörün yapması ama henüz oraya varmadılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dimitrixxx

Yanlız hocam şunu farkettim gpu-z yi açtığım an ekran bir kaç kez tazelendi ve gpu-z de bir ara düşük görmüştüm değerleri ekranın gidip gelmesi ile yükselmişti değerler nese akşama ilk işim 120 hz ye alıp gpu-z ye bakmak olacak

Bana göre bir fix gelecektir bununla alakalı.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.