Şimdi Ara

Anlaşılması Zor Olan Filmler (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
177
Cevap
4
Favori
19.063
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ben fight club'dan yanayım anlaşılması zor ve verdiği mesajlar düşündürücüydü. defalarca izleyen bir çok arkadaşlarımda var bu filmi.
  • Vanilla Sky'ı filmi yapanlar bile anlamamıştır diye düşünüyorum.

Bu arada "Identity" 2.defa izlenirse kolay anlanabiliyor.

O izlediğiniz olaylar aslında sonlara doğru gözüken şişko psikopatın gördüğü rüya gibi şeyler. Zihninde karakterler oluşturup oyunlar oynuyor vesselam..
  • Eğer kelimenin ne anlama geldiğini bilmiyorsanız ve filmin knusunu okumadıysanız Deja Vu...
  • Sakin kafayla izlemek lazım bu tarz filmler..
  • Dejavu
  • the prestige

(anlamak cok guc degil ama onemli olan sonunu gormeden anlamak )
  • Gülenler olacak fakat Hero diyebilirim , bi kere çin insanının birbirine çok benzemesi ve olayların sürekli hikayeler anlatılarak gelişmesi ve aşırı uykudan dolayı altyazıları okucam diye sahneleri kaçırmam benim bu filmi anlamama sebep oldu fakat beni eskiden az çok sevmeme rağmen jet li nin filmlerini sevmememe sebep oldu
  • Persona'yı 3 kez izlemek zorunda kalmıştım.
  • Hoş bir konu olmuş ara sıra düşünüp film izlemeyi seven arkadaşlara verdiğim filmleri anlamadıklarında söylediğim şeyleri burada da söyleyeyim bari
    Bazı filmlerin gerçekten anlaşılması güç bir film olarak tasarlandığını var sayarsak; bazı filmler bu kavramı uygulama sırasında baltalanarak yola devam ediyor, çıkan sonuçsa tam bir fiyasko...
    Ben böyle pek çok film izledim ama aklıma sadece bir kaçı geliyor. Ve belki de ağır gelicek ama izlediğim filmlerin bazılarını aptal yönetmenlerin çektiğini düşünüyorum. Neticede bir insan film çekebilir ama bu onun aptal olduğu gerçeğini değiştirmez Örneğin Donnie Darko... Yönetmen ne yaptığını bilen birisine benzemiyor bence, hatta kendisiyle çatışıyor ve bizim yaptığımız işse delinin kuyuya attığı taşı çıkarmaktan ibaret oluyor. Bence Donnie Darko tam bir fiyasko.
    İmgesellikte çok zor birşey olsa gerek, yönetmen için. Gerçekten usta olmayan kişiler filmi batırabilir. Çünkü yönetmenin düşünüpte o sahneye yerleştirdiği bir an veya obje, başkaları tarafından farklı açılımlara sürüklenerek tamemen karmaşaya neden olması. Bu bazen istenendir, bazense istenmeyen. Eğer olayı fenomene dönüştürmek istiyorsa bu istenerek koyulur. Ben Türklerden örnek vermek istiyorum; Bay E. İzlemeyenlere şiddetle tavsiye edilir. Aradaki ince esprileri anlamak bile bazen güç iş oluyor. Neticede içeriğinde absürtlük bulundurduğu için fazla kafa takmaya gerek yok. Ama şunu hatırlıyorum aynı sahneleri bir arkadaşımla izlerken o geriliyordu, ben ise eğleniyordum Bu da değişik anlam yüklemelerin başarılı olduğunu gösterir
    Gelelim Dövüş Klübüne... Detaylı düşünebilen kişiler için tamamen saçmalıktan ibaret bir film olduğunu göreceksiniz. Pek çok kişi ısrar etse de çok kusurlu bir filmdir ve bence yönetmen işi kotaramamış, bütün yükü tarza atmıştır. Böylece de bir fenomene dönüşebilmiştir. Bir kere film çoğu zaman mantık hatası içermektedir. En basitinden bir sahnede Edward Norton (yanlış hatırlamıyorsam) iş yerinde problem çıkarıyordu. Ordaki hasar bir kişinin ortaya çıkarabileceği bir hasar değildir. Ve bunun gibi pek çok saçma sahne vardır. Madem ki kişilik bölünmesini işliyorsunuz o zaman diğer insanlarında bu bölünmeyi görebiliyor ve garip tepkiler verebiliyor olması lazım. Bunu bazen gösterir bazen göstermezsiniz. Filmin çözüm düğümüne yüklenmiş olunması ise kolay kurtulmaktan başka bişi değildir. Umarım şansım yaver giderde bende ileri de kendi filmimi çektiğimde (veya yapımcılığını üstlendiğimde) bu gibi şeyleri tartıştırabiliyor olurumBu da yönetmen veya senaristin istediği sonuç doğrultusunda ortaya çıkacaktır
    Benim önerim Kelebek Etkisi'dir. Toplu olarak izlemek daha fazla zevk verecektir (test edildi ve onaylandı) Bir süre sonra kısır döngüye saplansa da film gayet interaktif bir izlenim süreci sunuyor ve bu da size zevkli bir 2 saat vaad ediyor. Bence bu da yönetmen ve senaristlerin başarısından geliyor.
    Vanilla Sky' a da katılıyorum. Muammalı sonu ile (David'in gözlerini açarak filmin son bulduğu sekans) izlenmesi şiddetle tavsiye olunur.
    Ben gerilim hastası olarak size bir kaç gerilim örneği yazacam. Stay, Silent Hill, Kapı Komşusu ve Boogeyman. Boogeyman neredeyse Butterfly Effect ile aynı tipte ilerleyen bir kurgu süreci bulundurmakta ama gayet başarılı. Ülkemizde pek bilinmeyen bu filmi toplu halde izlemeniz için önerebileceğim başta yer alan filmerden biridir. Stay ise benim çok beğendiğim bir tarz olan psikolojik gerilim türünün en başarılı örneklerindendir. Kurgusuna ve gerçeküstücülüğüne hayran kalacaksınız. Filmin sonunda zaten filmin içerisine serpiştirilmiş imgeleri anlayacak olmanıza rağmen imgeciliğide gayet başarılı bir filmdir. Mutlaka izleyin. Kapı Komşusu da yine bir psikolojik bir filmdir. Sonunda yine herşeyin aydınlandığı bir film olarak kafanızda çok fazla yer kaplamasına gerek olmayacak ama sizi oldukça şaşırtabilecek ilginç ve son derece kışkırtıcı bir film. Silent Hill ise Konami' nin ünlü vidyo oyunu serisinin (biraz değiştirilerek) sinemaya uyarlanmış versiyonudur. Gerçekten kaliteli bir filmdir. Gerçekten kafanızı karıştıracak bir filmdir ve oyunu gerçekten bir fenomene dönüşmüştür. Hala ilk oyunu anlamamış olanlar vardır ve hala pek çok sır içermektedir. Hem oyunu hemde filmi şiddetle öneririm.
    Son olarakta uzakdoğu filmlerine göz atmanızı öneririm. Özelliklede gerilim filmlerine. Son derece karmaşık yapıları olan, günlerce (hatta aylarca) aklınızdan çıkmayacak sahneler barındırabilen, film bittiğinizde 'ne oldu şimdi' diye şaşkın bir şekilde etrafınızdakilere sorular yağdırdığınız filmlere rastlayacaksınız. İlk örnek gerilim filmi olan Spider Forest. Sadece izleyin diyorum ve başka bir şey demiyorum. Bir diğeride benim hala tam olarak idrak edemediğim genel olarak sıkıcı ve başarısız olarak görsemde aylardır aklıma gelip durup beni düşünmeye iten bir film; Kairo. Hollywood bu filme ele atarak Pulse adında daha mantıklı bir film haline getirip soruları çözmüştür. Ama Orjinali daha kafa karıştırıcı olması benim hoşuma gitmiştir
    Son olarak yine bir uzakdoğu filmi önerecem; Oldboy...
    Tam olarak anlamak için en az 3 kez izlemek gerekiyor ve emin olun 2 den sonra çok keyif almaya başlıyorsunuz ve aranızda filmle ve tüm karakterleriyle gönül bağı kuruyorsunuz. Karakterler gridir. Ne dibine kadar kötü ne de tam olarak birer melek. Son sahnelerde baş kötü adamın asansörde ağlarken gözlerinizin dolduğunu hissederseniz, bundan büyük bir haz duyacaksınız. Tam olarak gerilim diyemeyiz, kara film temalarıda oldukça içermektedir. 6 kez felan izledim vaktim olsa yine izlerim.
    Umarım yazdıklarıma katılan arkadaşlar çıkar ve önerdiğim filmler için merak uyandırıp bu filmleri izlemenize sebep olabilirim bütün amacım buydu. Yoksa değilmiydi...

• fountain/kaynak
    cok fazla anlamasamda hosuma gitti nedense,guzeldi bazi sahneleri
  • da vinci code yi tam olarak 2. izleyişimde anladım
  • Memento, Pi,Sil Baştan, Donnie Darko, 12 Maymun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 20burak1991 -- 9 Haziran 2008; 21:49:20 >
  • Fight Club
  • quote:

Orjinalden alıntı: Malazgirt

quote:

Orjinalden alıntı: De-Niro

Mulholland's Drive,

Filmi izledikten sonra kendimi aptal gibi hissettim. Sadece anlamayan ben miyim diye araştırdığımda kendimi kullanılmış gibi hissediyorum diyenler de vardı. David Lynch filmleri böyle ama
    Bu filmi anlayanlar cevabını bana spoiler uyarısı yaparak anlatırsa memnun olacağım.

Spoiler

filmin ortalarında kutuyu açtıktan sonra film değişiyor.

Spoiler

Sonrası filmi anlayamıyorum. Filmi anlamak gerekiyor mu? ya da yönetmenin tarzına alışın mı diyor?

bu şekilde iki koyu yazı arasına yazınca daha çok göz kayıyo oraya yav

• Mulholland's Drive kuskusuz en karisik filmlerden biridir. 4 kez izlemistim galiba bu filmi. Fight Club da verdigi mesajlar dogrultusunda bazi kisilere karisik gelebilir.
  • Funny Games
  • Donnie Darko
    o filmi bana tavsiye eden arkadaşlarıma soracağım 'ne anladın da tavsiye ettin?' diye o nasıl bir sondu yaa filmi anlamsız kılmak için hazırlanmış bir son gibi, hatta gibisi fazla
  • The Prestige
  • ummm. lost'u anlamak cok zor :D
    bicok yonuyle sacmaliklarla, giemle, abartilmisliklarla vs dolu
  • Mazoşist olan zamanını boşa harcamak isteyen izler böyle filmleri. Film dediğin adam gibi bir konu içermeli , zaten seyretmekde ki amaç hoşça vakit geçirmek hatta biraz eğlenmekse anlaşılmaz filmleri seyretmenin manası ne ?
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.