Şimdi Ara

## 8 Çekirdek ve Quad SLI Lost Planet'da Ne Yapar ## (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
101
Cevap
0
Favori
4.288
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bu adamlar bizim oyun bozuk demiyolarda sistem deniyolar bence bu oyun optimizasyon olarak çok sorunlu
  • @Digitalworld ve @Ganstasz

Siz hala grafikleri veren seyin ekran kartlari ya da işlemciler oldugunu mu sanıyorsunuz. Yaptıgınız yorumlardan öyle anlıyorumda. Ekran kartları grafikleri sadece gösterir, yapmaz. Grafikleri grafikerler yapar. Grafiker bir oyunu cok kötü grafiklerle yaptıysa Quad SLi 8800Ultra bile kullansaniz o oyunun grafikleri düzelmez. Ama cok cok kaliteli grafik kullanılarak yapıldıysa bu sefer yeterince güclü olmayan ekran kartları o grafikleri gösteremez. PC dünyasi bu paradox yüzünden asla GT5 deki grafik kalitesine sahip bir oyun oynayamayacak. Nedeni ise ticari kaygilar. İstenirse belki GT5 den cok daha iyi grafige sahip oyunlar yapılabilir ama her kasanin icinde 8800 Ultra ve Q6600 olmadigi icin bu mümkün degil. Tüm konsollarin özellikleri aynı oldugu icin oyun yapimcisi firma bu konsolun tüm özelliklerini sonuna kadar sömürecek kalitede grafiklere sahip oyunu yapar ve 60FPS sabit sekilde oynatır. Ama bu PC de mümkün degildir. Yani PC ye optimizasyon yapilamaz. Yapilsa bile Vasat sistemlerin vasat bir sekilde oynayabilecegi kalitede yapilmak zorundadir bu oyunlar. Atiyorum X1950Pro ile 8800Ultra arasinda grafik gösterme bakimindan hic bir fark yoktur. Sadece birisi o grafigi saniyede 25 kare hızında gösterebilirken digeri 125 kare hizinda gösterebilir. Ama kalite olarak ikisinin arasinda hic bir fark yoktur.

Ben PC de oyun oynamayi tercih edenlerdenim. Ama su da bir gercek PC oyunculugu Konsol oyunculugu karsisinda gün gectikce geri kaliyor ve bu maalesef engellenemez. Cünki konsollar oyun yapimcilarina cok daha hos görünüyor. Sebebi ise standart konfigürasyon

• amaç test etmek değil sadece böyle çalışır bir sistem olduğunu göstermek sanırım
    yoksa bu sistem 60 tan çok daha fazlasını alır
    gerçi yazılımsal olarak çok eksik var o da ayrı konu
  • quote:

Orjinalden alıntı: VenomS

dual 4 çekirdekli ve 12MB L2 bellekli Yorkfield Extreme + quadro Geforce 8800 ultra = 60 fps
    PS3 = 60 fps sabit
    XBOX360 = 60fps sabit

budurumda pcde sadece oyun oynayanlara ders olsun

BUDUR...!!!!

yorumların gerisini okumam bile....

• koca konuda o kadar cok sey yazdiniz ama yinede bakis noktanizda hata var.
    Vsync'in acilmasi sebebini ve bu denli dusuk fps'yi almanizin asil sebebini goremediniz...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Yakuza52

@Digitalworld ve @Ganstasz

Siz hala grafikleri veren seyin ekran kartlari ya da işlemciler oldugunu mu sanıyorsunuz. Yaptıgınız yorumlardan öyle anlıyorumda. Ekran kartları grafikleri sadece gösterir, yapmaz. Grafikleri grafikerler yapar. Grafiker bir oyunu cok kötü grafiklerle yaptıysa Quad SLi 8800Ultra bile kullansaniz o oyunun grafikleri düzelmez. Ama cok cok kaliteli grafik kullanılarak yapıldıysa bu sefer yeterince güclü olmayan ekran kartları o grafikleri gösteremez. PC dünyasi bu paradox yüzünden asla GT5 deki grafik kalitesine sahip bir oyun oynayamayacak. Nedeni ise ticari kaygilar. İstenirse belki GT5 den cok daha iyi grafige sahip oyunlar yapılabilir ama her kasanin icinde 8800 Ultra ve Q6600 olmadigi icin bu mümkün degil. Tüm konsollarin özellikleri aynı oldugu icin oyun yapimcisi firma bu konsolun tüm özelliklerini sonuna kadar sömürecek kalitede grafiklere sahip oyunu yapar ve 60FPS sabit sekilde oynatır. Ama bu PC de mümkün degildir. Yani PC ye optimizasyon yapilamaz. Yapilsa bile Vasat sistemlerin vasat bir sekilde oynayabilecegi kalitede yapilmak zorundadir bu oyunlar. Atiyorum X1950Pro ile 8800Ultra arasinda grafik gösterme bakimindan hic bir fark yoktur. Sadece birisi o grafigi saniyede 25 kare hızında gösterebilirken digeri 125 kare hizinda gösterebilir. Ama kalite olarak ikisinin arasinda hic bir fark yoktur.

Ben PC de oyun oynamayi tercih edenlerdenim. Ama su da bir gercek PC oyunculugu Konsol oyunculugu karsisinda gün gectikce geri kaliyor ve bu maalesef engellenemez. Cünki konsollar oyun yapimcilarina cok daha hos görünüyor. Sebebi ise standart konfigürasyon

Valla ciddi misin? Ben de bu kartlar grafiği neresinden uydurruyor demiştim.

Arkadaşım çok ta güzel biliyoruz bunu, ekran kartında gerçek zeka var da o mu grafiği verecek bize.

Ama senin de bilmediğin noktalar var. Mesela önceleri aynı oyun aynı sistemde sadece ekran kartı farklı olunca farklı sonuçlar veriyordu.

ATİ kartlar daha yüksek bir görüntü kalitesi ve ayrıntı sunuyordu. Şu an bu fark çok azaldı ama bir de ATİ nin yeni teknolojisi var. Düşük poligonlu nesneleri barındırdığı teknoloji ile daha kaliteli hale getiriyor. Yani pek te güzel fark oluyor.

Ayrıca ekran kartları grafiği göstermiyor işliyor. Grafikerler sadece çizgileri çizer bırakır gerisi kaplamadır. Bu kaplamaları, ışık gölge oyunlarını ve diğer bir çok şeyi ise ekran kartı ve işlemci yapar. Yani pek te güzel görüntü kalitesinde fark olur. Hele hele SM2 li bir kartta bazı özellikler kısılınca fark anlaşılıyor.

Gene o optimizasyon kısmına gelirsek, niye olmasın? İmkansız nasıl oluyor, çok güzel optimize eddilmiş oyunlar var? Adamlar düşük ekra kartlarında da çalışabilecek oyunlar yapıyor, ama bunun için poligonlar düşürülmüyor (belki düşük ayarlarda düşüren de vardır) ışık efektleri, kaplama kaliteleri ve karmaşık olan hesaplar baside indiriliyor kalite detayları azaltılıyor. Gene çözünürlük düşürülüyor vs.

Bunun dışında güçlü bir kart yüksek kalite ayarlarında 60-70FPS verirken, güçsüz bir kart aynı ayarlarda 15FPS bile veremez. Bu durumda da çok kolay kaliteden bahsedebiliriz.

• quote:

@Digitalworld ve @Ganstasz

Grafik ayarları ve optimizasyon denen şeyler var.

• quote:

Orjinalden alıntı: DigitalWorld

quote:

Orjinalden alıntı: moffaka

ölçtüm biçtim topladım çıkardım :) tahminlerime göre o oyunu oynayacak sistemi mütevazi bir bütçeyle oynamam için 2010 u beklemem lazım. yani lost planet 3 çıkınca:) soyguncu herifler. eskiden donanım bu kadar pahalı değildi. kahrolası modifiye manyaklarının eseri.

Arkadaşım bütçeni bilmiyorum ama o oyunu 8600GT ile de çok güzel oynayacaksın.

8800GTS ise full ayarlarda.

Ben amd3000 64bit 1024ram x1950 ekran kart sahibiyim. ayarları kısarak ancak oynarım sanırım
  • quote:

quote:

quote:

ölçtüm biçtim topladım çıkardım :) tahminlerime göre o oyunu oynayacak sistemi mütevazi bir bütçeyle oynamam için 2010 u beklemem lazım. yani lost planet 3 çıkınca:) soyguncu herifler. eskiden donanım bu kadar pahalı değildi. kahrolası modifiye manyaklarının eseri.

Arkadaşım bütçeni bilmiyorum ama o oyunu 8600GT ile de çok güzel oynayacaksın.

8800GTS ise full ayarlarda.

Ben amd3000 64bit 1024ram x1950 ekran kart sahibiyim. ayarları kısarak ancak oynarım sanırım

DX9 sürümünü gayet iyi oynayabileceğini düşünüyorum. Ya da en fazla bir iki ayarı yüksek değil de orta olarak ayarlarsın. 1950 ler DX9 da hala sözü geçen kartlar çünki.

Yanlız işlemci biraz sorun olabilir. Hız aşırtma yapabilir ya da X2 ye geçebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DigitalWorld -- 27 Eylül 2007; 1:51:15 >

• quote:

Orjinalden alıntı: Dhul-Fakar

Fiyat belirsiz muhtemelen dudak uçuklatacak, harcadığı enerji akıllara ziyan, alınan fps ye bak şahane

Fps olayo gerçekten çok komik bu kadar şaşalı bir sistem den bu fps.
  • quote:

Kalın olarak alinti yaptigim kısım hiç hoşuma gitmedi. Ya adam gibi meşveret yapıcaksiniz ya da yapmayacaksiniz. Herkes bu tür şeyleri kaldiramaz. Bu uyariyi yapma ihtiyaci hissettim.

Evet Atinin Tesselation teknolojisinden bahsediyorsunuz. Düşük poligonlu grafikleri daha yüksek sayida noktaya bölerek daha kaliteli görüntü almayı amaclayan bir teknoloji. Ama su anda bu teknolojiyi destekleyen bir oyun yok. Olsa bile o teknolojiden harikalar yaratmasini beklemeyin. En azindan simdilik.

quote:

Grafikerler sadece çizgileri çizer bırakır gerisi kaplamadır. Bu kaplamaları, ışık gölge oyunlarını ve diğer bir çok şeyi ise ekran kartı ve işlemci yapar.

Haklısınız o dediginiz olalari grafik karti ile işlemci yapar. Ama kendilerine gelen hazır verileri işlerler. Sıfırdan veri yaratmazlar. Sizin kastettiginiz gibi olsaydi. Her ekran kartinin farkli kalitede göstermesi gerekirdi görüntüyü ki böyle bişey yok. Eşit şartlarda (sm versiyonu, AA AF durumu vs.) her ekran karti bir görüntüyü aynı kalitede resmedebilir.

quote:

Gene o optimizasyon kısmına gelirsek, niye olmasın? İmkansız nasıl oluyor, çok güzel optimize eddilmiş oyunlar var? Adamlar düşük ekra kartlarında da çalışabilecek oyunlar yapıyor, ama bunun için poligonlar düşürülmüyor (belki düşük ayarlarda düşüren de vardır) ışık efektleri, kaplama kaliteleri ve karmaşık olan hesaplar baside indiriliyor kalite detayları azaltılıyor. Gene çözünürlük düşürülüyor vs.

Bana GT5 (PS3) veya PGR(Xbox 360) grafiklerinin kalitesinde bir PC oyunu gösterebilir misiniz?

quote:

Bunun dışında güçlü bir kart yüksek kalite ayarlarında 60-70FPS verirken, güçsüz bir kart aynı ayarlarda 15FPS bile veremez. Bu durumda da çok kolay kaliteden bahsedebiliriz.

Simdi bir önceki paragrafinizla celistiniz. Hem cok iyi optimizasyon yapilabilir diyorsunuz hemde Güçlü bir kart ile güçsüz bir kart arasinda daglar kadar fark olacagini iddia ediyorsunuz.

Sizce firmalar oyunun grafiklerini yaparken kimin gücüne göre yapıyordur dersini? 8800 Ultra nin mi yoksa 8600 GT nin mi? 8800 Ultrayi baz alsalar 8800 ultra kadar ancak oyun satarlar. 8600GT yi baz alsalar grafikler cok kötü olacak. Böyle bir paradoksun önüne gecebilmek icim AA ve AF ayarlarini devre disi birakilabilir yapmak zorunda kaldilar. Cünki bunu yapmasalar ya grafikler hala super mario gibi olacakti ya da kimseye oyun satamayacaklardi.

Dedigim gibi maalesef Pc oyunculugu Konsol karsisinda giderek güc kaybediyor. Oyun yapımcılari da bu durum icin ALLAH diyor zaten. Hem korsana karsi mücadele daha kolay hem de oyun grafiklerini konsola optimize etmek cok daha kolay

• quote:

quote:

Kalın olarak alinti yaptigim kısım hiç hoşuma gitmedi. Ya adam gibi meşveret yapıcaksiniz ya da yapmayacaksiniz. Herkes bu tür şeyleri kaldiramaz. Bu uyariyi yapma ihtiyaci hissettim.

Evet Atinin Tesselation teknolojisinden bahsediyorsunuz. Düşük poligonlu grafikleri daha yüksek sayida noktaya bölerek daha kaliteli görüntü almayı amaclayan bir teknoloji. Ama su anda bu teknolojiyi destekleyen bir oyun yok. Olsa bile o teknolojiden harikalar yaratmasini beklemeyin. En azindan simdilik.

quote:

Grafikerler sadece çizgileri çizer bırakır gerisi kaplamadır. Bu kaplamaları, ışık gölge oyunlarını ve diğer bir çok şeyi ise ekran kartı ve işlemci yapar.

Haklısınız o dediginiz olalari grafik karti ile işlemci yapar. Ama kendilerine gelen hazır verileri işlerler. Sıfırdan veri yaratmazlar. Sizin kastettiginiz gibi olsaydi. Her ekran kartinin farkli kalitede göstermesi gerekirdi görüntüyü ki böyle bişey yok. Eşit şartlarda (sm versiyonu, AA AF durumu vs.) her ekran karti bir görüntüyü aynı kalitede resmedebilir.

quote:

Bana GT5 (PS3) veya PGR(Xbox 360) grafiklerinin kalitesinde bir PC oyunu gösterebilir misiniz?

quote:

Simdi bir önceki paragrafinizla celistiniz. Hem cok iyi optimizasyon yapilabilir diyorsunuz hemde Güçlü bir kart ile güçsüz bir kart arasinda daglar kadar fark olacagini iddia ediyorsunuz.

Sizce firmalar oyunun grafiklerini yaparken kimin gücüne göre yapıyordur dersini? 8800 Ultra nin mi yoksa 8600 GT nin mi? 8800 Ultrayi baz alsalar 8800 ultra kadar ancak oyun satarlar. 8600GT yi baz alsalar grafikler cok kötü olacak. Böyle bir paradoksun önüne gecebilmek icim AA ve AF ayarlarini devre disi birakilabilir yapmak zorunda kaldilar. Cünki bunu yapmasalar ya grafikler hala super mario gibi olacakti ya da kimseye oyun satamayacaklardi.

Dedigim gibi maalesef Pc oyunculugu Konsol karsisinda giderek güc kaybediyor. Oyun yapımcılari da bu durum icin ALLAH diyor zaten. Hem korsana karsi mücadele daha kolay hem de oyun grafiklerini konsola optimize etmek cok daha kolay

Arkadaşım öncelikle sorduğun soru şaka gibi. Benden de ciddi bir cavap bekleyemezdin sanırım. Oyunu kartın yapmayacağını her 7 yaşın üstündeki insan kavrayabilir zira.

Ayrıca şimdi bana oyun falan deme. Eğer PC de de aynı oyun olsa daha kaliteli olacaktır ki tabi bu yapan adama bağlı. Bilgisayara geçirirken grafiklerin içine ederse bilgisayar ne yapsın.

Ayrıca mesela Lost planet var. PC ve Konsoldakini karşılaştırın. Arada bir dünya fark var. PC de ki daha kaliteli.

60-70 FPS kısmında da çalişmedim hiç bir şekilde. Zira siz grafik ayarı diye bir şey duymadınız sanırım. Yani her kitleye uygun bir oyun çıkarırlar. Grafik ayarları düşürülünce iki kart ta aynı çözünrlükte aynı FPS yi verir ama güçlü kartta daha yüksek kalite ayarları seçildiği için daha yüksek bir kalite alınır. Bu bağlamda oyunlar en pahallı karta göre ve ayarlar düşürülerek orta seviyede çalışacak şekilde yazılır. Orta seviye kartlar son kalitede yeni bir oyun açamadı açamayacakta. Bunu sanırım gözden kaçırdınız. Son seviyede orta kesim kartlar 5-6FPS ile sürünürken, üst seviye kartlar oldukça iyi performans verirler.

Sizin dediğiniz gibi düşük karta göre yapılsa idi orta seviye son ayarda 30-50FPS arası, üst seviye ise 65-250FPS arası değer verirdi oyunda. Yani bence biraz daha mantıklı ve geniş açılı yorumlar yapın. Oyunlar alt seviyeye göre yapılmaz. Sadece onlar da göze alınarak yapılır. Ama asıl olarak üst seviye göz önündedir.

Şimdi bana diyeceksin ki yok işte PS3 te öyle ayrım yok. Yok ama O 80GB HDD li PS3 1300YTL. O paraya 8800GTS li bir sistem toplarsın. Oyun da oynarsın, nete de girersin, ofis uygulaması da kullanırsın.

Bilmem anlatabildim mi?

PC lerde oyun hep olacak. Yoksa ATİ siymiş Nvidiasıymış, inteliymiş, AMD siymiş cartıymış curtuymuş bir sürü firma bayrağı sallandırır. Ortak çıkarlar için PC oyunları gelişimi durmaz.

Bak microsoft ha bire yeni DX çözümü haberi sunuyor. Bu adamlar oyun için PC düşünmese neden bunu yapsın. Ekran kartı üreticileri ile ortak çıkarları olmasa neden bunu yapsın. Adam aptal değil, Dünyanın en zengin adamı ise bir halt bildiği için öyle.

• Bioshock ile Resistance'ı karşılaştıranlar var, çüş. Biri çıkış oyunu, biri Xbox ve Pc için bomba oyun. Şuan PS3 sahibi ve süper bi pc sistemine sahip olan biri olarak söylüyorumki hergün imzamda sistemim yazarkan PS3 aldıktan sonra geçtim bunları ne kadar gereksiz bişi oldugunu anladım. O kadar para verip PS3 ün yarısı kadar grafik veremeyen bir metal yıgını. Dikkat ederim PS3 ten bahsediyorumki Xbox 360 PS3 ten suan oyun kalitesi olarak çok üstün. Zamanında ne kadar boş vakit harcamışım oc ye falan, PC nası olsa konsolu donanım olarak geçicek fakat konsol sahipleride o ara çok büyük zevkler yaşayacak, inanılmaz next-gen oyunlar var. Fakat PC ile uğraşmakta zevk meselesi tabi...bir heves. PS3 DX10 grafigini veremez diyenlerde var, nası versinki zaten DX10 a göremi oyun üretiliyor PS3 te. Başka yazılımlarla çok daha fazlasını verebilir, oynayan anlıyor zaten. Next-gen oyunları bi lcd de 1280x720P de sabit 60 fps veriyor.Spor oyunlarında potanın ipinin hammaddesine kadar herşey gözüküyor cidden inanılmaz.

Ama dedigim gibi bu bir zevk meselesi, ama ben zevkim için her ay upgrade ederek, dandik grafikler görcegime fps düşmeleriyle uğraşcagıma, Konsol alıp en azından suan PC deki -genel olarak- oyunlardan çok daha üstün grafiklere sahip oyunlar oynuyorum. Ay başı ekran kartı yenilecegime 1400 ytl ye PS3 alıyorum oyunlarıda spot olarak ucuza alıyorum yada takas ediyorum. Ama hayatında next-gen konsol yüzü görmemiş olan saçma sapan yorumlar yapıyor en çok onları gülüyorum ve zaten o yüzden böyle bir mesaj atma geregi duydum. Herkes next-gen konsol oyunlarının ss lerine bakıp bunlar oyun içi degil diyor. O oyun içi degil dedikleri grafiklerle konsol sahipleri 1-2 yıldır oyun oynuyor.

• quote:

Arkadaşlar acaba neden kimse vsync nin açık olduğunu göremiyor.

Adamlar sistemi en fazla 60FPS alması için kısıtlamış. Yani sistemin alabileceği bu değil.

Ama asıl soru. Neden bunu yapmışlar?

yorumları da okumuyor
  • test sonuclarından anlasılan o ki, sistem toplaren asırı ucmaya gerek yok. sonucta maksimum 2 sene ömürünü yitiriyor. 60 fps de ne yahu en az 90 olmalıydı bence.
  • al bi tane daha
  • quote:

Orjinalden alıntı: bluetime

al bi tane daha

biz kaçkişiyiz
  • bilmiyorum sen say 1 milyonu buldu mu?
  • daha değil ama yakında olacaz.
  • Tam destek

uzatma
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.