Şimdi Ara

## 8 Çekirdek ve Quad SLI Lost Planet'da Ne Yapar ## (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
101
Cevap
0
Favori
4.288
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • quote:

Bu donanım olayları artık çok sıkıcı olmaya başladı bence.Hep aynı şeyler.Bir dünya para ver 3 ay sonra eskisin ve düzgün performans alma.

+1

İnsanlar ihtiyaçlarının farkına varmadan sürekli olarak sistem yeniliyorlar, acaba (istisnalar hariç) kaçımız aldığımız işlemcilerin tam anlamıyla hakkını verebiliyoruz...

Bir başka konuda aldığımız donanımların yazılımsal eksikleri çok fazla buna kanıt olarak konu başlığındaki sistemin almış olduğu bench sonucunu gösterebilirim...Donanım yazılımları çok geriden geliyor, yazılımlar tam oturana kadar performans beklemek ise hayalciliktir....
  • Crysis siz bir dünya düşünemiyorum (Bilgisayar dünyası canııım.) Hemde oyun türkçe olacakmış seslendirme sanatçıları oynamı ünlüymüş felan felan felan. Bakın crysis için birsürü sebep var

Şakası bir yana elimizdeki canavarları deneme için bir şey lazım. Buda şimdilik crysis.
  • quote:

Orjinalden alıntı: honneur

Crysis siz bir dünya düşünemiyorum (Bilgisayar dünyası canııım.) Hemde oyun türkçe olacakmış seslendirme sanatçıları oynamı ünlüymüş felan felan felan. Bakın crysis için birsürü sebep var

Şakası bir yana elimizdeki canavarları deneme için bir şey lazım. Buda şimdilik crysis.

Yaa ben böyle her gördügüm yerde crysis e saldiriyorum ama bahsettiginiz durumlardan dolayi bu oyunun ilk lisanslisini belkide ben alacam. Ama ne olursa olsun PC dünyasina bu oyuna baglamamak lazim.

Yav nerde bir ekran karti, işlemci haberi görsem hemen altinda "Bakalim crysis de ne yapacak" yorumu görüyorum

• vsync acik test bu sistemde
  • Arkadaşlar acaba neden kimse vsync nin açık olduğunu göremiyor.

Adamlar sistemi en fazla 60FPS alması için kısıtlamış. Yani sistemin alabileceği bu değil.

Ama asıl soru. Neden bunu yapmışlar?
  • quote:

Orjinalden alıntı: DigitalWorld

Arkadaşlar acaba neden kimse vsync nin açık olduğunu göremiyor.

Adamlar sistemi en fazla 60FPS alması için kısıtlamış. Yani sistemin alabileceği bu değil.

bence 70-80 civarı fps alıyorsa vsync açıp 60 göstermek daha mantıklı deilmi ? veya istenilen performansı vermedi nie açıklarsınki... madem driver özürlü sistem şuan için..
  • adamı döverler ya.360 ps3 zaten okadar fps veriyor.o pcnin 4de 1i kadar bile donanıma sahip olmayan 2 tane konsolla yarışabilmek için 4 tane 1000$lık kart takmışlar ve üstelik 8çekirdekli işlemci buna rağmen aa kapalı.

oysaki ps3 ve 360 bunları daha düşük konfigürasyonla daha verimli ve etkin yapıyor.

gerçekten şu konsol teknolojisine bayılıyorum .optimizenin kralı var ya.eğer bu optimize pcye yapılsaydı varya 4 tane ultra değil 1 tane 8800gts bile dünyalar yapardı.yazık hem de çok...
  • quote:

Orjinalden alıntı: :::LOSTPLANET:::

adamı döverler ya.360 ps3 zaten okadar fps veriyor.o pcnin 4de 1i kadar bile donanıma sahip olmayan 2 tane konsolla yarışabilmek için 4 tane 1000$lık kart takmışlar ve üstelik 8çekirdekli işlemci buna rağmen aa kapalı.

oysaki ps3 ve 360 bunları daha düşük konfigürasyonla daha verimli ve etkin yapıyor.

gerçekten şu konsol teknolojisine bayılıyorum .optimizenin kralı var ya.eğer bu optimize pcye yapılsaydı varya 4 tane ultra değil 1 tane 8800gts bile dünyalar yapardı.yazık hem de çok...

İyi de niye vsync nin açık olduğunu kimse hesaba katmıyor ben onu anlamadım. Kimse okumuyor sanırım bir şeyi.

Yani hemen konsollara çekilmiş olay. Lost planetta da laf attılar kartlara ilk çıktığında ama şu anki durum belli.

quote:

Orjinalden alıntı: XIII

quote:

Orjinalden alıntı: DigitalWorld

Arkadaşlar acaba neden kimse vsync nin açık olduğunu göremiyor.

bence 70-80 civarı fps alıyorsa vsync açıp 60 göstermek daha mantıklı deilmi ? veya istenilen performansı vermedi nie açıklarsınki... madem driver özürlü sistem şuan için..

İstenilen performansı veremedi ise zaten böyle şüpheli bir sunum yapmamalılar. Ve bir de şu. Adamlar 8800GTS ile bu oyunu çok güzel oynayacasınız dedi. Siz bu kartlardan 4 tanesinin 60FPS de tıkanacağına inanıyor musunuz? He alır daha yerine oturmamış 4 kart için sürücülerden kaynaklanır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DigitalWorld -- 26 Eylül 2007; 1:49:20 >

• quote:

adamı döverler ya.360 ps3 zaten okadar fps veriyor.o pcnin 4de 1i kadar bile donanıma sahip olmayan 2 tane konsolla yarışabilmek için 4 tane 1000$lık kart takmışlar ve üstelik 8çekirdekli işlemci buna rağmen aa kapalı.

Her pc nin konfigürasyonu aynı olmadigi icin PC yer göre optimizasyon mümkün degilki

• 60 fps alması normal vsync açık..
  • bence baktiginiz yer yanlis..
    neyse...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Slayer_

60 fps alması normal vsync açık..

katılıyorum 60hz monitör=60 fps

• Donanıma yapılan yatırım yazılıma yatırılsa p3'ler bile bize yeterdi ya neyse...

• Ne kadar Gereksiz Bir Sistem Olduğunu Kanıtladı
    Para Tuzagı Bunlar

• quote:

Bu arada testin 1280X1024 çözünürlüğünde VSYNC açık ve Anit Aliasing seçenekleri kapalıyken yapıldığını da ifade edelim.

quote:

1)Vsync nedir?
    Vertical Sencronisation'in kisaltilmish halidir.Genelde Yeshil renk kablosundan hesaplanir.Sizi ilgilendiren achiklamasi shudur:
    Ekran kartinizin monitorunuzle haberleship monitorunuzun yenileme hizina gore resim yollama hizini ayarlamasidir.

2)Vsync ne zaman kapanir?
    Vsync sadece ve sadece goruntu kalitesi degilde ekran kartinin verebildigi max performansin gorulmesi istendiginda kapatilir ki ekranininizin hertz'i ne olursa olsun ekran kartiniz bundan etkilenmesin ve monitorunuzun yenileme hizini beklemesin.
    Kisaca buna benchmark denir.Ekran kartinin verebildigi max fps ancak bu shekilde olchulur.

3)Vsync ne zaman achilir?
    Goruntu kalitesi ve akiciligi istendigi zaman achilir buda kisaca "kullanim zamani" demektir.Yani bir son kullanici kartini herzaman Vsync'i achik olarak kullanir chunku onun ishi test etmek degil,oyun oynamak,internette takilmak,grafik chizmek,animasyon yapmak vsvs dir.

* "Vsync'i kapatinca fps daha chok oluyo ama" dediginizi duyar gibiyim ama siz sayaca bakarak fps sayisini okuyorsunuz halbuki monitorun gosterebildigi max fps o degil.
    Ekraniniz hack Hz ise o kadar resim gosterebilir saniyede yani 60Hz ise max 60 kare 120Hz ise max 120 kare.O yuzden vsync'i achin diyoruz,kapatipta kendinizi kandirmanin bir alemi yok.
    Arti vsync kapatildiginda grafiklerde tearing denilen yirtilma efekti olur bunun sebebide ekran kartindan kontrolsuzce yollanan resim kareleridir.Ard arda fazla hizli yollanan resim kareleri sorun yaratir.
    Chunku daha 1. resimin chizimi bitmeden 2.resim ustune biner ve grafikelrde yatay chizgiler (yirtiklar)olushur.
    Kimilerinde (ozellikle voodoo'larda) vsync'i achinca bashka sorunlar ortaya cikar.Mesela grafiklerin uzamasi yada takilmasi.Bu sorunlarda driverlardan kaynaklanmaktadir.Yoksa vsync kesinlikle sorumlu tutulamaz boyle shelerden chunku alakasi olmayan bir shey vsync bunlarda yukarida anlattim neye yaradigini.
    Artik umarim bilinchli bir kullanici olarak gordugunuz kare sayisinin her zaman ekranda gordugunuz fps sayacindaki (cs ichin net_graph)gibi olmadigini anlamaya bashlamishsinizdir.Ve artik bu Vertical sencronisation sorunu bitmishtir....

umarım şu yazıyı okursunuz da ondan sonra yorum yaparsınız...

(yazan arkadaş Türk ingliz kırmasıymış herhalde, ben direk alıntı yaptım, kullanılan Türkçe için kusura bakmayın...)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uzaktan Kumandan -- 25 Eylül 2007; 13:38:08 >

• quote:

Orjinalden alıntı: kont_andre

Bu donanım olayları artık çok sıkıcı olmaya başladı bence.Hep aynı şeyler.Bir dünya para ver 3 ay sonra eskisin ve düzgün performans alma.
    En iyisi alacaksın orta düzey bir sistem bakacaksın keyfine yada al bi ps3 tamamdır işte.

ben hep soyluyorum her yenı cıkanı almayın dıye elınızdekı bır eskısın bırakın oyunları oynatmaz hale gelsın sıstemınız ondan sonra yazık verılen paralara
  • Ayrıca Lost Planet seçeneklerinde Multi Core CPular içinde bir seçenek var acaba o açıkmı oda belli değil.

Herhalde intel vsync i açarak sistemin tüm performansının göz önüne sermek istemedi.
  • quote:

ps3 ve xbox360

PC'nin 4 te 1 i kadarmı haha güldürme beni.....

senin oraya yazmadıgın dandirik saydığın playstation 2 de bile custom 128 bit işlemci , custom XDR RAM ve 2560 bit ekran kartı veriyoluna sahip........nasıl dandirik oluyor ???.......daha ps2 oyunlarını bile oynatcak kapasiteye sahip değil PC lerimiz.....hatta sega dreamcast ve nindento gamecube oyunlarını bile kasa kasa oynatırken.......konsollar ile PC lerimi kapıştırıyorsun??..........konsollar gunumuz teknolojisinin aynasıdır onlar çıkar.......pc ler onları 6 sene sonra yakalar......LoL

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gaea -- 25 Eylül 2007; 14:05:45 >

• Vsync ne zaman açılır sorusu biraz duruma göre değişken. Eğer monitor 60hz'de çalışıyorsa o çözünürlük için, ve oyun 50fps çalışabiliyorsa, vsync açarsanız ne yazık ki oyun 30fps'ye düşer. Ben o durumda vsync'i kapamayı yeğlerim. Fakat oyun 80 fps, 100 fps bile çalışsa, yırtılma problemleri oluşabilir, özellikle yatay kayan sahnelerde bu gözü rahatsız edecektir, direk vsync'i açmak gerekir (yırtılma sadece 60 fps'nin altında olmuyor)

Şu an oyunlar için ideali bence halen CRT monitörler. Çünkü LCD'lerin ezici çoğunluğu görüntüyü 60hz'de kabul ediyor. LCD'de hz kavramı görüntünün sunulmasına birebir yansımasa da (cevap zamanı), görüntünün kabul edildiği bir frekans var ve genelde bu 60hz. Bu nedenle de vsync açtığınızda oyun 51fps ise eli mahkum 30fps ye düşüyor. Halbuki, 85 hz bir görüntü modunda 43 fps'ye düşüyor, 100 hz bir modda ise 50 hz, yırtılmasız şahane görüntü.

Ha bir de, oyunun motoru herşeyi 60hz'de organize ediyorsa (misal, Doom3) oyunun vsync'ini zorla kapatıp 90 hz yaptığında oyunun yaptığı şey aynı kareleri göstermek olacaktır ard arda. Benchmark amacı dışında pratik yararının SIFIR olacağı bir durum da budur.

40 fps ve üstü, her zaman bir oyunun oynanması için ideale yakın rakamlar. 50 fps deseniz zaten PAL standardı 50fps, televizyondaki maçlar gibi düşünün.

Konumuza gelince, burada belli ki Vsync açık. İşlemci kullanımına bakarsanız ise bana mısın demiyor işlemci. Farkında bile değil oyunu oynattığının belki :)

Multicore desteği mutlaka açık burada belli ki, Diabelica açık mı değil mi belli değil demiş. İşlemlerin güzel bir şekilde paylaştırıldığı göze çarpıyor.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.