Şimdi Ara

ZyXEL VMG3312-B10A - USB Portundaki Diski Paylaşmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
3
Favori
23.638
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

TTNet'in HiperNet'inin 35 Mbps olanına geçtim. Taahhütle verdikleri ZyXEL VMG3312-B10A modemi kullanıyorum. Şimdilik bağlantı ile ilgili bir sorunum yok; memnunum.

Ancak kullanmak istediğim bir özellik var ve maalesef istediğim gibi kullanamıyorum. Modemin USB portuna takılan bir USB Flash Bellek veya USB Sabit Diski paylaşmak ve içerisindeki klasörlerde istediğim "izin" (permission) ayarlarını yapabilmek istiyorum. Yani bir "A Klasörü"ne herkes erişebilsin, ancak diğer bir "B Klasörü"ne yalnızca izin verdiğim kişiler erişebilsin istiyorum. Bir Statik IP ile aslında bu sistem basitçe FTP Server olarak kullanılabilir...

Modem arayüzünden, "Network Setting" altındaki "File Sharing"i "Enable" yaptım. Çalışma grubu olarak da doğru adı (örneğin WORKGROUP) girdim ve kaydettim. "Windows+R" tuş kombinasyonu ile "Çalıştır"ı açıp, "\\192.168.1.1"i açtım. İçerisinde bulunan "usbkey" klasörünü de "Map network drive..." yaptım. Şu anda ağdaki herkes bir "T: Sürücüsü" olarak USB diski görüyor.

Şimdi yapmak istediğim şey; disk içerisindeki klasörlerin okuma/yazma/erişim izinlerini ayarlamak. Bu konuda "File Sharing" bölümünde yazan ibare şöyle: "The device can share files from your USB flash drive or disk when you attach it to the USB port. You may start from deciding which folders in the USB disks to share and which users can access the shared folders." Hepsi bu kadar. Devamı yok. İnternetin altını üstüne getirdim ama hiçbir bilgi yok...

FTP ile bağlandığım zaman (FileZilla kullanıyorum) modemin içeriğini (aslında işletim sistemi olarak linux kullanan basit bir bilgisayar gibi görünüyor) ve USB disk içeriğini (mnt klasörü altında) görebiliyorum. USB disk içerisinde bir klasör oluşturabiliyorum, ancak bu klasörlerin izinlerine müdahale edemiyorum.

Buradan vardığım nokta şu ki; klasör izinlerine müdahale edebilmem için, FTP ile bağlanırken, modem arayüzüne girerken kullandığım kullanıcı adı (admin) ve şifre (varsayılan olarak ttnet veya 1234) yerine, işletim sisteminde tanımlı olduğunu gördüğüm "supervisor" kullanıcı adı ve şifresini kullanarak giriş yapmam gerekiyor. Ancak burada da sorun şu ki "supervisor" kullanıcısının varsayılan şifresinin ne olduğunu bilmiyorum. İnternette de herhangi bir yerde bulamadım...

Bu noktada aklıma takılan bir şey var; "supervisor" kullanıcısının varsayılan şifresini bilen birileri bizlerin modemlerine kolayca bağlanamaz mı? Dolayısıyla bu "supervisor" şifresinin bizler tarafından değiştirilebilir olması gerekmiyor mu? (Bu konuyu da araştırdım ve sonradan tekrar bulamadığım yabancı bir sitede, adamların bunun çok önemli bir güvenlik açığı olduğunu ve değiştirilmesi gerektiğini yazdıklarını gördüm. Bunun için de modemin içerisindeki bir "config" dosyasını alıp, içerisinde bir takım değişiklikler yapıp, bu dosyayı modeme tekrar upload ediyorlardı...)

Bir de şöyle bir durum var ki bunu henüz denemedim; ZyXEL, firmware update için 2 farklı dosya sunuyor: "100AAEF0D10.bin" ve "100AAJA0D1.bin". İlki, modemin TTNet tarafından verilen tipi için, ikincisi ise mağazalarda satılan tipi içinmiş... Aralarındaki farkın ne olduğunu bilen varsa, paylaşırsa çok memnun olurum...

Bu klasör erişim izinlerini nereden ve nasıl değiştirebileceğim konusunda yardımcı olabilecek biri varsa çok memnun olurum...

Saygılar.

• firmware ile ilgili sorunuza cevap veriyorum:
    ttnet dagittigi cihazlarin ozelliklerini kisitliyor.
    ornegin airties 5650 standart versiyonu pc olmadan torrent indirebiliyor. ama ttnetin dagittigi 5650'de torrent ozelligi kapatilmis.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alierr

firmware ile ilgili sorunuza cevap veriyorum:
    ttnet dagittigi cihazlarin ozelliklerini kisitliyor.
    ornegin airties 5650 standart versiyonu pc olmadan torrent indirebiliyor. ama ttnetin dagittigi 5650'de torrent ozelligi kapatilmis.

Cevap için teşekkürler...

Şimdi mağazalarda satılan tip için olan 100AAJA0D1.bin'i yüklemeye çalıştım ama dosyanın bir illegal model numarası içerdiğine dair hata mesajı aldım. Yani bunu zaten yükleyemiyormuşuz...

ZyXEL VMG3312-B10A - USB Portundaki Diski Paylaşmak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SerkanCicek83 -- 20 Kasım 2013; 21:24:39 >

• SerkanCicek83 kullanıcısına yanıt
    zyxel teknik servisi ile irtibata gecerseniz yardimci olabilirler. ( usb sorunu icin )

bence arayin yada mail atin.
  • quote:

zyxel teknik servisi ile irtibata gecerseniz yardimci olabilirler. ( usb sorunu icin )

bence arayin yada mail atin.

Aradım... Firmware Update - Beni Oku'nun en altında yazan numara, yani 444 11 50... Avea falan çıkıyor... Sonra da "TTNet'i aramanız lazım." diyorlar...

TTNet'in meşhur 444 0 375'ini arayınca da bilin bakalım ne diyorlar... Evet bildiniz; sistemleri(!) şu anda arızalıymış!!! :)

Bu arada ilginenler için şunu da paylaşayım: ZyXEL VMG3312 Kurulum Kılavuzu

• direk zyxel i arayin :)

ttnet yazilimi var diye yan cizerlerse sonra tekrar arayin ve standart versiyon deyin :D

gerci yan cizmezler ama...
  • quote:

direk zyxel i arayin :)

ttnet yazilimi var diye yan cizerlerse sonra tekrar arayin ve standart versiyon deyin :D

gerci yan cizmezler ama...
    Gelişmeler:

Modem içerisindeki /etc/samba/smb.conf dosyasının içi:
    --------------------------------------------------------------------------
    # Samba configuration script for Broadcom Linux Gateway
    #

#======================= Global Settings =======================

[global]

# workgroup/NT-domain name your Samba server is part of

workgroup = WORKGROUP

# server string is the equivalent of the NT Description field

netbios name = WORKGROUP

server string = WORKGROUP

prevent nmbd to search for NetBIOS names through DNS.

dns proxy = no

# Local Master setings

domain master = no

local master = no

preferred master = no

os level = 35

#language part

unix charset = utf8

display charset = utf8

# Put a capping on the size of the log files (in Kb).

# log level = 3 smb:10 rpc_parse:10 rpc_srv:10 rpc_cli:10 auth:10 winbind:10 vfs:10

log level = 0

log file = /var/samba/logsamba.%m

max log size = 0

# The specific set of interfaces / networks to bind to

interfaces = 192.168.1.1/255.255.255.0

; interfaces = br0 eth0

# Obvious thing

load printers = no

browseable = yes

# security settings

security = user

map to guest = Bad User

# encrypt passwords = yes

# smb passwd file = /var/samba/smb.passwd

# unix password sync = yes

# username map = /var/etc/smb/smb.users

guest account = nobody

# Performance related settings

# socket options = TCP_NODELAY SO_RCVBUF=8192 SO_SNDBUF=8192

#======================= Share Definitions =======================

# USB Key folder

#[usbkey]

# comment = usb path

# writable = yes

# path = /mnt

# valid users = admin user

# browseable = yes

# security = user

# public = yes

include = /var/samba/smb-shares.conf

/var/samba/smb.passwd:
    supervisor:0:F0D412BD764FFE81AAD3B435B51404BB:209C6174DA490CAEB422F3FA5A7AE639:::
    support:1:0BC8D36E4D78246AAAD3B435B51404BB:1E1DD34B128DE1968A44212E05D9E962:::
    user:2:22124EA690B83BFBAAD3B435B51404BB:57D583AA46D571502AAD4BB7AEA09C80:::
    admin:0:F0D412BD764FFE81AAD3B435B51404BB:209C6174DA490CAEB422F3FA5A7AE639:::

/var/etc/smb/smb.users dosyası yok.

/var/samba/smb-shares.conf:
    [usbkey]
    comment = usb path
    writable = yes
    path = /mnt
    browseable = yes
    security = share
    public = yes

• quote:

Orijinalden alıntı: SerkanCicek83

Gelişmeler:

Modem içerisindeki /etc/samba/smb.conf dosyasının içi:
    # Samba configuration script for Broadcom Linux Gateway
    #

#======================= Global Settings =======================

[global]

# workgroup/NT-domain name your Samba server is part of

workgroup = WORKGROUP

# server string is the equivalent of the NT Description field

netbios name = WORKGROUP

server string = WORKGROUP

prevent nmbd to search for NetBIOS names through DNS.

dns proxy = no

# Local Master setings

domain master = no

local master = no

preferred master = no

os level = 35

#language part

unix charset = utf8

display charset = utf8

# Put a capping on the size of the log files (in Kb).

# log level = 3 smb:10 rpc_parse:10 rpc_srv:10 rpc_cli:10 auth:10 winbind:10 vfs:10

log level = 0

log file = /var/samba/logsamba.%m

max log size = 0

# The specific set of interfaces / networks to bind to

interfaces = 192.168.1.1/255.255.255.0

; interfaces = br0 eth0

# Obvious thing

load printers = no

browseable = yes

# security settings

security = user

map to guest = Bad User

# encrypt passwords = yes

# smb passwd file = /var/samba/smb.passwd

# unix password sync = yes

# username map = /var/etc/smb/smb.users

guest account = nobody

# Performance related settings

# socket options = TCP_NODELAY SO_RCVBUF=8192 SO_SNDBUF=8192

#======================= Share Definitions =======================

# USB Key folder

#[usbkey]

# comment = usb path

# writable = yes

# path = /mnt

# valid users = admin user

# browseable = yes

# security = user

# public = yes

include = /var/samba/smb-shares.conf

/var/samba/smb.passwd:
    supervisor:0:F0D412BD764FFE81AAD3B435B51404BB:209C6174DA490CAEB422F3FA5A7AE639:::
    support:1:0BC8D36E4D78246AAAD3B435B51404BB:1E1DD34B128DE1968A44212E05D9E962:::
    user:2:22124EA690B83BFBAAD3B435B51404BB:57D583AA46D571502AAD4BB7AEA09C80:::
    admin:0:F0D412BD764FFE81AAD3B435B51404BB:209C6174DA490CAEB422F3FA5A7AE639:::

/var/etc/smb/smb.users dosyası yok.

/var/samba/smb-shares.conf:
    [usbkey]
    comment = usb path
    writable = yes
    path = /mnt
    browseable = yes
    security = share
    public = yes

Alıntıları Göster
    Modemin config dosyalarını gözüme kestirdim ama bazı config dosyalarının içeriğini göremiyorum. Bu dosyaların içerikleri <compressed alg=lzw len=19454> şeklinde başlıyorlar... Yani benim anladığım; bu dosyalar LZW Algoritması ile sıkıştırılmış durumdalar. Bu dosyaların içeriklerini tekrar okunabilecek şekilde nasıl decompress edebiliriz acaba? LZW 0.7'yi denedim ama hata veriyor...

• quote:

Orijinalden alıntı: SerkanCicek83

Modemin config dosyalarını gözüme kestirdim ama bazı config dosyalarının içeriğini göremiyorum. Bu dosyaların içerikleri <compressed alg=lzw len=19454> şeklinde başlıyorlar... Yani benim anladığım; bu dosyalar LZW Algoritması ile sıkıştırılmış durumdalar. Bu dosyaların içeriklerini tekrar okunabilecek şekilde nasıl decompress edebiliriz acaba? LZW 0.7'yi denedim ama hata veriyor...

Alıntıları Göster
    ZyXEL ile yazıştım; özetleyeyim:

1. Derdimi anlattım.

2. "ZyXEL VMG3312-B10A bu özelliği desteklememektedir." dediler.

3. "Peki, modem arayüzündeki; “The device can share files from your USB flash drive or disk when you attach it to the USB port. You may start from deciding which folders in the USB disks to share and which users can access the shared folders.” ibaresi ya da Türkçe kurulum kılavuzundaki “Not: Dosya paylaşım özelliği etkinleştirdikten sonra takılan USB diskin tamamı herkese tam yetkili olarak açılmaktadır. Yetkisiz kişilerin USB disk içindeki verilere erişmesini, bu dosyaları kopyalamasını/silmesini istemiyorsanız paylaşım özelliğini etkinleştirdikten sonra otomatik olarak oluşturulan paylaşımı silip güvenli bir paylaşım oluşturmanız önerilmektedir.” ibaresi ne anlama geliyor?" diye sordum.

4. "Ürün sayesinde yapılan dosya paylaşımına bir güvenlik ayarı yapılamadığı vurgulanmak istenmiştir. Devamında ise; güvenlik oluşturulmak isteniyorsa modemin sağladığı bu paylaşımın iptal edilip başka bir güvenli paylaşım yapılması önerilmektedir." diye bir cevap geldi.

5. İfadelerin bu anlama gelmediğini, ancak yanlış yazılmış olduklarını anladığımı söyledim ve teşekkür ettim.

6. Arkasından, sanırım ilk yazıştığım kişinin müdüründen bir e-posta daha geldi: "Mailinizi ben de takip ediyordum. Cihazlarla ilgili özellikleri yazılı olarak paylaşırken nasıl algılanacağı konusunda hassas davranıyoruz. Bazen bir kelime üzerinde bile ilgili birimlerce uzun uzun istişare yapılıyor. Bu gibi geri bildirimler bizim için çok önemli. Metinin farklı algılandığını ilgili birimle paylaştım ve tekrar incelenmesini sağlayacağız."

Sonuç 1: Modem dosya paylaşımını destekliyor, ancak klasörlerin erişim izinlerine müdahale edemiyorsunuz. Tabi bu, benim bu işin peşini bırakacağım anlamına gelmiyor. Zira Linux tabanlı bir cihazda bunun yapılabileceğine hala inanıyorum.

Bu arada; güvenli paylaşım için tavsiye ettikleri cihazı da söyleyeyim ihtiyaç duyabilecekler için: NSA kodlu cihazlar bu özelliğe sahiplermiş...

Sonuç 2: Harcadığım zamanın boşa gitmiş olması gerçekten üzdü. ZyXEL tabi ki bu konuda daha dikkatli olmalıydı. Ancak; hatadır, yapılır... Önemli olan firmanın konuya yaklaşımı ve hatanın geleceğe aktarılmasını engelleyecek adımlar atmış olmasıdır. İlgilerinden ve nazik tavırlarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.

• Merhaba Serkan Bey benzer sıkıntıları yaşamışız. Ben Airties 5650 kullanıcısıyım. Modem arayüzünden kablolu ve kablosuz bağlantılardan oluşan iki farklı vlan ağı kurdum. İsteğim ağların birinin modeme takılı harddiske erişip diğer ağın erişememesiydi. Modem arayüzünde böyle bir ayar bulamadım(modem arayüzünden sadece harddiske erişim şekli değiştirilebiliyor -isteğe göre tam erişim, salt okunur, paylaşılmamış seçenekleri seçilebiliyor-). Airties ile irtibata geçtim. Böyle bir ayarlamayı modemin desteklemediğini söylediler. Bence yazılımla çok kolay biçimde eklenebilir bir özellik ama onlar ekşemeden birşey yapılabileceğini zannetmiyorum. Siz bi ilerleme katedebildiniz mi bir aylık sürede?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bf5

Merhaba Serkan Bey benzer sıkıntıları yaşamışız. Ben Airties 5650 kullanıcısıyım. Modem arayüzünden kablolu ve kablosuz bağlantılardan oluşan iki farklı vlan ağı kurdum. İsteğim ağların birinin modeme takılı harddiske erişip diğer ağın erişememesiydi. Modem arayüzünde böyle bir ayar bulamadım(modem arayüzünden sadece harddiske erişim şekli değiştirilebiliyor -isteğe göre tam erişim, salt okunur, paylaşılmamış seçenekleri seçilebiliyor-). Airties ile irtibata geçtim. Böyle bir ayarlamayı modemin desteklemediğini söylediler. Bence yazılımla çok kolay biçimde eklenebilir bir özellik ama onlar ekşemeden birşey yapılabileceğini zannetmiyorum. Siz bi ilerleme katedebildiniz mi bir aylık sürede?

Maalesef bir ilerleme kaydedemedim. Sanırım vazgeçtim artık... :(

• SerkanCicek83 kullanıcısına yanıt
    Merhaba Serkan Bey
    Bende yeni geçtim ttnet hipernet paketine ve banada ZyXEL VMG3312-B10A modem hediye ettiler. Modem gerçekten çok fonksiyonlu kullanımı gayet basit ve kolay. Yalnız bende usb durumunda bir sorun yaşıyorum. USB ile paylaşımı yaptım fakat sadece bilgisayardan çalıştır komutundan \\192.168.1.1 bağlanarak workgroup ağında görebiliyorum. Ben usb sürücüme iPhone ve İpad'den de ulaşmak istiyorum. safariden bir türlü bağlanamadm iPad'de FTP Client Pro uygulamam var oradan modeme bağlandm fakat ordanda usb dosyalarımı göremedm. Bu konuda bir fikriniz yada bilginiz varsa eğer paylaşırsanız mutlu olurum. İyi Çalışmalar.
  • Merhabalar,

Biz ofisce adsl de problemyaşadığımızdan dolayı yeni hibernete geçiş yaptık.
    2 gündür ZyXEL VMG3312-B10A modemi kullanmaktayız. Benim sorunum ise wireless ile ilgili.
    Normalde masaüstü bilgisayarda kablo bağlantısında sıkıntı yok. ancak wireless ta problem var.
    bu nedenle cisco linynks 1000 modemi router görevi gördürerek wireless olarak dağıtımını yaptık.

Ancak normal laptoplarda problem olmamasına rağmen mac laptop'ta problem yaşıyoruz.

cihazları komple kapatıp açtığımızda yeniden çalışıyor.

bu problemin sebebi sizce ne olabilir.

Herkese iyi çalışmalar,

Hande
  • quote:

Orijinalden alıntı: hanzel76

Merhabalar,

2 gündür ZyXEL VMG3312-B10A modemi kullanmaktayız. Benim sorunum ise wireless ile ilgili.
    Normalde masaüstü bilgisayarda kablo bağlantısında sıkıntı yok. ancak wireless ta problem var.
    bu nedenle cisco linynks 1000 modemi router görevi gördürerek wireless olarak dağıtımını yaptık.

Ancak normal laptoplarda problem olmamasına rağmen mac laptop'ta problem yaşıyoruz.

Herkese iyi çalışmalar,

Hande

linksysin kurulumu nasıl yaptiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: yücel52

quote:

Orijinalden alıntı: hanzel76

Merhabalar,

Herkese iyi çalışmalar,

Hande

linksysin kurulumu nasıl yaptiniz

Alıntıları Göster
    Hocam merabalar.Yeni konu açmayayım dedim.Bende de sizlerle aynı modem router var.\\192.168.1.1 şeklinde girince klasörü açabiliyorum dosya atabiliyorum ve içinden dosya çekebiliyorum.Fakat klasör şeklinde toplu dosya çekemiyorum acaba bunun nedeni nedir?
    2. olarak router FAT ve FAT32 destekliyormuş sadece.Acaba yeni güncellemeyle bunlar değişti mi?
    3.olarak;ben usbye taktığım diske telefondan da erişmek istiyorum bunun için nasıl bir yol izlemeliyim acaba?
    Şimdiden teşekkürler:)

• quote:

Orijinalden alıntı: cemxmox3

Hocam merabalar.Yeni konu açmayayım dedim.Bende de sizlerle aynı modem router var.\\192.168.1.1 şeklinde girince klasörü açabiliyorum dosya atabiliyorum ve içinden dosya çekebiliyorum.Fakat klasör şeklinde toplu dosya çekemiyorum acaba bunun nedeni nedir?
    2. olarak router FAT ve FAT32 destekliyormuş sadece.Acaba yeni güncellemeyle bunlar değişti mi?
    3.olarak;ben usbye taktığım diske telefondan da erişmek istiyorum bunun için nasıl bir yol izlemeliyim acaba?

ntfs desteği gelip gelmediğini ben de merak ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: M3phisto

quote:

Orijinalden alıntı: cemxmox3

ntfs desteği gelip gelmediğini ben de merak ediyorum.

1 ay önce denedim NTFS formatladım 1 tblık harddiskimi.Rahat şekilde görüyor ve içinden dosya alabiliyorum.Sanırım güncellemeyle eklenmiş.Fakat hız çok düşük.Zaten usb 1.1 diye bir klasörde oluşuyor dosyalar.Sanırım USB 2 değil ondan dolayı hız düşük.

• cemxmox3 C kullanıcısına yanıt
    teşekkür ederim hocam bilgi için, ilk fırsatta ben de deneyeceğim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: M3phisto

teşekkür ederim hocam bilgi için, ilk fırsatta ben de deneyeceğim.
    Üstadlar selamlar.

Çok salakça olduğunu düşünebileceğiniz bir sorum olacak.

Diyelim ki ben bu usb'ye daha düne kadar laptopumda kullandığım ve içinde işletim sistemi mevcut olan hdd'mi bağladım. Şimdi uzaktan erişim ile bu hdd'nin içeriğini kontrol edebilirim, dosyaları görebilirim.

Peki ya modemime erişerek usb'sine bağladığım hdd'den bu işletim sistemini grafik arayüzünde çalıştırmak istesem bunu yapabilirmiyim ?

Modemime bağlanmak istediğim bilgisayarda zaten bir işletim sistemi olduğu için bu işlermi bir web tarayıcı sayesinde veya bir program sayesinde yapabilirmiyim ?

Güldüğünüzü görür gibiyim, biliyorum saçma geliyor. Sadece hdd ile olmaz ama ütopik bile olsa her hangi bir tecrübesi fikri olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim.

• cemxmox3 C kullanıcısına yanıt
    \\192.168.1.1 şeklinde pc üzerinden ben de klasöre erişebiliyorum.
    Tablet ve telefonlardan da android sistemde es dosya yöneticisi isimli program aracılığı ile network başlığı altında dosyalara erişip akıcı bir şekilde videoları seyredebiliyorum.

Yalnız dosya paylaşım hızı max 2mb civarında bunu yükseltmenin bir yolu var mı?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.