Şimdi Ara

Zyxel TB50 Wifi kopma sorunu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
1
Favori
3.234
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaslar merhaba. Modemde ethernet kablosuyla herhangi bir problem yok, fakat wifida ayni odada olsam dahi kopma sorunu yasiyorum. 2,4G ve 5G ayni anda acik, ondan olabilir mi acaba? Ne yapmami onerirsiniz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Wifi lere farklı adlar ve şifreler verelim. Türkçe karakterler ve boşluk olmasın.

• quote:

Orijinalden alıntı: tcebeci1

Wifi lere farklı adlar ve şifreler verelim. Türkçe karakterler ve boşluk olmasın.

Hocam ağları ayırabildim. Hangisine bağlanayım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KoraySogut35 -- 24 Mayıs 2021; 3:33:11 >
  • KoraySogut35 K kullanıcısına yanıt

Hocam 5 Ghz in hızı yüksek menzili kısadır. Eğer evin her yerinde çekiyorsa 5 Ghz e bağla bütün cihazlarını.

Fakat bazı odalarda 5 Ghz çekmiyorsa o zaman cihazına her iki ağıda tanıtmak zorundasın. Böylede olursa güçlü fakat hızı düşük olan 2,4 Ghz e bağlanıyor ve öyle kalıyor.

Ben bu sorunu aşmak için menzil genişletici kullandım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tcebeci1 -- 24 Mayıs 2021; 10:32:39 >
  • quote:

Hocam 5 Ghz in hızı yüksek menzili kısadır. Eğer evin her yerinde çekiyorsa 5 Ghz e bağla bütün cihazlarını.

Fakat bazı odalarda 5 Ghz çekmiyorsa o zaman cihazına her iki ağıda tanıtmak zorundasın. Böylede olursa güçlü fakat hızı düşük olan 2,4 Ghz e bağlanıyor ve öyle kalıyor.

Ben bu sorunu aşmak için menzil genişletici kullandım.

Hocam o zaman zannedersem yakınlaştığımızda ya da uzaklaştığımızda bir ağdan diğerine zıpladığı için sürekli kesilmeler oluyor. Modem salonda, 5 GHZ'i odalarda görmüyor. 2,4 GHZ'de az çekiyo. Ne kullanıyorsunuz?

evet sorun tam olarak sizin açıkladığınız şekilde. Ben Tplink RE305 kullanıyorum fakat Keenetic inde güzel menzil genişleticileri var.

Fiyat ucuz derseniz bana çok güven vermesede Mi nin cihazları var, 150₺ gibi efsane bi fiyatı ve çift bant access ve repeater özelliği mevcut. Sorun çıkardığında değiştirme opsiyonu olursa Mi de denenebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tcebeci1 -- 24 Mayıs 2021; 16:3:27 >
  • tcebeci1 nin tavsiyelerine ek olarak 2.4ghz ve 5ghz için ayrı ayrı bu ayar yapılabilir. faydası oluyor sanırım

http://192.168.1.1/Wireless

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wa$abi -- 25 Mayıs 2021; 0:50:47 >

• @tcebeci1

@wa$abi

Aslında durum tam olarak resimdeki gibi. Odalardaki bilgisayarlar ethernet kablosuyla giriyor, fakat telefonlar için wifi lazım. Güçlendirici alırsam genelde tek girişleri olduğunu gördüm, ethernet kablosunu bilgisayardan çıkarıp ona takamam. Modem deseniz hiç memnun değilim 5G'yi komple kapatmama rağmen salonda modemin yanında olsak dahi kopmalar olabiliyor. Acaba bu TB50'yi güçlendirici olarak Oda 1'de kullansam da dizin tavsiyenizle farklı bir modem alsam nasıl olur?

https://ibb.co/0fwvBVL

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KoraySogut35 -- 27 Mayıs 2021; 6:54:16 >

Hocam o zaman Keenetic Extra DSL bakabilirsin. Keenetic i ana modem olarak kullanırsın. VMG 3625 i de kabloyla bağlayıp diğer odalara çift bant yayın yaparsın.

• Merhaba

asus ac 750 modemin 5ghz i nerdeyse hiç kullanmaması ve asıl sorun olan modemin aç kapa yapıldığında kendi kendine reset atmasından dolayı modem arayışına girdim ve zyxel VMG3625-T50B modemi aldım.

bende telefonlarda wifi sorunu pek yok. notebook sürekli wifi den kopuyordu. onu da Xiaomi Mi Router 4A Gigabit Versiyon aldım ve tekrarlayıcı modda şu şekilde kullanıyorum

Xiaomi Mi Router 4A router i modeme WİFİ üzerinden bağladım. daha sonra odamdaki notebook ve masa üstü PC yi router e kablo ile bağladım bu şekilde modemin hızını aynen alıyorum. kopma da olmuyor

şimdilik durum iyi

forumda modem olarak en çok keenetic ve tp link modemler tavsiye ediliyor özellikle tp link de hem modem olarak ve range extender olarak çok model var. bunları araştırabilirsiniz hocam saygılar

@tcebeci1 @admestos

bu konularda benden çok daha bilgilidir.

• wa$abi kullanıcısına yanıt

Est. Hocam bilgi paylaştıkça çoğalır, bende sizden çok şey öğreniyorum.

En çok karşılan sıkıntı bu aslında, kullanıcılar yeni bir modem alıyor fakat ev geniş ve bol duvarlı olunca özellikle 5 Ghz kapsama sorunu ortaya çıkıyor. Bu gibi durumlarda menzil genişletici veya access point kullanılması en pratik çözüm.

Ben Tplink Re305 i kablo ile bağlayıp, Tether uygulaması ile Access Point moduna aldım. En ufak sorun yaşamıyorum.

Mi nin çok daha hesaplı cihazları var.

İki modemi kablo ile bağlayabilirsiniz, kablosuz bağlantı ile olmaz. Çünkü VMG 3625 te mesh özelliği yok. Kablolalama ile bağlantı yaptığınızda pahalı fakat güçlü bir access point olur.

Yada VMG 3625 i iade edip, Keenetic Extra DSL tercih edilebilir. Sanırım Keenetic Extra DSL modemde gürültü giderici devre var, çünkü zayıf internet hatlarıyla bile inanılmaz şekilde sağlam ve stabil çalışıyor.

VMG 3625 in patates olduğu internet hatlarında Extra DSL nin sorunsuz çalıştığını biliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tcebeci1 -- 27 Mayıs 2021; 13:56:4 >

• tcebeci1 kullanıcısına yanıt

Hocam kusura bakmayın çok uğraştırdım sizi ama teyit etmek amaçlı son kez durumu özetleyeyim.

https://ibb.co/0fwvBVL

Resim üzerinden anlatayım. Keenetic Extra DSL'i salona koyuyorum. Oda 2 zaten direkt olarak Ethernet ile Keenetic üzerinden bağlantıyı alacak. TB50'yi Oda 2'ye koyuyorum, modemden gelen Ethernet kablosunu TB50'ye bağlıyorum. TB50'den ayrı bir Ethernet kablosuyla bilgisayara bağlantı veriyorum. Bununla alakalı bir kaç sorum olacaktı.

1- Anlattığım şekilde mi yapmam gerekiyor?

2- TB50 evin odalarındaki telefonlara Wireless destek sağlarken, farklı bir kablosuz ağ mı olacak? Yani telefonla odadan salona gittiğimizde TB50 ağından çıkıp, Keenetic'e bağlanıp ufak kopmalar olacak mı? Yoksa ağ salonda da aynı kablosuz ağ, odalarda da mı aynı olacak?

3- TB50'den bilgisayara Ethernet bağlantısı verirken internet hızında veya stabilitesinde (lag,ping vs.) bir problem oluşur mu?

Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Hocam kesinlikle en ufak sorun yok, bilgi paylaşıldıkça çoğalır.

Sorunları inceleyecek olursak;

1- Tam olarak anlattığınız şekilde.

2- VMG 3625 T50B yi bağladıktan sonra DHCP sini kapatacağız. IP alma işleri sadece Keenetic yapacak. Wifi isimleri ve şifreleri her iki cihazda birebir aynı yapalım. T50B de DHCP yi kapatacağımız için Keenetic bir kolu uzatılmış devasa tek bir modem gibi çalışacak. Evin her yerinde Keenetic hakimiyeti olacak ve geçişlerde kopma olmaz. En fazla sadece geçiş anlarında ufak ping artışları ve online toplantılarında seste hafif dalgalanma olabilir yada olmayabilir (bendeki sistemde oluyor). Kesinlikle "bağlantı koptu, tekrar bağlanmaya çalışıyor" uyarısı almayacaksınız.

3- Ethernet bağlantısını kullandığınız için sisteminizden kaynaklı en ufak sıkıntı olmaz.

T50B nin arayüz giriş IP sini değiştireceğiz. Bu önemli, unutmayalım.

Takıldığınız anda tekrar yazın, çünkü hayata geçirirseniz güzel bir proje. Bende merak ediyorum.

Yazmayı unuttum ekleyeyim, tavsiyem sistemi kurduktan sonra kesinlikle ethernet bağlantısı olanlar hariç tüm cihazlarınızı 5 Ghz e bağlayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tcebeci1 -- 28 Mayıs 2021; 1:8:2 >

• quote:

Hocam kesinlikle en ufak sorun yok, bilgi paylaşıldıkça çoğalır.

Sorunları inceleyecek olursak;

1- Tam olarak anlattığınız şekilde.

2- VMG 3625 T50B yi bağladıktan sonra DHCP sini kapatacağız. IP alma işleri sadece Keenetic yapacak. Wifi isimleri ve şifreleri her iki cihazda birebir aynı yapalım. T50B de DHCP yi kapatacağımız için Keenetic bir kolu uzatılmış devasa tek bir modem gibi çalışacak. Evin her yerinde Keenetic hakimiyeti olacak ve geçişlerde kopma olmaz. En fazla sadece geçiş anlarında ufak ping artışları ve online toplantılarında seste hafif dalgalanma olabilir yada olmayabilir (bendeki sistemde oluyor). Kesinlikle "bağlantı koptu, tekrar bağlanmaya çalışıyor" uyarısı almayacaksınız.

3- Ethernet bağlantısını kullandığınız için sisteminizden kaynaklı en ufak sıkıntı olmaz.

T50B nin arayüz giriş IP sini değiştireceğiz. Bu önemli, unutmayalım.

Takıldığınız anda tekrar yazın, çünkü hayata geçirirseniz güzel bir proje. Bende merak ediyorum.

Yazmayı unuttum ekleyeyim, tavsiyem sistemi kurduktan sonra kesinlikle ethernet bağlantısı olanlar hariç tüm cihazlarınızı 5 Ghz e bağlayın.

Süper o zaman Keenetic Extra DSL'in siparişini veriyorum hocam. O gelene kadar DHCP kapatma, arayüz giriş IP'si değiştirme gibi ayarlamaları detaylı olarak anlatabilirseniz çok sevinirim.

Hocam gerçekten çok ilginç fakat sizinle yazıştığımız şu dakikalarda, Keenetic firması gigabit destekli Hero adlı yeni modemini duyurdu. HB de satışı başlamış.

Acele etmeyin isterseniz. Ortalık karışacak gibi duruyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tcebeci1 -- 28 Mayıs 2021; 3:40:15 >
  • quote:

Hocam gerçekten çok ilginç fakat sizinle yazıştığımız şu dakikalarda, Keenetic firması gigabit destekli Hero adlı yeni modemini duyurdu. HB de satışı başlamış.

Acele etmeyin isterseniz. Ortalık karışacak gibi duruyor.

Hocam dün gece son mesajımdan sonra Extra DSL'in siparişini verdim. Bu akşam geliyor. Sağlık olsun artık. Zaten 35Mbit kullanıyorum, Extra DSL benim için yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Tamamdır hocam sorun değil. Zaten fiyatı yeni çıktığı için 1000₺ , ucuzlaması gerekir. Extra DSL kesinlikle yeterli. Birde sizin artık Gigabit port sorununuz yok çünkü T50B de gigabit portları var.

Hocam ürün geldiğinde size destek sınırsız. Birlikte kurarız sorun olmaz.

Yukarıdaki resimde DHCP yi kapatıp, LAN ayarlarına giriyoruz,

T50B için en üstteki IP Adresi kısmını 192.168.1.254 yapacağız. DHCP Sunucu Durumunu kapalı hale getireceğiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tcebeci1 -- 28 Mayıs 2021; 23:7:50 >

• quote:

Tamamdır hocam sorun değil. Zaten fiyatı yeni çıktığı için 1000₺ , ucuzlaması gerekir. Extra DSL kesinlikle yeterli. Birde sizin artık Gigabit port sorununuz yok çünkü T50B de gigabit portları var.

Hocam ürün geldiğinde size destek sınırsız. Birlikte kurarız sorun olmaz.

Yukarıdaki resimde DHCP yi kapatıp, LAN ayarlarına giriyoruz,

T50B için en üstteki IP Adresi kısmını 192.168.1.254 yapacağız. DHCP Sunucu Durumunu kapalı hale getireceğiz.

Hocam merhaba Keenetic Extra DSL'i şu videodaki gibi kurdum:

Keenetic içinden Keenetic-5831 2.4 GHz, Kanal 7'ı kapattım. Sadece Keenetic-5831 5 GHz, Kanal 40 açık. Şimdi sizin TB50'de bahsettiğiniz ayarları yapıcam. Buraya kadar doğru mudur? Bide 0 gözüken ama paintten 254 yazdığınız bir kısım var. Oraya 254 mü giriyoruz?

Hocam ayrıca Oda2'ye gelen Ethernet kablosunu TB50'de WAN yazan Ethernet girişine mi takıcam, yoksa normal Ethernet girişine mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KoraySogut35 -- 29 Mayıs 2021; 1:0:42 >

Öncelikle hayırlı olsun.

192.168.1.1 yazan yere 192.168.1.254 yazacağız. Bu şekilde yaptıktan sonra artık T50B nin arayüzüne 192.168.1.254 yazarak girebiliriz.

Kabloyu her iki modemin ethernet portlarına takalım hocam. Şimdilik WAN portlarını kullanmayalım.

Yukarıdaki ayarları yapıp uygula dedikten sonra, T50B internet yayını vermeye başlaması lazım. İlk anda her iki cihazda 2-3 dakika süreli kopma olabilir sabırla bekleyin.

İnternet geldikten sonra T50B nin arayüzüne 192.168.1.254 yazarak giriş yapıp, wifi isim ve şifrelerini Keenetic te yaptığınızın aynısını yapalım. Yani keenetic te 2,4 ve 5 Ghz için kullandığınız wifi isimleri ve şifreler , T50B dede aynısı olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tcebeci1 -- 29 Mayıs 2021; 2:21:50 >

• tcebeci1 kullanıcısına yanıt

Hocam dediginizi yaptim. Fakat durum asagidaki resimdeki gibi, tb50den cekimi aldi fakat internet yok. Ayrica tb50den bilgisayara ethernet kablosu cektim onda da internet yok.

Keeneticde bir problem yok calisiyor. Fakat tb50yi ayarlayamadim :( Ne yapmam gerekiyor?

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.