Şimdi Ara

ZOTAC 8800GT Amp Edition 8800Ultra'dan daha hızlı.. (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
145
Cevap
0
Favori
3.998
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: newmonarch

8800 Gt'nin Sp:4 yerine Sp:2 oranı kullandığını zaten belirtmişim, o konuda problem yok. Fakat bant genişliği düşürülüp, doku gücünün arttırılması çok tuhaf. Demekki eskiden 90 Nm yüzünden doku birimlerine fazla yüklenemediler, bant genişliğini arttırabildikleri kadar arttırdılar demekki.

Neyse, herkese hayırlı uğurlu olsun.

ya bant genisligine takmissin

bircok kiside takiyor
    ama soyle bir durum var herkes havadan konusuyor

kimse bilimsel olarak bu kartlarin maximum duzeyde calisirken kullandigi bant genisligi miktarini bilmiyor

belkide bu kartlar maximum 45 GB/s a ihtiyac duyuyor

nerden biliyoruz ne kadar duyduguna ?

bence gayet yeterli band genisligi var

zaten bunu ati de anlamis olacakki 512 bit den 256 a cekmis

sadece goz boyama idi 512

• Evet ama, bu durumda Ultra ve Gtx'in, 384 bit olmasınında göz boyama olduğunu görüyoruz demekki. Zamanında 9800 Pro'nun da bant genişliği boyamaydı, Gpu'su daha güçsüzdü ama bellekler güçlü olduğu için yaklaşabiliyordu. Teknoloji işte Ama anlamadığım konu, HD 3xxx serisinin 16 Tmu ve 16 Rop 256 bit ile ne yapacağı...55 Nm ile eğer günlük 1200-1300 Mhz gpu, 2200 Mhz'de bellekler çalıştırılırsa, 2900 Xt'yi çok rahat geçeceğini düşünüyorum ama mümkünmü acaba? Sonuçta 65 Nm Geforce 8800 Gt ile 800 Mhz günlük hava soğutma kullanan görmedim. ( Mutlaka vardır ama .... )
  • quote:

Orjinalden alıntı: CeOfFuture

quote:

8800 Gt'nin Sp:4 yerine Sp:2 oranı kullandığını zaten belirtmişim, o konuda problem yok. Fakat bant genişliği düşürülüp, doku gücünün arttırılması çok tuhaf. Demekki eskiden 90 Nm yüzünden doku birimlerine fazla yüklenemediler, bant genişliğini arttırabildikleri kadar arttırdılar demekki.

Neyse, herkese hayırlı uğurlu olsun.

ya bant genisligine takmissin

bircok kiside takiyor
    ama soyle bir durum var herkes havadan konusuyor

kimse bilimsel olarak bu kartlarin maximum duzeyde calisirken kullandigi bant genisligi miktarini bilmiyor

belkide bu kartlar maximum 45 GB/s a ihtiyac duyuyor

nerden biliyoruz ne kadar duyduguna ?

bence gayet yeterli band genisligi var

zaten bunu ati de anlamis olacakki 512 bit den 256 a cekmis

sadece goz boyama idi 512

Saniyede 57gb veri akışı şu anki oyunlar için son derece yeterli bir rakam belki o kadarını bile her zaman kullanmıyor dediğin gibi herşey bant genişliği olsaydı 2900xt 512bit olduğundan gtx i rahat geçmesi lazımdı mühim olan sp ve doku ünitelerinin artmış olması karta hız kazandıran faktörler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 3 Kasım 2007; 11:30:03 >

• Bu testten anlaşılıyor ki 768 mb boşa 512'de yeter.Artık yeni ultura 8800GT ÖZULTRA olur heralde.
    Bilgiler için tesekkurler...
  • quote:

Orjinalden alıntı: serhatiskodra

Bu testten anlaşılıyor ki 768 mb boşa 512'de yeter.Artık yeni ultura 8800GT ÖZULTRA olur heralde.
    Bilgiler için tesekkurler...

aslinda test siteleri hep 1920 pixelde test ediyorlar

cunki ultra ve gtx sadece o pixelde gecebiliyor

1680 de bile 512 mb gayet yeterli

1280 de zaten ultra gtx in hic sansi yok bence gt ye karsi

• şu oyunların yeni yıla girmeden çıkmış ve çıkacak olması en çok bana yaradı herhalde
    bioshock,lost planet,nfs pro street,witcher,hellgate london,moh airborne,crysis,pes 2008,world in conflict,company of heroes,cod 4,gears of war,assasin creed,jericho,gta 4,timeshift,stalker,unreal tournament 3,stranglehold,splinter cell conviction(8800gt ile)
    yazarken bile ağzım sulanıyo

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defaulticus -- 3 Kasım 2007; 11:39:51 >
  • 2900 Xt'yi niçin araya katıyorsunuzki ? 2900 Xt'nin bellek bant genişliği hakikaten çok yüksekti ve Shader işlem gücü bile standartta ( 740 Mhz ) 477 Gflops olan ve sadece 16 Tmu'su olan bir karta göre elbette.

Fakat 8800 Gt için aynısı söz konusu değil, hem shader işlem gücü, hemde doku üniteleri arttırılmış durumda. Bellek bant genişliğinin arttırılması belirli bir yere kadar çok yüksek performans artışı sağlayıp, daha sonra çok az aralıklarla sağlamaya başlayacaktır. Aynen hızlanma ivmesi azalan bir aracın grafiği gibi. İlk vitesteki ivme ile, 5. vitesteki ivmesinin çok farklı olması gibi, grafik eğriden, yukarıya doğru dümdüz oluyor bildiğiniz gibi.

Yani 8800 Ultra'sı olan biri çıkartıp bu kartı taksa ve 700/2000 Mhz hızlarına hız aşırtsa, aynı performansı 22" monitörüyle alamaz, sanmıyorum. Yani şunu demek istiyorum 1900x1200 ve AA+AF açacağım diyen kişi için Ultra hala iyi. Tabi bunun yerine 2 tane 8800 Gt 512'de alınabilir ( 800 ytl bayılınacaksa ekran kartına )

• quote:

2900 Xt'yi niçin araya katıyorsunuzki ? 2900 Xt'nin bellek bant genişliği hakikaten çok yüksekti ve Shader işlem gücü bile standartta ( 740 Mhz ) 477 Gflops olan ve sadece 16 Tmu'su olan bir karta göre elbette.

Fakat 8800 Gt için aynısı söz konusu değil, hem shader işlem gücü, hemde doku üniteleri arttırılmış durumda. Bellek bant genişliğinin arttırılması belirli bir yere kadar çok yüksek performans artışı sağlayıp, daha sonra çok az aralıklarla sağlamaya başlayacaktır. Aynen hızlanma ivmesi azalan bir aracın grafiği gibi. İlk vitesteki ivme ile, 5. vitesteki ivmesinin çok farklı olması gibi, grafik eğriden, yukarıya doğru dümdüz oluyor bildiğiniz gibi.

Yani 8800 Ultra'sı olan biri çıkartıp bu kartı taksa ve 700/2000 Mhz hızlarına hız aşırtsa, aynı performansı 22" monitörüyle alamaz, sanmıyorum. Yani şunu demek istiyorum 1900x1200 ve AA+AF açacağım diyen kişi için Ultra hala iyi. Tabi bunun yerine 2 tane 8800 Gt 512'de alınabilir ( 800 ytl bayılınacaksa ekran kartına )

sana katılıyorum ama 1900x1200 ve AA+AF açacağım diyen kişi zaten hep en üst düzey kartı almak zorunda
    çünkü crysiste 1024*768 very highda anca oynatıyor 8800ultra.düşünün en üst bile yetmiyo crysis için.
    tabii zevkler tartışılmaz ama 17 veya 19'' lcd alıp 1024*768 veya 1280*1024 babalar gibi bütün oyunları oynamak varken(yeni çıkacak oyunlar dahil) bu 22'' bana gereksiz geliyor

• quote:

Orjinalden alıntı: -erna-

quote:

2900 Xt'yi niçin araya katıyorsunuzki ? 2900 Xt'nin bellek bant genişliği hakikaten çok yüksekti ve Shader işlem gücü bile standartta ( 740 Mhz ) 477 Gflops olan ve sadece 16 Tmu'su olan bir karta göre elbette.

sana katılıyorum ama 1900x1200 ve AA+AF açacağım diyen kişi zaten hep en üst düzey kartı almak zorunda
    çünkü crysiste 1024*768 very highda anca oynatıyor 8800ultra.düşünün en üst bile yetmiyo crysis için.
    tabii zevkler tartışılmaz ama 17 veya 19'' lcd alıp 1024*768 veya 1280*1024 babalar gibi bütün oyunları oynamak varken(yeni çıkacak oyunlar dahil) bu 22'' bana gereksiz geliyor

tamamen ayni fikirdeyim

17. ya da 19. neyimize yetmiyor

bende 17. var pasalar gibi 4x aa 16x af acarim maximum keyif maximum quality maximum performance

is it you

• quote:

22" bir wide monitorun çözünürlüğü 1680x1050 dir. Ve bu çözünürlük 1600x1200 un bile baya altında bir değer.

Şuanda Crysis için 1680x1050 4xAA 16xAF de 512mb vga belleği yeterli. Aynı zamanda Crysiste 1680x1050 de 4xAA 16xAF ile yeterli performans Ultra-SLI ile bile alınamıyor.
  • ki zaten 1900x1200 aa+af de 8800ultra oynanabilir performans sunamıyor
    neden 8800ultra 8800gtden çok daha iyi performans veriyor(1900*1200)gibi tartışmalar oluyor anlamıyorum
    amaç oyunu o çözünürlükte takılmadan oynamak değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defaulticus -- 3 Kasım 2007; 12:26:30 >
  • bize düşen şu kartı ultranın 1/3i fiyatına alıp 17 veya 19''de ultradan daha yüksek performans alarak oyun oynamaktır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defaulticus -- 3 Kasım 2007; 12:39:18 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Soultrap

quote:

22" bir wide monitorun çözünürlüğü 1680x1050 dir. Ve bu çözünürlük 1600x1200 un bile baya altında bir değer.

Şuanda Crysis için 1680x1050 4xAA 16xAF de 512mb vga belleği yeterli. Aynı zamanda Crysiste 1680x1050 de 4xAA 16xAF ile yeterli performans Ultra-SLI ile bile alınamıyor.

Desene ben quart cf yapıcam 24'' 1920*1200 çözünürlükteki monitörün yerine 30'' 2560*1600 alacaktım.
    Şaka bir yana bu monitörle oyun oynamıyorum tabiki,ama dediğin gibi 512 1680*1050 iyi deger alınabilir...

edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arnavuti -- 3 Kasım 2007; 12:43:51 >

• quote:

Orjinalden alıntı: -erna-

bize düşen şu kartı ultranın 1/3i fiyatına alıp 17 veya 19''de ultradan daha yüksek performans alarak oyun oynamaktır

Daha yüksek olmasada aşağı yukarı eşit diyelim işte mühim olan bunu anlamak
  • @Soultrap

Burada yönetci olmanız size bazı şeyleri yazıp yorumlamakta üstünlük sağlamaz. Zamanında insanlar guru3d, tweaktown gibi sitelerin testlerini yayınlarken 2900 pro için , "yalan fake bu testlere güvenilmez sitelere güvenilmez" diyerek yorum yapıyordunuz hatırlayın ! Şimdi ise gayet KOMİK bir şekilde CeoFuture 'nin GTS ile aldığı bir değeri GTX almış gibi gösteren bir tablo koyup kullanıcıları yanıltamazsınız. Onuda geçtik tabloda Ultra bile yokken Ultradan daha hızlı diye bir başlık atamazsınız ! Yok band genişliği yok shader yok ROP diye insanların kafasını karıştırmayın. 8800 GT konulu üst başlıkta 3. sayfada 15 tane sitenin yaptığı testlerin hiçbirinde bu savundugunuz durum yokken kozmopolit bir tablo ortaya koyup adınıda Ultrayı tokatlayan GT veremezsiniz. Hangi Ultra oradaki 11k 'lık puanı alıyor bana söyleyebilirmisiniz ? Kaldıki bende size delil koyuyorum Kumandan 4xAA + 8XAF ile ile 13 k alırken, O-C ilede default testte 14.600 alıyor. Bahsettiğim 15 site yalan söylüyor siz doğru söylüyorsunuz öylemi ? Çok objektif bravoo sizi ayakta alkışlıyor kullanıcılar ve ben. Kumandan zamanında bu kart GTX 'e yakın olacak dediğinde de ilk karşı gelenlerden bizi siz idiniz ama şimdi adam haklı çıktı kartı siz savunmaya Ultraya rakip etmeye başladınız, buda enteresan bir durum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mecay2222 -- 3 Kasım 2007; 14:14:38 >

• quote:

Orjinalden alıntı: mecay2222

@Soultrap

Burada yönetci olmanız size bazı şeyleri yazıp yorumlamakta üstünlük sağlamaz. Zamanında insanlar guru3d, tweaktown gibi sitelerin testlerini yayınlarken 2900 pro için , "yalan fake bu testlere güvenilmez sitelere güvenilmez" diyerek yorum yapıyordunuz hatırlayın ! Şimdi ise gayet KOMİK bir şekilde CeoFuture 'nin GTS ile aldığı bir değeri GTX almış gibi gösteren bir tablo koyup kullanıcıları yanıltamazsınız. Onuda geçtik tabloda Ultra bile yokken Ultradan daha hızlı diye bir başlık atamazsınız ! Yok band genişliği yok shader yok ROP diye insanların kafasını karıştırmayın. 8800 GT konulu üst başlıkta 3. sayfada 15 tane sitenin yaptığı testlerin hiçbirinde bu savundugunuz durum yokken kozmopolit bir tablo ortaya koyup adınıda Ultrayı tokatlayan GT veremezsiniz. Hangi Ultra oradaki 11k 'lık puanı alıyor bana söyleyebilirmisiniz ? Kaldıki bende size delil koyuyorum Kumandan 4xAA + 8XAF ile ile 13 k alırken, O-C ilede default testte 14.600 alıyor. Bahsettiğim 15 site yalan söylüyor siz doğru söylüyorsunuz öylemi ? Çok objektif bravoo sizi ayakta alkışlıyor kullanıcılar ve ben. Kumandan zamanında bu kart GTX 'e yakın olacak dediğinde de ilk karşı gelenlerden bizi siz idiniz ama şimdi adam haklı çıktı kartı siz savunmaya Ultraya rakip etmeye başladınız, buda enteresan bir durum.

Ben 2900pro yu savunurken ya da başka şekilde, şuana kadar hiçbir yerde Tweaktown, Guru3d yada bunun gibi prestijli sitelerin testlerinin güvenilirliği hakkında yorum yapmadım. Birde GT GTX e yakın olacak dendiğinde ilk karşı çıkanlardan birinin ben olduğumu söylemişsin. Ben böyle birşeyden de kesinlikle bahsetmedim.

Bu konu hakkında göz göre göre nasıl yalan söyleyebiliyorsun? Forumda herkes arasın benim bu şekilde yazılarımı bulamazlar. Baktın normal şekillerde konuşup söylediğinin geçerliliğini kabul ettiremiyorsun tamamen iftiraya başvurdun öyle mi? Sen tam bir eziksin...

Ha sen ve senin gibi tavrını koruyamayıp adamın tepesini attıran bilgisiz arkadaşlara da 3dmark olayını açıklayayım.

3dmark2006 ta Ultra nın 11k alması tamamen sisteme bakan bir durum. 8800Ultra yı E6600 lü bir sisteme bağlayın, sistemde ve ekran kartında oc olmasın max alacağı puan 11k dır. Aynı sistemde 700/2000 de bir 8800GT ise yine Ultra yı geçecektir. Ek olarak örnek verdiğin 15 testte 700/2000mhz 8800GT olsaydı ve filtreleme kullanılmamış 3dmark2006 gibi default testlerde yine Ultra yı geçecekti. Bunu da yaz kafanın bir tarafına.. Tamam mı benim saf kardeşim.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• quote:

quote:

@Soultrap

Ben 2900pro yu savunurken ya da başka şekilde, şuana kadar hiçbir yerde Tweaktown, Guru3d yada bunun gibi prestijli sitelerin testlerinin güvenilirliği hakkında yorum yapmadım. Birde GT GTX e yakın olacak dendiğinde ilk karşı çıkanlardan birinin ben olduğumu söylemişsin. Ben böyle birşeyden de kesinlikle bahsetmedim.

Bu konu hakkında göz göre göre nasıl yalan söyleyebiliyorsun? Forumda herkes arasın benim bu şekilde yazılarımı bulamazlar. Baktın normal şekillerde konuşup söylediğinin geçerliliğini kabul ettiremiyorsun tamamen iftiraya başvurdun öyle mi? Sen tam bir eziksin...

Ha sen ve senin gibi uslubunu koruyamayıp adamın tepesini attıran bilgisiz arkadaşlara da 3dmark olayını açıklayayım.

3dmark2006 ta Ultra nın 11k alması tamamen sisteme bakan bir durum. 8800Ultra yı E6600 lü bir sisteme bağlayın, sistemde ve ekran kartında oc olmasın max alacağı puan 11k dır. Aynı sistemde 700/2000 de bir 8800GT ise yine Ultra yı geçecektir. Ek olarak örnek verdiğin 15 testte 700/2000mhz 8800GT olsaydı ve filtreleme kullanılmamış 3dmark2006 gibi default testlerde yine Ultra yı geçecekti. Bunu da yaz kafanın bir tarafına.. Tamam mı benim saf kardeşim.

8800 ultrada oc olmayınca, 700/2000 8800gt geçer diyorsunuzda, bu verdiğiniz hız gt nin oc li hali yani oc olmamış bir kartla aşırı oc olmuş bir kartı karşılaştırıyorsunuz, dün yaptığım 3dmar06 da 13090 puan aldım (vga 675/2300) bunun 2700 ü cpu puanı, 10390 kadar puan ekran kartında geliyor, 8800gt nin web de yayınlanan testlerinde cpu kısmını çıkarıp aradaki farka bakın, 8800gt yi 750 mhz de yapsanız ultrayı yakalıyamaz, fiyat/performance olarak diyebileceğim birşey yok o konuda haklısınız 1500-2000 puan için fiyat farkı çok büyük, fakat ultra çıkalı nerdeyse 1 yıl oldu, birçok yorumda gtx yada ultra alanlara afadersiniz çok özür dileyerek söylüyorum, şu sıralar salak gözüyle bakılmaya başlandı, oysa teknoloji durmuyor unutmayınki bugün 8800 gt alanlarında 4-5 ay sonra aynı şey başına gelecek.

• 8800gt ile 8800gtx ultra arasında daglar kadar fiyat farkı var. 8800gt testlerde 8800gtx ultrayı geçebilir bu durumda kimse gidipte 8800gt varken 8800gtx ultrayı almaz ultra fiyatına zaten 2x 8800gt alınıp sli yapılır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EXPANDER -- 3 Kasım 2007; 14:56:15 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: KanKoKan

8800 ultrada oc olmayınca, 700/2000 8800gt geçer diyorsunuzda, bu verdiğiniz hız gt nin oc li hali yani oc olmamış bir kartla aşırı oc olmuş bir kartı karşılaştırıyorsunuz, dün yaptığım 3dmar06 da 13090 puan aldım (vga 675/2300) bunun 2700 ü cpu puanı, 10390 kadar puan ekran kartında geliyor, 8800gt nin web de yayınlanan testlerinde cpu kısmını çıkarıp aradaki farka bakın, 8800gt yi 750 mhz de yapsanız ultrayı yakalıyamaz, fiyat/performance olarak diyebileceğim birşey yok o konuda haklısınız 1500-2000 puan için fiyat farkı çok büyük, fakat ultra çıkalı nerdeyse 1 yıl oldu, birçok yorumda gtx yada ultra alanlara afadersiniz çok özür dileyerek söylüyorum, şu sıralar salak gözüyle bakılmaya başlandı, oysa teknoloji durmuyor unutmayınki bugün 8800 gt alanlarında 4-5 ay sonra aynı şey başına gelecek.

Benim burda anlatmak istediğim "8800GT her durumda ultrayı geçer" değil, yanlış anlaşılmasın.

Dediğin de doğru 8800GT ciddi oc li ve 8800Ultra default iken ve sadece AA+AF siz default bir testte 8800GT, Ultra yı geçmiş.

Anlatmak istediğim 8800GT ciddi overclock yapıldığı zaman mimari üstünlüğünün de etkisi ile Ultra kadar performans sergileyebilecektir. Bu durumda bile yine Ultra nın bellek avantajı var. Hernekadar çoğu durumda işe yaramayacaksa da..

Yani benim amacım Ultayı yermek değildi. Ama 8800GT nin de sahip olduğu avantajlar ortada. Ve çarpıcı bir topic başlığıyla bunu forum ile paylaştım.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• arkadaslar 8800 GTX ve 8800 ULTRA kullananlara fazla yuklenmeyelim Ne de olsa acilari buyuk

kartlar forumdaki kullanicilarin eline gecipte testler yapildiginda onlar da nasil bir hata yaptiklarini anlarlar

quote:

quote:

@Soultrap

Ha sen ve senin gibi uslubunu koruyamayıp adamın tepesini attıran bilgisiz arkadaşlara da 3dmark olayını açıklayayım.

r

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.