Şimdi Ara

Zavoli fazla yakıt sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
2.338
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    aracım focus 2002 model 1.6
    7.000 km önce taktırmıştım ben

ilk 5-6000 km ye kadar hiç bir sıkıntım olmadı
    birgün aygazdan depomu fulledim bakalım milletin dediği gibi 30 km fazla yapacakmı
    neyse gazı aldım km yi sıfırladım
    normalde ben istanbulda gazın litresini 1.72 ve hep 50 ytl alıyordum
    neyse bir baktım araç 270 km de iken gaz bitti
    normalde milangazla aynı miktarda aldığım gazla 320-330 km yol yapıyordum.
    dedim belki çok basmıştırım ve aynı pompadan 50 ytl lik yine gaz aldım bu arada fiyatı yine aynı 1,72ykr
    bu defada 260 km gitti
    polaris lpg ye gittin filtreleri açtılar 6000 km de arabamın filtreleri inanılmaz derece kirlenmişti neyse değiştirdik ayarlarına baktıla vs......
    yine gittim aynı yerden 50 ytl lil gaz aldım ama yine 260-270 km arası gitti aracım.
    tekrar polaris lpg ye gittim ve enjektörleri değiştirelim dediler değiştirdiler
    bende iyi kurtuldum fazla yakıttın diye sevinirken ölçüm değerim yine 270 km çıktı
    gittim hava filtresini değiştirdim. herforda gittim usta ateşleme bobininde sıkıntı var dedi ve değiştirdi. buj ve buji kablolarınıda değiştirttim. Bu defa kensin düzeldi dedim. ama yok yine aynı
    ayarlarına bakıyorlar gazın ayarlar normal %5 düşürdüler ayarı ama nafile yine aynıııııııııııııı
    map sensörü arızalandı onuda sağolsunlar hemen değiştirdimler.
    Mesut bey ve faruk usta saolsunlar çok samimi bir şekilde yardım ediyorlar.
    ama problem şuuuuuu ki bir türlü çözüm bulamadık. bu araba araba ilk gaza geçince rolantide biraz sallama olmaya başladı. önceden bu yokdu
    benzinde iken hiç bir sallama yok
    ama gaza alınca sallamaya başlıyor
    motor tam ısınınca ise düzeliyor.
    bu arada gaza geçiş ısısı 40 derece
    arkadaşlar bana yardımcı olacak babayiğit varmı
    böyle bir problemle karşılaşan varmı

ayrıca herforda benim aracın otomatik viteslisini gördüm başka bir marka taktırmış ve 150ykr yakıyormuş araç hemde otomatik
    adam yemin ediyor 150 ykr yakıyor diyeeeee

• slm ümitaydın,

aslında değerlerin çok yüksek değil...

50 ytl ile 270 km gidiyorsan 185 ykr yapar.

Bence bu oran Focus için iyi bir oran.

Bende 106 peugeot var, 860 kg ağırlığında 75 BG gücünde. Hafif bir kasası olmasına rağmen 160 ykr yakıyor.

Tekrar söylüyorum bence oranların güzel.
  • sana katılmıyorum güzel değil neden dersen ben 270km karma olarak verdim
    20 km sini benzine çıkınca tam 200 ykr yapıyor

yazımdada belirttiğim gibi 330 km den 270 km lere geldim
  • slm arkadaşım yakıt sorunundan bahsediyosun ama aracın yakıt oranı bencede normal aynı zamanda benzin yakıyom diyosun onunda kolayı var zamanlamayı kısaltabilirsin arkadaşlara uğrarsan gereğini yapacaklarından eminim
  • quote:

Orjinalden alıntı: gakkos35

slm arkadaşım yakıt sorunundan bahsediyosun ama aracın yakıt oranı bencede normal aynı zamanda benzin yakıyom diyosun onunda kolayı var zamanlamayı kısaltabilirsin arkadaşlara uğrarsan gereğini yapacaklarından eminim

sence mantiken düşününbce yakıt ısı derecesini düşürünce ne değişecek yine 200 ykr yakmayacakmı
    mantık hatası yapıyorsun
    otomatik vitesli bir araba 140-160 ykr arası yakarken benim aracım nasıl 200 ykr yakar ve normaldir diyorsun
    peki ben herşey normalken 160 ykr yakarken birden bire neden yakıtım 200 ykr ye çıktı bunuda açıklayabilirmisin bana?

• bakın arkadaşım öncelikle o bahsettiğiniz aracın yakıt ğlçülerini bence yanlış alıyolar ve sizin yakıt sorununuza gelince de ne zaman oldu lpg yi takalı tam olarak
  • ben 11. ayda takdırdım aracıma lpg

yakıt ölçüsü yanlış derken neyi kasteddiniz merak ettim açıkcası?
  • sn arkadaşım yakıt ölçümünü yanlış yapmış olabilirler bu genelde oluyo çünkü başka bişey kastedmedim ne zaman takıldığınada gelincede o zamanki lpg fiyatlarıyla şu arasında bir fyat artışı söz konusumu onu merak ettim ondan sorma gereğini duydum..
  • değeriniz bence normal.enson bende 185 yaktım
  • arkadaşım 11. ayda bende biliyorum lpg nin 1,52 ykr civarı olduğunu ve o zamanlar zaten daha az yakıyordu
    ben 1.52 ykr zamanı ile kıyaslamıyorum arabamı
    yazımı iyi okusan anlarsın
  • konuyla ilgili sizi servisimize bekliyoruz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZAVOLI TR -- 7 Nisan 2008; 19:35:49 >
  • ben de aynen katılıyorum. benim de arabam pejo. tüketimler de hemen hemen aynı.
  • Sayın ZAVOLI TR

ben yukardada açıkladığım gibi tekrar açıklamak zorunda kalıyorum sizde yazıyı iyi okumadan bence cevap veriyorsunuz

ben diyorumki hep aldığım pompa aynı lpg nin litreside hep yanı 1.72
    ölçümler hep aynı yolda şehir içi ve hep 1.72 den aldığım aygazla yapıldı.
    madem litre bazında istiyorsunuz onuda yapayım bakalım değişen ne olacak
    50ytl/1,72=29,06 lt lpg yapar
    daha önce 29,06 lt lpg ile 310 km yapıyordum benzini çıkınca
    buda demek oluyorki
    29,06/310=9,37lt 100km de yakıyormuş
    yani hemen hemen 1 litre ile yaklaşık 11 km gibi bir yapmış olmuyormu eski hesabıma göre aracım

şimdi yine 50ytl ye 29,06lt gaz alıyorum
    gittiğim yol aynı kullanım tarzım aynı
    şuan 29,06lt gaz ile 250 km gidiyorum yaklaşık
    29,06/250=11,62lt 100 km de yakıyor

durup dururken 100 km 2.25 lt lik bir artışı bana hangi mantıkla izahat edeceksin açıkcası merak ettim

beni sakın yanlış anlamayın
    ben zavoliyi karalamak gibi bir düşüncem yok
    tam tersi 2-3 arkadaşıma tavsiyede bulundum 1 haftaya kadarda taktıracaklar
    benim amacım neden birden bire araçdaki yakıt sarfiyatım bu kadar arttı onu çözmeye çalışıyorum.

• bence normal olan şimdiki tüketim değerleriniz.

söylediğiniz önceki tüketim değerleri 1.6 bir arabanın şehiriçi değerleri olamaz. (9.37 lt/100 km lpgde) 1.6 arabalarda genel olarak şehiriçi sakin kullanımda lpg'de 11 lt/100 km nin altına inilemeyeceğini düşünüyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: gligaMesH

bence normal olan şimdiki tüketim değerleriniz.

söylediğiniz önceki tüketim değerleri 1.6 bir arabanın şehiriçi değerleri olamaz. (9.37 lt/100 km lpgde) 1.6 arabalarda genel olarak şehiriçi sakin kullanımda lpg'de 11 lt/100 km nin altına inilemeyeceğini düşünüyorum.

önceki değerlerim anormalmi oldu
    araba anormalmiydi
    2.0 motoru olupta 100 km de 9,5 lt leri görenlerdemi yalan söylüyor
    yada sana yalan söylemek için ne sebebim olabilir

ilkokul öğrenciside değilimki ölçümleri yanlış yapayım
    burda bir sorunumuz var dedik millet bizi safmı sandı anlamadım.
    bu mevzuda iyice sıktı zaten
    en sonunca başlayacam lpg diyip kiti söküp atıcam herhaldeeee

• Kiti sök ama atman gerekenlerin kafasına at... Çöpe atma... :)
    İstanbulda bir arkadaşımda Otomatik Sw focus var... 0,164 YTL yani 9,26 litre yaktığını iddia ediyor...

Gaza geçtiği zaman rolantideki sallanmanın sebebi aygaz olamaz.. Lpg kiti veya yazılımdır..
    Aygaz kaliteli ve performanslı bir gaz ama kullananlar bir depoda 30-40 km daha az yol yaptığından bahsediyor..

Ölçümlerinde veya ifadelerinde bir yanlışlık yok...
    Kaç liralık gaz aldığını ve gazın litresinin kaç lira olduğunu ve ne kadar yol yaptığını yazmışsın zaten...
    Bu verilerde yeterlidir..

Ancaak..
    Zavoliye, lpg kitine yakıt tüketimi konusunda bişey diyebilmek için aracın benzinde ne yakıyor ona bakmak lazım...
    Yada önce buji tırnak aralıklarını kontrol ettirmeyi deneyebilirsin...
    Bence önce benzinle bir test yap...
    Bence çok yakıyorsun...
    Ben 2.0 focus ile 10 litreyi hiiç geçmedim...

• mehmet abi herford daki ustam ateşleme bobinini değiştirdi kabloları değiştirmesende olur dedi ama ben değiştirttim. Ayrıca bujileri 500 km önce orjinal motorcraft olarak değiştirdim. mantıken şuan aracın daha az yakması gerekmezmi çünkü ateşleme bobini arızalı idi değişti buji ve kablosu değişti ve sağlıklı bir ateşleme gerçekleşti.
    araba soğukken benzinde saat gibi çalışıyor ama benzinden gaza geçince ilk etapta titremeler başlıyor.5-10 dk performanslı kullanıp araç iyice ısınınca düzeliyor. Ayrıca gaza geçiş isı dereceside 40 derece.
    herşey çok güzelken birden bire nasıl olduda 100km de 2-3 lt arası yakıtım arttı halen anlamadım.
    buji tırnak aralığının ne olması gerekir.?
    ayrıca benzinim nerdeyse full gibi tam fulleyip 200 km felan yapıp tekrar fulleyeceğim bakalım onda ne kadar yakacak. bence maksimum yakacağı 250-300 arası daha fazla yakacağını hiç sanmam
  • quote:

Orjinalden alıntı: umitaydin
    buji tırnak aralığının ne olması gerekir.?

1,6 focusların ki 1.30, 2.0 focusların ki 1.0'dır...

Kalibrasyon ve kit elemanları düzgün ise, Araç benzinde sorunsuz çalışıyorsa lpg'de de sorunsuz çalışması gerekir..

Yakıt olarak ta aracın benzinde ne kadar yakıyorsa, lpg'de % 17 fazlasını yakması gerekir (litre olarak)

Aklıma yeni geldi...
    Senin araba bir yerden hava alıyor olabilir mi... Kontrol ettiler mi... ?
  • manifoldun alt tarafındaki rolanti hortumundan alıyordu
    gazcı onuda gördü gittim servise onuda kapattırdım. zaten ondan önce daha çok titreme yapıyordu
    orayı halledince titreme eskiye nazaran azaldı.
    onun dışında zaten hava alacağı bir yer kalmıyor herhalde
    yada başka kontrol edilmesi gereken yer varmı?
  • Enjektörlerin manifolta bağlantı noktaları... ?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.