Şimdi Ara

Zaman ayarlı röle devresi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
873
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • Arkadaşlar bana elektrik verildiğinde sadece 1-5dk arası çalışacak bir zaman rölesi devresi lazım. Devrede 6 saat enerji olacak belirsiz saat kesintisi olacak. Enerji her geldiğinde devre röleyi sadece 1-5 dk arası açık tutacak. Taki kesintiden sonra tekrar enerji gelene kadar. Biraz araştırdım fakat her elektrik geldiğinde otomatik yapabilecek bulamadım. Yardımcı olabilirmisiniz?
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi es@d -- 15 Mart 2021; 1:24:1 > • S.a. kardeş. Ben zaman ayarlı modül kullandım çok memnunum. Modülün bir çok kullanım şekli var. Öneririm.

  DC 6-30V Zaman Ayarlı Röle Modülü - Geciktirmeli Led Ekranlı

  https://urun.n11.com/arduino-urunleri-ve-setleri/zaman-ayarli-role-modulu-zaman-tetiklemeli-role-modulu-P481984286
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi osman_goksel -- 1 Mayıs 2021; 9:39:4 >
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • 5 dakika sonra "off" moduna geçecek yani duracak basit bir timer sizn istediğiniz. Kondansatörü hızlı boşaan tip bir devre seçerseniz, elektriğin fazla gel igt yapmasında zaman farklı çalışmaz.


  Amacınız her ne ise belki daha proesyonel çözüm çıkar, tabii anlatırsanız....

 • P1.1: Tetik sinyalinden sonra, Röle OP süresi kadar kontak değiştirir(açar) ve geri sayımın sonunda eski konumuna döner(kapatır). Geri sayım boyunca yeni tetiklerden etkilenmez.
  P1.2: Tetik sinyalinden sonra, Röle OP süresi kadar kontak değiştirir(açar) ve geri sayımın sonunda eski konumuna döner(kapatır). P1.1 den farklı olarak yeni tetikte geri sayımın başına döner.
  P1.3: P1.1 ile aynı tek farkı tetik tekrar gelirse geri sayım kesilerek röle kapanır.
  P1.4: Tetik geldiği anda röle açar ve tetik sinyali kesildiği anda OP süresi kadar geri sayım yapar ve geri sayımın sonunda röle kapanır.
  P2.1: Tetik sinyali geldiği anda CL süresi kadar röle kapalı CL süresinin sonunda OP süresi kadar röle açık konumda olacaktır. OP süresinin sonunda ilk konumuna dönecektir.
  P2.2: P2.1 ile aynı tek farkı tetik sinyali tekrar geldiği zaman sayımı başa almaktadır.
  P3.1: Bu fonsiyonda 3 parametre ayarlanmakatadır. OP (açma süresi), CL (kapama süresi) ve LOP (döngü sayısı(döngü sayısı --- olduğu zaman sonsuz dönü anlamına gelir.)). Bu fonksiyon tetik sinyali gelidği anda aktif olur ve ayarlanan tekrar sayısı kadar terar eder veya sonsuz döngü ayarlanmışsa enerji kesilene kadar devam eder.
  P3.2: Bu fonksiyon P3.1 ile aynıdır. P3.1 den tek farkı tetik sinyaline ihtiyaç duymaz. Enerji verildiği anda fonsiyon aktif olur.
  P-4: Tetik geldiği anda röleyi direkt açar ve tetik kesildiği anda OP süresi kadar geri sayım yapar ve geri sayımın sonunda röleyi kapatır.

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • osman_goksel kullanıcısına yanıt

  İstenen mantık şu basit devrede;


  Zaman ayarlı röle devresi


  Basit olduğu için çift transistörlüsü ya da daha gelişmişi kullanılabilir. tabii hangi röle kontağını kullanması gerektiğini tercih etmelidir. Bu devrede buton hiç kullanılmayacak. Uygun gerilim elektrik geldiği diye soruda tarif edilen şebekeden alınacak. Bu devrede sık elektrik gel gitinde; zamanlamasının karışmaması için,çıkış rölesinin uygun ayaklarından zamanlama kondansatörü olan devrenin tek kondansatörü kısa devre edilebilir. Elektrik geldiğinde röle çeker ve kondansatörün kısadevresi kalkar, zamanlama başlamış olur. Zaman sonunda röle bıraktığında anında kondansatör kısa devre olup deşarz olur. Girişe de röle eklenebilir ve röle 220Volt şebekede çalışacak özellikte seçilebilir.


  ucuz bir çözüm, heveslisi için uğraşı, elinde malzemesi olan için de zaten olması gereken. Lehimlerken transistörü felan yakmazsa konu sahibi, çalışır devresi.


  Satılan ürün ise 50 lira civarı. Özelliklerini kullanılıyorsa fena sayılmaz. 30 lira fiyat yazanda da 11lira kargo ve bekleme... Tabielinde malzemesi olmayan için dışarı çıkma yasağını aşan bir çözümdür kargo.

 • http://www.zen22142.zen.co.uk/ronj/24h.html 4060 kullanarak linkteki devreyi yapmıştım. Kullanıyorum şuan için bir sorun yok gibi.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi es@d -- 3 Mayıs 2021; 20:48:15 >
 • karafetva k kullanıcısına yanıt

  Kargo dahil 40a geldi. 1 ay önce.


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • osman_goksel kullanıcısına yanıt

  konu eski ama aktif bir üye olduğunuz için sormak istedim.

  bu aletin CL süresi en fazla ne kadar olabilmektedir? mesela 15 saat sonra OP çalışsın diyebilir miyiz? OP en kısa ne kadar olabilir? 1 saniyeden kısa olabilir mi? Amacım okuldan çıkarken röleye tetik verip ertesi günün sabahına kadar geri sayıp bilgisayarın açma tuşuna sinyal göndermek.

 • __kadıköyRAP__ kullanıcısına yanıt

  Astronomik zaman rölesi, mekanik zaman prizi, saat ayarlı elektronik zaman prizi bulunmakta. BUnlara da bakarsınız.

 • __kadıköyRAP__ kullanıcısına yanıt

  Merhaba. Kullanma klavuzunda 999 dakikaya kadar ayarlama mevcut. Yani 16 saati aşkın bir süre.


  Zaman ayarlı röle devresi
  Zaman ayarlı röle devresi
 • osman_goksel kullanıcısına yanıt

  teşekkürler hocam güzel bilgi oldu


  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.