Şimdi Ara

ZAFER | Ermenistan - Azerbaycan Savaşı | ZAFER

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.420
Cevap
27
Favori
131.838
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 2 hafta
 • Cevaplayan Üyeler 419
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 3
 • Ortalama Mesaj Aralığı 1 saat
 • Son 1 Saatteki Mesajlar 2
 • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 1
 • Favoriye Eklediklerim 27
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • DARTH_BLACK (416 mesaj) Hendrik Johannes Cruijff (129 mesaj) wehrmacht (128 mesaj) HeraldOfDİSASTER (93 mesaj) AhmetYOL (65 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (1656 mesaj) Mobil (457 mesaj) Mini (148 mesaj) Uygulama (159 mesaj)
 • @
198 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> ZAFER | Ermenistan - Azerbaycan Savaşı | ZAFER
Giriş
Mesaj
 • Yarbay
  2085 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: asau

  Kırmızı alanın nihai statüsü ile ilgili resmi kanıt var mı?

  Kırmızı alanda Rus askerlerini gösterdiği resmi kroki gibi Azeri askerlerini gösterir resmi belge var mı?  Alıntıları Göster

  resmi son haritalar ermeni ordusu 1 aralıkta tamamen karabağdan çıktıktan ve Rusya-Azerbaycan-Türkiye'nin kurcağı nihayi karakol noktaları belirlendikten sonra kamuoyu ile paylaşılacak ancak rusyanın 24 gözlem noktası kuracağını kremlin açıkladı.Bunun 13-14 tanesi ise iran sınırı bölgesinde yayılacağı söyleniyor.


  Laçin koridoru ise rusların kontrolünde olacak,giriş çıkışlar rus denetimine tabi ancak laçin bölgesinde azerbaycan ordusuda karakollarını yerleştirecek.


  TSK nın bölgeye intikali ve konumlandırılacak bölgeleri neticesinde karabağdaki askeri noktalar netleşecek.Rusların bazı karakolları ile TSK karakolları yer değiştirme durumuda var o yüzden şuan hiçbir taraf resmi bir açıklama yapmıyor,yapmamasıda normal çünkü bölge güvenliği açısından her askeri kararlar kamuoyu ile paylaşılmaz,sürecin en sağlıklı ve güvenli olacağı an beklenir,şuanda da bu yaşanıyor ancak 10-15 güne resmi karakol noktaları ve askeri mevziler paylaşılır her ülke tarafından.

  _____________________________
  Ride in Chaos
 • Yarbay
  2085 Mesaj

  -Fransız senatosu, Fransız hükümetini Karabağ'ın bağımsızlığını tanımaya çağıran tasarıyı kabul etti. Karar 305 'Evet' 1 'çekimser' oyla kabul edildi.Senato ayrıca Azerbaycan ordusunun Karabağ'dan tamamen çekilmesini talep etti. Minsk eş başkanı Fransa tarafsız olması gerekirken Ermeni lobisi güdümünde olduğunu gösterdi..Ermenistan Başbakanı Paşinyan Fransa'ya bu kararından dolayı teşekkür etti


  -Fransa Dışişleri Bakanlığı: Paris'in Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını tek taraflı tanıması ne Ermenistan'a, ne Karabağ halkına ne de Fransa'ya fayda sağlamayacaktır.


  -Azerbaycan Cumhurbaşkanı yardımcısı Hikmet Hacıyev: Öncelikle, bu kararın Azerbaycan için sıradan bir kağıt parçasından başka bir şey olmadığını vurgulamak istiyoruz.Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev,daha önce yatığı açıklamada Karabağ'ı tanıyan ülkelerle bütün diplomatik ilişkilerimizi keseriz uyarısı yapmıştı.


  -Uluslararası havacılık örgütü Ağdam, Fuzuli ve Hankendi havalimanlarinin Azerbaycan'a ait olduğunu tasdikledi.


  -Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan ve Nahçıvan’ı birbirine bağlayacak olan demiryolunun restorasyonu için Nahçivan’a talimat verildiğini açıkladı.


  -Ermenistan Hükümetinde istifa ve görevden alamalar devam ediyor, Ermenistan Ekonomi Bakan Yardımcısı Naira Markanyan ve Ermenistan Adalet Bakanı Yardımcısı Rafik Grigoryan görevden alındı.  Rusların paylaştığı Karabağ güncel harita;


  1- 1 Aralıktan önce boşaltılması gereken bölge.

  2-Azerbaycan ordusunun dün girdiği Kelbecer.

  3-Ermeni nüfusun bulunduğu ve ordunun girmediği kısım (Azerbaycan bu bölgede devlet yetkililerini göndererek şehrin tekrardan yapılandırılması ve ermeni yerleşimcilerin Azerbaycan nüfusuna geçip geçmeyeceklerini teyit etmek için kamu binaları inşa edecek.Azerbaycan nüfusuna geçmek istemeyenler belirlenecek ve karar alınacak.Ayrıca Azerbaycan göçmenlerinin geri dönüşlerini sağlamak adına bölgede eski tapulu toprakları fizibilite çalışmas yapacak)

  4-Azerbaycan'ın aldığı ve kontrol ettiği bölgeler.


  https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/ab/31/1e/ab311e62c9e8b99551d8ec486f7616b0.jpg&t=0&width=480&text=1

  _____________________________
  Ride in Chaos
 • Binbaşı
  1246 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: DARTH_BLACK

  resmi son haritalar ermeni ordusu 1 aralıkta tamamen karabağdan çıktıktan ve Rusya-Azerbaycan-Türkiye'nin kurcağı nihayi karakol noktaları belirlendikten sonra kamuoyu ile paylaşılacak ancak rusyanın 24 gözlem noktası kuracağını kremlin açıkladı.Bunun 13-14 tanesi ise iran sınırı bölgesinde yayılacağı söyleniyor.


  Laçin koridoru ise rusların kontrolünde olacak,giriş çıkışlar rus denetimine tabi ancak laçin bölgesinde azerbaycan ordusuda karakollarını yerleştirecek.


  TSK nın bölgeye intikali ve konumlandırılacak bölgeleri neticesinde karabağdaki askeri noktalar netleşecek.Rusların bazı karakolları ile TSK karakolları yer değiştirme durumuda var o yüzden şuan hiçbir taraf resmi bir açıklama yapmıyor,yapmamasıda normal çünkü bölge güvenliği açısından her askeri kararlar kamuoyu ile paylaşılmaz,sürecin en sağlıklı ve güvenli olacağı an beklenir,şuanda da bu yaşanıyor ancak 10-15 güne resmi karakol noktaları ve askeri mevziler paylaşılır her ülke tarafından.  Alıntıları Göster

  Hocam, ülkemizde çok sakat bir habercilik anlayışı doğdu. Tarafsız habercilik klişesi. Taraflı haber olmaz değil, elbette olur, hatta en doğru haberlerden buradan çıkar! Ama tarafsızlık kisvesi altında haber sunumundan gerçekler ortaya çıkmaz...
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Yarbay
  2085 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: asau

  Hocam, ülkemizde çok sakat bir habercilik anlayışı doğdu. Tarafsız habercilik klişesi. Taraflı haber olmaz değil, elbette olur, hatta en doğru haberlerden buradan çıkar! Ama tarafsızlık kisvesi altında haber sunumundan gerçekler ortaya çıkmaz...  Alıntıları Göster

  Savaş haberleri veya suriye-libya gibi bilgi dezenformasyonu fazla olan yerlerden sağlıklı haberler almak güç.1 haberi 2-3 farklı kanaldan (zıt görüşlü kanallar) teyit etmekde gerekiyor.


  Azerbaycan savaşında elbette Türkiye tarafdı ve buna bağlı olarakda adımlar atıldı ancak ateşkes anlaşması olduğu günden bu yanada birçok bilgi dezenformasyonu yapıldı,ben şahsen olayın ortasındaki liderlerin ve ülkelerin resmi kanallarından bilgi almaya çalışıyorum.Tarafsız olupta doğru bilgi veren birçok haber kanalıda var ancak ister istemez teyid etme refleksine girilebiliyor.Bu zorlu süreçtede savaşın gidişatını ve arkaplanını doğru aktarmaya çalıştım,yorumlar elbette olacakdır ancak abd seçimleri ile birlikte değişen siyasi konjüktür içerisindede birçok yan faktörler ve değişimlerde yaşanacak dolayısyıla yaşanan bir olayda resmi kaynakların bilgileri dışında haber arayışına girilmesini doğru bulmuyorum.


  Bİr ülkenin devlet adamı bir beyan veriyor veya haber kanallarına servis ediyorsa ise bu paylaşılır çünkü resmi ağızdan açıklama durumudur ancak devlete yakın habercilerin kaynaklarını kesin-net şekilde paylaşmak çok doğru değildir ama düşünce paylaşımı babında paylaşılabilir buda belirtilerek yapılırsa bilgi dezenformasyonu yaşatmaz.Herkesin bir siyasi düşüncesi vardır ama belli bir kalıpda yazılan ve o düşünceye sahip olanlar okusun,diğerleri okumasın mantığında servis edilen her haberde kısır haberdir.Sunulacak haber ne kadar yalın ve net olursa o haberide her kesimden insan okur ve kendince yorumlarını yapar.

  |
  |
  _____________________________
  Ride in Chaos
 • Yüzbaşı
  446 Mesaj

  şimdi azerbeycan seneler sonra işgal altındaki şehre girdi deniliyor,benim anlamadıgım işgal altındaki yerleri azerbeycan nasıl kaybetmiş,kaybetmiş üstünden seneler geçmesine ragmen azerbeycan bu işgal altındaki yerleri neden şimdiye kadar alma zahmetinde bulunmamış..hatta en son savaşıda ermeniler başlattı yani ermeniler saldırı yapmasa azerbeycan bu işgal altındaki yerleri almayacakmıydı? olay ne yani .....


  acaba diyorum Türkiye azerbeycanın önünümü açtıda işgal yerleri alındı...


  kimiside diyor azerbeycan ordusu ermenistan ordusundan çok güçlü güçlüde şimdiye kadar neyi beklediler ...anlam veremedim.

  _____________________________
  Körler ülkesinde tek gözlü adam kraldır
 • Uzaklaştırılmış 22 gün cezanın, 21 gün 22 saat 12 dakika kadarı kaldı.

  Senelerdir Ermenistan'da Rus yanlısı yozlaşmış yönetim vardı ancak 2018'de halk devrim yaptı ve başa Avrupa yanlısı Paşinyan'ı getirdi. Ama Paşinyan mallık yaptı ve Avrupa'nın olası bir savaş durumunda destek vereceğini zannetti, Azerbaycan'ın masaya oturma çağrısına hayır dedi üstüne savaşı o başlattı. Adam o kadar havaya girdi ki bize bile Sevr'i gerçekleştireceğiz gibisinden laf attı. Ancak bu savaşı hep Ruslar engelledi, amma velakin bu sefer Ruslar Ermenistan'a bir ders vermek amacıyla Azerbaycan'a karışmadı. Ermeniler ise batıdan hiç destek alamadı. Tek bi Fransızlar BM'de bir şeyler geveliyor ama onlar Yalova kaymakamı misali. Hatta Ermeni ordusu için 100M dolar destek toplanmış bunun 50 milyonu zaten Ermenistan'dan gelmiş, yani batıda yaşayan Ermeni diasporası bile kılını kıpırdatmamış. Şimdi ise Ermeniler arada sıkışmış durumda; ya Paşinyan ve partisini devirip yozlaşmış Rus yanlısı yöneticilerine geri dönecekler yada Paşinyan gibi kötü bir yöneticiyi başlarında tutup Ruslardan bağımsızlıklarını kazanmaya çalışacaklar  


  Biz Azerbaycan'a materyal yardımında bulduk, SİHA-İHA sattık ancak sahada sadece Azerbaycan askerleri vardı. Ermeniler hala kendilerini acındırmak için "biz hem Azerbaycan'a hem Türkiye'ye karşı yalnız savaştık  " diye ağlıyor ancak bu zaferin sebebi sadece ve sadece Azerbaycan ordusunun başarısı ile Ermeni yönetiminin mallığıdır.  
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  deniz006 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  385 Mesaj

  Birinci Karabağ savaşı 1988-1994 yılları arasında gerçekleşti.Azerbaycan o dönem Ermenistana karşı yenildi.Yenilmesinde en büyük etken ise hem Rusların açıkça Ermeni kuvvetleri içinde savaşa dahil olması hem de Azerbaycanda siyasi ve askeri alanda bölünmelerin yaşanmasıydı.Yine de buna rağmen Azerbaycan Ermenistana karşı iyi savaşmış ve kaybettikleri yerleri Ermenistan ancak altı yılda işgal etmişti.Bugün ise Ermenistan altı yılda işgal ettiği tüm yerleri sadece iki ay gibi kısa sürede kaybetti.


  Azerbaycan 1994 yılında ateşkes imzalandıktan sonra içerde ve askeriyede birlik sağlamaya yoğunlaştı.Özellikle askeri alanda yeni Azerbaycan Cumhuriyeti ordusu içinde görev alacak subaylar Türkiye'de yetiştirildi.Böylece eski Sovyet idaresinde kalan Azerbaycan ordusunun milli bir şuurla yeniden eğitilmesi sağlandı.Bunun yanında Azerbaycan eski tip kızıl ordudan kalma askeri araçları sürekli yenilemeye çalıştı.Türkiye,Rusya,İsrail gibi ülkelerden güncel silah sistemleri alarak ordusunu bu yeni ekipman ve teçhizatlarla donattı.Azerbaycan tüm bunları yaparken Ermenistan 'Nasılsa Rusya arkamazıda.Rusya olduğu sürece Azerbaycanlılara bize saldıramaz' diyerek Azerbaycanın tüm bu hazırlıklarını görmezden geldi.


  Burada da Azerbaycanın neden 28 yıl boyunca beklemek zorunda kaldığı kendiliğinden anlaşılması lazım.Azerbaycanın karşısında Ermenistandan da ziyade Rusya vardı.Rusya Azerbaycanın Ermenistana müdahalesine karşı olan bölgedeki en büyük güçtü.Azerbaycan,Rusya'ya rağmen işgal ettiği toprakları kurtaramazdı.Bunun için ya Rusya'nın güçten düşüp bölgeyle ilgilenemeyecek durumda olması gerekiyordu ya da Rusya'nın Ermenistanın arkasından çekilmesi gerekiyordu.


  Son II.Karabağ savaşında ise Rusya Ermenistanın arkasında durmadı.2018 yılında Ermeni halkı ülkelerini Rus boyundurluğundan çıkarmak ve Avrupa ile bütünleşmek maksadı ile koyu Rusçu olan Ermeni hükümetinin devrilmesine ve yerine Batı ile ilişkilere daha çok önem veren Paşinyanın geçmesini sağladı.Paşinyan iktidarda olduğu süre boyunca ülkesini Rus etkisinden çıkarmaya çalışmaya ve Batı ile bütünleşmeye çalıştı.Hatta Batı'ya o kadar çok güvendi ki son zamanlarda Türkiye'ye yönelik toprak ve tazminat talebinde bulunmaya bile başlamıştı.


  Rusya yumuşak karnı konumunda olan Kafkaslarda Batının bir uydusu konumuna gelmeye çalışan bir devlete izin vermeyeceğini 2008 yılında Gürcistana saldırarak açıkça göstermişti.Burada da Ermenistana doğrudan müdahale etmek yerine düşmanları olan Azerbaycanın önünden çekilerek Ermenistanın Azerbaycan eliyle dayak yemesini sağladı.Azerbaycanda kendi ulusal çıkarları bu strateji ile uyuştuğu için bu fırsatı iyi kullanarak 28 yıldır hazırladıkları orduyu Ermenilerin üzerine sürdü.Ermeniler ilk başta Rusya'nın müdahalesini büyük umutlarla bekledi ama Rusya Ermenistana umdukları yardımı yapmadı.Ardından Batı'ya yalvarmaya başladılar ancak Batı destek açıklamları dışında birşey yapamadı.En sonunda Azerbaycanın ezici askeri gücü karşısında havlu atmaktan başka çareleri kalmadı.


  Kısacası Azerbaycanın 28 yıl beklemesinin nedeni karşısında Rusya olmasındandır.Biz nasıl şuan Suriye'de YPG'ye karşı Amerika yüzünden askeri müdahalede bulunamıyorsak Azerbaycanlılarında durumu aynıydı.Yani Azerbaycan keyfen bunca yıl beklemedi.Sadece doğru zamanı ve şartları bekledi.Bu zaman ve şartlarda oluştuğunda Ermenilerin kafasını eze eze işgal altına alınan yerleri kurtardı.

  |
  |
  deniz006 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  681 Mesaj
  https://m.haber7.com/dunya/haber/3038091-ermenistan-savas-tazminati-yerine-kritik-bolgeyi-azerbaycana-ceverecek
  Ben diyorum ki paşinyan Azerbaycan ile anlaştı karşılığında ne aldı bilmiyorum ama belki de yıllarca zulüm yaptığı kendi devleti icin vicdan azabı galebe geldi ve artık dayanamadı. Ben aklen izah edemiyorum bu durumları. Yani bu kadar bile bile bilemiyorum akla birşey gelmiyor insanın
 • Yüzbaşı
  385 Mesaj

  Paşinya'nın gizlice Azerbaycan ile anlaşmasının bir mantığı yok.Her şeyin altında bir komplo teorisi aramayın.Paşinyan her devlet reisi gibi gerçekçi adımlar atmak zorundaydı.Savaşa devam edip ne yapacaktı?Rusya'dan medet umdu kimse gelmedi,Avrupa'nın olaya el atmasını umdu Avrupa sadece içi boş açıklamalar yaptı,son bir umut Amerika'ya baktı orada da seçimler olduğu için kimsenin umurunda olmadı.Ermeni diasporasıda beklediği ölçüde Batılıları etkileyemedi.Bunda muhtemelen Azerbaycanın yanında yer alan israil ve İsrail ile bağlantılı yahudi lobileri etkili oldu.


  Kendi yağında kavrulmaya çalıştı onda da beklediği desteği içerden göremedi.Seferberlik ilan etti kimse askere gitmedi hatta askerlik çağında olan erkekler savaş başladığı an yurt dışına çıkmaya başladı.Sırf bunu engellemek için askerlik çağında olanların yurt dışına çıkışını yasakladı.Cepheye insanları çağırdı kimse gitmedi.Cephede ise Ermeni ordusu darbe aldıkça çözülmeye başladı.En son on bin kadar askerin cepheden kaçtığı belirlenmişti.


  Dahası bu savaşı devam ettirecek ekonomide kalmamıştı.Zaten savaştan önce yıkık olan Ermeni ekonomisi korona salgını nedeniyle can çekişiyordu üstüne bu savaş gelince tamamen öldü.On binlerce mülteci Karabağdan Ermenistana kaçtı.Bunca insanın yerleşmesi,karınlarının doyurulması,tedavi hizmetlerinin sunulması vs tüm bunlara paraya bakar.Ermeni ekonomisi hem koronayla mücadeleye,hem ülkeye gelen mültecilere yardımda hem de savaşa devamının sağlamada yetersiz kaldı.


  Kısacası Paşinyan mecbur barış masasına oturup Azerbaycanın zaferini kabul etti.Kabul etmeyip savaşsaydı ne olacaktı?


  Şimdide Azerbaycan kazanan taraf olmasından ötürü haklı olarak Ermenistandan tazminat talep ediyor.Ancak Ermeni ekonomisi bunu kaldıracak güçte değil.Bundan dolayı Karabağ dışında bir toprak parçasını Azerbaycana vermeyi önermesi gayet mantıklı bir durum.Aksi halde Ermenistanın bu tazminatı ödemeye gücü yetmez.Bu durumda da barış anlaşması yaşanmayacağı için savaş hali devam eder.


  Bence Azerbaycan Paşinyanın vereceği toprak parçasından ziyade kendisi savaş tazminatından vazgeçmesi karşılığında kendi çıkarlarına uygun şekilde Ermenistandan toprak talep edebilir.Böylece sorun çözülmüş olur.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Long Nightt -- 26 Kasım 2020; 16:56:9 >
  |
  |
  AhmetYOL kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  681 Mesaj
  Her yaptığı iş bizim işimize yarıyor ne hikmetse.
  |
  |
 • Binbaşı
  1273 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: DARTH_BLACK

  -Fransız senatosu, Fransız hükümetini Karabağ'ın bağımsızlığını tanımaya çağıran tasarıyı kabul etti. Karar 305 'Evet' 1 'çekimser' oyla kabul edildi.Senato ayrıca Azerbaycan ordusunun Karabağ'dan tamamen çekilmesini talep etti. Minsk eş başkanı Fransa tarafsız olması gerekirken Ermeni lobisi güdümünde olduğunu gösterdi..Ermenistan Başbakanı Paşinyan Fransa'ya bu kararından dolayı teşekkür etti


  -Fransa Dışişleri Bakanlığı: Paris'in Dağlık Karabağ'ın bağımsızlığını tek taraflı tanıması ne Ermenistan'a, ne Karabağ halkına ne de Fransa'ya fayda sağlamayacaktır.


  -Azerbaycan Cumhurbaşkanı yardımcısı Hikmet Hacıyev: Öncelikle, bu kararın Azerbaycan için sıradan bir kağıt parçasından başka bir şey olmadığını vurgulamak istiyoruz.Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev,daha önce yatığı açıklamada Karabağ'ı tanıyan ülkelerle bütün diplomatik ilişkilerimizi keseriz uyarısı yapmıştı.


  -Uluslararası havacılık örgütü Ağdam, Fuzuli ve Hankendi havalimanlarinin Azerbaycan'a ait olduğunu tasdikledi.


  -Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan ve Nahçıvan’ı birbirine bağlayacak olan demiryolunun restorasyonu için Nahçivan’a talimat verildiğini açıkladı.


  -Ermenistan Hükümetinde istifa ve görevden alamalar devam ediyor, Ermenistan Ekonomi Bakan Yardımcısı Naira Markanyan ve Ermenistan Adalet Bakanı Yardımcısı Rafik Grigoryan görevden alındı.  Rusların paylaştığı Karabağ güncel harita;


  1- 1 Aralıktan önce boşaltılması gereken bölge.

  2-Azerbaycan ordusunun dün girdiği Kelbecer.

  3-Ermeni nüfusun bulunduğu ve ordunun girmediği kısım (Azerbaycan bu bölgede devlet yetkililerini göndererek şehrin tekrardan yapılandırılması ve ermeni yerleşimcilerin Azerbaycan nüfusuna geçip geçmeyeceklerini teyit etmek için kamu binaları inşa edecek.Azerbaycan nüfusuna geçmek istemeyenler belirlenecek ve karar alınacak.Ayrıca Azerbaycan göçmenlerinin geri dönüşlerini sağlamak adına bölgede eski tapulu toprakları fizibilite çalışmas yapacak)

  4-Azerbaycan'ın aldığı ve kontrol ettiği bölgeler.


  https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/ab/31/1e/ab311e62c9e8b99551d8ec486f7616b0.jpg&t=0&width=480&text=1

  Şunu ayrı başlık olrak açsaydın, dostumuzu, düşmanımızı net bilirdik. Bu fransızlar çok oluyor!

  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2085 Mesaj

  Azerbaycan Ordusu 28 yıl sonra işgalden kurtardığı Laçin rayonuna giriş yaptı.Ateşkes antlaşması çerçevesinde 1 Aralık itibariyle laçin bölgesi Azerbaycan'a teslim edildi.
  -Türk askeri Karabağ'da..Milli Savunma Bakanlığı, Ermenistan işgalinden kurtarılan bölgelerde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurları tarafından mayın/EYP temizliği yapılıp Azerbaycan ordusuna eğitim desteği verileceğini bildirdi.


  -Milli Savunma Bakanı Akar: "(Türk-Rus askeri heyetlerinin teknik görüşmeleri) Ruslarla çalışmalar planladığı şekilde devam ediyor.


  -Rusya resmi kanalı RT:Türkiye, militarize "drone sürülerini" kullanarak savaş yürütmenin yeni ve ölümcül yolunu mükemmelleştirdi.


  -Erevan'da yoğun protesto gösterileri davam ediyor, bu gece 33 kişi gözaltına alındı...Paşinyanın da Rusya ziyareti iptal edildi.Ermenistan cumhurbaşkanı ise Paşinyan'ın istifa etmesini v eerken seçim olmasını istedi.


  -Ermeni Medyası tarafından paylaşılanlara göre Ermenistan Ordusu, Ermeni Askerlerin Ekim ayı maaşlarının yarısını ödediğini ve Kasım ayında ise hiç ödeme yapmadıklarını açıkladı..Ermeni Askerlerin aileleri tarafından yapılan açıklamalara göre Ermenistan Ordusu ölen askerleri kayıp olarak göstererek maaş vermeyi kabul etmiyor.


  -Erivan Today'e konuşan Ermeni savaşçı: “Gece, puslu havalarda geliyorlardı. Azerbaycan askerlerinin gelişi, ölüm meleğinin gelişi gibiydi. 3-4 kişiyle geldiler, siperde 20-30 silahlı Ermeni askerini öldürdüler ve ortadan kayboldular. Onları gece avlanan aç kurtlara benzettik"

  Yapılan antlaşma gereği Karabağ son durum haritası belirlendiği şekilde netleşti.Karabağ tamamen Azerbaycan'a bağlandı.Azerbaycan önümüzdeki süreçte Karabağ şehirlerine valilikler atayacak ve resmi devlet binaları kurarak bölgedeki vatandaşların statülerini belirleyecek.Rus ordusunun konuşlandığı bölgeler olan Hankendi ve Hocalı rayonları ile birlkte laçin koridoruda karabağdaki ermeni vatandaşların ermenistana giriş çıkışlarını kontol edecek.Karabağda savaştan ötürü 250 bin ermeni yerleşimcinin ermenistana göç ettiği söyleniyor ancak ateşkesin sağlanması ile birlikte Rusya devlet televizyonu RT'nin haberine göre ateşkes sonrası ermenesitana göç edenlerin yaklaşık 28 bin kadarı karabağa rus ordusu güvenliğinde geri döndü.


  Azerbaycan tarafında ise 28 yıl önce karabağdan göç eden Azerbaycanlı vatandaşlar ellerindeki resmi tapu belgeleri ile topraklarına geri dönmek için resmi başvurularını yaptı.Azerbaycan ise önce karabağda resmi devlet binalarını kuracak ve ardından ellerinde tapusu olanların topraklarını fizibilite edip geri dönüşleri sağlamak için bir yol haritası hazırlayacak.


  Karabağ'daki ülkelerin ordu konuşlanmalarından Rusya'nın yerleri netleşirken TSK tarafında ise karabağda konuşlanacak bölgelerin fizibilite çalışmaları başladı.Gönderilcek asker ve araç sayısı konusunda net bilgi verilmezken herşeyin hazır olduğu ve ruslar ile devam eden görüşmelerin sonucunda aralık ayı içinde TSK nın konuşlanacağı bölgelere gideceği öngörülüyor.


  Önümüzdeki süreçte 3 ana konu Karabağ'da gündemi meşgul edecek;


  1-Karabağ'daki ermeni nüfusun statüsünü netleştirilmesi (kalacak olanlar Azerbaycan vatandaşı yapılmak isteniliyor,aksi halde bölgede hiçbir hak talebini Azerbaycan kabul etmiyor)

  2-Nahçivan-karabağ bağlantısının tamamlanması (Azerbaycan cumhurbaşkanı Aliyev bu konuda ilk etapda demiryollarının derhal kurulması talimatı verdi)

  3-Kelbecerde bulunun ve yaklaşık 146 ton altın rezevine sahip madenin Azerbaycana devri süreci (şuan maden bölgesinde Azerbaycan ve Ermeni ordusu yanyana duruyor.Maden konusu çok kritik zira ermenistanın esasen karabağda olma sebeblerinden en büyüğü bu altın madeni.Aliyev yaptığı açıklamada madenin devrini alcaklarını beyan etmişti ancak muallak bir bekleyiş var o bölgede)


  Rus ordusunun yoğunluklu olarak iran tarafına yakın yerlere karakolları yerleştirmesi gözlerden kaçmıyor.


  https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/0e/17/fe/0e17fe27e8598a11930be6d5d5543f10.jpg&t=0&width=480&text=1
  |
  |
  _____________________________
  Ride in Chaos
 • Yarbay
  2085 Mesaj

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev:


  -Azerbaycan, onun ayrılmaz bir parçası olan Nahçıvan ile birleşmiştir. Azerbaycan Türkiye ile birleşiyor..

  -Ermenistan neredesin? Bakü-Tiflis-Ceyhan baypas edildi. Bakü-Tiflis-Erzurum da. TANAP da. Şimdi gazımızı Avrupa'ya ulaştırıyoruz.

  -Ermenistan kenar ve gereksiz bir ülke. Ne Batı-Doğu, ne de Kuzey-Güney ticaret yollarına ait değiller. Kim ne yapsın bu dağlık bölgelere yatırım yapsın. Aklını kaybetmiş birisi sadece Meğri dağlarına demiryolu inşa eder.

  -Demiryollarının yeniden inşasını Rusya ile görüşüyoruz. Ermenistan`ın bütün demiryolları Rusya`ya ait. Bu yüzden Ermenistan ile görüşmenin anlamı yok.

  -Genel olarak kurtarılmış bölgelerin ekonomik potansiyeli, tarım ve turizm potansiyeli çok büyük. Karabağ bölgesini sadece Azerbaycan'ın değil dünyanın en güzel bölgelerinden biri yapmak için bu potansiyeli ustaca kullanmalıyız

  -Ermenistan`ın birşeyi yok. Ülke tamamen Rusya`nın. Bu yüzden Rusya ile görüşüyoruz.

  -Ermenistan para kazanabilirdin Yolun bir kısmı sizin elinizde olabilir. Bir geçiş ücreti alabilirsiniz.

  -Fransa bizim işimize karışamaz. Ermenileri çok seviyorlarsa, Marsel şehrinde çok sayıda ermeni yaşıyor. Marsel`in adını değiştirin ve yeni bir ermeni devleti orda kurun. İstediğiniz kadar tanıyın. Azerbaycan`ın işine karışamaz Fransa.

  -Ermenistan`ın yıllık buğday üretimi 190,000 ton. Lakin bu miktarın 90,000 ton`dan fazlası işgal altındakı Azerbaycan topraklarından toplanıyordu. Ellerinden çıktı. Şimdi ülke`de gıda güvenliğini nasıl temin edecekler?

  -Bugün Dağlık Karabağ'da yaşayanlar Azerbaycan vatandaşıdır. Tek bir Azerbaycan devletinde hayatlarının güzel olacağını göreceklerini bir kez daha söylemek istiyorum. Hayatlarını bu sefaletten kurtaracaklar.

  -Laçin bölgesinin stratejik önemi, Laçin koridorundan ve Laçin şehrinin içinden geçmesidir. Bildiğiniz gibi bu koridor Rus barışı koruma güçlerinin kontrolü altında. Koridor uzun yıllar Ermeni silahlı kuvvetleri ve işgalcilerinin kontrolü altındaydı.Ortak Açıklama'nın 10 Kasım'da imzalanan ilk versiyonunda, bu koridorun Ermeni silahlı kuvvetlerinin kontrolü altında kalması istendi lakin izin vermedim ve sonuç olarak koridor Rus barışı koruma güçlerinin kontrolü altına girdi.Bunun büyük bir başarı olduğunu düşünüyorum. Laçin koridoru Ermeni işgal güçlerinden temizlendi.

  -İkinci Görüşmede Laçin koridorunun genişliği 10 kilometre idi.Kabul etmedim ve sonuç olarak 5 km genişliğinde bir koridorda anlaşmaya varıldı.5 km bizim için, Dağlık Karabağ'da yaşayan Ermeniler için ve güvenlik için yeterince mesafe kat ediyor.

  -Şimdi Barda'dan Ağdam'a bir demiryolu inşa ediyoruz. Ağdam'dan Hankendi'ye olan mesafe 20-30 kilometredir. Ancak Ermeni başkentinden(Erivan) Hankendi'ye gitmek birkaç saat sürüyor - belki on saat.

  Artık herkes biliyor ki Laçın koridoru Laçin şehrinden geçiyor. Böylece Laçin şehri bu koridorun ortasında kalır. Rusya Devlet Başkanı ile görüşmelerimde Laçin şehrinin bize dönmesi gerektiğini söyledim. Bu nedenle, yeni bir koridor inşa etmeyi öneriyoruz.Dağlık Karabağ'ı Ermenistan'a bağlayan yeni bir koridor geliştirin ve inşa edin. Zaman da burada belirtilmiştir. Yalnızca 3 yıl içinde. Ama bence bunu daha erken yapabiliriz. Yeni koridorun parametreleri belirlendikten sonra Laçin şehri tamamem Azerbaycan ordusu kontrol edecek.

  -Yedi koşul belirleyen Paşinyan, acaba şimdi hangi koşulları kime koyabilir? Azerbaycan sözde "Dağlık Karabağ" ile pazarlık yapmalı, bu durum nerede ? Cehenneme gitti.

  -Ermenistan'ın dış borcu 8 milyar dolardı. Savaştan sonra Ermenistan'ın ulusal para birimi düştü. 30 yıldır tahkimat yaptıkları ekipmanları 44 günde imha ettik.

  -Paşinyan Hankendi'de kahraman olarak büyük bir coşkuyla ve herkes onu alkışladı. Ne oldu? Karabağ Ermenistan mı? Bunu söyleyelim. Karabağ Azerbaycan'dır!

  -Bakın Kendinizi neyden mahrum bıraktınız? Buna değdimi ? Bu saldırganlık, bu düşmanlık, komşuya duyulan bu nefret onları bugüne kadar getirdi.  -T.C. Millî Savunma Bakanlığı:Türk-Rus Ortak Merkezi'nin kuruluş ve görev esaslarına ilişkin teknik detaylara yönelik görüşmeler tamamlanmış, mutabakat imzalanmıştır. Merkezin en kısa sürede faaliyete geçirilmesi için gerekli çalışmalar sürdürülmektedir.  _____________________________
  Ride in Chaos
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  quote:

  Orijinalden alıntı: DARTH_BLACK

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev:


  -Azerbaycan, onun ayrılmaz bir parçası olan Nahçıvan ile birleşmiştir. Azerbaycan Türkiye ile birleşiyor..

  -Ermenistan neredesin? Bakü-Tiflis-Ceyhan baypas edildi. Bakü-Tiflis-Erzurum da. TANAP da. Şimdi gazımızı Avrupa'ya ulaştırıyoruz.

  -Ermenistan kenar ve gereksiz bir ülke. Ne Batı-Doğu, ne de Kuzey-Güney ticaret yollarına ait değiller. Kim ne yapsın bu dağlık bölgelere yatırım yapsın. Aklını kaybetmiş birisi sadece Meğri dağlarına demiryolu inşa eder.

  -Demiryollarının yeniden inşasını Rusya ile görüşüyoruz. Ermenistan`ın bütün demiryolları Rusya`ya ait. Bu yüzden Ermenistan ile görüşmenin anlamı yok.

  -Genel olarak kurtarılmış bölgelerin ekonomik potansiyeli, tarım ve turizm potansiyeli çok büyük. Karabağ bölgesini sadece Azerbaycan'ın değil dünyanın en güzel bölgelerinden biri yapmak için bu potansiyeli ustaca kullanmalıyız

  -Ermenistan`ın birşeyi yok. Ülke tamamen Rusya`nın. Bu yüzden Rusya ile görüşüyoruz.

  -Ermenistan para kazanabilirdin Yolun bir kısmı sizin elinizde olabilir. Bir geçiş ücreti alabilirsiniz.

  -Fransa bizim işimize karışamaz. Ermenileri çok seviyorlarsa, Marsel şehrinde çok sayıda ermeni yaşıyor. Marsel`in adını değiştirin ve yeni bir ermeni devleti orda kurun. İstediğiniz kadar tanıyın. Azerbaycan`ın işine karışamaz Fransa.

  -Ermenistan`ın yıllık buğday üretimi 190,000 ton. Lakin bu miktarın 90,000 ton`dan fazlası işgal altındakı Azerbaycan topraklarından toplanıyordu. Ellerinden çıktı. Şimdi ülke`de gıda güvenliğini nasıl temin edecekler?

  -Bugün Dağlık Karabağ'da yaşayanlar Azerbaycan vatandaşıdır. Tek bir Azerbaycan devletinde hayatlarının güzel olacağını göreceklerini bir kez daha söylemek istiyorum. Hayatlarını bu sefaletten kurtaracaklar.

  -Laçin bölgesinin stratejik önemi, Laçin koridorundan ve Laçin şehrinin içinden geçmesidir. Bildiğiniz gibi bu koridor Rus barışı koruma güçlerinin kontrolü altında. Koridor uzun yıllar Ermeni silahlı kuvvetleri ve işgalcilerinin kontrolü altındaydı.Ortak Açıklama'nın 10 Kasım'da imzalanan ilk versiyonunda, bu koridorun Ermeni silahlı kuvvetlerinin kontrolü altında kalması istendi lakin izin vermedim ve sonuç olarak koridor Rus barışı koruma güçlerinin kontrolü altına girdi.Bunun büyük bir başarı olduğunu düşünüyorum. Laçin koridoru Ermeni işgal güçlerinden temizlendi.

  -İkinci Görüşmede Laçin koridorunun genişliği 10 kilometre idi.Kabul etmedim ve sonuç olarak 5 km genişliğinde bir koridorda anlaşmaya varıldı.5 km bizim için, Dağlık Karabağ'da yaşayan Ermeniler için ve güvenlik için yeterince mesafe kat ediyor.

  -Şimdi Barda'dan Ağdam'a bir demiryolu inşa ediyoruz. Ağdam'dan Hankendi'ye olan mesafe 20-30 kilometredir. Ancak Ermeni başkentinden(Erivan) Hankendi'ye gitmek birkaç saat sürüyor - belki on saat.

  Artık herkes biliyor ki Laçın koridoru Laçin şehrinden geçiyor. Böylece Laçin şehri bu koridorun ortasında kalır. Rusya Devlet Başkanı ile görüşmelerimde Laçin şehrinin bize dönmesi gerektiğini söyledim. Bu nedenle, yeni bir koridor inşa etmeyi öneriyoruz.Dağlık Karabağ'ı Ermenistan'a bağlayan yeni bir koridor geliştirin ve inşa edin. Zaman da burada belirtilmiştir. Yalnızca 3 yıl içinde. Ama bence bunu daha erken yapabiliriz. Yeni koridorun parametreleri belirlendikten sonra Laçin şehri tamamem Azerbaycan ordusu kontrol edecek.

  -Yedi koşul belirleyen Paşinyan, acaba şimdi hangi koşulları kime koyabilir? Azerbaycan sözde "Dağlık Karabağ" ile pazarlık yapmalı, bu durum nerede ? Cehenneme gitti.

  -Ermenistan'ın dış borcu 8 milyar dolardı. Savaştan sonra Ermenistan'ın ulusal para birimi düştü. 30 yıldır tahkimat yaptıkları ekipmanları 44 günde imha ettik.

  -Paşinyan Hankendi'de kahraman olarak büyük bir coşkuyla ve herkes onu alkışladı. Ne oldu? Karabağ Ermenistan mı? Bunu söyleyelim. Karabağ Azerbaycan'dır!

  -Bakın Kendinizi neyden mahrum bıraktınız? Buna değdimi ? Bu saldırganlık, bu düşmanlık, komşuya duyulan bu nefret onları bugüne kadar getirdi.  -T.C. Millî Savunma Bakanlığı:Türk-Rus Ortak Merkezi'nin kuruluş ve görev esaslarına ilişkin teknik detaylara yönelik görüşmeler tamamlanmış, mutabakat imzalanmıştır. Merkezin en kısa sürede faaliyete geçirilmesi için gerekli çalışmalar sürdürülmektedir.  Cidden ermeni olupta Azerbaycan vatandaşlığına geçip yaşayacaklar var mıdır?


  Ayrıca bu geri alınan yerlere asıl sahipleri dönünce oraları işgal etmiş ermeniler ne olacak? Mesela gerçek tapu sahibi geldi ama orada yaşayan ermeni de Azerbaycan vatandaşı olmayı kabul ederse nereye yerleştirilecekler ki.

  _____________________________
 • Yarbay
  2085 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: ObjectOrientedNickname

  Cidden ermeni olupta Azerbaycan vatandaşlığına geçip yaşayacaklar var mıdır?


  Ayrıca bu geri alınan yerlere asıl sahipleri dönünce oraları işgal etmiş ermeniler ne olacak? Mesela gerçek tapu sahibi geldi ama orada yaşayan ermeni de Azerbaycan vatandaşı olmayı kabul ederse nereye yerleştirilecekler ki.  Alıntıları Göster

  karabağ bölgesini ermenistan harici hiçbir ülke resmi olarak tanımıyordu,yani esasen karabağlı ermeniler ermenistanın garantörlüğü içinde yaşadılar yıllar boyu ancak şimdi uluslararası hukuka görede karabağ Azerbaycan toprağı olduğu için ermensitan devredışı kaldı ve karabağda yıllardır yaşayan insanların evi,tarlası,arazisi şimdi Azerbaycan'ın resmi toprağı oldu.Azerbaycan ise burdaki yerleşimcilere şunu söylüyor; ya Azerbaycan tebası olursunuz,vatandaşlık hakkı alırsınız ve barışçıl şekilde hayatınıza devam edersiniz ya da topraklarınız zaten resmi olarak Azerbaycana ait olduğu için buralarda yeni yerleşimcileri biz getirir ve yaşamı devam ettiririz diyor.


  Ermeni nüfusunun yoğun olduğu bölgelerde zaten rus karakollarda kuruldu.Karabağdaki ermeniler statüsüs şekilde yaşayamaz,Azerbaycan bakmaz hiç kimseye.Resmi hiçbir işlerine karışmazlar,yani eğitiminden sağlığına,güvenliğinden ticaretine kadar karabağdaki ermeni nüfus ortada kalır.Ya rusyanın sırtına yük getirirler yada ermenistanın.O muallaklık içindede hiçbir ermeni orada yaşayamaz,bir yerlere göç etmek zorunda kalırlar dolayısyıla tercih şanslarıda yok.


  Tapuları elinde olanlar yerlerine geri dönecek ancak zaten yıkılmış,adeta yok olmuş şehirlerde muhtemelen ellerinde tapusu olanlara yeni yerler verilebilir.Karabağda önümüzdeki 5 yıl içinde ciddi kentsel dönüşüm çalışmaları olacak dolayısyıla bölgesel olarak yerleşim noktalarının planlanması sıfırdan yapılacak.Ermeni yerleşimciler içinse yeni yerler belirlenebilir,sonuçta savaşı Azerbaycan kazandığı için bu noktada azınlık konumuna düşen ermeni halkını farklı yerlere dağıtarak yerleşim şekillerini değiştirecekdir.

  |
  |
  _____________________________
  Ride in Chaos
 • Yarbay
  2085 Mesaj

  -Türkiye ile Rusya arasında Dağlık Karabağ ateşkesini izlemek için ortak bir gözlem noktası kurmak için bir anlaşma imzalandı. Kasım ortasında varılan mutabakat sonrasında çalışma grubu konunun detaylarını çalışıyordu.Türk ve Rus subayları, ateşkesin gözlemlenmesi, kalıcı hale gelmesi için beraber görev yapacak.  https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/ef/b5/a7/efb5a715ec82cc3ec15b2755ee27285e.jpg&t=0&width=480&text=1  -Milli Savunma Bakanı Akar: (Türk-Rus Ortak Merkezi) Şimdi inşaatı yapılıyor. Çok kısa bir sürede arkadaşlarımız orada görev yapacak.


  -Azerbaycan, 10 Kasım'ı zafer bayramı olarak ilan etti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan'ın yenilgisini kabul eden bildiriye imza attığı 10 Kasım tarihini "Zafer Günü" ilan etti. Bakü'de zafer dolayısıyla askeri geçit töreni gerçekleştirilecek.


  -Yunan medyası: Karabağ ateşkes anlaşması, Azerbaycan ile Nahcivan arasında güvenli bir iletişim koridorunun oluşturulmasını sağlıyor ve bu da Türkiye'ye kendi sınırlarından Hazar Denizi'ne engelsiz erişim sağlıyor. İran için endişe verici.
  Kelbecer'de bulunan ve yaklaşık 146 tonluk rezev olduğu tahmin edilen zengin altın maden yataklarını bugün itibariyle Azerbaycan kontrolü altına aldı.Bu bölge stratejik olarak Karabağ'ın en önemli noktalarından birisiydi.

  |
  |
  _____________________________
  Ride in Chaos
 • Yüzbaşı
  681 Mesaj

  Kelbecer'de bulunan ve yaklaşık 146 tonluk rezev olduğu tahmin edilen zengin altın maden yataklarını bugün itibariyle Azerbaycan kontrolü altına aldı.

  27 yılda bitirememişler  Devam....
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AhmetYOL -- 2 Aralık 2020; 16:25:26 >
  _____________________________
  İmam Süleyman Yakub <--> Molla Mustafa Mansur
 • Yarbay
  2085 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: AhmetYOL

  Kelbecer'de bulunan ve yaklaşık 146 tonluk rezev olduğu tahmin edilen zengin altın maden yataklarını bugün itibariyle Azerbaycan kontrolü altına aldı.

  27 yılda bitirememişler  Devam....

  şuanki rezev bilgisi ama o.Ermenistan bu altın madenlerinin geliri ile ayaktaydı.Esasen ermenistan burdaki altın madenini ruslarla ortak şekilde çıkarıyordu,yani madenin aslan payı rusyaya gidiyordu.Ruslar beleşten silah yardımı yapmadı ermenistana yıllar boyunca.Rusyanın son 30 yılda altın rezevlerini ne kadar artırdığına bakarsanız az çok tahmin edebilirsiniz durumu.146 ton madeni çıkarmakda kolay bir iş değil,en yüksek teknolojide çıkarım yapılsa en az 30-40 yıl vakit alır ve bunca zamanda o madende en ilkel ve tehlikeli metodlarla altın çıkarılıyordu maliyetleri düşürmek için.

  |
  |
  _____________________________
  Ride in Chaos
 • Yüzbaşı
  497 Mesaj
  |
  |
  _____________________________
Reklamlar
Masal Oku
ankara gülüş tasarımı
kripto para haberleri
Radyo Dinle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
3,078
1.2.165

Kripto Paralar
Sembol
Fiyat
Değişim
  Tümünü Gör
  Reklamlar
  - x
  Bildirim
  mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.