Şimdi Ara

Z490 unify RAM'ler tek tek ayarlanmıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
388
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Elimde tam modeli olarak; KHX2400C15/8G modeli vardı,

Yeni 8 GB RAM aldım, KHX3000C15D4/8GX tam modeli bu.

ASUS Prime H410M bu anakart ile 1. eski 2400 MHz'lik RAM'e 1.20 Volt'dan 1.35 Volt yükseltim 2933 MHz'de çalıştırıyordum, yeni RAM ise 1.20 Volt'da kalıyordu ve onu da 2933 MHz'ye çekip stabil bir şekilde kullanıyordum, fakat yeni nesil anakarta geçiş yaptım,

Tam modeli MEG Z490 unıfy.

Bu anakart da ne yaparsam yapayim, RAM'leri tek tek overclock yapamıyorum. Önceki anakartım yani ASUS Prime H410M ile RAM'lerimi tek tek overclock yaptığım için sorunsuz şekilde çalıştırıyordum.

Sorum şudur derdimi üstte anlattım, yeni almış olduğum anakart modelinde BIOS ayarlarında 1. RAM'i ve 2. RAM'i farklı farklı overclock ve voltaj ayarlarını bulamadım,

Çok fazla overclock seçenekleri var, sade bir arayüze sahip ama aradığımı hala bulamadım. Bu konu hakkında bana yardımcı olacak birisi var mıdır?

Gerçekten çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

Dipnot: XMP açtığımda da görüntü gelmiyor, BIOS sıfırlıyorum. Tek tek overclock yapılması gerekiyor.

Günceldir arkadaşlar.

• ram'lere ayrı ayrı oc yapma imkanı veren anakart mı var?

ram modüllerinin uyumlu çalışması lazım, stabilite sorunları olmaması içinde oc ayaları yavaş olan modüle göre yapılır.

doğru olan 2 ya da 4 adet ram kullanılacaksa birbirinin aynısı ram almaktır, mümkün değilse en azından hızları ve gecikme süreleri aynı olmalıdır.

• shruikan kullanıcısına yanıt

Evet dediğinize katılıyorum fakat Asus anakart'da tek tek oc yapabiliyordum. MSI Z490 'da yapılamıyor.

• ramlerı aralıklı degılde yanyana takarsanız sanırım dedıgınızı yapabılırısnız.

"dual" çalısmaması lazım ramlerınızın o dedıgınızı yapabılmenız ıcın.

yerınızde olsam 2666 ya 2 ramı de sabıtler dual olarak kullanırdım.

ama ayrı ayrı voltaj verme ısını hıc gormedım. tek voltaj verılıyor. en azından msi anakartlarda.(b450 gamıng plus ve z490 tomahawk kullandım)

• Belleklere ayrı ayrı overclock çekmeyi hayatımda ne duydum ne gördüm :)) Önümüzde ki 50 yıl içinde göreceğimide sanmıyorum. Belki 3000'li yıllarda olabilir :))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 23 Temmuz 2021; 23:5:11 >
  • O anakart hala elimde, takıp göstermek istedim ama çok uğraştırır :)

• acura07 kullanıcısına yanıt

Çok teşekkürler değerli bilgileriniz için.

• BIOS'tan ayarlanan ram frekans ve voltaj değeri tüm ram modülleri için uygulanır .

Birtek çift kanal'da her kanal için ayrı geceikme değer(leri) verebilirsin.

Bunun için DRAM timing mode'yi unlink yapacaksın.

XMP'yi kapat ve ram gecikme değerlerini her kanalda bulnan farklı model ram için ayrı ayrı yap.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.