Şimdi Ara

Yurtdışından araç getirip MA Plaka almak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
69
Cevap
4
Favori
33.594
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

öncelikle belirtmek istiyorum ki konu ile uzun süredir bilgi aramaktayım lakin google ne yazık ki çöplüğe dönmüş ve hiçbir şekilde sorunun tam cevabını bulamıyorsun.

Sadece alman vatandaşlığım bulunmakta olup mavi kart sahibiyim. Yurtdışından araç getirme hakkına sahip olduğumu, turing'e teminat bedeli yatırmam gerektiği v.s. biliyorum lakin birkaç soruyu açıklığa kavuşturmak istiyorum.

Aranızda almanyadan araç getirip bu araca mavi plaka çıkartan mutlaka biri vardır.

Şimdi sorularıma gelelim :

1- Almanyadan aracı kısa zamanlı plaka (Kurzzeitkennzeichen) ile getirebiliyormuyum?
    2- Aracı gümrükten sokarken yapmam gereken bir işlem var mı?
    3- Mavi Karne'yi ne zaman almak zorundayım?
    4- Aracı Türkiye'ye soktum, yapmam gereken diğer işlemler nedir?

Almanyadan bir araç getirmek istiyoum ama öyle bir prosedür uygulamışlar ki anlam veremiyorum. Konu hakkında beni aydınlatacak arkadaşlara şimdiden Teşekkür ediyorum.

• djtomcat kullanıcısına yanıt
    Aracı almanyadan 1 aylık çecisi plaka ile getirebiliyorsun sadece adına bir ruhsat olması yeterli bunun geçici olması fark etmiyor. Sınırdan girerken yapmanız gereken bir şey yok zaten geçici plakayla gelirseniz size sınırda ''Türkiye'de 15 gün dolaşım'' hakkı veriliyor bu sürede aracı gümrüğe teslim etmek zorundasınız. Aracı gümrüğe teslim ettikten sonra mavi karne işlemlerini 3 ay içerisinde tamamlayabilirsiniz tabi mavi karnenizi almadan aracı gümrükten geri alamazsınız. İşelmler sırasıyla

gümrüğe teslim
    mavi karne işlemleri
    aracı gümrükten teslim alma
    tse onayı
    tüv muaynesi
    trafik tescilden ma plaka çıkarılması
    alınan ma plaka ile gümrüğe gidip ruhsatın teslimi ve mavi karnenin geri alınması

ek olarak aracınızın teminat tutarını önceden öğrenmenizi, ek masrafları bilmenizi, satış zorluğundan haberdar olmanızı tavsiye derim, çalışma izniniz olması gerektiğini de hatırlatmak isterim sonra pişman olmamak adına

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arabaci_58 -- 28 Haziran 2014; 14:52:56 >

• Verdiğin bilgilerden ötürü teşekkür ederim, lakin mavi kimlik sahipleri çalışma izni alamıyor.

ayrıca gümrüğe teslim etmem gerekiyor diyorsunuz bunu kayseri'de yer alan gümrüğe'de teslim edebilirim sanırım işlemler sırasında?
  • mavi kimlik sahibi olmak demek anladığım kadarı ile doğduğunuzda TC vatandaşı olduğunuz anlamına geliyor, ben bu durumda kesinlikle mavi plakalı araç alınamaz sanıyordum ama bununla ilgili resmi kaynaklarda '' Mavi Kart sahipleri diğer belgeleri eksiksiz ibraz etmek şartıyla Y.T.G.G.K. ile taşıt bulundurabilirler. '' ''Çalışan Mavi Kart sahipleri, Çalışma Bakanlığı’ndan Çalışma İzni yerine bağlı oldukları SGK’dan resmi bir yazı ile çalıştıklarının ispat etmek durumundadırlar. İkamet tezkeresi ise mutlaka alınmalıdır. Mavi Kartlılara İkamet Tezkeresi düzenlenebilmektedir. '' ibaresi mevcut.

Kayserideki gümrükte işlemleri yürütmenizde bir sakınca olacağını sanmıyorum lakin öncelikle ilgili gümrüğe ulaşıp sorarsanız faydalı olabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arabaci_58 -- 28 Haziran 2014; 15:45:17 >
  • arabaci_58 kullanıcısına yanıt
    selamlar

bügün ikamet tezkeresi için başvurdum mal müdürlüğüne yatırdıgım 50 tl harıcınde herhangi bir masrafım olmadı açıkçası araç getirirmiyim getirmezmiyim tam olarak karar veremedım. şube emniyetteki memur arkadaşlarda konuya çok vakif değiller yanı onlara kalsa ikamet tezkeresi çıkarmaya gerek yok filan dediler ama ben araçılık hızmeti yapan 9 ekim sitesinde ikamet tezkeresi gerekli olduğunu gördüm. birde çalışma izni ile ile ilgile yine sitede sadece ssk girişi olması yeterli gibi bir ibare vardı
    üstadım sizin belirtiğiniz extra masrafları rakamlara dökersek nasıl bir tablo çıkar ortaya turıng bedelini hariç tutarak.

arkadaşın dediği gibi güzel yaşanmış gerçek bir tecrube yok internet sitelerinde araç getirme ile ilgili
  • newforest N kullanıcısına yanıt
    Merhabalar, bu işin asıl zor olan kısmı ''çalışma izni'' almaktır, ikamet teskeresi olmayan biri de çalışma izni nasıl alır bilmiyorum ya da alabiliyorsa bile zaten bir kişinin çalışma izni olması demek oturum izni de vardır anlamına gelir , araç getirmekle ilgili soruları emniyetteki arkadaşlar hiç bilmezler çünki bu işlemlerde emniyete aracınızı getirip tüm işlemleri hallettiğinizde sadece plaka ve ruhsatınızı almak için gidersiniz. SSK girişi yeterli mi bilmiyorum ama turing sizden ''SGK onaylı çalışma izni'' istiyor, ülkemizde zamanında oturum izni olan bir çok kişiye sgk çalışma izni var mı yok mu bakmadan sgk girişi yaptı çevremde de var böyle kişiler ama bu kişiler çalışma bakanlığına gidip çalışma izin belgemizi verin deseler ne cevap alırlar bilemiyorum, sgk girişi yeterli mi diye de turinge mail atabilirsiniz. Maliyet olarak çalışma iznini resmi yollardan yaparsanız ciddi bir masrafı olduğunu sanmıyorum, turingte de çok çok ciddi bir masrafınız yok

internette konuyla ilgili hiç bilgi yok bunun da biraz nedeni 9 ekim gibi firmların bu işi tamamen meslek edinmelerinden kaynaklanıyor, ben tüm işlemleri kendim yürüttüm heryerde o tarz firmalar karşınıza çıkıyor bu işten ciddi ekmek yediklerini görebiliyorsunuz. ben yaklaşık 3-4 sene araç getirmeyi düşünürken, alırken vs. bu işi araştırdım, yaptım öğrendim; yakında bende girsem ufaktan ayda 1-2 böyle iş yapsam mı diye düşünmüyor değilim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arabaci_58 -- 19 Temmuz 2014; 0:10:26 >

selamlar

kesinlikle haklısınız dediğiniz gibi bu tarz işlemleri meslek haline getiren ve çok kolay para kazandıkları için işlemlerin açığa çıkmasını istemediklerinden kaynaklanıyor bu yüzden çok fazla yardımçı olan yok......

şimdi çalışma izni derken bu sanırım benim durumum için geçerli değil yani sadece mavi kartımızdaki numara ile ssk lı bir işte çalıştım sanırım mavi kartlılar için böyle bir belge istemezler ama dediğiniz gibi pazartesi bir mail atıcam sgk onaylı çalışma izni almak nasıl oluyormuş bir sorayım bakıyım

mavi kartlılar için böyle bir hak olduğu söyleniyor yanı vergisiz araç peki türkiyede sıfır bayiden ötvsiz kdv siz araç alamıyormuyuz? bügün mercedes mengerleri aradım sadece konsolosluk + nato çalışanları ötvsiz kdvsiz araç alabilir dedi

aslında çok karmaşık işler yani bu işlere çok uzağım ama anladığım kadarıyla yasalarda çok fazla açık var ve dolambaçlı işlemler çok fazla en basit örneği mavi kartlı bir vatandaşın ikamet tezkeresi çıkarması halinde araç alması yolunu açmaları pek bir anlam veremedim ne gerek var ki tezkere almasına neyse üstadım sizin ile bilgi alış verışınde bulunmak benim için büyük keyf

öğrendiğim kadarı ile mavi kartlılar çalışma izni gerekmeden araç alabiliyorlar. Türkiyedeki bayilerden araç almaya gelince yılını hatırlamıyorum yakın bir tarihten evvel bayiden araç almak mümkündü ama son süzenlemeyle bu şekilde araç getirebilmek için aracın sınırdan sizin adınıza bir ruhsatla girmesi gerekiyor durum böyle olunca bayi devre dışı kalıyor. Yapabileceğiniz iki yol var biri Almanya gibi bir ülkeden kendiniz bulup aracı alacaksınız ya da bir firmayla ciddi bir komisyon kaarşılığı anlaşıp getirteceksiniz
    selamlar

sanırım nasip olursa kendim getirmeyi düşünüyorum nasip olursa 2015 başlarında getirmeyi deniyicem o zaman kadar araştırıyorum şimdilik
    peki sizin bir bilginiz varmı araç getirme transfer maliyetleri hakkında ne kadar ücrete tabi olur
    Almanya'dan tırla nakliyat için 1000-1500 euro arası bir mağliyet söz konusu
    teşekkürler sanırım oradan getirmek daha iyi olur 1000-1500 maliyet fazla ya nasip diyelim
    aracı gidip kendiniz alıp sürerek gelirseniz uçak bileti+yakıt mağliyetine aracı getirmiş olursunuz. Hayırlısı olsun ama tavsiyem ''teminat'' konusunu araştırmadan, aracınızın teminat bedelini öğrenmeden bu işe girmeyin
    selamlar geçenler turing kurumuna mail attım onlarda bana excel formatında bir program yolladılar motor bilgisi yazılıyor araç değeri yazılıyor araç değeri olarak şuanki kasko değerini yazıyorsun sonucunda çıkan değer teminat bedeli oluyor ilgili memur yinede teyit ederiz dediler ama anladığım kadarı ile eskisi gibi turing teminatı yüksek değil )
    garanti bankası ile görüştüm teminat olarak hesapta paran olmalı dedi bizde bloke edicez dedi masraf olarak yıllık 300tl alırım dedi (40000tl teminata)
    işbankası ile görüştüm teminat bedelinini %4 senelik olarak masraf alırız dedi garanti bana daha mantıklı geldi hatta hassasiyetin yoksa vadeli yaparız dedi hiç bir masrafın olmaz dedi katılım bankaları ile de görüşüem bakalım onların çalışma şekilleri nasılmış
    aslında sıkıntı mercedes bmw gibi araçların motorlorı yüksek türkiyedeki kasko değeride ötv ve kdv den dolayı otomatik olarak artıyor artıncada teminat bedelleri artıyor şimdilik benim için mantıklı olanlar 1,6 motorlar hayırlısı olsun şimdilik durum böyle yarın mal müdürlüğüne gidip 50tl yatırıcam ikamet tezkeresi için bakalım ikamet tezkeresi ne zaman elime geçecek

1.6 dan sonra temibat inanilmaz artiyit misal 2014 Range Rover Sportun sirf teminat bedeli 270.000 TL, aracin vergisiz fiyati 200.000 Tl... bazen teminat arac bedelinin uzerinde olabiliyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    üstat selamlar buarada araç satışlarının konsoluslarda yapıldıgını duydum bunun ile ilgili bir fikrin varmı ben gümrük müdürlüğü diye düşünüyordum
    m plaka çıkarılacak aracın yurda sizin adınıza bir ruhsatla girmisi gerekiyor diye biliyorum, geri kalan işlemlerinde çok azı turingte çoğu gümrükte yürütülüyor
    arkadaslar merhabalar ,ben istanbuldan ikinci el mavi plakalı arac almak istiyorum fakat herkes gibi konuya epey uzağım .mavi kartım var ,ikamet tezkerem mevcut degil,birde çalışmıyorum fakat gerekirse SGK dan calisiyor gösterebilirim kendimi .Size sorum tam olarak gereken belgeler nelerdir ve işlem sırası nasıl ilerliyor nerde başlayıp nerde bitirmem lazım .Yardimlarinizi bekliyor simdiden cok teşekkür ediyorum ..

• Merhabalar

Acaba konu ile alakalı fazla bilgi toplayan oldumu.
    Bende almanyadan araba getirmek istiyorum mavi kartlı türkiyede öğrenciyim.
    Getirilen araba geri götürülebilirmi nasıl olur ilerde teminatı geri almak için.
    Bide yeni bir karara göre almanydan gelen araçlar tr de 2 sene kalabilecek diye duydum bu konu ile alakalı bilgisi olana varmı.

• Arkadaşlar, tüm prosedürü anladım ancak bir türlü cevabını bulamadığım soru şu,

Eşim mavi kart sahibi Alman vatandaşı, şu anda ssk lı olarak özel bir şirkette çalışıyor dolayısıyla ssk yada bağkur lu olma şartı tamam ancak yarın bir gün eşim örneğin doğum yaptığında işten çıkacak bu durumda ssk sı da iptal olacak (tabi benim sigortamdan eş durumundan faydalanacak) bu durumda aracı kullanma hakkı sona erer mi? yani illaki sürekli ssk lı olarak çalışmak zorunda mı????

??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahambah -- 7 Eylül 2014; 10:38:05 >
  • konuyla ilgili farklı durumda olan arkadaşlar sıraya girmiş.

benimde durumum farklı

eşim mavi kart sahibi alman vatandaşı. geçmişte sgk ve bağkur kayıdı oldu. şuan sgkda bağkurda yok. yani çalışmıyor. benim bildiğim kadarı ile mavi kart sahibi oturma izni ve çalışma izni gibi bir belge alması gerekmiyor. ikametgah tezkeresi alması yeterli. buda haliyle zaten türkiyede yerleşikse yani yaşadığı yer türkiye ise almak basit bir durum. aracı yurtdışından türkiyeye sokarken ekstra bir işlem yok sonra aracı ma plakaya çevirmek için başvuru yaparak işlemlerimiz gümrük ve turingde oluyor. tabi aracı ma ya çevirmek için şartları sağlıyor olmamız gerekiyor. bu iki konuda yanlışım varsa düzeltiniz.

benimde henüz yaptığım bir işlem değil. tam detayını teferruatını bilmiyorum. haliyle benimde kafamda bazı sorular var.

-2 yılda bir karne yenilemenin maliyeti nedir?
    -aracı ya yabancıya yada geri yurtdışına çıkarmanın maliyeti varmı? bu karneyi iptal etmek oluyor.
    -aracı tr ye sokmaktan tut son noktaya kadar takribi işlem vergi dosya masrafları ne tutuyor?

benim düşüncem türkiyedeki vergi ve araç masraflarından dolayı

2000 cc motoru geçmeeycek ve 2008 modelden yukarı olmayacak. mtv hesaplamada 7-11 yaş 1801-2000 motor yıllık vergisi 1080 tl.
    tabiki almak istediğimiz aracın servis ücretleri yedek parça ücret ve sıkıntıları önem taşıyor.

bu durumlara bakarak benim bakındığım araba
    2006 - 2008 model 100.000 km de audi a3 sw 1,9 tdi

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.