Şimdi Ara

Yurtdışında Tax free alışveriş yapmak?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
430
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Önüzmüzdeki hafta yurtdışında yaşayan arkadaşımı ziyarete gideceğim, almayı düşündüğüm birkaç elektronik eşya da var. Daha önce tax free yapmış kişiler dikkat etmem gereken noktalar hakkında bilgi verebilir mi?

Aklıma takılan birkaç soru şu şekilde;

1) Ürünün kutununu açılmamış olması gerektiği söyleniyor, ülkeden çıkana kadar kutuyu açmamalı mıyım?

2) Ürünü arkadaşım benim adıma internette/mağazan satın alabilir mi? Tax free mümkün olur mu bu durumda.

3) Tax free belgesini ürünü aldığımız yerden mi istiyoruz?

• Bir tane alıyorsan kutusu çok önemli değil, satışını yapmayacağın için sorun yaşamazsın, direkt geçersin.

• Tax free faturası ile sizin adınıza arkadaşınız alamaz. Pasaport ile yapılan bir işlem diye hatırlıyorum. Fatura kesilirken ona göre kesiliyor. Tam net hatırlamıyorum ama. Kaç sene önce biz denemiştik de olmamıştı. Orada oturma izni ile yaşayan birisi yararlanamıyor bu haktan. Direkt turist olması gerekiyor işlemi yapan kişinin. Onun dışında ben de çok fazla detay hatırlamıyorum.

• Ürünü ben gitmeden arkadaşıma aldırabilir miyim internetten veya mağazadan? İnternetten alınırsa tax free kağıdı nasıl oluyor?

• trkgncr kullanıcısına yanıt

teşekkürler. Tax free formunu ürünü alırken, parayı da havaalanında alıyoruz değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sıkkın -- 6 Ocak 2022; 15:56:34 >
  • sıkkın kullanıcısına yanıt

Öyle diye hatırlıyorum ama yine kesin bir bilene danışın derim. Eşim yabancı olduğu için kendi ülkesine gideceği zaman denemiştik. Buradan ürün alırken tax free belgesi mi diyeyim fatura mı diyeyim bir belge almıştık. Dediğiniz gibi de havalimanında da tax free ofisleri oluyordu. Oraya gitmişti eşim ama dediğim gibi oturma izni olduğu için kabul etmemişlerdi. Ama bu dediğim yıllar yıllar önceydi. Şimdi prosedürde bir değişiklik var mıdır bilemiyorum.

• arkadaşlar daha detaylı bilgisi olan var mı?

• up

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.