Şimdi Ara

Yurtdışında Bilgisayar/Yazılım Mühendisliği için öneriler (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
89
Cevap
22
Favori
59.289
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ThisisaNightmare

quote:

Orijinalden alıntı: Turkish Rider

Hocam öncelikle bütün sorulara üşenmeden bıkmadan cevap vermişsiniz sizi tebrik ediyorum ve bi soruda ben sormak istiyorum :)

bu sene 11.sınıfa geçtim ve üniversitemi yurt dışında bilgisayar mühendisliği üzerine okumak istiyorum.aklımda kanada var (Toronto Üniversitesi)
    Size de sormak istedim kanada'da eğitim nasıl ve kanada dışında önerebileceğiniz bir ülke varmı ?
    Kanada Amerika'ya göre biraz daha uygun olduğu için Kanada'yı seçmiştim ve QS sıralamasına göre Toronto üni'si en iyi 11.üni olarak gösteriliyor.
    Gerçekten yardımınıza ihtiyacım var

Şimdiden Teşekkür ederim :)

Siralamaya bakma u waterloo en iyisi. Benden kanit isteyeceksen ama lutfen isteme kendin buna bak.

Bana inanmiyosan surda yazan Karney yi nin cevabina bak

https://www.quora.com/Should-I-go-to-University-of-Toronto-or-University-of-Waterloo

Sizden tabikide kanit istemicem onca mesaja yazdiginiz cevaplari gorunce zat3n isinizin eri biri oldugunuzu anladim

Peki ulke secimi konusunda ne dusunuyorsunuz kanada bi ogranci icin nasil biryerdir ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ThisisaNightmare

quote:

Hocam öncelikle bütün sorulara üşenmeden bıkmadan cevap vermişsiniz sizi tebrik ediyorum ve bi soruda ben sormak istiyorum :)

bu sene 11.sınıfa geçtim ve üniversitemi yurt dışında bilgisayar mühendisliği üzerine okumak istiyorum.aklımda kanada var (Toronto Üniversitesi)
    Size de sormak istedim kanada'da eğitim nasıl ve kanada dışında önerebileceğiniz bir ülke varmı ?
    Kanada Amerika'ya göre biraz daha uygun olduğu için Kanada'yı seçmiştim ve QS sıralamasına göre Toronto üni'si en iyi 11.üni olarak gösteriliyor.
    Gerçekten yardımınıza ihtiyacım var

Şimdiden Teşekkür ederim :)

Siralamaya bakma u waterloo en iyisi. Benden kanit isteyeceksen ama lutfen isteme kendin buna bak.

Bana inanmiyosan surda yazan Karney yi nin cevabina bak

https://www.quora.com/Should-I-go-to-University-of-Toronto-or-University-of-Waterloo

Sizden tabikide kanit istemicem onca mesaja yazdiginiz cevaplari gorunce zat3n isinizin eri biri oldugunuzu anladim

Peki ulke secimi konusunda ne dusunuyorsunuz kanada bi ogranci icin nasil biryerdir ?

valla once dedigim gibi. Sonucta Kanada'da da 4 yilda bitiriyosun ayni bolumu Turkiye'de de. Parasal sikintin yoksa yap. Ama parasal sikintim var diyosan, o zaman lisansi Turkiye'de iyi bir yerde okuyup Kanada'da yuksek yapmak daha mantikli.

Gidipte Avrupa'da ingilizce olmayan universiteler veya eski sovyet ulkelerinin universiteleri bence vakit kaybi.

Yani isin kisasi Kanada su anlik en optimum ulke. Hem gocmenligi diger ingilizce konusulan ulkelere gore daha rahat. Hemde ABD'den sonra 2. yogun bilisim dalinda isin bulundugu ulke. Hemde deger bakimindan ABD'deki kadar ragbet gorunulen bir meslek. (Misal Ingiltere'ye gitsen ee ne var yani diye yuzune bakacaklarken, Kanada'da super zeki muamelesi yaparlar, en basitinden bir Oxford/Cambridge mezunu bilgisayar bilimleri mezunu bir University of Waterloo mezunu kadar ne maas alabiliyor nede iyi kariyeri olabiliyor)

• ThisisaNightmare T kullanıcısına yanıt
    Yardımlarınız için çok teşekkür ederim,çok sağ olun .
  • Merhaba arkadaşlar yazıların tamamını okuyamadığım. Ancak bir kısımlarını okuyabildim.

Ben şimdi Yazılım istiyorum. Türkiye'de de eğitim alıyorum. Yani yazılım kursuna gidiyorum. Ancak hedefimde her zaman yurt dışında bu bölümü okumak var. Ailem bana 1000 TL civarında bir aylık gönderebilir her ay bu ücret artabilir de. Ben bu bütçelerden dolayı Polonya ülkesini buldum. Netten bir kaç arkadaş ile tanıştım olumlu yorumlar aldım Polonya için.

Polonya ülke olarak eğitim olarak nasıl ? Veya aylık bu ücretle geçinebileceğim ve sizlerin tavsiye edebileceği ülkeler var mıdır ? hangi ülkeler tercih edilebilir.

Daha önceden Almanya'da kaldık. Türkiye'ye kesin dönüş yaptık. babam Polonya hakkında şüphelerim var diyor. Almanya varsa direk gözün kapalı git hem akrabalar hemde kalitesi belli diyor. Ama işte 4 yıllık bir bölümde maalesef değilim. Araştırdığım kadarıyla Almanya'da üniye girmek için TR'de o bölümü kazanmak gerekiyormuş. Hal böyle olunca da olmuyor. Tabi hala bir şansım varsa Almanya konusunda sonuna kadar gitmeye çalışırım.Bir arada İngiltere'yi de düşündüm aslında ücret olarak uygun olsada aylık giderden dolayı sıkıntı olacak gibi. 3 yıllık Foundation'ları tercih etmeyi düşünüyordum. Evet hocalarım Sizlerin tavsiyeleri nelerdir ?

Teşekkürler.

• California da birkac üniversite araştırdım ben. Seneye bunlardan birinde master yapmayı düşünüyorum. Herhangi biri ile ilgili bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?
    Üniversiteler
    San Jose state uni
    Northwestern polytechnic uni
    San francisco state uni

• Konuyu bütünüyle oku, bütün mesajları okudum ben, @ThisisaNightmare bu işi bilen bi abimiz, Ben Polonyada CS okumaya Varşova teknik üni ye gidecektim @ThisisaNightmare (Sarp Abi) ile bayağı konuştuk vazgeçtim Polonya da okuma konusunda hem yazılım için dersler yetersiz di hem de Polonya da okumak gereksiz bir masraf olucaktı, türkiye de kalıp başka bir bölümü okudum kolay yoldan maddi bağımsızlığım olsun diye, bu sene bitecek o bölüm tekrardan çalışırken tr de maddi durumum olmadığından bilgisayar mühendisliği bölümünde okumayı düşünüyorum oradan biraz para biriktirip mezun olunca master yapmaya canada yada abd ye gitmeyi düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LanetolasiBerk

Herkese Merhaba ben Ray|Malifalitiko
    Eskiden actigim üyeligimi tekrardan buldum onunla devam ediyorum simdi

Benim giris durumum biraz farkliydi. Ama nasil girilecegini özetle yazabilirim. Yine sorulari olan arkadaslar varsa burdan ya da özel mesaj yoluyla sormaktan cekinmesinler. Seve seve yardimci olurum.

Öncelikle önemli olan iki sey var:
    1-Lise Diplomaniz ve Diploma Notunuz
    2-ÖSS Sonucunda Herhangi Bir Üniversite Kazanmis Olmaniz

Bu ikisini sarti yerine getirmisseniz yolu yarilamis oluyorsunuz. Geriye kalan tek ve en önemli sart ise :
    3- TestDAF veya DSH sinavinda B2 seviyesinde Almanca'ya sahip oldugunuzu göstermek

Eskiden sartli kabul denen bir olay vardi. Fakat simdi sartli kabul veren üniversite neredeyse kalmadi. Sartli kabulde 3. sart olmadan da üniversiteye kayidiniz yapiliyor fakat asil üniversite egitiminize DSH sinavini gectikten sonra basliyordunuz.

Simdi ise sartli kabul verilmiyor neredeyse. O zaman ne yapacagiz?

Burada biraz risk biraz sans faktörü devreye giriyor. Siz üniversitelerden daha kabul almadan yurtdisinda veya yurticinde Almanca dil okullarinda veya kendi kendinize Almanca ögrenip TestDAF veya DSH sinavindan gecmeye calisiyorsunuz.

Bu sinavi gectikten sonra artik bir dil sertifikaniz oluyor ve tüm sartlari yerine getirmis oluyorsunuz. Artik basvurabilirsiniz.

Basvurularhttp://www.uni-assist.de/ sitesi üzerinden yönetiliyor. Bu sahip oldugunuz belgeleri orada belirterek hangi üniversite ve hangi bölümlere basvurmak istiyorsaniz bu site üzerinden yapiyorsunuz basvurunuzu. Basvurunuzu degerlendiren üniversiteler size kabul veya red mektuplari yolluyorlar.

Kabul edilmek icin basari kriterleri neler?
    1-Eger her basvuranin kabul edildigi bir bölüme basvuruyorsaniz lise diplomasi ve össde bir üniversite kazanmaniz yetiyor.
    2-Eger her basvuranin kabul edilmedigi bir bölüme basvuruyorsaniz lise diploma notunuz ne kadar yüksekse o kadar fazla sansiniz oluyor. ÖSS sonucunuzun bir etkisi yok.

Hangi bölümler her basurani aliyor, hangileri almiyor?
    Bu her üniversitenin kendi verdigi bir karar. O üniversitelerin sitelerine bakmak durumundasiniz ama ben bazi üniversitelerin durumlarini asagida paylasacagim. Eger yazmadigim bir üniversite düsünüyorsaniz bana özel mesaj yoluyla veya konu altinda belirtirseniz onu da paylasirim.

-Münih Teknik Üniversitesi:Almiyor

-RWTH Aachen:Almiyor

-Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü:Aliyor

-Berlin Teknik Üniversitesi:Aliyor

-Münih Ludwig-Maximilian Üniversitesi Almiyor

Bu üniversiteleri verdim cünkühttp://www.topuniversities.com/university-rankings/university-subject-rankings/2013/computer-science-and-information-systems burdaki siralamaya göre Bilgisayar Mühendisligi ve Yönetim Bilisim Sistemleri alaninda bu siralamaya göre dünyanin en iyi 100 üniversitesi icinde yer alan Alman üniversiteler bunlar. Siralama 2013 yilinda yapilmistir.

Umarim yardimci olabilmisimdir. Sorulariniz varsa seve seve yanitlayabilirim.

Merhaba Berk, ben pc programcılığı ön lisans mezunuyum dgs ile yazılım mühendisliği kazanıp almanya da okumak istiyorum.Almanca bilgim sıfır ön kabul almak için burada dil kursuna gidip b1 veya b2 dil sertifikası alıp tercih etsem ön kabul alır mıyım?
    Ayrıca mühendislik tercihlerini vs nasıl yapıyoruz danışmanlık şirketlerine gitmek ile gitmeden kendi başımıza halletmeye kalksam çok masraf fark eder mi? hiç bir bilgim yok bu konuda üniversite tercihlerini vs nasıl yapacağım bana yardımcı olur musun lütfen :)

• Gv

• Selamlar Arkadaslar.

Ben Berlin Tekn. Univ. Comp. Science Master a kabul olundum , vize vs herseyi hallettim.
    Bir iki gune almanyaya gitmeyi dusunuyorum.
    Tecrubeli arkadaslarin fikrine ihtiyacim var.
    Bir donem ders gordukten sonra, Amerikada microsoft ve benzeri buyuk sirketlerde staja gitmek istiyorum.
    Ama yasim suan 27. Sizce cok mu gec kaldim master ve staj icin? Bi yandan is guc, bi yandan gelecek kaygisi.Bekarim.
    Gitsem mi kalsam mi diye kafam cok karisik. Siz ne dusunuyosunuz ? tecrubeli arkadaslardan yardim bekliyorum.

Saygilarimla.
  • Konu sahibi arkadaş ve MLoveR nereyi seçti ?
  • Genel olarak konu içerisinde Avrupa ve Slav ülkeleri oldukça yerilmiş. Amerika ülkeleri ise şu an bütçemizi aşan bir durumda.

Şimdi ben aile durumlarından dolayı üniversite sorunları yaşadım ve şu an 21 yaşındayım yani üniversite sınavında lisedeki performansımı gösteremem (Şu an sıralamam 100bin) . Bu sıralamalar ile orta-vasat düzeyde bir üniversite okumak yerine Rusya Kazan'da cidden sağlam bir eğitim almayı düşünüyorum.

Soğukmuş oymuş buymuş dilmiş o durumları biliyorum, Rusça dilinin yararıma olacağını düşünüyorum az biraz alt yapım da var. Bilgisayar Mühendisliği bölümü okumak istiyorum şimdi bana bu durumda ne önerirsiniz? Eğitim olarak her türlü daha olumlu bir şekilde kendimi geliştireceğimi düşünüyorum. Sonuçta üniversite giriş sınavında biyolojiyi yapamadım diye bilgisayar konusunda kötü olacağım anlamına gelmez hayatım bilgisayar ve yazılım başında geçti.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak bana ne önerirsiniz? Tüm görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

• sellim81 S kullanıcısına yanıt
    Bence git oku. eger gercekten bilgisayar bilimlerine merakin varsa git derim.
    Bosu bosuna universite sinavina 2-3 yil hazirlanmaktansa , rusyada 1 yil hazirlik 4 yil da lisans egitimi alirsin.Enerjini sevdigin işe harcamış olursun.
    Hem sana yurtdisinda yasam ve dil tecrubesi kazandirmis olacak.Hatta bazi universitelerde egitim ingilizce diye biliyorum.Ukraynada falan oyle duymustum.Okul harci,masraf vs gibi konulari arastirman gerek.
    Rus universitelerinde gercekten kaliteli profesorler oluyor.Her yil algoritma olimpiyatlari falan duzenleniyor.
    Gercekten kendini derslerine verirsen iyi bi lisans egitimi alirsin.Universiteyi iyi bi ortalama ile bitirirsen avrupada
    yuksek lisans falan da yapabilirsin.Yada is hayatina rusyada baslayip biraz tecrube kazandiktan sonra ,rahatlikla turkiyeye gelip calisirsin. Benim gorus ve onerilerim boyle. Diger arkadaslarin gorus ve dusunceleri de cok onemli.

Tesekkurler
  • Universite yurtdisinda pahali ve TRden iyi degil. Lisans TRde oku, ortalama yap, oyle gel yurtdisina. Baska turlu cok zor.

Misal ABD'de bi lisans egitimi ortalama 80 ila 160 bin dolar civarinda bir maliyeti var yabancilara, Avrupa nisbeten daha iyi ama yine dil super olmadan zor. ben derim ki lisansi TRde iyi ya da kotu bir okulda yap, programlamaciligi kendin de ogrenebilirsin zaten (ortalama kas ama). sonra yurtdisina kapak atmak kolay.

Turkiye'nin yurtdisi YL ve doktora burslari var, ama burs dedigin seyin her zaman bir karsiligi vardir.
  • Son durum nedir şartlar nasıl bilglendirir misiniz
  • Merhaba Arkadaşlar,

İtalyada okumak isteyen arkadaşlar, devlet üniversitelerinde burslu okuma imkanınız var. Eğer bana özelden mesaj atarsanız detaylı bilgi verebilirm veya bu konu üzerinde adıma cevap yazabilirsiniz. Ufak bir dip not, İtalyada okulların sizi kabul etmesi için ingilizce seviyenizin iyi ve YGS'yi en az 180 baraj puanıyla geçmeniz yeterlidir.

Her türlü sorunuz için yazabilirsiniz.

Herkese bol şans.

Can Özyağmurlu
  • quote:

Orijinalden alıntı: cokonatliprens

Universite yurtdisinda pahali ve TRden iyi degil. Lisans TRde oku, ortalama yap, oyle gel yurtdisina. Baska turlu cok zor.

Misal ABD'de bi lisans egitimi ortalama 80 ila 160 bin dolar civarinda bir maliyeti var yabancilara, Avrupa nisbeten daha iyi ama yine dil super olmadan zor. ben derim ki lisansi TRde iyi ya da kotu bir okulda yap, programlamaciligi kendin de ogrenebilirsin zaten (ortalama kas ama). sonra yurtdisina kapak atmak kolay.

Turkiye'nin yurtdisi YL ve doktora burslari var, ama burs dedigin seyin her zaman bir karsiligi vardir.

Hocam kapak atmak kime göre neye göre kolay? Şimdi ben marmara üniversitesinden mezuzn olsam bilgisayar mühendisi olarak, yüksek not ortalamam olsa (3.5 gibi) gelebilir miyim yurtdışına? Ne gibi kapılar açılır ve bana maaliyeti nasıl olur? Yüksek lisans ücretleri de az değil 30-40 bin dolar

• ThisisaNightmare T kullanıcısına yanıt
    Hocam ne yapmaliyiz, bilgisayar muhendisligine bu sene basliyorum.

• BRO EAGLE B kullanıcısına yanıt
    Hocam 3.5la mezun ol, az çok da ingilizce bil (toefldan 120 üzerinden 100 alabil mesela) ben sana maaşlı bulayım. maliyeti sadece uçak bileti ve ilk yerleşme masrafları olur, yani 4-5bin dolarla gidersiniz sonra da para biriktirebilirsiniz. tabii bekar olmanız gerekiyor, aile masrafı 2 değil 3e katlıyor çeşitli sebeplerden.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cokonatliprens

Hocam 3.5la mezun ol, az çok da ingilizce bil (toefldan 120 üzerinden 100 alabil mesela) ben sana maaşlı bulayım. maliyeti sadece uçak bileti ve ilk yerleşme masrafları olur, yani 4-5bin dolarla gidersiniz sonra da para biriktirebilirsiniz. tabii bekar olmanız gerekiyor, aile masrafı 2 değil 3e katlıyor çeşitli sebeplerden.

Hocam bana çok itopik geliyor bu cümleler. Marmara yazmışım çünkü o zamanlar marmara düşünüyordum ama yıldız teknikte okuyacağım büyük ihtimal. Yıldızda 3.5 ortalama yapan herkes yurtdışına gidebilseydi türkiyede adam kalmazdı. 3.5 zor bir ortalama değil ve amerikadaki adam ytü nün adını bile duymamış hayatında bırak marmarayı, niye sponsor olsun ki?
  • Türkiyede Bilgisayar Müh. lisansı olup ve iş tecrübesi uzmanlığı bulunan birisi için yurtdışında yüksek lisans yapmadan Amerika, Kanada, Singapur vs. çalışma durumu nasıl olabilir.
    Buradaki şirketlere linked ve kariyer siteleri üzerinde başvurular yapan ve sonuçlanan arkadaşlar var mıdır? Nasıl bir yol izlendi. Özellikle kur farkından ve tecrübe olması açısından yurtdışında en az 3 yıl çalışmayı düşünüyorum. Yol gösterebilecek bunu deneyimleyen arkadaşların tecrübelerini dinlemek isterim. İngilizce idare eder seviyede, 5-6 ay içinde destekleyerek daha iyi yere gelebilir. Yaş 40 yaklaşık 18 yıl tecrübe.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.