Şimdi Ara

Yüksek Watt ≠ Yüksek Verimlilik ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
839
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Evet böyle bişey var. Psuların en iyi çalışma aralığı %40-60 arasıdır. Daha da önemli bişey var. Eğer psunuzda coil whine varsa, bu coil whine psularda genellikle %20-30 veya %90-100 yüklenmelerde en duyulur hale gelir. Yani coil whinedan korunmak için de psuyu iyi seçmek gerekir. Fazla fazla PSU almanın bir mantığı yok, eğer aradaki fiyat farkı çoksa. Kendi çevremden örnek vereyim. Ben İtopyadan RM650x 2021 aldım 649a. Çok yakın arkadaşıma aldıramadım. Gitti RM850 aldı 900e. Kötü psu değil, ama hem gereksiz, hem de daha fazla para verip daha düşük kalite alıyorsunuz. Bunu yapmayın. Gamers Nexus'un PSU wattage videosunu izleyin. Ryzen 3600 + RTX2060li full sistem RDR2 oynarken 250 watt çekiyor. Üstelik bu duvardan çekilen değer. %90 verimlilikte desek güç kaynağı 223W'a tekabül ediyor. Yani düşündüğünüz kadar yüksek watt psulara ihtiyacınız yok. Kabaca bı aralık vermem gerekirse

1. Grup R9 i9 hariç herhangi bir işlemci + 3070e kadar (3070 dahil) 650W

2. Grup R9 i9 hariç herhangi bir işlemci + 3070-3080 arası 750W

3. Grup R9 i9 dahil, 3070-3080 arası 850W

4. Grup R9 i9 dahil, 3080-3090 arası 1000W PSU almalısınız.

Baktığınız zaman şuan bilgisayar sahiplerinin %90i 1. Grupta. Ama çoğunun sisteminde takılı olan PSU 750-850 watt. Hatta ben 2070 süper kullanıp 1200 watt PSU kullanan gördüm. Yapmayın gerek yok.

Son olarak "Ağa alayım yüksek watt evladiyelik olsun" tamamen saçma bir düşünce. Arkadaşlar psular da teknolojik ürün, bunlar da gün geçtikçe gelişiyor, kaliteleri artıyor. İlk seri RMxle 2021 RMx'in kaliteleri, stabiliteleri aynı mı sizce? Tabi ki değil. 10 sene öncenin Fsp psulariyla şimdinin psuları aynı kalitede mi? Değil. Bunlar da gün geçtikçe gelişen, kaliteleri artan parçalar. O yüzden ne yapacaksınız? Öncelikle kullanacağınız ekran kartını belirleyeceksiniz. Belirledikten sonra, üstte yazdığım gruplardan hangisine giriyorsaniz, o watta alabileceğiniz en kaliteli psuyu alacaksınız. Kafanız rahat kullanacaksınız. İleride ekran kartı değiştireceğinizde yetmeyecek olursa PSU elinizdekini satıp, o günün güncel teknolojisiyle üretilmiş yine en kaliteli Psuyu alacaksınız. Umarım bişeyler anlatabildim :)

Not : Burda belirttiğim durum psuların fiyatlarına göre değişebilir. Örnek veriyorum Hx750 almak istiyorsunuz. Fiyatı 1000 lira. Ama Hx850 de var. Fiyatı 1100-1150 lira. Bu kadar ufak farklar varsa gidip de 750yi almayın tabi. Ama aradaki fiyat farkı 300-400 seviyesindeyse ve ucuz olanın wattagei yetiyorsa onu alın. Boşa masraf etmeyin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UçamayanSüperKahraman -- 26 Ağustos 2021; 16:5:4 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.