Şimdi Ara

Yüksek Lisans ve Askerlik Tecil (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
471
Cevap
10
Favori
92.152
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bedelli askerlik geliyor demedi demeyin...
  • Merhabalar, raporla bakayalığımı kaldırdığım için sınıflandırmam yapıldı.
    24 ocağa kadar tecilli olduğum yazıyor durum belgesinde.
    sorun şu ki bizim uni. tenin yüksek lisans kesin kayıtları 4 şubat 2014 tarihinde.
    Sizce şu ara kayıt alan uzaktan yüksek lisans (bkz. ahmet yasevi) veren uni. lere para bayılsam mı
    Ya da bizim uni.teye kayıt yaptırabilme gibi bir şansım olabilir mi?
  • Arkadaşlar merhaba,

SMMM stajından dolayı askerliğim tecil edilmişti. 1 Mayıs 2014 tarihi itibarıyla tecil sona eriyor, Ağustos 2014'te de sevke tabi olacağım. Okan Üniversitesinde uzaktan eğitim ile yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. 2014 Güz dönemi kayıtları 2014 Haziran ayında gözüküyor.

1) Haziran ayında askerlik durum belgesini aldığımda tecil sürem dolduğu için jayıt sırasında okul açısından bu durum sıkıntı yaratır mı?
    2) Haziran ayında 2014 güz dönemi için kaydım yapılsa askerlik tecili açısından sıkıntı yaşar mıyım?
  • herkese selam,
    84 ağustos doğumluyum ve doktora yapıyorum ama dersleri veremeyeceğim.
    tecilim 2014'un 12. ayında bitiyor.
    2 sorum var;

1) Mezun olamasam da okul sonrası 1 yıl tecil isteyebilir miyim askerlikten (ağustos 2014'de 29 yaşımı dolduruyorum bu arada)?

2) henüz bakayay düşmeden, mevcut okuldan yani doktoradan ayrılıp başka bir doktora programına girersem, tecil etme şansım olur mu?

Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: sakacıreklamcı

herkese selam,
    84 ağustos doğumluyum ve doktora yapıyorum ama dersleri veremeyeceğim.
    tecilim 2014'un 12. ayında bitiyor.
    2 sorum var;

1) Mezun olamasam da okul sonrası 1 yıl tecil isteyebilir miyim askerlikten (ağustos 2014'de 29 yaşımı dolduruyorum bu arada)?

2) henüz bakayay düşmeden, mevcut okuldan yani doktoradan ayrılıp başka bir doktora programına girersem, tecil etme şansım olur mu?

Teşekkürler

1) hayır mezun olmazsanız ek tecil yok, yaş önemli değil, ilk celbe tabi olursunuz
    2) evet olur, bakaya düşmeden celp aralarında kayıt silip başka yere geçerseniz sıfırdan tecil alırsınız.
  • Arkadaşlar Ağustos 1985 doğumluyum ve lisans mezunuyum. Buna istinaden şunu sormak isterim;

1- Doğum yıl ve ayım itibari ile 29 yaşımdan gün aldığım için lisans mezunu olmamdan dolayı elde ettiğim 2 yıllık tecil hakkını kullanabilir miyim?

2- Eğer iki yıllık tecil hakkımı kullanabiliyorsam bu iki yıl içerisinde bir yüksek lisans programına kayıt olabilir miyim?

3- Bir yüksek lisans programına kayıt olabiliyorsam, yüksek lisans programına kayıt tarihimden itibaren tekrardan tecil alabiliyor muyum?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi en taro adun -- 13 Ocak 2014; 20:04:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: en taro adun

Arkadaşlar Ağustos 1985 doğumluyum ve lisans mezunuyum. Buna istinaden şunu sormak isterim;

1- Doğum yıl ve ayım itibari ile 29 yaşımdan gün aldığım için lisans mezunu olmamdan dolayı elde ettiğim 2 yıllık tecil hakkını kullanabilir miyim?

2- Eğer iki yıllık tecil hakkımı kullanabiliyorsam bu iki yıl içerisinde bir yüksek lisans programına kayıt olabilir miyim?

3- Bir yüksek lisans programına kayıt olabiliyorsam, yüksek lisans programına kayıt tarihimden itibaren tekrardan tecil alabiliyor muyum?

1-evet kullanırsınız, 29 limiti mezun olamayanlar içindir, siz lisans mezunusunuz 29 sınırının sizinle alakası yok
    2-evet olabilirsiniz, sizin artık yaş limitiniz 34 bu yaşa kadar yüksek ve doktora bitmeli
    3-evet 3 yıl tecil alırsınız mezun olursanız 1 sene daha hakkınız var, programı bırakıp başka bir yere geçerseniz o anki tecil iptal olur yeni bir 3 sene daha alırsınız ta ki 34 yaşına kadar

• quote:

Orijinalden alıntı: qwerty0909

quote:

Arkadaşlar Ağustos 1985 doğumluyum ve lisans mezunuyum. Buna istinaden şunu sormak isterim;

1-evet kullanırsınız, 29 limiti mezun olamayanlar içindir, siz lisans mezunusunuz 29 sınırının sizinle alakası yok
    2-evet olabilirsiniz, sizin artık yaş limitiniz 34 bu yaşa kadar yüksek ve doktora bitmeli
    3-evet 3 yıl tecil alırsınız mezun olursanız 1 sene daha hakkınız var, programı bırakıp başka bir yere geçerseniz o anki tecil iptal olur yeni bir 3 sene daha alırsınız ta ki 34 yaşına kadar

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Ben bir lisans mezunu olunsun veya olunmasın 29 yaşına gelen birinin askere gitme mecburiyeti olduğunu zannediyordum. Bu durumda, 1. maddede vermiş olduğunuz cevaba istinaden anladığım kadarıyla 31 yaşıma kadar tecil hakkımı kullanabilirim değil mi?

Aynı şeyi soruyor gibi olacağım ama bu bilgiyi kesinleştirmem ve teyid ettirmem yüksek lisans planım için çok önemli.

İlginiz için tekrardan teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi en taro adun -- 14 Ocak 2014; 13:00:49 >

• quote:

quote:

quote:

Ben bir lisans mezunu olunsun veya olunmasın 29 yaşına gelen birinin askere gitme mecburiyeti olduğunu zannediyordum. Bu durumda, 1. maddede vermiş olduğunuz cevaba istinaden anladığım kadarıyla 31 yaşıma kadar tecil hakkımı kullanabilirim değil mi?

Aynı şeyi soruyor gibi olacağım ama bu bilgiyi kesinleştirmem ve teyid ettirmem yüksek lisans planım için çok önemli.

Ben bir lisans mezunu olunsun veya olunmasın 29 yaşına gelen birinin askere gitme mecburiyeti olduğunu zannediyordum.

hayır bu bilgi kesinlikle yanlış.
    lisans mezunu OLMAYAN birinin 29 yaşına gelince gitmesi mecburdur
    ama
    lisans mezunu iseniz bu limit kalkıyor ben mesela 30 yaşında gittim 31 yaşında döndüm
    sizin yaş limitiniz tekrar söylüyorum 34 dür 29 ile alakanız yok.
    şu an tecile başvurup 31 yaşına kadar tecil alabilirsiniz. yüksek lisansa şimdi kayıt olmanız da şart değil, 2 sene sonra tecil bitmeden kayıt olursanız
    31 yaşında iken, 3 sene daha tecil alırsınınz 34 yaşına kadar. ama daha fazla alamazsınız.
    eğer çok özel devlet onaylı bilimsel bir projede çalışıyorsanız 36 yaşa kadar uzatmanız da mümkün.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Ben bir lisans mezunu olunsun veya olunmasın 29 yaşına gelen birinin askere gitme mecburiyeti olduğunu zannediyordum.

hayır bu bilgi kesinlikle yanlış.
    lisans mezunu OLMAYAN birinin 29 yaşına gelince gitmesi mecburdur
    ama
    lisans mezunu iseniz bu limit kalkıyor ben mesela 30 yaşında gittim 31 yaşında döndüm
    sizin yaş limitiniz tekrar söylüyorum 34 dür 29 ile alakanız yok.
    şu an tecile başvurup 31 yaşına kadar tecil alabilirsiniz. yüksek lisansa şimdi kayıt olmanız da şart değil, 2 sene sonra tecil bitmeden kayıt olursanız
    31 yaşında iken, 3 sene daha tecil alırsınınz 34 yaşına kadar. ama daha fazla alamazsınız.
    eğer çok özel devlet onaylı bilimsel bir projede çalışıyorsanız 36 yaşa kadar uzatmanız da mümkün.

Tekrar tekrar sağolun. Özellikle vermiş olduğunuz son bilgi benim için gerçekten çok faydalı oldu. Kafamdaki bütün sorular yanıt buldu.

Sorularımı sıkılmadan hızlı bir şekilde cevapladığınız için ayrıca teşekkür ederim.

• Arkadaşlar bir kamu kurumunda 657'ye tabi olarak çalışıyorum. Mesleğe başlarken askerliğim tehir edildi ve yazan şu: '......yükümlünün sevki 04/Mart/2014 tarihine kadar tehir edilmiştir. Sevk tehiri bitim tarihine göre yükümlü Ağustos 2014 celbinde/tarihinde sevke tabi olacaktır.'

Malumunuz celp dönemleri değişti. Bunun benim yazılı celp dönemimi etkileme gibi bir ihtimali var mıdır? Bu yarıyıl yüksek lisansa başlarsam yine 3 yıl tecile tabi olacak mıyım? Bir de özel üniversitelerde 3 yarıyıl olarak kayıt imkanları var. Bunlar yine 3 yıl mı tecil ediyor yoksa 3 yarıyıl bitimine kadar mı? Ales'e de girdim fakat tezli olanlarda bilim sınavını geçebilmek için bir çalışmaya ihtiyaç var ve bu kadar kısa sürede çalışıp geçebilir miyim bilemiyorum.
  • qwerty0909 Q kullanıcısına yanıt
    hocam beimde sorum olucak benım 7. dönemim yaşım 25 lisans okuyorum son sınıfım 4. sınıf yeni kanun geliyo geldi diyolar aklım hep karıştı 25 yaşını doldurunca direk askeremi alıyolar kaçak mı gözükücem nasıl olucak 2. sorum ise illa askerlik şubesine mi gitmem gerekiyo tecil ettirmem için okul otomatik yapmıyo mu okudugum sürece tecilimi şimdiden cevabınız için teşekkür ediyorm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahm@41

hocam beimde sorum olucak benım 7. dönemim yaşım 25 lisans okuyorum son sınıfım 4. sınıf yeni kanun geliyo geldi diyolar aklım hep karıştı 25 yaşını doldurunca direk askeremi alıyolar kaçak mı gözükücem nasıl olucak 2. sorum ise illa askerlik şubesine mi gitmem gerekiyo tecil ettirmem için okul otomatik yapmıyo mu okudugum sürece tecilimi şimdiden cevabınız için teşekkür ediyorm.

kim uyduruyor 25 yaş diye bir şey yok askerlik yaşı değişti diye bir şey de yok, sadece yönetmelikde celp ve çağırma zamanları değişiyor.
  • Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

2011 de lisans mezunuyum.. tecilim 2013 ekim'de bitti .geçerli Ales sınavım mevcut, buna istinaden (bu ay)Yüksek lisansa başvurmam askerlik tecilini mümkün kılar mı ?
    Not: yaş 27

Saygılar, teşekkürler..

sadık
  • Kendimden cevap vereyim.

Ben Y. Lisansa 2010 da başladım ve hala bitmedi okul. Taaaa 2010 yılında okul tecilimi yapmıştı ve 2013 hazirana kadar tecilli görünüyordu derken benim okul bitmedi. Enstitüye gittim benim okul daha bitmedi haziranda tecil bitiyor uzatamaz mısınız? Dediler sen uzatacağan kadar uzatmışsın askeriye artık kabul etmez dediler. Neyse ben çıktım bunlara güzel bir dilekçe yazdım enstitüye verdim. Bunlar hala uzatmazlar falan diyor neyse 15-20 gün sonran bağlı bulunduğum bölge başkanlığından 2014 hazirana kadar tecil edildiğim yazısı geldi. Yani DİLEKÇE verin enstitüye arkadaşlar onlar yollasınlar askeriyeye oradan bir şekilde olumlu olumsuz dönüş gelir.

sadikyilmaz27;
    Valla senin iş biraz karışık ama neden dersen muhtemelen başvuruda askerlik durum belgesi isterler sen şimdi tecilin bitmiş birisi olarak bakaya görünürsün nasıl olur bilmiyorum kaydın yapılabilirse eğer mutlaka tecili de yaparlar tabi onla ilgili bir sıkıntı olmaz. Mesele kayıt olayında. Aslında kuşkusuz bu soruyu yakında bir şube varsa gidip oraya sormakta fayda var.

@sadikyilmaz27

• quote:

Orijinalden alıntı: qeep

Arkadaşlar bir kamu kurumunda 657'ye tabi olarak çalışıyorum. Mesleğe başlarken askerliğim tehir edildi ve yazan şu: '......yükümlünün sevki 04/Mart/2014 tarihine kadar tehir edilmiştir. Sevk tehiri bitim tarihine göre yükümlü Ağustos 2014 celbinde/tarihinde sevke tabi olacaktır.'

Malumunuz celp dönemleri değişti. Bunun benim yazılı celp dönemimi etkileme gibi bir ihtimali var mıdır? Bu yarıyıl yüksek lisansa başlarsam yine 3 yıl tecile tabi olacak mıyım? Bir de özel üniversitelerde 3 yarıyıl olarak kayıt imkanları var. Bunlar yine 3 yıl mı tecil ediyor yoksa 3 yarıyıl bitimine kadar mı? Ales'e de girdim fakat tezli olanlarda bilim sınavını geçebilmek için bir çalışmaya ihtiyaç var ve bu kadar kısa sürede çalışıp geçebilir miyim bilemiyorum.

ilk sorunun cevabını kesin bilmiyorum yanıltıcı bilgi vermeyeyim. celp dönemi değişikliği sizin süreyi nasıl etkiler? mantıken şöyle olmalı, teciliniz 04 mart 2014 de bitiyorsa, ilk celp nisandı eskiden, ama tecili martta biten nisanı pas geçer, ağustosa kalırsınız. ama artık mayısta celp var, bu demektir ki martta tecili biten mayısa kalır. yani mayıs 2014 de gitme durumunuz var bunu şubeye sorun.
    yüksek lisansa başlarsanız otomatikmen 3 sene alırsınız. 3 yarıyıl süren okula girerseniz de tecil 3 sene yapılır ama mezun olur olmaz o tecil kalkar. 3 yarıyılda bitirirseniz tecil de 3yarıyıl sürer.

• Arkadaşlar merhaba

2011 şubatta bir özel üni ye yüksek lisans kaydı yaptım ve 2014 nisan a kadar tecillisin dendi. 6 dönemi tamamladım, bu dönem 7 olacak. Şuanda kaydımı sildirip aynı okulda başka bir bölüme bu dönem kayıt yapsam yeni tecil alabilir miyim araya boş bir dönem koymadan?
  • 1984 doğumluyum. 2010 yılında lisans eğitimimi tamamladım. 2 yıl tecil aldım. Daha sonra doktor raporu ile celp dönemlerini atlattım ta ki yeni düzenlemeye kadar. Ağustos ayında bakaya kaldım. Ahmet Yesevi üni İşletme Yüksek lisansına başvurdum. Bu süreçte askerlik şubemden sevk işlemleri yaptırmam gerekliydi ki bakaya olmaktan kurtulayım. Daha sonra başvurum kabul edildi ve kayıt ücretini yatırdım ve kayıt oldum. Ben üniversitenin tecil işlemlerini yapacağını düşünüyordum. Daha doğrusu öyle dediler. Fakat bugün baktım ki şubat celbinde silah altına alınacağım. Hatta yerim belli olmuş. Sevk tehir işlemi bu saatten sonra olur mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: campeone1907

Arkadaşlar merhaba,

SMMM stajından dolayı askerliğim tecil edilmişti. 1 Mayıs 2014 tarihi itibarıyla tecil sona eriyor, Ağustos 2014'te de sevke tabi olacağım. Okan Üniversitesinde uzaktan eğitim ile yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. 2014 Güz dönemi kayıtları 2014 Haziran ayında gözüküyor.

1) Haziran ayında askerlik durum belgesini aldığımda tecil sürem dolduğu için jayıt sırasında okul açısından bu durum sıkıntı yaratır mı?
    2) Haziran ayında 2014 güz dönemi için kaydım yapılsa askerlik tecili açısından sıkıntı yaşar mıyım?

+1 ayni durumdayim..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nefisperest

Arkadaşlar merhaba

2011 şubatta bir özel üni ye yüksek lisans kaydı yaptım ve 2014 nisan a kadar tecillisin dendi. 6 dönemi tamamladım, bu dönem 7 olacak. Şuanda kaydımı sildirip aynı okulda başka bir bölüme bu dönem kayıt yapsam yeni tecil alabilir miyim araya boş bir dönem koymadan?

evet alabilirsiniz, yeniden 3 sene tecil verirler, sadece yaş limiti var 34 yaşına kadar tecil olabilirsiniz.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.