Şimdi Ara

Yüksek Lisans okumak ile Araştırma Görevlisi olmak hakkında bir sorum var.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
1.061
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Değerli arkadaşlar, kıymetli dostlar. Sizlere bir sorum olacak. 4 yıllık mühendislik eğitimi almaktayım.

ALES sınavını kazandıktan sonra yapacağımız başvuruya göre Yüksek Lisans mı okumak durumundayız yoksa ALES puanımız ile farklı seçenekllerde mevcut mudur? Araştırma Görevlisi olarak üniversitelerde yer almak için yüksek lisans şartı mı gerekiyor? Araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman veya yüksek lisans arasındaki farkı anlatabilir misiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: 28 Mehmet Çelebi

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.12295&sourceXmlSearch=&MevzuatIliski=0

Yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim ama çok karışık bir belge, bana kısaca özetler misiniz? Teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 28 Mehmet Çelebi

academidea.com/akademik-kariyer/

Çok teşekkürler.
  • Araştırma görevlisi olabilmek için yüksek lisans yapmış olmak gerekmez. Ales dil ve lisans ortalamanız ile size uyan kadrolara başvurabilirsiniz. Ancak yüksek lisans mezunu olmak veyahut yüksek lisans yapıyor olmak gibi şartların arandığı kadrolara basvuramazsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: oğuz*han

Araştırma görevlisi olabilmek için yüksek lisans yapmış olmak gerekmez. Ales dil ve lisans ortalamanız ile size uyan kadrolara başvurabilirsiniz. Ancak yüksek lisans mezunu olmak veyahut yüksek lisans yapıyor olmak gibi şartların arandığı kadrolara basvuramazsiniz.

Yüksek lisans yapmadan araştırma görevlisi olarak atandığımızda daha sonra doktora programı için tekrardan yüksek lisans gerekiyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ahmet Yüksel Gençoğlu

quote:

Araştırma görevlisi olabilmek için yüksek lisans yapmış olmak gerekmez. Ales dil ve lisans ortalamanız ile size uyan kadrolara başvurabilirsiniz. Ancak yüksek lisans mezunu olmak veyahut yüksek lisans yapıyor olmak gibi şartların arandığı kadrolara basvuramazsiniz.

Yüksek lisans yapmadan araştırma görevlisi olarak atandığımızda daha sonra doktora programı için tekrardan yüksek lisans gerekiyor mu?

Elbette, doktora yapabilmeniz için yüksek lisans yapmış olmaniz gerekiyor. Bazı durumlarda üniversiteler, yüksek lisans yapma şartı aramadan doğrudan doktora programı adı altında doktoraya öğrenci kabul edebiliyor, ancak bu kadrolara başvurma kriterleri biraz yüksek olabiliyor ve bölümden bölüme değişiklik gösterebiliyor. Doğrudan yüksek lisans yapmadığınız için doktoraya başlamadan önce size 1 yıl doktoraya hazırlık amaçlı eğitim veriliyor. Ondan sonra doktora eğitimi başlıyor.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Ahmet Yüksel Gençoğlu

quote:

Elbette, doktora yapabilmeniz için yüksek lisans yapmış olmaniz gerekiyor. Bazı durumlarda üniversiteler, yüksek lisans yapma şartı aramadan doğrudan doktora programı adı altında doktoraya öğrenci kabul edebiliyor, ancak bu kadrolara başvurma kriterleri biraz yüksek olabiliyor ve bölümden bölüme değişiklik gösterebiliyor. Doğrudan yüksek lisans yapmadığınız için doktoraya başlamadan önce size 1 yıl doktoraya hazırlık amaçlı eğitim veriliyor. Ondan sonra doktora eğitimi başlıyor.

Yanıtlarınız ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim.

• Ahmet Yüksel Gençoğlu A kullanıcısına yanıt
    Rica ederim. Konuyla ilgili olarak merak ettiğiniz herşeyi sorabilirsiniz.

• İzninizle benim de bir sorum olacak.

Siyaset Sosyolojisi üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum. Fakat hangi üniversitelerde yapılacağına dair bilgi bulamadım.

Siyaset Sosyolojisi üzerine yüksek lisans yapabileceğim vakıf üniversitelerini yazar mısınız lütfen?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.