Şimdi Ara

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
5
Favori
23.072
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Son durum ney hocammm
  • Hocam nasil gidiyor hortlatmis gibi olucaz ama nasil memnunmusunuz mezunlarla gorebilme imkanıiniz oldumu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şuanlık iyi gidiyor 3.sınıftan itibaren daha eğlenceli olduğunu duydum bu sene birkaç ders dışında dersler sıkıcıydı. Mezunlarla konuşamadım ama hocalarla konuştuk Elektrik-Elektronik fakültesinde işe girme oranının en fazla bilgisayarda olduğunu söyledi bölümdekilerin neredeyse tümünün işe girdiğini söyledi. Bunun dışında eğitimi gerçekten güzel bu sene ödevlerden başımızı kaldıramadık o ayrı konu ama size harbi öğretiyorlar. Staj konusunda okulun içinde teknopark var ordanda yardımcı oluyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rigsby

Şuanlık iyi gidiyor 3.sınıftan itibaren daha eğlenceli olduğunu duydum bu sene birkaç ders dışında dersler sıkıcıydı. Mezunlarla konuşamadım ama hocalarla konuştuk Elektrik-Elektronik fakültesinde işe girme oranının en fazla bilgisayarda olduğunu söyledi bölümdekilerin neredeyse tümünün işe girdiğini söyledi. Bunun dışında eğitimi gerçekten güzel bu sene ödevlerden başımızı kaldıramadık o ayrı konu ama size harbi öğretiyorlar. Staj konusunda okulun içinde teknopark var ordanda yardımcı oluyorlar.

Kardeşim merhaba. Benim bir sorum olacaktı. Ben de bilgisayar mühendisliği istiyorum. Bu yıl sıralamam 50 60bin filan gelecek büyük ihtimal. Akdeniz, Kocaeli filan geliyor sadece. Sence Yıldız/Hacettepe için 1 sene mezuna kalmaya değer mi? Teşekkürler :)

• Rigsby kullanıcısına yanıt
    cevap 1 yıl sonra gelse bile teşekkür ederim^^
  • quote:

Şuanlık iyi gidiyor 3.sınıftan itibaren daha eğlenceli olduğunu duydum bu sene birkaç ders dışında dersler sıkıcıydı. Mezunlarla konuşamadım ama hocalarla konuştuk Elektrik-Elektronik fakültesinde işe girme oranının en fazla bilgisayarda olduğunu söyledi bölümdekilerin neredeyse tümünün işe girdiğini söyledi. Bunun dışında eğitimi gerçekten güzel bu sene ödevlerden başımızı kaldıramadık o ayrı konu ama size harbi öğretiyorlar. Staj konusunda okulun içinde teknopark var ordanda yardımcı oluyorlar.

ingilizce konusunda nasıl hocam ? hazırlık eğitimi falan ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dr. Donanım

quote:

hazırlığı atlayabiliyorsan atla ben bir yararını görmedim 1 yıl hazırlık okuyacağına 1 yıl erasmusa gidip gez hem de ingilizceni geliştir daha iyi iki türlüde okul 1 yıl uzuyor

• quote:

quote:

quote:

hazırlığı atlayabiliyorsan atla ben bir yararını görmedim 1 yıl hazırlık okuyacağına 1 yıl erasmusa gidip gez hem de ingilizceni geliştir daha iyi iki türlüde okul 1 yıl uzuyor

hocam bu erasmusta fazla gezip tozmazsak verdikleri hibe yaşamak için yeterli olur mu yoksa illa cepten para götürmek gerekir mi ?

• quote:

quote:

quote:

quote:

hocam bu erasmusta fazla gezip tozmazsak verdikleri hibe yaşamak için yeterli olur mu yoksa illa cepten para götürmek gerekir mi ?

O konuda bir fikrim yok ben daha erasmus yapmadım seneye yapmayı düşünüyorum ama bildiğim kadarıyla anlatayım devlet ülkeler göre 3 farklı hibe veriyor

isveç vb pahalı ülkeler için 500 euro
    Hollanda vb pahalı ülkelere göre biraz daha ucuz olan ülkeler için 400 euro
    Polonya vb ucuz ülkeler için 300 euro hibe veriyorlar

En son böyleydi belki ilerde verdikleri para değişebilir forumda araştırırsan erasmusa gidenler var onlara sorabilirsin

• ibrams İ kullanıcısına yanıt
    Hocam konu baya bir hortlayacak ama dertler her zaman aynı acaba ne yaptınız aynı sıkıntı bende de var istanbulda 40k aralığında bir üni mi 1 sene bekleyip yıldız vs mi? Siz ne yaptınız çok merak ediyorum idol olarak alabilirim sizi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Son sınıf öğrencisiyim. Sorularınızı bana sorabilirsiniz.
  • Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olarak:

Bölümün Artıları:

+ Algoritma dersleri ağırlıklı oluyor ve bu konuya çok önem veriyorlar
    + Staj bulmak çok kolay, dışarıdan bir staj bulamasan bile teknoparktaki şirketlere mail at staja alırlar
    + Öğrenci klüpleri en etkin üniversitelerden biri olduğu için mühendislerin kendilerini geliştirmeleri için imkan çok oluyor.
    + Yeni mezunları pek takip etmiyorum ama iş bulma konusunda sıkıntı çekiyorlar gibi bir dedikodu/duyum duymadım.
    + Özellikle 3. sınıftan itibaren Proje ve Ödevler çok oluyor ne kadar yoğun bir dönem olsa da o ödev ve projelerden öğreniyorsunuz konuyu. Tabi o konuyu unutmamak için boş zamanlarınızda onu kullanabileceğiniz projeler geliştirmek sizin sorumluluğunuz.
    + Gerçekten çok yardımsever öğretmenler var. Ara Proje ya da bitirme projenizde eğer iyi bir proje yaparsanız hoca ile o proje hakkında makale çıkartıp yayınlayabiliyorsunuz. (Makale yayınlamak her zaman abartılacak bir şey olmuyor yine de özgeçmişiniz için önemli bir avantaj, araştırma/projenizin DergiPark'da çıkması çok çok iyi bir avantaj özellikle yüksek lisans yapmak istiyorsanız.)

Kampüsün artıları:

+ Kafe, Spor salonu, olimpik havuz, halısaha, tenis, basketbol alanları, kırtasiyeler gerçekten çok var ve ytü'den itü'ye yatay geçiş yapan arkadaşlarımın özlediği şeylerden biri bu. Ben spor salonu ve olimpik havuzu 2 yıldır düzenli olarak her hafta kullanırım. Olimpik havuz çok temizdir ve spor salonu da çok geniştir. Pek sosyal bir insan olmadığım için kafelerde çok takılmadım ama nereye gitseniz kafe oluyor bazen yemekhane'ye giderken kafedeki insanları görüp biraz üzülüyorum ytü'nün en yüksek bölümünde olmama rağmen onlar kadar sosyal olamadığım için :/
    + Yeşillik, etkinlik çok var.
    + Camisi de iyi ve temiz.
    + Birçok aktif klüp var
    + Kampüs içi ring geçen dönemden itibaren beleş oldu.
    + Kütüphane güzel, interneti çok hızlı ve çalışmak için güzel bir mekan
    + Kampüse yakın hatta içinde diyebileceğimiz yurtlar mevcut. Ben FSM yurdunda kalıyorum, yürümeyle bizim fakülteye 10dk ile gidebiliyorsun. O yurt size çıkmasa bile dilekçe ile oraya geçiş yapmanız 1-2 dönem sürer.
    + Öğlen yemeği iyi ve ucuz, en son 1,80 miydi 2 tl miydi hatırlamıyorum.
    + Teknopark'ın iyi olması.

Kampüsün eksileri:

- Esenlerde olması
    - Millet Bahçesi yapılyıor olması

Bölümün Eksileri:

- %100 ingilizce değil de %30 ingilizce olması.
    - Network derslerinde bazı hocaların eksikliğinden dolayı o konunun biraz yetersiz kalması.
    - MÜDEK Akreditasyonunun yapılmamış olması. (En son 2016'da sonlandı sonra 2018'de program değişti yeniden başvurdular ama MÜDEK tüm başvuruları koronadan dolayı erteledi. Bologna ile denklik sağlanıyor diyorlar ama doğru mu bilemiyorum. Yine de yurtdışında okuyan, çalışan bir arkadaşlar transkriptteki dersleri onaylatarak master yapabiliyor/çalışabiliyormuş.)
    - Yaz okulu yapmak gerçekten zor o yüzden "yaz okulunda veririm dersleri" fikrine bel bağlamayın.
    - Yandal diye bir şey yok ytü'de ama çift anadal var ve şunu bilin ki çift anadal yapacaksanız okulun en az 1 yıl uzayacağını kabullenmeniz lazım

Gideceklere Tavsiyeler:

• Ortalama staj bulma açısından önemli. Aselsan, Havelsan, Meteksan, TEI, Baykar, Tusaş gibi yerlerde staj yapmak istiyorsanız en az 3 ortalamanız bulunsun derim. Ortalama yapmak istiyorsanız size tavsiyem ilk yıllarda kendimi geliştireceğim, yazılım öğreneceğim diye dersleri boşlamamanız. İlk yıllarda kalkülüs, lineer cebir, fizik gibi dersler gerçekten zor o yüzden iyi ortalamanın sırrı ilk sene çok çalışmak. Üniversite dersleri dışında da yazılım, framework, algoritma öğrenmeniz şart ama lütfen üniversitenin ilk yılında bu öğrenme işlerini tatillere saklayın.

• Üniversiteye başlayınca çoğu şeyden haberim yoktu ve sonradan öğrendiğime pişman olmuştum. Bunlardan en önemlileri Erasmus başvuru tarihleri, Stajın nasıl bulunacağı ile ilgili şeylerdi. Neredeyse her şirketin Staj başvuru tarihleri Mart ayında oluyor arkadaşlar burası çok önemli! Aselsan gibi şirketler Vizyonergenç adlı site üzerinde her mart başvuru alırlar. Genelde 3 ya da 4. sınıfa (Geçen ya da geçmiş) öğrencileri alırlar. Sadece onlar da değil birçok şirket öyle yapıyor. Erasmus gerçekten sizin özgeçmişinize değer katıyor, yapabiliyorsanız yapın derim.

• GitHub, LinkedIn hesabınız bulunsun. Bu siteleri kullanmayı iyi bilin derim. LinkedIn'den staj imkanları, program fırsatlarından haberdar olabilirsiniz.

• Yazınızı boş geçirmeyin. Yaz zamanı sadece self-learning ile değil Bootcamp, Araştırma Programlarına da katılın. (Koç araştırma programına örnek verebilirim. Gerçekten değerli bir program ve onlar da Mart ayında alım yapıyor, tabi oraya girmek için de ortalamanız önemsiz değil :) )

• Öğretmenlerle iyi geçinin, derste her dakikada bir soru sormayın gerektiği yerde sorun. Eğer yanıtının uzun olacağını düşündüğünüz bir soru varsa ders aralarında sorun.

• Konferanslara katılmak ya da Udemy sertifikaları, bunlar özgeçmişinizde bulunmaması gereken şeyler evet bunlar yararlı şeyler olabiliyor ama CV'nizde bulundurmayın çünkü bunlar resmi ya da güvenilir sertifikalar değiller. Bunları özgeçmişinize koymakla kendinizi küçük düşürürsünüz. Ne koyabilirsiniz biliyor musunuz?: Coursera Sertifikları, BootCamp'lerden aldığınız sertifikalar, Araştırma Programları ile ilgili sertifikalar, CEH sertifikası vs.

• Bir dersi çalışırken pdf'den "tamam ben bu soruyu yaparım zaten kolay" diyip geçmeyin. Kağıda yazıp çözün. Ne kadar kolay olursa olsun!

• Arkadaşlarınızla çalışın. Notlarınızı paylaşın, bencillik etmeyin. Not alım - satımı yapılıyor kampüse yakın kırtasiyelerde, onlardan yararlanın. Özellikle matematik dersini alanlar arassında Pınar Hoca'nın notları meşhurdur onlardan yararlanın.

• ÖZELLİKLE DONANIM AĞIRLIKLI DERSLERDE geçmiş yılların soruları çok önemli! Aynı soru çıkabiliyor!

• Bilgisayar oyunlarına çok takılmayın çünkü onlar sizi o gün mutlu edebilir ama birkaç yıl sonra "keşke oyun oynamak yerine şunu da yapsaydım" demenize yol açabilir. Eğer arkadaşlarınızla iyi vakit geçirmenizi sağlayacaksa, kaynaşmanızı sağlayacaksa ona da zaman tanıyabilirsiniz tabii ki.

Aklıma gelenler bu kadar. Sorularınız varsa sorabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SporcuPc -- 1 Ağustos 2020; 14:24:21 >

• SporcuPc S kullanıcısına yanıt
    İş alımlarında ytü'nün yüzde 30 ingilizce eğitim vermesi işe alımı sıkıntıya sokar mı ? Ayrıyetten üniversitede sosyalleşme nasıl kolay arkdaşa bulunabilir mi? (Benim yeni ortamlara alışma sıkıntım var bu sıkıntıyı yenmeyi yarıladım sayılır.)
  • mamiwnl M kullanıcısına yanıt
    İş yurt içindeyse sıkıntıya sokmaz, eğer iş yeri C1 ve üstü bir ingilizce istiyorsa YÖKDİL sınavına girmen gerekir (Örnek: Aselsan, kendi sitelerinde belirtmişler %100 ingilizce bölümlerden mezun olmayanlar yökdil'e vs. girsin diye ). Yurtdışında da şirkete bağlı oluyor genelde ama yurtdışında yüksek lisans/doktora yapmak için %100 ingilizce eğitim görmek daha da kolaylaştırır alınmanı. Ayrıca TOBB Bilgisayar mühendisliği de %30 ingilizce buna rağmen onlarda iş garantisi var.
    Merhabalar hocam ben de bu sene yıldız bilgisayarı düşünüyorum. Amacım da burayı okuyup yanına güzel bir ingilizce çekip oyun firmalarında çalışmak,peak games gibi. Benim sorum da şu, sizin tanıdığınız veya bildiğiniz mezunlardan oyun geliştirmede çalışanlar var mı? Veya mezunlar daha çok hangi sektörde çalışıyor?
  • ekipsword kullanıcısına yanıt
    Mezunlarla pek aram yok o yüzden bir şey diyemeyeceğim

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    peki hocam memnun musunuz üniversiteden? Benim 2 opsiyonum var bilgisayar okumak için, yıldız veya %50 sabancı. Siz olsanız yine de yıldız seçer miydiniz? (Yurtta kalmayacağım, avrupadan sabancıya shuttle vs ile gideceğim ki bu da 1-2 saat sürüyor.)
  • ekipsword kullanıcısına yanıt
    Sabancı'nın eğitim kalitesi tabii ki daha iyidir ne kadar sabancıyı bilmesem de eğer para dert değilse sabancı seçebilirsin ama 1-2 saat gidiş geliş çok yorar sıkıntı olabilir kendini geliştirmek için zaman ayırman gerek zaten dersler de zor o kadar zaman kaybetmemen lazım. Ben memnunum tabi müdek olsa daha çok memnun olurdum ama onun dışında bir sıkıntım olmadı gayet iyi anlattılar ve bol bol proje yaptırarak öğrettiler konuları.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.