Şimdi Ara

YERALTI EDEBİYATI FAN CLUB (Chuck Palahniuk' a saygılar.) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
180
Cevap
17
Favori
16.243
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: bigknife

quote:

Orijinalden alıntı: The Narrator

Yav biz bu özellikle Chuck Palahniuk okuyanlar yavaş yavaş kafayı yeme noktasına koşuyoruz gibime geliyor. Sanki herşeyin farkında olmak , her empatiyi kurabilmek beynimiz için faydalı değil.

Chuck bu konuyu okuyup, bu yazdıklarını görse.

"Bir kitapla gaza gelip ömrü boyunca düşünmemiş insanlar, aldıkları gazın etkisiyle dünyayı farklı bir açıdan gördüklerini veya her şeyin farkında olduklarını düşünüyorlardı.

Yemeğin biraz daha tuza ihtiyacı var.

Oysa bilmiyorlardı ki mühim olan farklı açıdan gördüğünü zannedip, sağda solda laf ebeliği yapmak değil; sessiz sedasız hayatına geçirebilmekti gerçeklik.

Tuzu fazla kaçırmışım.

Olsun onlar da bir gün öğrenirler."

Tarzı bir şeyler yazardı sanırım.

Bunu asla bilemiceksin.

Ama güzel yazmışsın . '' Chuck '' da senin gibi '' ZANNEDEREK '' yazı yazsaydı ; muhtemelen yazdığın şeyin aynısını yazardı. Belki de o da '' ZANNEDEREK '' yazı yazıyordur. Kim bilir ? Belki o da '' MIŞ ZANNEDEREK '' kişileri analiz ediyodur. Ama güzel yazmışsın. Yine de güzel yazmışsın. Ne kadar güzel yazmışsın. Bizlere iyi bir ders verdin. Artık akıllandık. Şekere ihtiyacı olanlara tuz katmışsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Narrator -- 9 Ocak 2010; 8:36:00 >

• Araya vizeler falan girdi.
    Şu 'Tekinsiz' bitmedi gitti.
    Şimdi bi inatla okuyacağım.
    Sonunda bi bakıcam : bitti.

bu ne biçim şiir.
  • Hayatın manasını keşfetmek için çıkmıştı yola o'da diğerleri gibi... Ve sonunda diyordu buldum aradığım kişiyi.. Soruyordu soruları, kaçırmıyordu anlatılan hiçbirşeyi..

- Manasız sözlerin ve insanoğlunun kendi yaşamını doldurması için türettiği duyguların birleşimidir hayat..
    ~ Hakikati ögrenmem için ne yapmam lazım ?
    - Sen evlat; acı cekerek doğdun ve acı çekerek yaşıyorsun.. Açı cekerek ölüceksin. Önce bunları kabul edicek ve acının içinde acıyı bularak mükafata ericeksin... Fiziksel ve kimyasal acıları üzerinde deniyecek, yeteri miktara gediğini hissettiğin anda hakikati sırrınla beraber gömüceksin.. Çünkü hayatın amacı Tanrı'nın her insanın sol gögsünün iki parmak üzerinde verdiği sır bölgesini doyurmaktır ve sen sır bölgeni doyurmuş amacına ulaşmış olucaksın..
    ~ Pekala bu sır nedir ? neyle ilgilidir? asıl ben bunları merak ediyorum ve şuanda kendimi bunun cevaplarıyla doyurmak istiyorum...
    - Sır evlat; hiçliktir.. Var olan herşeyin aslında yok olduğudur.. Boşluğa bırakılan bir maddenin yere çakılma serüvenidir.. Ve yere çakılma anı sırrı ögrenmendir.. Herşey tuz ve buz olucak kafandaki.. Herşey seni senden soğutucak ve bi nebze sonra alışıcaksın.. Ve bi nebze sonra " demek herşey serbestmiş " deyip yoluna koyulucaksın.. Ta ki yere çakılan ve kırılan parçalarını biri toplayasıya kadar... İşte o zaman ermiş olucaksın.. Yaşarken ölümü tadıcaksın... Yaratıcıyı anlıyacaksın...

• Arkadaşlar Chuck Palahniuk'un Guts'unu okuyan varsa ya da dinleyen, nasıl buldular? Kustular mı, bayıldılar mı, o kadar etkilenen var mı?
  • Bende gruptanım artık Gösteri Peygamberi , Görünmez Canavarlar ve Dövüş Kulübü'nü okudum gösteri peygamberi muheşem bi kitaptı.
    Ayrıca elimde Acemi Pezevenk kitabıda var ama pek sevmedim biri kitap hakkındaki görüşlerini söyleyebilirse belki devam ederim.
  • bir ara yine uğrayacağım konuya.
  • Konuyu yeni farkediyorum ancak bu forumda böyle konuların da olması beni sevindirdi. Demek ki her zaman faydasız şeyler yapmıyoruz.

Yeraltı edebiyatı kitapları popüler kitapları aksine gerçek anlamda ve özellikle sosyal hayatta düşünce gücünüzü daha çok kullanabilmenizi ve fight club zirvesindeki gibi maddenin hayatınızdaki önemini size daha az hissettirmesini sağlar. Şüphesiz chuck amcamız bunu size en iyi yaşatan şahıstır.

Benim de bu konulardaki arayışlarımın başlangıcı 99-00 yılı fight club çılgınlığıdır ve bu filmi izleyip benimseyen insanların her zaman diğerlerine göre daha gelişkin olduklarına inanırım.

Yalnız dikkat, bu akım sizi toplumdan soyutlayabilir, asi ve düşüncesiz biri de yapabilir. Asıl amaç bu değildir. O sebeple zayıf karakterli ve çabuk yönlendirilebilen insanlarsanız bu kitapları okumanız zararlı olacaktır.
  • Fotoğrafçı bana bağırırdı, Bana şehvet ver bebek.
    Flaş.
    Bana muziplik ver.
    Flaş.
    Bana tarafsız varoluşçu can sıkıntısı ver.
    Flaş.
    Bana başa çıkma mekanizması olarak başıboş enteklektüalizm ver.
    Flaş.
  • '' Anlatamayacağım şeylerin bazılarını anlatayım isterseniz... Nefret ve kıskançlık ; içinde yaşarsınız ama uzun bir süre fark etmezsiniz. Aşk ve sevgi ; genelde hep yanılırsınız. Aslında hayır.Kısa sürsede aşk ; aşktır. Umutsuzluk ve pişmanlık ; ikiside aynı şeydir. Bu iki duyguda beyine aynı sinirlerden ulaşırlar. Ama bilmeyiz farketmeyiz. Uzun sürerse intihar edebiliriz. İntihar etmek ve ya etmemek ; işte bütün mesele bu. Ölümünü kendin mi seçmek istiyorsun ? Yoksa bunu senin yerine , sana herşeyi verip , istemediğin bir anda senden o her şeyi geri alan zaman mı üstlensin bu görevi ? Hayır , aslında zamanı tam burada durdurabilirim. ''
  • quote:

Orijinalden alıntı: jerilyas

Fotoğrafçı bana bağırırdı, Bana şehvet ver bebek.
    Flaş.
    Bana muziplik ver.
    Flaş.
    Bana tarafsız varoluşçu can sıkıntısı ver.
    Flaş.
    Bana başa çıkma mekanizması olarak başıboş enteklektüalizm ver.
    Flaş.

Görünmez Canavarlar. Muhteşem bi kitaptı...

Arkadaşlar elimde çok temiz
    Ola Bauer'in yazdığı Acemi Pezevenk kitabı var. Kitap takası yapmak isteyen olursa söylesin.
  • Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum, Zar Adam-The Dice Man (Luke Rhinehart) yeraltı edebiyatının bir ürünü mü?

edit: imla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 00FFCC -- 6 Şubat 2010; 22:18:09 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sayeh-eh Khodah

Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum, Zar Adam-The Dice Man (Luke Rhinehart) yeraltı edebiyatının bir ürünü mü?

Değil. Katılmıyorum.
  • BEYAZ ZENCİLER NASIL OKUSAM MIIIII SİZCE
  • quote:

Orijinalden alıntı: GÜNAHSIZ_LORD

BEYAZ ZENCİLER NASIL OKUSAM MIIIII SİZCE

Yukarıda yorumladım.

not: Büyük harfle yazmazsan ve noktalama işaretlerine dikkat edersen iyi olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Büyük İskender

quote:

Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum, Zar Adam-The Dice Man (Luke Rhinehart) yeraltı edebiyatının bir ürünü mü?

Değil. Katılmıyorum.

Bende eh diyorum. Bence biraz giriyor. Yani neden olmasın ?
  • Bir kitap varmış içinde hiç e harfi yokmuş banada öğretmenim söyledi ama kitabın adı aklına gelmedi bilen var mı ?
  • quote:

quote:

quote:

Değil. Katılmıyorum.

Yeraltı Edebiyatına, popüler kültür kitapları ters.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Büyük İskender -- 21 Şubat 2010; 12:07:53 >
  • Dövüş Kulübü ve Gösteri Peygamberi ni okudum.Acemi Pezevenk ve O-t-omatik Portakal ı okumayı planlıyorum
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Değil. Katılmıyorum.

Yeraltı Edebiyatına, popüler kültür kitapları ters.

Katılıyorum.Peki bir yeraltı kitabı popüler olduktan sonra özelliğinden bir şey yitirir mi? / Sınıf değiştirir mi ?

@The Narrator :

Açıkça yazayım öyleyse : Diyorum ki kitap popüler kültüre yem olmadan önce Yeraltı sayılıyordu fakat çok satılınca popüler kültüre mi ait oldu? Yani sınıf mı değiştirdi sırf çok sattı diye?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 00FFCC -- 21 Şubat 2010; 20:08:57 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.