Şimdi Ara

Yeniyim aklımda çok soru işareti var

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
209
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Forumda falan çoğu geliştirici front end çalışıyor , back end geliştiricilere çok az rastlıyorum. Bunun sebepleri nedir sizce?
    Js c ye mi benzer yoksa pythona mı ? Herkes js yolundan git diyor sırf bu yüzden yöneliyorum bu yanlış bişey, neden js yazmalıyım ? Bana katkıları ne olacak ? Bu kadar önerildiğine ve kullanıldığına göre kullanışlı bi dil olsa gerek , direk js başlasam ne olur ?
    Bu arada ben de programlamada yeniyim , nereye gidiceğimi şaşmış durumdayım bi yandan python diğer yandan c++ c# yazmaya çalışıyorum , html css ve js öğrenmek istiyorum, dolaylı yoldan android ve ios. Diğer yandan open source, linux ve back end merak ediyorum. Kesinlikle beraber çalışcak birilerine ihtiyacım var. Tek başıma üstesinden gelebilir miyim ? Her dalı deneyip uzmanlığıma bir an önce yönelmek istiyorum. Birkaç öneri kafamı fazlasıyla rahatlatacaktır.ve not : şiddetle developer olmak istiyorum.

• Javascript'in hangi acidan benzedigini soruyorsun ? Syntax olarak hepsi birbirine yakin diller, scripting dili olmasi ve OO olmasi sebebiyle Python'a daha cok benzer. Direkt JS ile baslayabilirsin, baslangic dili icin evrensel bir cevap yok. Genelde ogrenen kisi algoritmayi kolay kavrasin, kod arasinda bogulmasin ve konusma diline yakin bir seylerle yazsin diye sade ve kolay diller seciliyor. Bu tanima Python uyuyor. Ama isin derinine indikce hepsinin kendine gore zorluklari var. Ornegin C++ ile baslarsan daha zor ogrenirsin, Hello World yazmak icin ne anlama geldigini bilmedigin ve uzunca bir sure ogrenemeyecegin seyler yazmak zorunda kalirsin; ama kavradiktan sonra yeni bir dili ogrenmen cok daha kolay olur. Javascript ile de baslayabilirsin, sorun degil .

Programlama alaninda yeniysen onune bir hedef koyup ( ornegin Android uygulamasi yapmak istiyorum gibi ya da Web sitesi yapacagim gibi ya da oyun yapacagim gibi ) buna ulasmak icin uygun bir dil secip kucuk kucuk baslayacaksin. Once basit uygulamalar yazacak, temel algoritma problemlerini cozmeye calisacaksin. Sonra da yavas yavas uzmanlasip calisacaksin.

Online egitimlere bakabilirsin , yabanci dilin varsa ozellikle. Turkce online kaynak ben iyisine 40 yilda bir rastliyorum.
    Github gibi open-source platformlarda insanlarin yazdigi kodlari okumak cok ogreticidir. Ne kadar uzman olursan ol.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Mephalay M kullanıcısına yanıt
    Bişeyler yaptıktan sonra gerisi çorap söküğü gibi gelir deniyordu hep , benim de ilk hedefim bi web sitesi yapmak olsun. Html js ve css kullanarak yapabilirim sanırım. Bu arada html bilgim de var az bişey. Js ile başlicam inşallah. Kaynak olarak ingilizcem yeterli gelmez biraz araştırırsam iyi türkçe kaynaklar bulabilirim sanırım. Sağolun hocam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben de Javascript'le başlayanlardanım. Soldakii kitap 2000 sağdaki ise 2008'de alındı : ) Bence ilk dil olarak JS önerilebilir çünkü fonksiyonel programlamayı (2000'de versiyon 1.2'de dahi) destekliyor. veya değişik ve eksik de olsa nesnel programlamayı da. Ayrıca değişkenlere tip atamadan direk tanımlama (dinamik tip) özelliği de var. Benim 2000'de JS öğrenme sebebim, quizbox . com taki soruları sunucu olmadan tarayıcıda çalışacak şekilde programlama isteğimdi. Java'yı ise iş bulabilmek için öğrendim. Şu anda her iki dil ile cok geniş iş imkanları var.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam ingilizce kaynak alıp anlamaya çalışarak , çevirerek öğrenmek zaman kaybı mı olur yoksa türkçe iyi kaynak arayışına mı girmeliyim

• Python gibi scripting dilleri ile baslarsan gelistirdigin kodlari somut olarak karsinda gormen biraz dah uzun surecek. object oriented dillerin birinden baslaman heves ve motivasyonunu artirir. Java ile baslarsan biraz temel olusturduktan sonra android ile devam edersin sonra farkli bir dil ogrenecegin zaman daha hizli ogrenirsin zaten.

*java ile basla demiyorum sadece bir ornek. Ama tabii ki baslayabilirsin de.

**yazida bazi yerlerde yazim hatasi olabilir hos gorun lutfen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nicki Nick -- 21 Temmuz 2017; 16:35:36 >
  • Nicki Nick kullanıcısına yanıt
    Hocam ilk söylediğiniz der susarım. Lisede C++ yazarken hep aklımdaydı o hep. Diyelim en basitinden bi hesap makinesi yaptık. Eeee tamam noldu şimdi ? Etten kemikten bişey yok önümüzde. İşin kötü tarafı bu sorunun cevabını halen bilmiyorum , diyelim ki bu hesap makinesini siteme koymak istiyorum nasıl koycam ? Css ile biçim falan mı kazandırcam nolcak buralar kopuk yani sıfır bu da beni korkutuyor

• simsekmakkuin kullanıcısına yanıt
    c++ gui yukleyeceksin oradan devam edeceksin veya c# ile devam edersin hem daha ileriye goturur bilginizi, ayni seyleri c++ üzerinde kolayca yazabilirsiniz sonradan
  • Nicki Nick kullanıcısına yanıt
    Oralara geldiğimde kapınızı tekrar vururum hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: simsekmakkuin

Hocam ilk söylediğiniz der susarım. Lisede C++ yazarken hep aklımdaydı o hep. Diyelim en basitinden bi hesap makinesi yaptık. Eeee tamam noldu şimdi ? Etten kemikten bişey yok önümüzde. İşin kötü tarafı bu sorunun cevabını halen bilmiyorum , diyelim ki bu hesap makinesini siteme koymak istiyorum nasıl koycam ? Css ile biçim falan mı kazandırcam nolcak buralar kopuk yani sıfır bu da beni korkutuyor

Hesap mak siteye koymak için Javascript gerekli. Yanında jQuery, Angular veya Meteor kullanabilirsin ancak sonuçta JS şart.https://www.codecademy.com/de/courses/web-intermediate-en-jfhjJ/3/1 'da web hesap mak nasıl yapılır adım adım anlatıo, örneğin.

Ve benim yıllar önce ilk yaptığım web uygulaması da Javascript ileydi. Yani sunucu programlama hiçbirşey bilmeksizin JS ile sayfalar yapıyordum. Alttaki örneğin quizbox'taki favori quiz'lerimden biri, onu tek sayfada (Single Page Application/SPA denilen şey ) JS ile yaptığım versionu altta. C++ ayrı konu.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Çok sağolun hocam inceliyorum hemen

• quote:

Orijinalden alıntı: simsekmakkuin

Oralara geldiğimde kapınızı tekrar vururum hocam

Sandiginiz kadar bilgili degilim fakat siz yine de sorun cevaplamaya calisirim. kolay gelsin
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.