Şimdi Ara

YENİ SKODA OCTAVIA ANA KONU (447. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
16.420
Cevap
193
Favori
1.276.759
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 445446447448449
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Guzel tespit yapmışsın. Buna ek olarak ben de bazı tecrübelerimi paylşamak ve düzeltmeler de bulunmak isterim.

Arkadaşlar 30.000 KM yol yaptım 2013 1.6 TDI Elegance Octavia aracımla. Onu sattım ve ikinci Octavia'mı alıyorum.

Aracımın lastikleri 225 45 17 Dunlop Sport MAXX Jantlarım ise 17 Teron'du.

Bu aracı benden daha hızlı kullanan var mı bilmiyorum. Daha önce fotoğrafını da paylaşmıştım. İstanbul-Ankara otobanında 226 KM hızı gördüm. Virajları hemen hemen 170-180 ile alıyordum. Kesinlikle ne kontrol kaybı ne de hissiyatı yoktu. Şehir içinde de ara ara agresif kullandığım oluyordu. Bir kez olsun aracın arkasını bırakması gibi bir durum olmadı.

Hatta bir anımı paylaşmak istiyorum. E5 yolu üzerinde Ayvansaray'dan Haliç Köprüsü'ne inen yokuşta bir BMW 316d ile kapışmaya çalışıyordum. BMW bana öyle bir fake attı ki önde ki aracın tamponuyla benim aracımın burnu arasından bir parmak mesafesi geçmezdi. O an da hızım 160 KM idi. Ani bir refleksle o kıl payı mesafeden çarpmaktan kurtardım aracı. O kadar sert bir harekette dahi araç beni savurmadı.

Arkadaşlarıma bu aracın yol tutuşunu göstermek için defalarca yüksek süratte viraj aldım. Bu konu da aracın bir eksisi yok. Dediklerime itimat edebilirsiniz çünkü eminim benim kadar sert kullanan birisi olmamıştır bu aracı.

Ayrıca kıyaslama yaparken aracın lastiğin ve ebatlarının çok büyük önemi var. Octavia'nın da kendine özel bir sürüş karakteri var. Başka araçlarla mukayese edilmesini doğru bulmuyorum. Jetta ile Octavia'nın sürüş karakteri bir değil.

10 gün boyunca 1.6 TDI Comfortline Jetta kiralamıştım. 16 Jant vardı üzerinde. Aracın kiralık olmasına rağmen bana o güven hissiyatını verememesinden dolayı Octavia'da ki gibi özgür hareket edemedim. İnanın Octavia'nın yanından geçemez yol tutuşu ve dinamik sürüş baz alınırsa eğer. Ama elbette konfor olarak Jetta'nın süspansiyonları çok harika.

Bu biraz tercih meselesine kayıyor. İkisi de sürüşü karakteri farklı araçlar. Octavia ile yaptığınızı emin olun Jetta ile yapamazsınız ( yapamadım da ). Jetta'nın konforunu da Octavia'dan alamazsınız...

• ahayar A kullanıcısına yanıt

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Selamlar

• Selamlar herkese...yeni yapılan yorumlar göz attığımda araba almadan hemen satma planları ve hesapları yapıldığını gördüm,doğrudur para kolay kazanılmıyor haklısınız lakin otomobil bizim ülkemizde araç olarak değil amaç olarak görülüyor almadan hemen sattığımda zarar edermiyim planını yapmaya başlıyoruz..arakadaşlar sonuç itibariyle aracın fiyatı belli ve sıfır alıyorsunuz konfor ve güven duyarak ve bu fiyata araç alabilmek durumun türkiye standartlarına göre iyi olduğunu gösteriyor zarar edeceğim yılda şunu yaktı bunu yaktı şu kadar bakım masrafı gibi vs vs çok fazla takmayın skoda grubu üzmez sizi alın keyfini çıkarın...dizel mi benzinli mi ayrımına geleyim kendi adıma konuşayım bende yeni octi aldım daha 650 km de dizel modeli aldım neye ihtiyaç duyduğuma gelince şehir içi kullanımda anlık süratlenmesi keyif verici geliyor ayrıca uzun yoldada yokuşlarda otomatik vitesten farksız gidiyorum vites değiştirmeden...biraz homurtusu var ama benim hoşuma gidiyor niyeyse...o yüzden arkadaşlar gönlünüz hangisini istiyorsa onu alın zarar-kar şeklinde düşünmeyin varsın 5000 tl zarar ettirsin,paranın yeri dolar ama gençlik parayla geri gelmez keyfinize bakın alın binin arabınıza ister jetta ister octavia ister bmw...hayırlı akşamlar

• Selamlar herkese...yeni yapılan yorumlar göz attığımda araba almadan hemen satma planları ve hesapları yapıldığını gördüm,doğrudur para kolay kazanılmıyor haklısınız lakin otomobil bizim ülkemizde araç olarak değil amaç olarak görülüyor almadan hemen sattığımda zarar edermiyim planını yapmaya başlıyoruz..arakadaşlar sonuç itibariyle aracın fiyatı belli ve sıfır alıyorsunuz konfor ve güven duyarak ve bu fiyata araç alabilmek durumun türkiye standartlarına göre iyi olduğunu gösteriyor zarar edeceğim yılda şunu yaktı bunu yaktı şu kadar bakım masrafı gibi vs vs çok fazla takmayın skoda grubu üzmez sizi alın keyfini çıkarın...dizel mi benzinli mi ayrımına geleyim kendi adıma konuşayım bende yeni octi aldım daha 650 km de dizel modeli aldım neye ihtiyaç duyduğuma gelince şehir içi kullanımda anlık süratlenmesi keyif verici geliyor ayrıca uzun yoldada yokuşlarda otomatik vitesten farksız gidiyorum vites değiştirmeden...biraz homurtusu var ama benim hoşuma gidiyor niyeyse...o yüzden arkadaşlar gönlünüz hangisini istiyorsa onu alın zarar-kar şeklinde düşünmeyin varsın 5000 tl zarar ettirsin,paranın yeri dolar ama gençlik parayla geri gelmez keyfinize bakın alın binin arabınıza ister jetta ister octavia ister bmw...hayırlı akşamlar

• quote:

Orijinalden alıntı: volkanistanbul

İkinci elde benzinli ile dizel arasındaki fiyat farkı 5000'den daha fazla..en az 7-8 bin civarı..ayrıca birşey daha var..jettanın benzinlisi ile octavianın benzinlisi arasında yakıt tüketiminde 1 lt octavia lehine fark var...sebebi hafiflik ve start-stop'tan kaynaklanıyor..aynı şekilde dizellerde de 1 lt civarı fark var..bu da önemli bir artı değer octavia için..

Octavia daki benzinli motorlar yeni nesil 16 valve TSI motorlardır, bu yüzden octavia 1 lt daha az yakıyor. Ekseriyetten fren enerjisi geri kazanımıda mevcut.
  • Mali1984 M kullanıcısına yanıt
    Gençlik parayla geri gelmiyir gercekten....
    Sene 1997 5050 tl ye vectra 2.0 cd aldim...o dönem bir daire 6000 tl falan...
    Ama hic pisman degilim....o araba benim ömrumu uzatti belkide....
    Vectra ya nemi oldu...asağıda garajda..
    Allah sattirmasin...asla satmam...gençligim,hatiralarim hep onun içinde...
    Bugun direksiyonunun ve vutes topuzunun derisini degistirttim ..(150 tl) orjinal dikiş ve hakiki deri...
    Eski çıkan derileri hatira diye alacaktim ..usta boşver abi dedi de almadim...onlarda 25 yaşımın el izleri var çunki.....

• merhaba arkadaşlar
    bu hafta bir arkadaşıma octavia almayı planlıyoruz.
    fiyat konusunda en çok yardımcı olan yerler neresidir?
    türkiye geneli olabilir.
    araç ötv siz alınacak
    trabzon da 1.6tdi+dsg elegance
    opsiyon olarak panoramic sunroof ve 17 jant hali ile 56500 dediler fiyatı
    sizce fiyat nasıl?
  • quote:

Orijinalden alıntı: happyfarmer

merhaba arkadaşlar
    türkiye geneli olabilir.
    araç ötv siz alınacak
    sizce fiyat nasıl?

normal fiyat ve ötv'siz net olarak kaça aldığınızı buraya yazarsanız sevinirim hocam. internette yaptığım hesaplamalarda da aşağı yukarı bu fiyat çıkıyor. (opsiyonlarla beraber 59000 tl falan) 17 inç jant kış lastikleri oldukça pahalı bana göre. ben olsam 17 inç jant yerine 16 inç alırdım. jant yerine KESSY tercih ederdim.
  • ötv li hali 83500
    ötv siz hali 56500 son olur dediler
    pek indirim yapmadılar gibi geldi bana
  • quote:

ötv li hali 83500
    ötv siz hali 56500 son olur dediler
    pek indirim yapmadılar gibi geldi bana

1000 tl indirim yapmışlar hocam. hesaplamalar 57500 tl 'yi gösteriyor. bence de az. 55000 tl'yi zorlayın bence.

buradan hesaplayabilirsiniz. --->http://otvhesapla.seyfettinkahveci.com/Hesapla.php
  • quote:

merhaba arkadaşlar
    türkiye geneli olabilir.
    araç ötv siz alınacak
    sizce fiyat nasıl?

+ 4500 TL daha eklersen jetta highline dsg sanroof ve metalik renk alabilirsiniz
    Alternatif olsun diye söylüyorum
    aartisi bagimsiz süspansiyon marka değeri koltuk döşemeleri yari deri arkalar karartmali cam
    Ayni 17 jant geliyor
    Eksi yönleri ise xenon bluetooth ( tam emin değilim Octavia da varmi diye ) start stop birde bagaj kapaginin yek pare acilmasi
    ÖTV siz 61000 TL yada 61500 TL oluyor
    Bayi adini ozelden verebilirim iki arac
    Karamel kahve ve ipek mavi sanroof
    İki renk sanroofsuz
    İki renkte xenonlu
    Arac var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zgbayraktar -- 18 Kasım 2014; 13:03:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: serbag

OCTAVİA - JETTA 1.2 TSİ DSG-1.6TDİ DSG KARŞILAŞTIRMASI

Merhaba arkadaşlar;

Çoğunuz gibi ben de octavia mı jetta mı ikileminde ve 1.6tdi mı 1.2tsi mı diye motor seçenekleri arasında gidip geldim.Araştırdım. Sizlerede anlatayım dedimç Sonuçta dh forum sayesinde pek çok konu hakkında bilgi sahibi oluyoruz ve dilimizin sürçtüğü kadar bilgi vermemiz gerekiyor.

Şimdi Jetta ile octavia arasındaki farklar;

jetta (comfortline)
    + yarı deri döşeme
    + ön park sensörü
    + fiyat benzinlide 1000tl ucuz dizel de 5000 tl pahalı
    + 2.el değeri ve hızlı satışı
    +yumuşak amortisorle ve iyi yol tutuş
    --eski paltform
    --1lt civarı fazla yakıyor.
    --Kasa 2016da değişecek
    --Usb yok sd card var
    --Arka cam karartma değil

Octi(elegance)
    +arka diz mesafesi ve kabin alan hacmi yüksek
    +Bagaj hacmi
    +Yani mqb platform
    +start stop
    +mqb ve ss ve hafifliğinden dolayı az yakması
    + 20 cm daha genş jetta ya göre
    --nispeten sert amartisorler
    --Depodan gelen tkırtı(bazen)
    --yüksek hızlarda arka savrulması(esp devreye girip günü kurtarıyor)
    --2.elde jetta ya göre daha çok zarar.

Octi nin bu eksikliklerine rağmen benim gönlümü aldı. Daha samimi daha güzel geliyor bana. Bu işten ciddi anlayan arkadaşlarım octinin daha sağlam olduğunu söylediler. Nedense jetta ya bi antipadi var. Genel kanı, golf veya passat 10 numara jetta melez. Ama bence jetta da kesinlikle alanı üzmez. Tercih meselesi.

Octi ye karar verdikten sonra gelelim benzinlimi dizel mi? Üşenmedim hesapladım. Şöyle efenim;

Benzin: 4.7
    Mazot: 4.18
    Bakım masrafı(Hemen hemen aynı ama mazotton kaynaklanan sorunların sonucu ağır olabiliyor. benzinin sorun olduğunu pek gormedim)
    Satarken dizelin fiyatı daha yüksek ama sahibinden de baktım 2011 dizel jetta ile 2011 1.2 tsi jetta arasında 5000tl civarı fark var ki alırken bu fark 15000tl jetta için 11000tl octi için(Göreceli bir kavram sizde kontrol edebilirsiniz.)

Benzinde tüketim :katalog 5lt reel 6.5 olsun vergisi 530 tl
    Dizelde tüketim : katalog 4lt reel 5.5 olsun vergi 860 tl

genel hepimiz bir aracı en fazla 5 yıl kulanıyoruz gerçekçi olalım. o yüzden hesaplamalarım 5 yıl üzerinden olacak. Şimdi;

10bin km için 1 yılda;

650 litre benzin harcıyoruz buda 3050 lira yapıyor

550 litre mazot harcasak buda 2300 lira yapıyor

Farkı 750 lira vergi farkından 330 lirayı düş sonuç : 420 lira yılda kar yapıyoruz dizel alırsak

5 yıl kullanıp satsak 2100 lira karımız olcak ve dizel olduğu için 5bin fazlaya satsak en fazla 7bin karımız olacak bu rakam octiye gore 4bin zarar jetta ya 8bin zarar demek

15bin için

975 litra benzin 4580 lira
    825 litra mazot 3450 lira harcıyoruz
    farkı 1130 vergi farkını düş sonuç 800 lira
    5 yılda karımız 4000 lira yine 5000lira mazot olduğu için fazlaya satsak 9000 lira eder octi de 2bin jetta da ise 6bin zarar eder

Tabi bunun yanında tdi torku yüksek daha keyifli motor tsi ise daha zayıf buna karşın sessiz bir motor.

diye düşünüyorum. sizde bu hesaba bir el atıp rakamları kontrol edip gerekirse tekrar hesaplarsanız hepimiz daha doğru kararlar verebilir. Sonuç kimse parayı kolay kazanmıyor ve hepimizin cebindeki tek kuruş yine hepimiz için önemli.

Ben fan değilim aman kavga çıkmasın. en başta dediğim gibi jetta ile octi arasında dağlar kadar fark yok tercih meselesi

1.6 tdi motor mazot secmez.Ben afyon sandiklidayim 1 litre mazot Das petrol de ki kendileriv mogaz bayisi 1 litre mazotu 3.75 ten veriyor.benzin 4.80 civari burda.Mazotun litre fiyatini oldukca yuksek hesap ediyorsunuz.Şunu da bilin hemen her yerin mazotu ayni ; kacak olmadigi surece tabi. Sadece katki fark ediyor.Tdi motor katalog degerinin de altina inebiliyor bunu ben degil kullanicilari soyluyor.tsi i bilmiorum.
    tsi 100 bin km de ve tdi 100 bin km de satilik olsa ben tdi i alirim.Bilmeme yardimci olabildim mi?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam 1.6 dizel zaten tartışmasız ekonomik. benzin asla dizelin ekonomisiyle aynı olmaz ama az km yapan biri için külliyen zarar. param olsa km yapsam kesinlikle dizel alırdım.

Ben 1.2 tsi elagance dsg almaya karar verdim. Açıkcası param olsa 2000 motor passat cc alırım. veya mercedes audi bmw.

Dediğim gibi imkan ve ihtiyaç meselesi.
  • Aracima 235/45/17 kış lastigi taktirdim çok dolgun ve harika oldu....
    yazlik lastiklerim eskiyincede ayni ebat almayi dusunuyirum. Araba su gibi akar oldu masallah ..kış lastiklerinden mi ne....
    ( falken hs449)

• ben senede 5-6 bin km yaparım ama diesel seçtim, benzinli aracı 2.elde satmak daha zor..üstelik diesel benzinli farkı 2.elde de var nasıl olsa..(ayrıca ortalama 4.5-5 litre yakması da ayrı bir güzellik.bir önceki aracım benzinli-otomatikti.100 tl benzin alıyordum, 230 km yol yol yazıyordu.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Üsküdar Gerçekleri -- 19 Kasım 2014; 16:20:27 >
  • Kesinlikle haklisiniz. Ben de ayni mantikla disel aldim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Anatolianbull

ben senede 5-6 bin km yaparım ama diesel seçtim, benzinli aracı 2.elde satmak daha zor..üstelik diesel benzinli farkı 2.elde de var nasıl olsa..(ayrıca ortalama 4.5-5 litre yakması da ayrı bir güzellik.bir önceki aracım benzinli-otomatikti.100 tl benzin alıyordum, 230 km yol yol yazıyordu.)

Ben de tahmnen senede 6000 km kullanıcısı gibiyim. Herşeyden önemlis sizin de dediğiniz gibi dizelin pskolojik etkisine inananlardanım. 10000 TLbenzinliy ucuza alınca sanki oparayı kenarda akıt parası olarak ayıracağız.

Dizele biniyorum km de 50 kuruş trafik sıkıştı 60 - 70 kuruş yakmaya başlıycak korkusu yaşamıyorum
  • Herkese merhabalar;

Benim araba sonunda limana ulaştı ve inşallah 24'ü gibi teslim edecekler;

Daha önce sipariş şeklimi yazmıştım.

fkat son anda Renk değişikliği yapmıştım.

gelen aracım;

Şeker Beyazı
    Panaromik Sanruuf
    Ön Park Sensörü ve Park Asistanı;
    Yarım Deri Döşeme
    Arka Camlar Karartma
    230 Wolt Soket Arka havalandırma altında
    17 İnç teron jantlar ile

inşallah hayırlısı;

şuan pazarlık yapmadım ama
    bir arkadaş için araç aldık onda ekim ayı sonu kasım başı gibi 4750 tl hiç pazarlık yapmadan indirim almıştım.
    inşallah 1000 tl daha yukarı bir indirimle arabamı almayı planlıyorum.

herkes için hayırlısı;

heyecan yaptım paylaşmak istedim.

iyi forumlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: serkancky

Herkese merhabalar;

Benim araba sonunda limana ulaştı ve inşallah 24'ü gibi teslim edecekler;

Daha önce sipariş şeklimi yazmıştım.

fkat son anda Renk değişikliği yapmıştım.

gelen aracım;

Şeker Beyazı
    Panaromik Sanruuf
    Ön Park Sensörü ve Park Asistanı;
    Yarım Deri Döşeme
    Arka Camlar Karartma
    230 Wolt Soket Arka havalandırma altında
    17 İnç teron jantlar ile

inşallah hayırlısı;

şuan pazarlık yapmadım ama
    bir arkadaş için araç aldık onda ekim ayı sonu kasım başı gibi 4750 tl hiç pazarlık yapmadan indirim almıştım.
    inşallah 1000 tl daha yukarı bir indirimle arabamı almayı planlıyorum.

herkes için hayırlısı;

heyecan yaptım paylaşmak istedim.

iyi forumlar.

Şimdiden hayırlı olsun Darısı bizim de başımıza. Ben de dün aradım aralık son haftası tarihi değişmemiş. Belki 1 hafta daha erken olabilir dediler.

Aldığınız indirim de çok iyiymiş. %6 gibi bir indirim gerçekten iyi. Forumda %2 ler konuşuluyor. Hangi bayiden aldınız acaba?

• 
Sayfa: önceki 445446447448449
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.