Şimdi Ara

Yeni sistem için önerileriniz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
194
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. Uzunca süre önce bıraktığım masaüstü donanım hevesim yeniden nüksetti, fiyat performans bir sistem toplamak istiyorum. Hemen hemen çoğu bileşeni seçtim ama birkaç konuda tıkandım çünkü son yıllarda pek takip etmedim donanım gelişmelerini.

İlk sorum; İ5 12400f veya 13400f işlemcinin yanına RTX 4060 mı İntel Arc A770 mi önerirsiniz? Monitör 165 Hz 1080p olacak ve Triple A oyunlar -belki bir iki istisna dışında- oynanmayacak. Genellikle düşük sistem gereksinimi isteyen MMO veya E-Spor oyunlar oynanacak. Arc A770'i denemek istiyorum, çok premium duruyor ve 16 gb vram, Av1 donanım desteği gibi avantajları var. RTX 4060 malum zaten fakat çok kötülenmiş sebebini anlamadım.

İkinci sorum; WD blue sn570 1 TB m2 günlük kullanımda iyi midir? Dram olmadığını Hmb olduğunu biliyorum, kronik bir sorunu var mıdır bunu merak ediyorum.

Son sorum; FSP fsp hyper 80+ pro 650w power supply hakkında pek iyi şeyler duymadım. Kapasitörlern çin malı olduğu, düşük voltaj korumasının yetersiz olduğu, üzerindeki fanın giriş seviye bir fan olduğuna dair. Bu konuda yine alternatif fiyat performans öneriniz varsa alırım.

Teşekkürler.

• 4060'ı kötülemelerinin sebebi 8 GB vram aslında. Mmo ve e-spor oyunlar oynuyorsanız sizi etkileyecek bir durum yok. E-spor oyunların içinde warzone da varsa 4060 o zaman zorlanabilir.

Taş patlasın 1 sene önce İntel ayda 1 sürücü çıkarıyordu. Şimdi 15-20 güne indirmişler görünüyor. 20 kasımdan 24 ocağa kadar 5 sürücü çıkarmışlar. Bu bir gelişme ama hala sıkıntılar devam ediyor mu bilmiyorum. Kullanan varsa aydınlatsın.
    Ayrıca bizde satılan modeller referans tasarım, soğutma konusunda çok iyi değiller. Eylülde teknoseyir inceleme yayınlamış, ki ağustos ayında testleri yaptılarsa 70-80 derece bandında dolaşmış.

Geçenlerde CES 2024 fuarında, notebookları ile meşhur Monster ekran kartı satacak diye haber çıkmıştı. Ayrıntısı, Asrock'ın ARC serisi kartlarını kendi markasıyla Türkiye'de satacakmış. O da ne zaman gelir kim bilir.

WD SN550'yi (250 GB modeli) kasım 2020den beri kullanıyorum. Herhangi bir sıkıntı yaşamadım. SN570 de kötü değildir herhalde.

FSP'den çekiniyorsanız XPG Pylon bakabilirsiniz (parçaları tek tek alıyorsanız). 750w olanı 2500 civarında. Linkten bakabilirsiniz.
    https://www.akakce.com/power-supply/en-ucuz-adata-xpg-pylon-650b-bkceu-650-w-fiyati,949542759.html

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Alternatif psu,
    https://www.akakce.com/power-supply/en-ucuz-msi-psu-mag-a650bn-650w-fiyati,1503628831.html
    Bence rtx4060 bak,islemci de ddr5 kurup 13400f alinabilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • a-f-h A kullanıcısına yanıt

Teşekkür ederim hocam. Sıcaklık mevzu kötü oldu, elimde eski sistemimden kalan eski cooler master kasama kendim toplayacağım ve soğutma konusunda iyi olacağını düşünmüyordum zaten. 4060 iyi olacak gibi.

FSP çok kıllandırmıştı beni yorumlardan dolayı. XPG 750w fiyatı fena değilmiş, almışken 750 almak mantıklı galiba ilerisi için, tekrar teşekkürler.

• n201 kullanıcısına yanıt

Teşekkürler hocam. parçaları toparlıyorum, işlemci anakartı en sonra bıraktım bilerek bütçe yeterli gelirse sizin de dediğiniz gibi 13400f ve ddr5 olsun diye.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.