Şimdi Ara

Yeni ramlerim için garip bir CPU-Z Görüntüsü ???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
848
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar 2 gün önce yeni sistemimi topladım ve hiç anlamama rağmen bi CPU-Z ye bakayım dedim.
    Ramlerim OCZ 2x2 Platinium 800Mhz
    Gördüklerim -belkide anlamadıımdandır- bana biraz garip geldi.
    CPU-Z görüntüsü aşağıda:
    [img=http://www.hizliresim.com/2008/8/16/3590.jpg]

Type : DDR3
    DRam Frequency : 400Mhz

olması normalmi?
    ayrıca saat hızları fazla yüksek deilmi?

Yeni ramlerim  için garip bir CPU-Z Görüntüsü ???

• dual olduklarından dolayı programdaki değeri 2 ile çarp.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Macromedia

dual olduklarından dolayı programdaki değeri 2 ile çarp.

normal dual oldukları için hızlarının yarısı görünür.
  • bilmiyordum çok saolun beyler... Fakat ddr3 gözükmesine ne diyorsunuz?
  • Yalnız, "Dual Channel"le karışmasın. Hani, denenleri yanlış anlamayın da.

Bellekler gerçekten 400 MHz'de çalışıyor. Fakat, DDR(Double Data Rate) SD bellek olduklarından, iki yönlü veri alışverişi yapabiliyorlar ve bu nedenle, 800 MHz olarak bahsediyoruz. Teoride, 800 MHz SDR(Single Data Rate) SD bellek gibi çalışıyor, yani.

"Dual Channel" ise, normâlde 64 bit veriyoluyla çalışan DDR bellekleri çoklu şekilde takarak, kuzey köprüsündeki(Intel) - işlemcideki(AMD) bellek denetçisi sayesinde teoride 128 bit veriyolu elde etmeye ve böylece bellek band genişliğini iki katına çıkarmaya dayanan bir teknik.

İşlemcilerin-anakartların artan veriyolu hızları ve diğer bileşenlerin de güçlenmesi sonucu yükselen band genişliği ihtiyacını karşılamak amacıyla çıktı bu teknik (ki nForce 1'de dahi farklı isimle bu tür bir şey vardı); ama pratikteki durumundan hiç emin değilim doğrusu. Pek etkili değil, gördüğüm kadarıyla.

Sonuç olarak, elimizde bir 400 MHz var. DDR ile 800 MHz yapıyoruz. "Dual Channel" ileyse, veriyolu artmış oluyor ve teoride 64 bit 1600 MHz gibi bir sonuç elde ediliyor.

SDR SD bellek zamanı yaşanan sıkıntılar, hele P4'le 133 MHz 64 bit SDR SD bellek kullanmalardan sonra, gene iyi olsa gerek, ulaşılan nokta:)

quote:

...Fakat ddr3 gözükmesine ne diyorsunuz?

Anakartınız nedir? Yanlış algılamasına yol açan güncel bir anakartta böyle şeyler olabilir. Asus P5Q'de DDR2 bellekleri DDR3 gösteriyor, örneğin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 17 Ağustos 2008; 0:23:43 >

• Everest Ultimate Edition programı ile daha net bilgi alabilirsiniz.

Everest Ultimate Edition ==>http://forum.donanimhaber.com/m_22393337/mpage_1/key_//tm.htm
  • quote:

Orjinalden alıntı: Tuğer

Yalnız, "Dual Channel"le karışmasın. Hani, denenleri yanlış anlamayın da.

Bellekler gerçekten 400 MHz'de çalışıyor. Fakat, DDR(Double Data Rate) SD bellek olduklarından, iki yönlü veri alışverişi yapabiliyorlar ve bu nedenle, 800 MHz olarak bahsediyoruz. Teoride, 800 MHz SDR(Single Data Rate) SD bellek gibi çalışıyor, yani.

"Dual Channel" ise, normâlde 64 bit veriyoluyla çalışan DDR bellekleri çoklu şekilde takarak, kuzey köprüsündeki(Intel) - işlemcideki(AMD) bellek denetçisi sayesinde teoride 128 bit veriyolu elde etmeye ve böylece bellek band genişliğini iki katına çıkarmaya dayanan bir teknik.

İşlemcilerin-anakartların artan veriyolu hızları ve diğer bileşenlerin de güçlenmesi sonucu yükselen band genişliği ihtiyacını karşılamak amacıyla çıktı bu teknik (ki nForce 1'de dahi farklı isimle bu tür bir şey vardı); ama pratikteki durumundan hiç emin değilim doğrusu. Pek etkili değil, gördüğüm kadarıyla.

Sonuç olarak, elimizde bir 400 MHz var. DDR ile 800 MHz yapıyoruz. "Dual Channel" ileyse, veriyolu artmış oluyor ve teoride 64 bit 1600 MHz gibi bir sonuç elde ediliyor.

SDR SD bellek zamanı yaşanan sıkıntılar, hele P4'le 133 MHz 64 bit SDR SD bellek kullanmalardan sonra, gene iyi olsa gerek, ulaşılan nokta:)

quote:

...Fakat ddr3 gözükmesine ne diyorsunuz?

Anakartınız nedir? Yanlış algılamasına yol açan güncel bir anakartta böyle şeyler olabilir. Asus P5Q'de DDR2 bellekleri DDR3 gösteriyor, örneğin.

Tam isabet
    Anakartım P5Q-E (Bu arada detaylı bilgi için teşekkürler...)

• :) Tahmin etmiştim.

Yeni CPU-Z'de düzelir. Uzun süredir 1.46 ile gidiyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 17 Ağustos 2008; 0:30:01 >
  • Tuğer konu dışı ama ; imzamdaki sisteme oc öneriyormusun? Hiç anlamadığım bi iş ama şööle en risksizinden günlük kullanıma yönelik bi oc önerin varmı?
  • Tabii, kesinlikle hız aşırtma işine girmelisiniz. 2.4 GHz, Q6600 de olsa, yeterli değil.

333x9, yani 3.0 GHz yapabilirsiniz, en basit olarak. Q6600 kullanıyor olsam, 3.0'dan başlardım hız aşırtmaya.

Sonrası size kalmış.

Ben size basitçe anlatırdım aslında, düz P5Q kullanan biri de olarak; ama şu an zor. OC bölümündeki konular işe yarayabilir belki, bilemiyorum.

Ek: Bios'taki "Cpu Configuration" kısmından C1E ve SpeedStep özelliklerini devre dışı bıraktıktan sonra, CoreTemp uygulamasından bir ekran görüntüsü koyar mısınız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 17 Ağustos 2008; 0:44:37 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Tuğer

Tabii, kesinlikle hız aşırtma işine girmelisiniz. 2.4 GHz, Q6600 de olsa, yeterli değil.

333x9, yani 3.0 GHz yapabilirsiniz, en basit olarak. Q6600 kullanıyor olsam, 3.0'dan başlardım hız aşırtmaya.

Sonrası size kalmış.

Ben size basitçe anlatırdım aslında, düz P5Q kullanan biri de olarak; ama şu an zor. OC bölümündeki konular işe yarayabilir belki, bilemiyorum.

Ek: Bios'taki "Cpu Configuration" kısmından C1E ve SpeedStep özelliklerini devre dışı bıraktıktan sonra, CoreTemp uygulamasından bir ekran görüntüsü koyar mısınız?

Neyse bi ara daha ayrıntılı araştırırım. zaten 3.0 a çıksam daha hiç uğraşmam muhtemelen... Vakit ayrıdığın için saol...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.